EVEK
28.02.08,09:41
zdravím, vie mi niekto poradiť v tejto veci.
živnostník, ktorý si uplatňoval výdavky percentom z príjmu, skončil
živnosť k 15. 2.2008. V januári mal príjem fa za december 2007
a výdavok iba príspevok do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mám príjem
za faktúru uhradenú v januári zahrnúť do daň. priznania r.2007 a týmto
považovať za vysporiadané. Zásoby ani iné pohľadávky nemá.
Díky
Milan Benka
28.02.08,10:21
zdravím, vie mi niekto poradiť v tejto veci.
živnostník, ktorý si uplatňoval výdavky percentom z príjmu, skončil
živnosť k 15. 2.2008.
V januári mal príjem fa za december 2007 (predpokladám, že v januári 2008)
a výdavok iba príspevok do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mám príjem
za faktúru uhradenú v januári zahrnúť do daň. priznania r.2007 a týmto
považovať za vysporiadané. Nie.
Zásoby ani iné pohľadávky nemá.
Díky

Budete musieť robiť aj DP za r. 2008. Nemôžete priradiť príjmy roku 2008 do príjmov r.2007.
Jackie
29.02.08,15:18
prosím o radu, klient ukončil živnosť k 31.10.2007, uplatňoval paušálne výdaje. Posledná vyšlá faktúra však nebola uhradená do dňa skončenia živnosti. Musím ju pripočítať celú ako pohľadávku k základu dane, alebo si z nej môžem odpočítať 40%? Podľa §17ods8 písm.c Zákona o dani z príjmu mi to vychádza tak, že musí pripočítať celú pohľadávku a nemá nárok na žiadne náklady k nej? Ďakujem
jojko19
08.03.08,22:30
Ahojte. Súrne prosím o radu. Živnosť ukončená 30.06.2007. Za rok 2006 paušálne výdavky. Čo mám robiť v roku 2007? Musím vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky. Takže už asi nemôžem uplatňovať paušálne výdavky, hmmm???
Muška
09.03.08,00:11
Ahojte. Súrne prosím o radu. Živnosť ukončená 30.06.2007. Za rok 2006 paušálne výdavky. Čo mám robiť v roku 2007? Musím vysporiadať všetky pohľadávky a záväzky. Takže už asi nemôžem uplatňovať paušálne výdavky, hmmm???

Na príjem , ktorý si obrdžal do 30.6.2007 uplatníš 40 % paušálne výdavky.

O ostatné pohľadávky zvýšiš ZD priamo v DP.
jojko19
09.03.08,12:01
Na príjem , ktorý si obrdžal do 30.6.2007 uplatníš 40 % paušálne výdavky.

O ostatné pohľadávky zvýšiš ZD priamo v DP.

Pohľadávky sú chvalabohu vysporiadané, ostane len nevysporiadané poistné. T.z. len pre kontrolu príjmy - 40% - zaplatené poistné a potom - neuhradené poistné alebo prípadne iné záväzky (cez r.41)?
Muška
09.03.08,12:10
Pohľadávky sú chvalabohu vysporiadané, ostane len nevysporiadané poistné. T.z. len pre kontrolu príjmy - 40% - zaplatené poistné a potom - neuhradené poistné alebo prípadne iné záväzky (cez r.41)?

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

.....ak si na paušál.výdavkoch, tak v DP upravuješ iba o zásoby a pohľadávky, tzn., že si iba povyšuje ZD
jojko19
09.03.08,12:18
Normálne áno, ale teraz ide o ukončenie živnosti. Nemá to na to vplyv?
DanielaSL
09.03.08,12:22
Aj pri ukončení živnosti tak postupuješ.
Muška
09.03.08,12:25
Normálne áno, ale teraz ide o ukončenie živnosti. Nemá to na to vplyv?
Jojko, ten § je práveže najskôr urobený pre "končiacich" živnostníkov:
Viď:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.



...... a odst. 10/ je pre "preskakujúcich" daňovníkov /účtovníctvo-paušál alebo opačne/.....a musia sa riadiť odstavcom 8) /ktorý je vlastne pre "končiacich"
jojko19
09.03.08,12:27
Aj pri ukončení živnosti tak postupuješ.
Prílohy pri paušálnych výdavkoch nerobím, takže to neuhradené poistné nikde nevykážem. Kedže sa uhradilo až v roku 2008, tak je to už len na triko podnikateľa. Správne?
halimino
09.03.08,12:43
Ja sa chcem tiež opýtať k danej téme. Živnostník ukončil činnosť v apríli 2007. Vystavil faktúru spoločnosti, ktorej poskytol služby, avšak táto spoločnosť mu uvedenú faktúru neuhradila a pravdepodobne už ani nikdy neuhradí. Robila som mu DP, no o uvedenej skutočnosti mi nepovedal - faktúru mi nedal. (Až keď si prišiel po vyplnené DP). Nechce si túto pohľadávku zahrnúť do príjmov. Tvrdí - spoločnosť, pre ktorú služby poskytol mu nepotvrdila prevzatie faktúry; on nikdy tie financie nedostane, prečo by z nich mal platiť daň. Myslíte, že to obstojí pred daňovou kontrolou?
DanielaSL
09.03.08,12:46
Čiže faktúru si mu ani nedala do jeho pohľadávok?

Ja by som to na tvojom mieste nechala tak...
halimino
09.03.08,12:52
Daniela, faktúru som mu do pohľadávok nedala (nikdy som ju nevidela, no je na sumu cca 60 tis. - myslím, že to je dosť). Keďže uvedený živnostník je môj švagor, nechcem aby niekedy v budúcnosti mal problémy s DÚ.

"Ja by som to na tvojom mieste nechala tak..." - takže by si mu to nezarátala do pohľadávok - nezvýšila príjem, keďže ukončil živnosť???
DanielaSL
09.03.08,12:54
Ako by sa to DÚ dozvedel? On ju nemá, druhá spoločnosť ju nemá, peniaze nikdy nedostane.... Keby ti to nebol povedal, nevieš ani ty...
Možno to nie je správne riešenie, ale ja by som to nechala tak.
halimino
09.03.08,12:59
No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.
Zoltán Kovács
09.03.08,13:00
No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.

A čo keď tá spoločnosť tú faktúru zaúčtovala do nákladov, len neuhradila.
halimino
09.03.08,13:04
Práve to ma trápi najviac. Dali by ste mu to do príjmov???
jojko19
09.03.08,13:19
...... a odst. 10/ je pre "preskakujúcich" daňovníkov /účtovníctvo-paušál alebo opačne/.....a musia sa riadiť odstavcom 8) /ktorý je vlastne pre "končiacich"

Ďakujem. Veľmi si mi pomohla, čiže s nezaplateným poistným k 30.06.07 už nerobím nič?
DanielaSL
09.03.08,16:56
No však v tom je problém - on ju tej spoločnosti, pre ktorú pracoval dal. Ona mu nepotvrdila jej prevzatie, nakoľko mu bolo povedané, že ju nepreplatia. Môže oponovať tým, že "keďže nemá potvrdené jej prevzatie, oni ju neprevzali". Neviem, asi je to dosť komplikované.

Aha, takže tá spoločnosť jeho faktúru má...v tom prípade je potrebné navýšiť v DP jeho príjem. Ja som myslela, že ani tá spoločnosť ju nemá.
No ale ak on s tým nesúhlasí a ani ti spomínanú faktúru nedal, ako máš vedieť ? Je za to zodpovedný sám. Upozorni ho na to, čo je podľa zákona správne a ak ti ju ani potom nedá, vykašli sa na to.
Marína
09.03.08,18:00
Aby si si bola istá či predmetnú faktúru daná spoločnosť má v učtovníctve, požiadaj ich o odsúhlasenie zostatkov. Prikladám súbor.
Mária.K.
13.03.08,06:04
Príjem dosiahnutý v januári 2008 zaradíte do daňového priznania za rok 2008. Ku koncu roka 2007 u Vás nedošlo k skončeniu podnikateľskej činnosti.
mimaemma
19.01.09,15:28
Neviem či dobre rozumiem tomuto zákonu, manžel mal za rok 2007 paušálne výdavky, teraz za rok 2008 si uplatnil skutočné náklady. K dnešnému dňu ukončil živnosť, ale v priebehu roka ju bude znova zakladať.
Chcem sa spýtať - je potrebné podávať dodatočné DP vzhľadom na zmenu spôsobu účtovania, keďže nemal žiadne pohľadávky čiže nemá či prečo upravovať ZD?
Môže si tento rok opäť nanovo zvoliť spôsob účtovania ( jednoduché, paušálne) podľa výšky skutočných nákladov? Za rok 2009 nemal zatiaľ žiadne náklady ani príjmy.
Vopred ďakujem.;)
novohorcan
25.01.09,13:47
Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ? Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ? Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
:confused: :mee:
Marína
25.01.09,15:40
Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ?
Nielen, že dá, ale ty ho aj musíš započítať do DP za r.2008 a to na r.40 v DP si zvýšiš základ dane o neuhradenú pohľadávku. Úhradu z 15.1.2009 už neriešiš, už je zdanená.

Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ?
Môžeš. Tie uvedieš v DP na r.41 a znížia ti základ dane. Úhradu 7.1.2009 tiež už neriešiš, lebo už máš zahrnutú v DP za r.2008.

Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
:confused: :mee:
Za r.2009 už z tejto živnosti nebudeš priznávať príjem, pretože si si ho priznal za r.2008
JAJA11
25.01.09,16:18
prosím o radu, klient ukončil živnosť k 31.10.2007, uplatňoval paušálne výdaje. Posledná vyšlá faktúra však nebola uhradená do dňa skončenia živnosti. Musím ju pripočítať celú ako pohľadávku k základu dane, alebo si z nej môžem odpočítať 40%? Podľa §17ods8 písm.c Zákona o dani z príjmu mi to vychádza tak, že musí pripočítať celú pohľadávku a nemá nárok na žiadne náklady k nej? Ďakujem

Je to presne tak. Ale považujem za nespravodlivé, že daňovník nemá právo na odpočet paušálnych výdavkov v takomto prípade. Kebyže si vybaví úhradu ešte do konca roka, resp. podnikania, má právo na odpočet 40 alebo 60 % výdavkov. Takto zaplatí daň z celého príjmu a môže sa stať, že mu tú faktúru nikto ani neuhradí, takže má dvojnásobnú škodu. :( Myslím si, že toto by sa malo riešiť, lebo ide o diskrimináciu takéhoto podnikateľa. :mad:
Marína
25.01.09,19:14
novohorcan Posledná návšteva: Dnes 08:21 PM
Stačila takáto odpoveď?
novohorcan
27.01.09,19:59
bol som spokojný, tak som si to aj predstavoval má to totiž logiku ale sme na slovensku........ ale príspevok predomnou č.26 tak som tam kde som bol nazačiatku.....jeleň jeleňovitý
novohorcan
03.03.09,18:05
bol som spokojný, tak som si to aj predstavoval má to totiž logiku ale sme na slovensku........ ale príspevok predomnou č.26 tak som tam kde som bol nazačiatku.....jeleň jeleňovitý

keďže sa " zdaňovieva " pokračujem vo svojom rozjímaní a zdá sa že som to konečne pochopil : živnosť ukončená k 31.12.08 , príjem za decembrovú fa.v jan. 09-píšem v DP na r.40 . odvody za december uhradené v jan. 09 -na riadok 41. pointa :nemám kam dať výdavky z tejto faktúry (60 % ) :mee: Alebo sa mýlim ? Ak nie ani sa nečudujem že Rišo Muller spieva : prečo vy, ľudia dvadsiateho storočia, máte vždy , zachmúrené obočia...:D
alebo dám všetko na r. 2008 ved ide o paušál, čo sa stane ?
Muška
03.03.09,18:26
-píšem v DP na r.40 . .
..to sme si donedávna aj my mysleli :D
klikni http://www.porada.sk/966644-post39.html
novohorcan
03.03.09,18:42
:eek:keď to už ty nevieš !!! ja neviem kde je sever -natrepem to tam všetko do konca roka a prcám na to. Zdanené to bude, snáď to neni na kriminál :eek:
JankaO
03.03.09,18:53
:eek:keď to už ty nevieš !!! ja neviem kde je sever -natrepem to tam všetko do konca roka a prcám na to. Zdanené to bude, snáď to neni na kriminál :eek:
Asi treba postupovať v zmysle zákona, čo je jediný právne záväzný predpis so svojim § 17. (Alebo si zákon nevšímať - čo asi nie je reálne a držať sa len nejakého poučenia?) "Tak i tak še nedá".
novohorcan
03.03.09,19:16
jéééj , aký stručný zákoník . Prosííím vás preložte mi to do slovenčiny a povedzte ako sa dopracovať k tomu aby som aj na fa. za 12.08 uhradenú v r.09 uplatnil výdavky .
JankaO
03.03.09,19:36
jéééj , aký stručný zákoník . Prosííím vás preložte mi to do slovenčiny a povedzte ako sa dopracovať k tomu aby som aj na fa. za 12.08 uhradenú v r.09 uplatnil výdavky .
Ak si uplatňujete výdavky %, nie ste účtovnou jednotkou a teda nevediete peňažný denník, v ktorom by ste si akože podľa Poučenia na vyplnenie DP mal upraviť DZ v peňažnom denníku. A keďže sa musí postupovať podľa zákona o DzP, o neuhradenú pohľadávku upravíte DZ v daňovom priznaní. Výdaj 60% k neuhradenej pohľadávke nie je možné uplatniť.
novohorcan
03.03.09,19:45
ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík
Muška
03.03.09,19:53
Dobrý deň. Viem že je tu k tejto téme veľa, ale z citácie zákona som jeleň. Preto prosím polopate.. 31.12.08 som ukončil živnosť, uplatňoval som si 60 % výdavky . Fa. za december mi bola uhradená 15.1.09 , nemám žiadne záväzky ani zásoby. Nedá sa tento príjem započítať do DP za r.2008 ? Nemôžem si do nákladov dať ani decembrové odvody, keď sú uhradené 7.1.09 ? Vari musím za r.2009 podávať DP? a aké keď príjem je zo živnosti, momentálne som evidovaný na UP a možno sa mi podarí zamestnať na TPP...prepáčte možno si sedím na kábli Ďakujem krásne
:confused: :mee:
Musíš zdaniť v DP r. 2008 a ja by som to urobila presne ako doteraz:
r. 40 DP - neuhradená pohľadávka.
....a hotovo.
JankaO
03.03.09,19:54
ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík
Fa ale nebola uhradena v roku 2008, t.j. k. 31.12.2008 - ku tomuto dňu bolo ukončenie živnosti aj roka, ste faktúru mal stále v pohľadávkach. T.z., že sa základ dane musí upraviť - zvýšiť o neuhradenú pohľadávku k 31.12.2008. Tak ako som to popísala v príspevku vyššie.
novohorcan
03.03.09,20:18
Ďakujem za obetovaný čas a nervy , ale je to fér ? veď aj na dosiahnutie príjmu na poslednej fa. som mal výdavky, ktoré si teraz vlastne nemôžem uplatniť ? ! Dobrú noc a pekné sny.
marjankaj
03.03.09,20:36
ale veď práve že je uhradená , nechcem sa opakovať preto ak máte čas a chuť , urobte kuk na túto moju kauzu ktorá sa ťahá od príspevku 24 Dííík

Tak na to si mal myslieť skôr a ukončiť živnosť až keď máš zaplatené všetky pohľadávky. A v roku 2009 si si mohol ešte uplatniť odpočítateľnú položku.
marjankaj
03.03.09,20:44
Ďakujem za obetovaný čas a nervy, ale je to fér ? veď aj na dosiahnutie príjmu na poslednej fa. som mal výdavky a tie si nemôžem uplatniť ? ! Dobrú noc a pekné sníčky .

Tie si si mohol uplatniť v roku 2008, teda skutočné výdavky (to by bolo fér). Ak si sa rozhodol pre paušálne, potom asi boli väčšie ako skutočné, takže výhoda pre teba (aj to je fér).
randy
18.03.09,16:36
Dobrý večer....
Ja viem,že je tu toho dosť, ale chcem veľmi pekne poprosiť o odpoveď, či si myslím dobre, to čo si myslím....
V r. 2008 som bola živnostníčkou do 22.04.08. Potom som sa zamestnala. Robím si daňové a všetko je ok, až na výdavky zo živnosti... Môžem si tam uplatniť okrem 40 % a zaplatených odvodov aj zaplatené odvody (ktoré som mala ako nedoplatky do sociálnej) hoci som to zaplatila až po ukončení živnosti????
bojím sa, že nie.... :confused:
Prosím, ak môžte, dajte mi vedieť... vrelá vďaka vopred...
randy
19.03.09,14:02
Prosím, môže mi nietko potvrdiť moje zmýšľanie??? .... alebo vyrátiť???
JAJA11
19.03.09,14:34
Prosím, môže mi nietko potvrdiť moje zmýšľanie??? .... alebo vyrátiť???

Pri ukončení živnosti si musíte upraviť daňový základ o neuhradené pohľadávky a záväzky, takže aj keby ste ich neuhradili, mali by ste ich v daňovom základe. Takže áno. :)
karcoolka1
24.03.09,10:24
Dobrý večer....
Ja viem,že je tu toho dosť, ale chcem veľmi pekne poprosiť o odpoveď, či si myslím dobre, to čo si myslím....
V r. 2008 som bola živnostníčkou do 22.04.08. Potom som sa zamestnala. Robím si daňové a všetko je ok, až na výdavky zo živnosti... Môžem si tam uplatniť okrem 40 % a zaplatených odvodov aj zaplatené odvody (ktoré som mala ako nedoplatky do sociálnej) hoci som to zaplatila až po ukončení živnosti????
bojím sa, že nie.... :confused:
Prosím, ak môžte, dajte mi vedieť... vrelá vďaka vopred...

Pozri Zákon o dani z príjmov § 17, odst. 8, písm. c.
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Podľa mňa uhradené odvody po ukončení živnosti NIE.
SMartina
26.03.10,03:29
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť, ako postupovať keď živnostník ma všetko uhradené a vyplatené ale zostalo mu nevysporiadané iba 2 x zdravotné poistenie odvody. Tieto odvody tiež musím dať do riadku, kde sa vysporiadajú záväzky ak je živnosť pozastavená? Tiež ma rok predtým paušál. Ďakujem.
Zita5
26.03.10,04:44
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť, ako postupovať keď živnostník ma všetko uhradené a vyplatené ale zostalo mu nevysporiadané iba 2 x zdravotné poistenie odvody. Tieto odvody tiež musím dať do riadku, kde sa vysporiadajú záväzky ak je živnosť pozastavená? Tiež ma rok predtým paušál. Ďakujem.

Ak živnostník pozastaví živnosť a neobnoví ju do podania daňového priznania t.j.do 31.3.2010 tak upravuje ZD nasledovne :

- ak živnostník viedol evidenciu príjmov podľa ZoDP §6 odst.10 upraví základ dane v súlade s § 17 odst.8 písm.c
To znamená o výšku pohľadávok a nespotrebovaných zásob

- ak živnostník vedie účtovníctvo - teda je účtovnou jednotkou podľa ZoDP upraví základ dane podľa § 17 odst.8 písm.a
To znamená upravuje ZD o výšku pohľadávok,nespostrebovaných zásob ,záväzkov ,ktorých úhrada sa považuje za výdavok podľa § 19 .......ostatné v znení uvedeného paragrafu .

To znamená , že vo Vašom prípade o záväzky neupravujete základ dane , lebo nie ste účtovnou jednotkou , ale vediete evidenciu §6 odst.10 .
SMartina
26.03.10,05:10
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
SMartina
26.03.10,05:17
Ten druhy prípad:

- ak živnostník vedie účtovníctvo - teda je účtovnou jednotkou podľa ZoDP upraví základ dane podľa § 17 odst.8 písm.a
To znamená upravuje ZD o výšku pohľadávok,nespostrebovaných zásob ,záväzkov ,ktorých úhrada sa považuje za výdavok podľa § 19 .......ostatné v znení uvedeného paragrafu .

- to by znamenalo, že základ dane upravuje podľa neuhradených odoslaných faktúr, došlých faktúr, poistného na zdravotné a sociálne a iné záväzky a pohľadávky, ktoré sa považujú za príjem alebo výdaj

Chápem to správne?

Ďakujem.
Zita5
26.03.10,05:20
Ten druhy prípad:

- ak živnostník vedie účtovníctvo - teda je účtovnou jednotkou podľa ZoDP upraví základ dane podľa § 17 odst.8 písm.a
To znamená upravuje ZD o výšku pohľadávok,nespostrebovaných zásob ,záväzkov ,ktorých úhrada sa považuje za výdavok podľa § 19 .......ostatné v znení uvedeného paragrafu .

- to by znamenalo, že základ dane upravuje podľa neuhradených odoslaných faktúr, došlých faktúr, poistného na zdravotné a sociálne a iné záväzky a pohľadávky, ktoré sa považujú za príjem alebo výdaj

Chápem to správne?

Ďakujem.

- o pohľadávky , ktoré nie sú uhradené
- o záväzky ktoré nie sú uhradené/poistné do ZP a SP je tiež v neuhradenej čiastke záväzkom /
- o skutočný stav zásob , ktorý je na sklade

Pozrite si bližšie ešte ten paragraf .
SMartina
26.03.10,05:23
Ďakujem za vysvetlenie.
Martina CF
07.04.10,12:25
Živnostník chce ukončiť živnosť k 30.04.2010. Má však ešte nejaké nedoplatky v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Ak ich zaplatí ešte do dňa ukončenia živnosti, bude si ich môcť uplatniť ako výdavky v DP za rok 2010?

Ďakujem krásne za všetky odpovede.
IVEB
17.03.12,16:40
ak živnostník viedol evidenciu príjmov podľa ZoDP §6 odst.10 upraví základ dane v súlade s § 17 odst.8 písm.c
To znamená o výšku pohľadávok a nespotrebovaných zásob .Výšku nespotrebovaných zásob uvádza v DP v odd.VI r.2 / zo živnosti/ medzi príjmy? Živnosť ukončil k 1.4.2011. Okrem výšky nespotrebovaných zásob nemal žiadne iné príjmy. Môžem aj z toho uplatniť 40% výdavky+ odvody?
ewita888
17.03.12,18:23
áno, dobre uvažuješ..
IVEB
18.03.12,07:54
ďakujem
auctovnicka
18.03.12,08:50
Dobry den,

mozem Vas poprosit o odobrenie mojho postupu, nakolko SZCO bol od 1.1. do 31.12.2011. Este v januari 2012 mu prisla na ucet uhrade faktura, ktorú vystavil svojmu odberatelovi, cize to je este jeho prijem a v januari za mesiac december zaplatil ZP Dovera. Ako si ma tento prijem a jeden odvod do ZP zahrnut do DP FO 2011, ked si uplatnuje Vydavky pausalne ? K 31.12.2011 ukoncil zivnost.

Dakujem
Mila123
18.03.12,08:53
nakukni do ZD tam máš riešenie.....aj v porade je tu x riešení...... si ozaj účtovníčka????????
auctovnicka
18.03.12,09:08
kazdopadne dakujem...