Turka1
28.02.08,07:52
Ahojte,
rada by som sa vás opýtala, ako v POHODE zaúčtujem prijatú zálohu v CZK na bankový účet vedený v slovenských korunách. Náš obchodný partner nám uhradil vyššiu čiastku než bola uvedená na faktúre (faktúra v CZK, úhrada tiež v CZK) a po telefonickom dohovore s ním sme sa dohodli, že to zaúčtujeme na prijaté zálohy a pri vystavení ďalšej faktúry si to preúčtujem. Ide mi hlavne o to, že chcem aby táto záloha bola vedená v CZK, len agenda "Banka" mi niečo také neumožňuje.
Ďakujem.
mandula
28.02.08,07:01
zaevidovať zvyšnú čiastku ako záväzok voči odberateľovi v CZK.
Turka1
28.02.08,07:08
Teoreticky to chápem, ale v praxi si to asi neviem celkom predstaviť... Som v agende Banka v položkách si zaúčtujem (aj zlikvidujem) vydanú faktúru a zvyšok...(???) Akýkoľvek záväzok voči niekomu by som mala zaúčtovať v agende Ostatný záväzok, alebo sa mýlim?
mandula
28.02.08,07:13
samozrejme to bolo tak myslené, že v agende banka príjem na BÚ zaevidovať v takej výške, v akej došla, ale keďže tá suma je vyššia, ako faktúrovaná, tak rozdiel by som súčasne zaevidovala v agende záväzky ako záväzok voči odberateľovi. (JÚ)
Turka1
28.02.08,07:23
Budem skúšať...
Turka1
29.02.08,05:48
Len pre zaujímavosť, poslala som svoju otázku do Stormware a prišla mi takáto odpoveď. Mne sa to zdá komplikované ale dúfam, že to niekomu pomôže.



Nakoľko v ES POHODA nie je možnosť evidovať preplatky v cudzej mene (len v SKK), odporúčam Vám uvedený problém riešiť nasledovne (celý postup uvediem na príklade s vymyslenými číslami, nakoľko ste nám nezaslala reálne čísla):

1. Vydaná faktúra evidovaná v CZK: kurz 1,21 - 1.000,--CZK - 1.210,--SKK - predkontácia 311/604
2. Úhrada faktúry na bank. účet v SKK - agenda Banka - nový záznam - Záznam/Likvidácia výberom - zlikvidujete faktúru na bank. účet vedený v SKK len na čiastku 1.210,--SKK -
1.000,--CZK (hoc Vám odberateľ za ňu zaplatil nie 1.000,--CZK, ale 1.200,--CZK - 1.452,--SKK) - predkontácia 221/311
3. Fakturácia - Vydané zálohové faktúry - nový záznam - Záznam/Cudzia mena - zaevidujete si vydanú zálohovú faktúru pred toho istého odberateľa v cudzej mene: kurz 1,21 -
200,--CZK - 242,--SKK - bez predkontácie
4. Agenda Banka - vydanú zál. faktúru v cudzej mene zlikvidujete na bank. účet v SKK - nový záznam - Záznam/Likv. výberom - 242,--SKK (200,--CZK) - predkontácia 221/324

5. Následne, keď budete znova vystavovať pre daného odberateľa nejakú inú faktúru, tak na danej faktúre si uplatníte odpočet zálohy (200,--CZK) - ako ďalšiu položku na ostrú faktúru
pridáte cez Záznam/Zálohové faktúry úhradu zálohy - predkontácia 324/311


Zároveň Vám zasielam i postup, ako správne v ES POHODA zlikvidovať faktúru vydanú v cudzej mene na účet v SKK, aby sa Vám vyrovnali pohyby na účte 311 nielen v SKK, ale i v cudzej mene (postup nadväzuje na vyššie uvedené body 2 a 4):

ES POHODA je prispôsobený tak, že v situácii, ak je pohľadávka/záväzok (napr. v CZK) uhradená v inej mene (napr. v SKK), nie je možné menu úhrady "sfalšovať" podľa meny pohľadávky/záväzku. V tom prípade, by sa Vám úhradou faktúry na SKK účet vyrovnala čiastka na účte 311 v SKK, ale v CZK by účet 311 vykazoval zostatok.

Odporúčam Vám preto likvidáciu faktúry v CZK na bank. účet v SKK riešiť nasledovne:

Príklad uvádzam na vydanú faktúru v CZK, ktorá bude likvidovaná na SKK účet v banke:

1. Vydaná faktúra v CZK - predkontácia 311/604
- účet 311 vykazuje na str. MD obrat v SKK i v CZK
2. Zlikvidujte faktúru na interný doklad v cudzej mene (s kurzom, ktorý použila banka pri likvidácii) - predkontácia 395/311
- účet 311 vykazuje na str. D obrat v SKK i v CZK
3. Nakoniec zaúčtujete platbu v banke, ktorá však nebude spárovaná s vydanou faktúrou - predkontácia 221/395
- účet 395 bude v SKK vyrovnaný - nulový zostatok, v CZK bude na str. MD síce vykazovať zostatok, ale nakoľko daný účet nevstupuje do výkazov, výkazy v cudzej mene ním nebudú ovplyvnené