petovsan
27.02.08,15:12
Už asi 1,5 hodiny brázdim poradu a stále nenachádzam, čo potrebujem ... zakladám preto túto tému:

Ak SZČO vloží (ako osobný vklad podnikateľa) dňa 02.01.2007 do valutovej pokladne vo svojej firme 100,- Eur a dňa 30.12.2007 z tejto pokladne svoj vklad 100,- Eur vyberie,akým kurzom ocením vklad z 02.01.2007 a výber z 30.12.2007?
Použijem pri výbere valút ten istý kurz, akým som pôvodne účtovala o ich vklade, alebo použijem kurz NBS zo dňa výberu hotovosti?
Jedná sa mi teda hlavne o to, či pri takejto situácii prichádza ku kurzovým rozdielom a následnému účtovaniu o kurzovom zisku, príp. strate, alebo nie.

Dostala som totiž dve rôzne odpovede od dvoch daňových poradcov a netuším, ktorá je tá správna :mee:.
Martin Mocko
27.02.08,14:50
Už asi 1,5 hodiny brázdim poradu a stále nenachádzam, čo potrebujem ... zakladám preto túto tému:

Ak SZČO vloží (ako osobný vklad podnikateľa) dňa 02.01.2007 do valutovej pokladne vo svojej firme 100,- Eur a dňa 30.12.2007 z tejto pokladne svoj vklad 100,- Eur vyberie,akým kurzom ocením vklad z 02.01.2007 a výber z 30.12.2007?
Použijem pri výbere valút ten istý kurz, akým som pôvodne účtovala o ich vklade, alebo použijem kurz NBS zo dňa výberu hotovosti?
Jedná sa mi teda hlavne o to, či pri takejto situácii prichádza ku kurzovým rozdielom a následnému účtovaniu o kurzovom zisku, príp. strate, alebo nie.

Dostala som totiž dve rôzne odpovede od dvoch daňových poradcov a netuším, ktorá je tá správna :mee:.

Pri transakcií týkajúcej sa vkladu a výberu EUR z EURpokladňe treba použiť kurz NBS ku dňu uskutočnenia transakcie.
VladoaKatka
27.02.08,14:55
Pri takých transakciach, kde sa jedná o priebežné položky na valutových účtoch resp. pokladniach t.j. výber EUR z účtu a vklad do pokladne EUR alebo opačne (mena sa nepremieňa na inú menu) používa sa kurz NBS.
Kurz komerčnej banky sa používa pri takzvaných zmenárenských operáciach.
petovsan
27.02.08,18:22
Pri takých transakciach, kde sa jedná o priebežné položky na valutových účtoch resp. pokladniach t.j. výber EUR z účtu a vklad do pokladne EUR alebo opačne (mena sa nepremieňa na inú menu) používa sa kurz NBS.
Kurz komerčnej banky sa používa pri takzvaných zmenárenských operáciach.
Vladoakatka, toto ja viem, ale pýtam sa na prípad, keď vkladá podnikateľ vlastné EUR do firemnej valutovej pokladne a napr. na konci roku si ich vyberie ....zaujíma ma hlavne ten vklad s kurzom napr. 33,-Sk/EUR a pri výbere bude kurz NBS 34,-/EUR ... vyberám tie valuty z pokladne kurzom á 34,-/EUR, alebo použijem kurz zo dňa, keď som účtovala o vklade do valutovej pokladne?
Pretože § 24 ods.2 postupov účtovania hovorí, že kurzové rozdiely nevznikajú pri :
... b/ splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obch. spoločností, rozdiel sa účtuje ako pohľadávka, alebo záväzok voči vkladateľovi.
A mňa by zaujímalo, ako je to v jednoduchom účtovníctve, pretože tam som zatiaľ nič také nenašla. Ale daň. poradkyňa mi povedala, že sa to týka aj JÚ .... no fakt teraz neviem, čo mám s tým urobiť.
petovsan
28.02.08,07:41
... v zadaní je spomínané, že sa jedná o vlastný vklad podnikateľa do valutovej pokladne ... kde nájdem pre tento postup
Pri transakcií týkajúcej sa vkladu a výberu EUR z EURpokladňe treba použiť kurz NBS ku dňu uskutočnenia transakcie. oporu v zákone?
petovsan
28.02.08,09:39
... nájdem niekoho, kto poradí?
andrej_rv
28.02.08,10:22
... v zadaní je spomínané, že sa jedná o vlastný vklad podnikateľa do valutovej pokladne ... kde nájdem pre tento postup oporu v zákone?
V zmysle § 24 ods. 2 ZÚ sa majetok ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu prepočítava kurzom NBS, ak tento zákon "neustanovuje inak". "Inak" je uvedené v ods. 3 až 5. Keďže vlastný vklad podnikateľa do valutovej pokladne nie je nákup ani predaj valút za slovenskú menu a nie je prevod z valutového účtu do Sk pokladne, podľa mňa sa má použiť postup podľa ods. 2 - kurz NBS.
Vklad vlastných prostriedkov nie je vkladom spoločníka do obchodnej spoločnosti alebo družstva, navyše ustanovenie o neúčtovaní kurzového rozdielu zodpovedajúce § 24 ods. 2 písm. b) PPÚ Postupy JÚ v príslušnej časti (§ 21) neobsahujú.
petovsan
28.02.08,10:41
Ďakujem za reakciu, Andrej_rv, presne taký istý názor na účtovanie vl. vkladu a výberu SZČO mám tiež, dokonca mi to pripadá aj logické, aby som pre vklad na začiatku roku a výber na konci roku použila dva rôzne kurzy NBS, ktoré by v konečnom dôsledku mali ovplyvniť základ dane (kurz. strata, kurz. zisk).

... pridá sa ešte niekto?
andrej_rv
28.02.08,10:50
Ďakujem za reakciu, Andrej_rv, presne taký istý názor na účtovanie vl. vkladu a výberu SZČO mám tiež, dokonca mi to pripadá aj logické, aby som pre vklad na začiatku roku a výber na konci roku použila dva rôzne kurzy NBS, ktoré by v konečnom dôsledku mali ovplyvniť základ dane (kurz. strata, kurz. zisk).
... pridá sa ešte niekto?
Samotné vklady a výbery kurz (vo forme kurzového rozdielu) základ dane neovplyvnia, kurzový rozdiel vznikne len medzi účtovným a prepočítaným kurzom zostatku pokladne k 31.12. A pre ten nie je podstatné, za akým účelom sa prostriedky vyberali a vkladali, pokiaľ pri ich ocenení v čase účtovného prípadu boli dodržané zásady oceňovania v zmysle § 24 ZÚ.
lucia85
28.02.08,11:07
ahojte... keby som na to išla logicky... tvoj problém je takýto: vklad podnikateľa do podnikania - príjem neovplyvňujúci základ dane vo výške 100 EUR , kurz 32 = 3200 SKK.... následne o niekoľko dní neskôr... osobná potreba podnikateľa - výdavok neovplyvňujúci základ dane vo výške 100 EUR, kurz 33 = 3300 ... podľa takého postupu by vznikol kurzový rozdiel vo výške 100 SKK.... do akého stlpca by si ho potom zaúčtovali? Keby pokladnicu účtuješ metódou fifo - použila by si povôdný kurz...
petovsan
28.02.08,11:39
Samotné vklady a výbery kurz (vo forme kurzového rozdielu) základ dane neovplyvnia, kurzový rozdiel vznikne len medzi účtovným a prepočítaným kurzom zostatku pokladne k 31.12. A pre ten nie je podstatné, za akým účelom sa prostriedky vyberali a vkladali, pokiaľ pri ich ocenení v čase účtovného prípadu boli dodržané zásady oceňovania v zmysle § 24 ZÚ.
... práveže ja som názoru, že samotné vklady a výbery prepočítané rôznymi kurzami konečné kurzové rozdiely (t.j. kurz. stratu alebo zisk) v konečnom dôsledku ovplyvnia ... ak by som o nich účtovala tým istým kurzom (vklad aj výber), tak priebežné vyjadrenie v SKK počas roku je predsa iné, ako by bolo za použitia rôznych kurzov pre vklad a výber, takže prepočítanie hodnoty cudzej meny vo vzťahu k SKK bude iné v prípade prepočtu vkladu a výberu za použitia rovnakého kurzu a iné v prípade prepočtu rozdielneho kurzu ... alebo sa mýlim?
andrej_rv
28.02.08,18:19
... práveže ja som názoru, že samotné vklady a výbery prepočítané rôznymi kurzami konečné kurzové rozdiely (t.j. kurz. stratu alebo zisk) v konečnom dôsledku ovplyvnia ... ak by som o nich účtovala tým istým kurzom (vklad aj výber), tak priebežné vyjadrenie v SKK počas roku je predsa iné, ako by bolo za použitia rôznych kurzov pre vklad a výber, takže prepočítanie hodnoty cudzej meny vo vzťahu k SKK bude iné v prípade prepočtu vkladu a výberu za použitia rovnakého kurzu a iné v prípade prepočtu rozdielneho kurzu ... alebo sa mýlim? Nie, z tohoto pohľadu máš samozrejme pravdu, kurzový rozdiel - alebo správnejšie priebežné ocenenie valút v korunovom vyjadrení -závisí od použitého kurzu pri transakciách (aj preto som uviedol poznámku, že použité kurzy musia byť v súlade so zásadami oceňovania - či už všeobecnými zo ZÚ alebo upresnenými internou smernicou) . Asi som sa zle vyjadril - mal som na mysli to, že je jedno, či ide o vklady a výbery ovplyvňujúce daň alebo nie, vzniknutý kurzový rozdiel má vždy vplyv na základ dane.
petovsan
01.03.08,14:40
Ešte ma k tomuto problému napadla jedna vec:
Môžeme to vyriešiť aj tak, že ak viem, že vlastný vklad SZČO v cudzej mene bol po prepočte kurzom NBS v deň vkladu napr. 60.415,- Sk, tak si SZČO vyberie ten vklad z korunovej pokladne vo výške 60.415,- ???
Alebo existuje nejaký predpis, podľa ktorého musí vyberať vklad podnikateľa v tej mene, v ktorej vložil?
Prihodí mi niekto svoj názor na takéto riešenie?
andrej_rv
01.03.08,22:40
Ešte ma k tomuto problému napadla jedna vec:
Môžeme to vyriešiť aj tak, že ak viem, že vlastný vklad SZČO v cudzej mene bol po prepočte kurzom NBS v deň vkladu napr. 60.415,- Sk, tak si SZČO vyberie ten vklad z korunovej pokladne vo výške 60.415,- ???
Alebo existuje nejaký predpis, podľa ktorého musí vyberať vklad podnikateľa v tej mene, v ktorej vložil?
Prihodí mi niekto svoj názor na takéto riešenie?
Osobne som sa nestretol s nejakým predpisom alebo obmedzením, ktorý by u SZČO (či už v JÚ alebo PÚ) určoval, v akej mene si svoje prostriedky vložené do obchodného majetku vyberá. Pokiaľ vklad vlastných prostriedkov neeviduješ ako nejakú pôžičku SZČO do vlastnej firmy, tak je to úplne jedno, v akej mene a koľko peňazí vyberieš, Vždy to bude VNZD.
Pokiaľ vlastný vklad sleduješ vo forme záväzku, ak si vklad valút v prepočítanej hodnote 60415,- Skk vyberieš hocikedy v rovnakej hodnote v SKK, aj to je podľa mňa úplne v poriadku. Tiež to bude stále VNZD, len pre "vynulovanie" záväzku by sa mal účtovať výber (vrátenie pôžičky) do sumy vo výške vkladu.
petovsan
01.03.08,22:47
Ďakujem za Tvoj čas a názor, andrej_rv, nedá sa mi teraz prideliť Ti bodík, učiním tak určite v dohľadnej dobe :).
Tiež neviem zatiaľ o ničom, čo by podnikateľovi v takomto postupe bránilo, tak to idem konečne poriešiť a som happy, že môžem urobiť ďalšiu čiarku v mojom zozname "vyplnené DP" :D