Gabriela Horváthová
20.03.05,10:21
Prosím Vás o radu.

Keď nie som platiteľom DPH a predám výrobok do zachraničia ( súkromnej osobe), výrobok pošlem poštou na dobierku. Vystavím faktúru bez DPH. Treba mi to nahlásiť na DÚ? Čo mi treba urobiť??? :(
Ďakujem.
anto
20.03.05,18:41
Keď nie ste platiteľom DPH, tak vystavujete faktúru ako by to bolo plnenie vo vnútrozemí štátu. Čiže jednoducho ak by ste tovar predali u nás za povedzme 10000,00 Sk, tak túto sumu uvediete aj pri dodaní tovaru do členského štátu EU. Žiadne DPH neodpočítavate!!! nie ste platiteľom DPH.
kofco
06.04.05,18:40
Neuvádzate kde do zahraničia,čo je dôležité, či ide o dodanie do iného členského štátu, alebo do tretieho štátu. Ak pojde o dodanie do tretieho štátu - jedná sa o vývoz tovaru a tento musí byť riadne colne odbavený ako vývoz tovaru - JCD o vývoze. Samozrejme, že vývoz tovaru je oslobodený od DPH aj keby ste boli platiteľom. Ak ako neplatiteľ dodávate tovar do iného členského štátu, potom to samozrejme nepodlieha dani v tuzemsku. Zrejme by sa to dalo považovať zatovar dodávaný zasielateľským spôsobom.
petra:-)
06.04.05,18:55
Zrejme by sa to dalo považovať zatovar dodávaný zasielateľským spôsobom.

Tiež si myslím, že v prípade dodania do krajín EÚ ide o zásielkový predaj a preto je potrebné sledovať hodnotu takto predaného tovaru, pretože pri dosiahnutí určitej výšky vzniká povinnosť zaregistrovať sa za platiteľa dane v danej krajine. Hodnoty pre jednotlivé krajiny EÚ sú dostupné na stránke DR SR.
Gabriela Horváthová
08.05.05,17:16
Ďakujem:)

gigi