jana007
28.02.08,09:43
Podnikateľ kúpil auto v r.2006, má ho zaradený v podnikaní. Musí vykazovať nejaké jazdy, spotrebu PHM a pod.? Jedná sa mi o to, že mu vychádza minimálny daňový základ a nechce to ešte minimalizovať. Vo výdavkoch má zatiaľ len zaplatené poistné za auto. Je to v poriadku, keď nebude akože auto používať v súvislosti s podnikaním?
Erika-ežka
28.02.08,08:50
Osobne si myslím, že zákonnú poistku musí platiť aj keď auto stojí v garáži. Daň z MV má zaplatenú a že nejazdil - to je jeho problém. Len si treba dať pozor na km - keď sa už začnú písať jazdy, aby to sedelo.
E.
Lotarka
28.02.08,08:58
Môj názor: Nemusí sa akože tváriť, že auto nepoužíval v súvislosti s podnikaním. Môže mať napísané jazdy, aj spotreba PHM bude mať, len si tieto výdavky jednoducho neuplatný. Príjmy sa zdaniť musia, ale výdavky máme právo si uplatniť,čiže nemusíme. Sú podnikatelia, ktorí jednoducho nechcú byť v strate - napr. pre dôtácie.
bobo97
29.02.08,13:22
Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?
Zita5
29.02.08,13:25
Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?

Auto je zaradené v obchodnom majetku , ste povinný jazdy vykazovať v Knihe jázd .
Zoltán Kovács
29.02.08,13:25
Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?

Áno, je to povinná pomocná evidencia.
Eva99
29.02.08,14:22
Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km. :o
Zoltán Kovács
29.02.08,14:59
Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km. :o

V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.
Eva99
01.03.08,07:32
V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.

Takže si podľa priemernej spotreby vypočítam, koľko nafty spotreboval na tých 800 km a len to do VOZD, správne? A keďže je aj cena nafty stále iná, aj tú použijem priemernú? A ak chce auto vyradiť z podnikania a prepísať ho na seba ako na FO keď mu skončí leasing, auto sa musí dať ohodnotiť a príjmy z jeho predaja by boli PNZD? Ďakujem.
Zoltán Kovács
01.03.08,07:34
Takže si podľa priemernej spotreby vypočítam, koľko nafty spotreboval na tých 800 km a len to do VOZD, správne? A keďže je aj cena nafty stále iná, aj tú použijem priemernú? A ak chce auto vyradiť z podnikania a prepísať ho na seba ako na FO keď mu skončí leasing, auto sa musí dať ohodnotiť a príjmy z jeho predaja by boli PNZD? Ďakujem.

Pri vyraďovaní auta z firmy na občana, pritom ide o toho istého človeka, nepotrebuješ ohodnotenie auta. A predaj sám sebe je právny nonsens. Nebude to auto predávať sebe.
Eva99
01.03.08,07:36
Pri vyraďovaní auta z firmy na občana, pritom ide o toho istého človeka, nepotrebuješ ohodnotenie auta. A predaj sám sebe je právny nonsens. Nebude to auto predávať sebe.

A ako to teda spraviť, ak si ho chce prepísať na seba?
Zoltán Kovács
01.03.08,07:46
Po skončení leasingu vyradí z obchodného majetku. A hotovo. Len ak to auto predá do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem z toho predaja je predmetom dane z príjmov.
Eva99
01.03.08,07:50
Po skončení leasingu vyradí z obchodného majetku. A hotovo. Len ak to auto predá do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem z toho predaja je predmetom dane z príjmov.

Ďakujem. A vedel by si mi takto z hlavy napísať nejaký ten §, ktorý o tom hovorí?
Petra29
01.03.08,07:55
tak napr. §9 ods1 d) zákona 595/2003
Zoltán Kovács
01.03.08,07:56
Ohľadne čoho teraz?
Eva99
01.03.08,08:02
Ohľadom toho predaja do 5 rokov... Ďakujem Vám krásne! :)
AlkaS
12.03.08,20:17
Ahojte!
Kúpili sme auto v auguste, dali sme ho zaradiť do podnikania. Takže teraz si môžem znížiť príjmy odpismi aj PHM. A ako to mám spraviť, keď sme používali auto aj na súkromné účely. Dám nákup PHM do VNZD alebo si to mám nejako rozpočítať. A ako to mám spraviť v evidencii jázd normálne tam zadám pre súkromne účely. Tam ide hlavne, aby mi sedeli km? A čo keby som sa rozhodla, že je výhodnejšie auto si dať na FO a ja si budem len uplatňovať len spotrebu PHM. Dá sa to spraviť alebo nie.
Johanka
12.03.08,20:27
Všetko sa dá .... je to osobné MV ? Akú malo obstarávaciu cenu ?
AlkaS
13.03.08,07:41
Všetko sa dá .... je to osobné MV ? Akú malo obstarávaciu cenu ?

Johanka je to osobné MV a jeho OC bola 337. 000,- Sk kúpená v hotovosti.
Dalo by sa keby sa aj teraz auto vyradilo z podnikania?:confused:
Denisa13
14.03.08,20:01
Chcem sa opýtať či mi vie niekto poradiť. Auto zaradené v podnikaní, platca DPH...v alefe vediem knihu jázd a súhrne na konci každého mesiaca priložím doklady o kúpe PHL. Potom z toho súhrného si uznáva DPH?
halimino
17.03.08,18:26
Ak kúpi SZČO auto - v KZ a taktiež v zmluve o úvere uvedie svoje IČO, DIČ - je povinný zaradiť toto auto do obchodného majetku? Skúšala som v inej téme z inej strany, ale nikto sa mi neozval. Prosím nejakého ochotného poraďáka o pomoc.
Denisa13
21.03.08,22:42
Ja by som ho zaradila, lebo ho kúpil na IČO a DIČ a nie na rod.číslo. Vtedy by to bolo iné.
erika_H
22.03.08,10:28
Dobrý deň,môj klient začal podnikať iba v r.2007,aj auto si kúpil až v priebehu roka.Zaplatil cestnú daň,odkladal si bločiky o nákupe PHM,ale veľkú časť bločikov stratil.Knihu jázd si ešte nepísal,napíše ju vraj až po daňovom,na základe tých PHM,ktoré mu ostali.Je to prosím správne?
myslím z hľadiska účtovania-viem že si mal knihu jázd písať priebežne,aj on o tom vie,žiaľ nepísal.Teraz má iba pár potvrdeniek,tak si napíše iba pár jázd,vlastne on bude ukrátený,lebo mal vyššie náklady na nákup PHm.. (má firemný automobil).
Ďakujem za odpoveď
Manual
22.03.08,11:29
Dobrý deň,môj klient začal podnikať iba v r.2007,aj auto si kúpil až v priebehu roka.Zaplatil cestnú daň,odkladal si bločiky o nákupe PHM,ale veľkú časť bločikov stratil.Knihu jázd si ešte nepísal,napíše ju vraj až po daňovom,na základe tých PHM,ktoré mu ostali.Je to prosím správne?
myslím z hľadiska účtovania-viem že si mal knihu jázd písať priebežne,aj on o tom vie,žiaľ nepísal.Teraz má iba pár potvrdeniek,tak si napíše iba pár jázd,vlastne on bude ukrátený,lebo mal vyššie náklady na nákup PHm.. (má firemný automobil).
Ďakujem za odpoveď
A tie bločky čo má, už má zaúčtované alebo nie ? Je aj plátca DPH ?
To že bude ukrátený o pár tisíc za PHL je jedna vec ale podstatnejšie je to, že ako napíše KJ, ak má bločky napr. na prejazdenie 1000 km a on má na tachometri natočené napr. 12.000 km. Pretože u firemného auta musí stav kilometrov korešpondovať so stavom tachometra v aute....
erika_H
22.03.08,11:47
A tie bločky čo má, už má zaúčtované alebo nie ? Je aj plátca DPH ?
To že bude ukrátený o pár tisíc za PHL je jedna vec ale podstatnejšie je to, že ako napíše KJ, ak má bločky napr. na prejazdenie 1000 km a on má na tachometri natočené napr. 12.000 km. Pretože u firemného auta musí stav kilometrov korešpondovať so stavom tachometra v aute....

Tie bločky mi doniesol teraz,nech mu ich zaúčtujem..
Myslíš že daňová kontrola porovnáva aj stav tachometra s knihou jázd?
Manual
22.03.08,11:51
Tie bločky mi doniesol teraz,nech mu ich zaúčtujem..
Myslíš že daňová kontrola porovnáva aj stav tachometra s knihou jázd?
Niekedy aj áno ak nemajú nič nájdené, tak idú aj sem. Nám kontrolovali, preto to píšem z vlastnej skúsenosti.
erika_H
22.03.08,14:18
Niekedy aj áno ak nemajú nič nájdené, tak idú aj sem. Nám kontrolovali, preto to píšem z vlastnej skúsenosti.
uf
no viem že väčšina našich klientov si stav tachometra nepíše..:(
Tak teraz neviem,čo poviem tomu pánovi,nech si napíše od vtedy ako používa automobli v podnikaní-knihu jázd?Automobil používa aj súkromne,hlavne cesta na pracovisko je dosť kilomentrov(táto sa do nákladov súvis.s podnikaním ale nepočíta)
potom by sme to museli pomerne prepočítavať-súkromné a firemné kilometre a úmerne k tomu náklady na automobil však?
alebo si napíše cesty len na tie bločky za rok 2007,a r.2008 už nech píše poriadne..
len tie súkromné tam asi písať nebude.. tých je veľa veľa:(
hm a keď nemá v knihe jázd napísaný stav tachometra-môžu mu uložiť pokutu?
erika_H
24.03.08,11:18
uf
no viem že väčšina našich klientov si stav tachometra nepíše..:(
Tak teraz neviem,čo poviem tomu pánovi,nech si napíše od vtedy ako používa automobli v podnikaní-knihu jázd?Automobil používa aj súkromne,hlavne cesta na pracovisko je dosť kilomentrov(táto sa do nákladov súvis.s podnikaním ale nepočíta)
potom by sme to museli pomerne prepočítavať-súkromné a firemné kilometre a úmerne k tomu náklady na automobil však?
alebo si napíše cesty len na tie bločky za rok 2007,a r.2008 už nech píše poriadne..
len tie súkromné tam asi písať nebude.. tých je veľa veľa:(
hm a keď nemá v knihe jázd napísaný stav tachometra-môžu mu uložiť pokutu?
posúvam
lenka.ba
24.03.08,13:10
súkromná osoba si vzala v marci 2007 na leasing osobné auto. Riadne platila splátky, PZP atď. Od 3.12.2007 je táto osoba SZČO, a k 1.1.2008 zaplatila daň z MV a tým si previedla leasované auto do podnikania. Kedy sa zaradí do majetku? a čo s odpismi za rok 2007? ??? A môže byť vôbec takto leasované auto prevedené do podniaknia, ked na leasingovej zmluve nei je ani IČO ani DIČ???
Eva99
16.04.08,11:16
Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km. :o


V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.

Prosím Vás, aj DPH si môžem uplatniť len z tých 800 km? :o
denisie
16.04.08,11:20
áno, DPH len zo skutočne spotrebovaných PHM na podnikanie
Eva99
16.04.08,11:22
áno, DPH len zo skutočne spotrebovaných PHM na podnikanie

Ďakujem :)
Evanka
20.04.08,22:05
Ak kúpi SZČO auto - v KZ a taktiež v zmluve o úvere uvedie svoje IČO, DIČ - je povinný zaradiť toto auto do obchodného majetku? Skúšala som v inej téme z inej strany, ale nikto sa mi neozval. Prosím nejakého ochotného poraďáka o pomoc. Daňovník sa môže rozhodnúť či zaradí automobil do podnikania, alebo nie. Podstatné je ako bude automobil evidovať a účtovať ....
Verca26
22.04.08,07:42
Mňa by tiež zaujímalo, čo sa rozumie pod zaradením auta do obchodného majetku. Je to zaevidovanie v účtovníctve alebo aj prehlásenie na dopravnom inšpektoráte z fyzickej osoby (pod rod. číslom) na fyzickú osobu pod IČO a DIČ?
Evanka
22.04.08,07:53
Mňa by tiež zaujímalo, čo sa rozumie pod zaradením auta do obchodného majetku. Je to zaevidovanie v účtovníctve alebo aj prehlásenie na dopravnom inšpektoráte z fyzickej osoby (pod rod. číslom) na fyzickú osobu pod IČO a DIČ?Prehlasovanie nie je nutné. Jedná sa o jednu a tú istú osobu (s r.č. aj s IČO). Podstatná je evidencia, či daňovník zaradí automobil do podnikania, alebo nie, resp či ho z podnikania vyradí.....
Verca26
23.04.08,05:52
Ďakujem za odpoveď.
ada1602
09.07.08,11:50
Pekný deň, potrebovala by som poradiť. SZČO kúpil automobil a zaradil ho do majetku.Prepis auta na inšpektoráte bol 13.5.2008 a s týmto dátumom bolo auto nahlásené aj na DÚ. Mám však bloky na nákup kolkov, diaľn. známku, lekárničku s dátumom 12.5.2008. Môžem toto zaúčtovať dátumom 12.5.2008 výdaj z pokladne ako VNZD a na kocni mesiaca ich preúčtovať interným dokladom do VOZD ? Ďakujem
ada1602
10.07.08,06:00
Pekne Vás prosím, poradí mi niekto ?
jana32
31.10.11,04:45
Dobrý deň, prosím Vás podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, a viem, že určite nemá auto v podnikaní, si na ním vystavenej faktúre pre našu firmu uplatnil aj dopravu ( cestu k nám a späť). Prosím, je to možné ? Ďakujem
Tweety
31.10.11,07:49
Dobrý deň, prosím Vás podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, a viem, že určite nemá auto v podnikaní, si na ním vystavenej faktúre pre našu firmu uplatnil aj dopravu ( cestu k nám a späť). Prosím, je to možné ? ĎakujemAutom v podnikani myslíš v majetku? Ak to, nevadí, že nemá, mohol ho mať požičané, alebo použil svoje súkromné.