tinka464
28.02.08,10:58
Poraďte mi prosim ako mam účtovať českú firmu.....ide o to, že šéf kúpil firmu so sídlom v českej republike a začal obchodovať, keďže on býva na Slovensku, otvoril tu BU, má aj slovenských a českých obchodných partnerov. Chce aby som nahodila poč.stavy a začala účtovať avšak predtým mám zistiť či môže účtovať na Slovensku a podávať tu daň.priznanie, keď tá firma je defakto česká a má aj české DIČ.
Ako mám postupovať?
bendži
28.02.08,10:18
Účtuješ podľa zákonov krajiny sídla firmy, nie bydliska jej majiteľa... rovnako daňové priznanie podávaš príslušnému daňovému úradu podľa sídla firmy...
Milan Benka
28.02.08,10:29
Poraďte mi prosim ako mam účtovať českú firmu.....ide o to, že šéf kúpil firmu so sídlom v českej republike a začal obchodovať, keďže on býva na Slovensku, otvoril tu BU, má aj slovenských a českých obchodných partnerov. Chce aby som nahodila poč.stavy a začala účtovať avšak predtým mám zistiť či môže účtovať na Slovensku a podávať tu daň.priznanie, keď tá firma je defakto česká a má aj české DIČ.
Ako mám postupovať?

Je to česká firma, spadá pod českú legislatívu. Musíte viesť účto podľa českých účt. štandardov. Otázku zdaňovania sa nedá jednoznačne riešiť. V prvom rade budete určite platiť daň v ČR, musíte sledovať, či Vám z akéhokoľvek dôvodu nevznikne stála prevádzkareň na Slovensku.

Záver: "Miesto" kde sa bude účtovať zákony nepredpisujú, predpisujú však ku ktorej legislatíve patria. Vaša firma patrí pod Českú legislatívu. Takže vediete "české" účto a podávate DP v Čechách.
tinka464
28.02.08,10:31
Ďakujem, určite sa budem informovať v čechách....moc mi to pomohlo
DanielaSL
28.02.08,10:50
Neviem aký softvér poznáš, ale MRP kúpiš aj v čechách , takže rovno robíš v programe s českou legislatívou.