elaurie
28.02.08,09:15
Dobrý deň,
prosím nemáte niekto skúsenosti s uplatnením nároku na materské prostredníctvom formulárov E 115 a E 116?
Mirunka
31.08.09,08:17
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci ste nakoniec mali osobnu skusenost s tymi formularmi a ako ste to riesili.
U mna je tato tema aktualna teraz, tak sa snazim zbierat informacie.
Vopred dakujem za odpoved.
veronikasad
31.08.09,08:23
Ideš si ich vybavovať sama alebo prostredníctvom sociálnej poisťovne ?
Mirunka
31.08.09,09:27
Predpokladam, ze jedina oficialna cesta je cez socialnu poistovnu. Docitala som sa, ze najprv je potrebne nechat potvrdit tieto formulare poistovnou v zahranici a tie potom odoslat do slov. soc. poistovne. Ta potom posudi, ci poistenec ma narok na davky alebo nie. Neviem, co to presne znamena, ale ked raz nejaky lekar (hoci aj zahranicny) potvrdi, ze som praceneschopna, tak nasa poistovna by to podla mna mala akceptovat. Neviem... nemate niekto s tym skusenost? V mojom pripade ide o PN-ku pocas tehotenstva.
veronikasad
31.08.09,09:34
Predpokladam, ze jedina oficialna cesta je cez socialnu poistovnu. Docitala som sa, ze najprv je potrebne nechat potvrdit tieto formulare poistovnou v zahranici a tie potom odoslat do slov. soc. poistovne. Ta potom posudi, ci poistenec ma narok na davky alebo nie. Neviem, co to presne znamena, ale ked raz nejaky lekar (hoci aj zahranicny) potvrdi, ze som praceneschopna, tak nasa poistovna by to podla mna mala akceptovat. Neviem... nemate niekto s tym skusenost? V mojom pripade ide o PN-ku pocas tehotenstva.
Práve že mam skúsenosť spred 2 rokov. Jedna známa žiadala o zaslanie formuláru cez sociálnu poisťovňu. Trvalo to nekonečne dlho, tak si nakoniec išla sama pre potvrdenie do Talianska a odniesla ho do SP. Až potom jej priznali materské.
karpis
31.08.09,10:04
Moja dcéra je tiež na materkej a formuláre si doniesla z anglicka takže to netrvalo dlho. Na materské budeš mať nárok jedine vtedy ak v deň odchodu na materskú budeš nemocensky poistená
veronikasad
31.08.09,10:14
Moja dcéra je tiež na materkej a formuláre si doniesla z anglicka takže to netrvalo dlho. Na materské budeš mať nárok jedine vtedy ak v deň odchodu na materskú budeš nemocensky poistená
súhlasím, známa to riešila DNP.
karpis
31.08.09,10:20
ale DNP asi nestíha neviem bližšie info, ja som dcéru zamestnala a vyšlo to. Aj PN - ka sa dá takto poriešiť
veronikasad
31.08.09,10:24
ale DNP asi nestíha neviem bližšie info, ja som dcéru zamestnala a vyšlo to. Aj PN - ka sa dá takto poriešiť
To bolo pred 2 rokmi, stačilo jej 2 dni DNP z maxima a mala nárok na max. materské. /DNP platila dlhšie, po schválení materskej jej preplatok vrátili. Vybavovanie trvalo cca 3 mesiace/. Či to platí aj teraz, neviem ...Istejšie je zamestnanie v SR, ako si to vyriešila ty.
Mirunka
31.08.09,10:57
Moj pripad je nasledovny - som zamestnana na Slovensku, cize aj poistena, momentalne na PN-ke kvoli rizik. tehotenstvu. Na matersku by som mala ist zaciatkom decembra, dovtedy budem podla vyjadreni lekara na PN-ke. Manzel je Talian a kvoli prac. povinnostiam sa musi zdrziavat v Taliansku. Kedze na Slovensku nechcem byt sama, chcela by som ist za nim a uz ostat tam az do porodu. Snazim sa pozbierat informacie, ci je vobec mozne, aby som bola na PN-ke, dostavala nemocenske zo SR, ale zaroven by som bola v zahranici. Ak som spravne pochopila informacie na stranke socialnej poistovne ohladne nemocenskeho, dalo by sa to poriesit prave tymi formularmi E115, E116, len to pravdepodobne zaberie dost vela casu a energie. Ak ma niekto z vas ine informacie, dajte prosim vediet. Budem vdacna za kazdu radu. Dakujem.
marika2830
23.11.11,22:49
Ahoj, mohli by ste mi poradit kde ziskam tie formulare?
Mila123
23.11.11,22:50
skúsila si pokukať na web socpoist.sk???