mlaco
27.02.08,22:05
Zdravim!

Zaujima ma vas nazor na realnost odhadu ceny vystavby RD v zavyslosti od velkosti domu. Pripajam prepocet v exceli

Vychodiska:
- podkrovny rodinny dom, bez pivnice
- bezne materialy (tehla), zateplenie polystirenom, plynove kurenie
(t.j. ziadne extra drahe materialy ani okna, mozno ani podlahove kurenie nie)
- stavane dodavatelskym sposobom, resp. jednotlive casti na kluc
- cena 6000 Sk /m3 je podla informacii ktore som dostal vraj "bezna dobra cena"
- vraj treba pripocitat 4% na "uzemne vyplyvy" (buda/uprava pozemku...) a 19% dph

Otazka:
- Skutocne treba az 3.8 mio pri zastavanej poloche 96m2?
- Alebo je tento cenovy odhad premrsteny a je mozne usetrit (cena materialov/prac) a zmestit sa do 3 mio pri tejto velkosti?

Dakujem za nazory!
dad111
28.02.08,06:29
Stavba domu nie je skladanie LEGA. Je to obrovska drina, fyzicka, dusevna a financna zataz. Ak sa pre to niekto rozhodne musi operativne riesit mnohe problemy. Tak ako kazdy zisti, ze akokolvek pekne nakresleny projekt nemysli na vsetko a nakoniec sa robi vela zmien. A to ten projektant je skutocne vzdelany a znaly, projekt posudzuje a odsuhlasuje mnoho inych. Zasnem, ked vidim ako niekto chce vyhodit miliony tazkozarobenych korun a dat ich nejakemu amaterovi, ktory sa s problemami naucil zapnut pocitac a vyledkom jeho ucenia je mozno 15 riadkova tabulka. Je to len Tvoja vec co urobis so svojimi peniazmi. Ja poviem len moj nazor. Ak by mne niekto predlozil takyto vypocet, tak s nim asi vyrazim dvere. Za 3.8 miliona musis postavit poschodovy dvojdom. Je to len na Tebe. Niekomu staci holic za stovku, iny ma uces za tisicku. Rozhodne sa kazdy sam.
Zoltán Kovács
28.02.08,06:36
S predchádzajúcim príspevkom len súhlasiť môžem. Za takú cenu čo sa uvádza v rozpočte sa stavajú domy s užitkovou plochou 120 - 130 m2, a nie do 100m2.

Ja mám 100m2 a s rozpočtom sa zmestím do 2,2 mil.
mlaco
28.02.08,06:46
Za 3.8 miliona musis postavit poschodovy dvojdom.

Dakujem za nazor. Rozumiem tomu tak, ze podla Vas je mozne postavit dom za zasadne nizsiu cenu, bliziacu sa k polovici.

Tabulku som robil sam (dakujem za uznanie :-) v podstate som chcel len dospiet k m3 x cena.

Cela otazka sa da zhrnut tak, ci je realne pocitat s nizsou cenou ako 6000 Sk + dph za m3 stavby.
suvaha
28.02.08,06:49
no my s priatelom tiez uvazujeme o dome, aj sme nasli projekt a pri zastavanej uzitkovej ploche 102m2 to vychadza 2,2 mil. a to nechceme na kluc, len hrubu stavbu a ostatne veci by sme si svojpomocne a s ludmi nie od firmy. pri tomto dome stoji material 1mil a cena prace tiez 1 mil a to sa nam zda vela. daju sa najst ludia ktori to vedia postavit lacnejsie.

a pri tvojej uzitkovej ploche sa mi zda ta cena prehnana.
mlaco
28.02.08,07:07
Ja mám 100m2 a s rozpočtom sa zmestím do 2,2 mil.

Co nezahrna tento rozpocet 2,2 mil.?

(Myslim to takto: velmi zhruba kolko treba este investovat ked chce clovek "primerane" dom zariadit (kuchyna, spotrebice, obyvacka, nabytok) a upratat pozemok po stavbe)?)
Zoltán Kovács
28.02.08,07:10
Co nezahrna tento rozpocet 2,2 mil.?

(Myslim to takto: velmi zhruba kolko treba este investovat ked chce clovek "primerane" dom zariadit (kuchyna, spotrebice, obyvacka, nabytok) a upratat pozemok po stavbe)?)

Tá cena je čiste dom a úprava terénu. Zariadenie domu do toho nerátam. Tam cena môže byť rozdielna. Niekto má kuchyňu za 300 tisíc, niekdo si vie sám zhotoviť za 30 tisíc.
mlaco
28.02.08,07:42
Tá cena je čiste dom a úprava terénu. Zariadenie domu do toho nerátam.

Dakujem za info.


Tam cena môže byť rozdielna. Niekto má kuchyňu za 300 tisíc, niekdo si vie sám zhotoviť za 30 tisíc.

Heh, prispevky od smitha si velmi cenim, ale toto mi pripomina jeden prispevok z diskusie "lepsie kvalitne spravene dlhe plynove potrubie, ako nekvalitne spravene kratke" :-) T.j. bez informacnej hodnoty.

Pod "primerane" myslim kupit priemernu kuchynsku linku, aku si kupuje vacsina ludi.
Hm.. ked sa zhruba zamyslim, takze este aspon 200-300 tisic by si mal clovek rezervovat na vnutorne vybavenie. Hm...
Gabi03
28.02.08,07:51
Heh, prispevky od smitha si velmi cenim, ale toto mi pripomina jeden prispevok z diskusie "lepsie kvalitne spravene dlhe plynove potrubie, ako nekvalitne spravene kratke" :-) T.j. bez informacnej hodnoty.

Pod "primerane" myslim kupit priemernu kuchynsku linku, aku si kupuje vacsina ludi.
Hm.. ked sa zhruba zamyslim, takze este aspon 200-300 tisic by si mal clovek rezervovat na vnutorne vybavenie. Hm...

Prepáč, ale tvoje príspevky sú rovnaké. :D O tvojich predstavách domu okrem zastavanej plochy nič nevieme. Neviem z čoho chceš stavať, či svojpomocne alebou dodávateľsky, aké okná si vyberieš a pod. :rolleyes::o
dad111
28.02.08,07:54
Tabulku som robil sam (dakujem za uznanie :-) v podstate som chcel len dospiet k m3 x cena.
Nechcel som Ta urazit, prepac ak to tak vyznelo. Ten prepocet je strasne jednoduchy. Ja mam na to este jednoduchsi. Uz som to pisal. Poviem to aj Tebe viem kolko Ta ta stavba bude stat uplne presne. Minies vsetky peniaze, ktore sa Ti podari dat dokopy, ani korunu naviac. Od zaciatku pocitaj a zvazuj, ci investicia ma pre Teba cenu. Nepozeraj nalavo ani napravo. Stavias pre seba. Rob tak ako to chces Ty. Cenu nemozes porovnat tak jednoducho. Prepocet na m3 je nepresny. Najjednoduchsie je sadnut do auta a pytat sa ludi, ktori byvaju v novych domoch, kolko to stalo ich. Vyluc extremne vysoke aj nizke sumy, vypocitaj si priemer a to je priblizne suma, ktoru si mas pripravit.
mlaco
28.02.08,08:18
... a pytat sa ludi, ktori byvaju v novych domoch, kolko to stalo ich. Vyluc extremne vysoke aj nizke sumy, vypocitaj si priemer a to je priblizne suma, ktoru si mas pripravit.

Dakujem za nazor!

Zalozim anketovu temu na porade s tymito otazkami (dole). Prosim poradte ktore otazky mam preformulovat, alebo doplnit. Tak aby sa na to ludom dobre odpovedalo a boli zahrnute podstatne veci.

-------------------------
Tato tema je zalozena ako reakcia na temu "Cena stavby RD - vypocet podla m3 (http://www.porada.sk/t74525-cena-stavby-rd-vypocet-podla-m3.html)". Formou ankety zistuje cenu stavby RD. Ucel tejto temy je pomoct spravit si nazor na financnu narocnost stavby pre novych stavebnikov.

Tu su anketove otazky, ktore maju sluzit ako sablona prispevkov:

-------------------------
Zastavana plocha:
Uzitkova plocha:
Rok vystavby:
Trvanie vystavby:
Podlazia: (.) prizemny, (.) podkrovny, (.) poschodovy (rovna strecha)
Pivnica: (.) nie, (.) ciastocne podpivnicenie, (.) ano
Stavebny material a hrubla:
Strecha material:
Zateplenie material a hrubka:
Kurenie energia: (plyn/elektrina/tuha palivo..)
Kurenie typ: (radiatory, podlahove, kombinovane, krb..)
Sposob vystavby:
Cena celkova s dph:
Usetril som ako:
Vylepsil by som "nabuduce" toto:
-------------------------
Kuzelnicka
28.02.08,09:08
Zastavana plocha: cca 160m2
Rok vystavby: 2007
Trvanie vystavby: 7 mesiacov
Podlazia: nastavba podkrovia
Stavebny material a hrubla: ytong 37.5
Strecha material: Rova plech
Zateplenie material a hrubka: ako kde, nesetrili sme
Kurenie energia: elektrina
Kurenie typ: radiatory, podlahove v kupelniach
Sposob vystavby:buranie starej strechy svojpomocne, zvysok partia murarov, klampiarov, elektrikarov, atd
Cena celkova s dph: hruba stavba cca 1,6 mil...dokoncenie 1 mil
Usetril som ako: zohnali sme vatu, sadrokarton bez dph
aduliak
28.02.08,09:37
Ahojte,takze u nas:

Zastavana plocha:90m2
Uzitkova plocha: 170 m2
Rok vystavby:2007
Trvanie vystavby:rok a pol
Podlazia: prizemie + podkrovie, strecha sedlova
Pivnica: nie
Stavebny material a hrubla:Protherm 44P+D
Strecha material: Bramac
Zateplenie material a hrubka: ISOVER, hrubka neviem:)
Kurenie energia: plyn
Kurenie typ: radiatory
Sposob vystavby: najviac svojpomocne + partia na strechu a sadrokartony
Cena celkova s dph:1800 000 (bez zariadenia)
Usetril som ako:vela veci svojpomocne a dost materialu sa da zohnat bez DPH
Vylepsil by som "nabuduce" toto: vyjednavanie s dodavatelmi materialu:)
mlaco
28.02.08,10:14
Uh, nejako sa nam to tu rozbehlo, takze zalozil som uz temu tak ako bol navrh hore a prosim nove anketove odpovede sem:

Cena stavby RD - anketa (http://www.porada.sk/t74597-cena-stavby-rd-anketa.html)
svrbik juraj
28.02.08,19:10
caute!znamy prave dostaval bungalov a ja sa chystam stavat,tak to spolu konzultujeme,co a ako.ma obidve ruky lave,tak mu vsetko robili firmy a viaceri znami-samozrejme vsetkym platil.aj mna zaujimala cena.mal to preratane na m2----25000 sk.ked si vie clovek urobit sam,alebo ma niekoho z rodiny a nemusi mu platit,tak ten m2 vide aj menej.