jozko1975
28.02.08,09:11
Zdravim,

Ked clovek zacina robi chyby ci uz vacsie alebo mensie. V nasom pripade sme neprihlasili auto na danovy urad ... dovod je jednoduchy .. netusili sme ze to treba. Ide mi teraz o to ako dalej. Dopocul som sa ze pravdepodobne zaplatime nejaku pokutu, mne vsak ide o to ci budeme vediet toto auto dat za rok 2007 kedy bolo kupovane do odpisu.
Tweety
28.02.08,08:16
Zdravim,

Ked clovek zacina robi chyby ci uz vacsie alebo mensie. V nasom pripade sme neprihlasili auto na danovy urad ... dovod je jednoduchy .. netusili sme ze to treba. Ide mi teraz o to ako dalej. Dopocul som sa ze pravdepodobne zaplatime nejaku pokutu, mne vsak ide o to ci budeme vediet toto auto dat za rok 2007 kedy bolo kupovane do odpisu.
Áno, odpisy a ost. príp. náklady spojené s použív., MV na podnikanie sú daňovými nákladmi, to, že nie je zaplatená daň z MV a oznámenie na DÚ priamo s nákladmi nesúvisí, za to budú určite sankcie.
Lotarka
28.02.08,08:16
Neprihlásenie auta do evidencie pre daň z motorových vozidiel nemá žiadny vplyv na uplatnenie výdavkov za dané auto. Nikde v zákone o dani z príjmov nieje podmienka, že výdavky na auto si môžme uplatniť len, ak je prihlásené alebo dokonca zaplatená daň z MZ.
Martin Mocko
03.03.08,09:00
Neprihlásenie auta do evidencie pre daň z motorových vozidiel nemá žiadny vplyv na uplatnenie výdavkov za dané auto. Nikde v zákone o dani z príjmov nieje podmienka, že výdavky na auto si môžme uplatniť len, ak je prihlásené alebo dokonca zaplatená daň z MZ.

Predmetom dane z motorovych vozidiel sa vozidlo stava pri prvom pouziti na podnikanie. To znamena, ze pokial firma neprihlasi vozidlo na dan z MV a uplatni si hociake naklady na vozidlo (PHM, servis..atd) porusila zakon o dani z MV, ale urcite nie zakon o dani z prijmov. Takze su dve moznosti:
1. tvarit sa, ze auto bolo zakupene a nebolo pouzite na podnikanie a prihlasit ho s neskorsim datumom (nebude sankcia koli dani z MV, ale nemozes uznat naklady spojene s pouzivanim vozidla)
2. prihlasit auto so skutocnym datumom prveho pouzitia na podnikanie (moznost uplatnit naklady spojene s pouzivanim ale urcite bude sankcia za nepodanie oznamenia - pokial ide o prihlasenie do roku 2007 - tak aj penale za rok 2007 z neuhradenej sumy)
Uľa
28.03.08,10:13
Prosím vás o radu: podnikateľ kúpil ojazdené auto z ČR na FA. Faktúra aj pokladničný doklad je z dátumu 13.07.2007, ale v technickom preukaze je dátum prvej evidencie v SR až 28.08.2007.Teraz chcem podať DP spätne za rok 2007 (rátam s pokutou aj s penálmi), len neviem od akého dátumu ho mám prihlásiť na DÚ, či od toho kedy ho kúpil, alebo až od dátumu uvedeného v TP? Vopred ďakujem za radu.