mysimis
28.02.08,10:35
Mám veľkú dilemu, firma A poskytla druhej firme B pôžičku, ako zábezpeku si spísali zabezpečovací prevod na pozemky. Firma B pôžičku nevrátila, tým pádom pozemky prešli do vlastníctva firmy A. Ako toto všetko zaúčtovať?
mysimis
28.02.08,12:52
prosíííííím.......
mysimis
28.02.08,16:37
naozaj mi nikto nevie pomôcť?
azla
28.02.08,16:43
Firma B má záv. z pôžičky a založené pozemky.
Firma a má pohľ. z pôžičky a právo na pozemky./to si len tak nahlas rozoberam/
Prevod pozemkov z B do A, by som riešila ako predaj a kúpu. Záväzok za pozemky sa započíta s pohľadávkou za pôžičku.
andrej_rv
28.02.08,16:55
Mám veľkú dilemu, firma A poskytla druhej firme B pôžičku, ako zábezpeku si spísali zabezpečovací prevod na pozemky. Firma B pôžičku nevrátila, tým pádom pozemky prešli do vlastníctva firmy A. Ako toto všetko zaúčtovať?
Ty si ktorá firma, veriteľ alebo dlžník ?
Ja by som to účtoval asi takto:
u veriteľa:
úhrada pôžičky nepeňažným plnením: 042/37x (resp. iný "pôžičkový" účet)
zaradenie pozemkov: 031/042
(obstarávacou cenou pozemkov je v tomto prípade suma nesplatenej časti pôžičky, ktorá bola ručená zabezpečovacím prevodom, na jednotlivé pozemky ju treba rozúčtovať napr. podľa výmery)
u dlžníka:
majetok po spísaní zabezpečovacej zmluvy sa mal preúčtovať na samostatnú analytiku 031A.
"Prepadnutie" pozemkov pre nesplácanie - úhrada pôžičky 379/641
vyradenie pozemkov v obstarávacej cene - 541/031A
mysimis
28.02.08,16:58
Mám to zaúčovať vo firme, ktorá je dlžníkom.
dadika22
28.01.13,08:03
prosím aj ja mám otázku, sú náklady, ktoré sa vynakladajú na majetok (ako náklady na opravy,údržbu,odpisy,poistenie nehnut.,daň z nehnut.), na ktorý je zriadená zmluva o zabezpečovacom prevode práva (t. j. je urobený dočasný prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na spoločnosť, ktorá nám poskytla úver) daňovým výdavkom?