Lali
28.02.08,07:39
Dobrý deň,
dodávateľ z EU, ktorý nie je platcom DPH, nám vystavil faktúru za službu - ide o spoluprácu na českom vydaní istej publikácie. Máme túto faktúru my ako platci DPH samozdaniť, alebo nevstupuje do výkazu DPH vôbec ?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
28.02.08,06:59
dôležité je si zadefinovať miesto dodania služby. ale to neurčíme skôr kým nebudeme vedieť aký druh presne pre vás robil. Dá sa ta služba začleniť medzi služby uvedené v § 15 ods. 8? Aký druh je to služby - prekladateľská?spracovanie údajov? alebo niečo také?
Lali
28.02.08,07:48
By som povedala, že sú to služby prekladateľské - my mu pošleme slovenskú verziu - kokrétne geografické názvy a on ich prekladá do češtiny. Na faktúre je napísané - spolupráca na geografických podkladoch.
Ďakujem.
azla
28.02.08,08:39
By som povedala, že sú to služby prekladateľské - my mu pošleme slovenskú verziu - kokrétne geografické názvy a on ich prekladá do češtiny. Na faktúre je napísané - spolupráca na geografických podkladoch.
Ďakujem.

Z uvedeného vyplýva, že sú to služby podľa §15, odt.8, písm. b.
Potom ideme na znenie § 15, bod 7 - ten hovorí, že miestom dodania je miesto kde ma odberateľ tejto služby sídlo, ....
daňová povinnosť je prenesená na odberateľa a zároveň ako platiteľ máte nárok na odpočet Dph na vstupe.
Lali
28.02.08,09:53
Ďakujem. Mňa pletie to, že dodávateľ nie je platcom DPH. Tak aká daňová povinnosť sa vlastne na nás prenáša ? Keď on nie je platcom DPH, tak by som povedala, že žiadna. Keď je dodávateľ platcom DPH tak mi jasné, že daňová povinnosť prechádza na príjemcu, teda nás. V takomto zmysle aj my vystavujeme faktúry do EU - s tým, že fakturované nie je predmetom dane na území SR a daňová povinnosť prechádza na príjemcu. Je jedno, či je alebo nie je príjemca platcom DPH. Za vetou - dodávateľ nie je platcom DPH by mala byť aj veta - daňová povinnosť prechádza na príjemcu ? Prepáčte, ale fakt tomu nerozumiem, nedáva mi to zmysel. Ďakujem za trpezlivosť.
Milan Benka
28.02.08,09:59
§15/8b - miesto dodania služby podľa ods. 7 je sídlo odberateľa, v tomto prípade Vaše. Daň priznať a odviesť je teda Vašou povinnosťou (§69/3).
Zároveň Vám vzniká právo na odpočet dane ( §49/2b; §51/1b;)
Lali
28.02.08,10:37
Ďakujem.