hlucia
28.02.08,13:14
Môže SZČO, ktorá má obchod zamestnať živnostníka? Ak áno, tak potrebuje mať tento živnostník v tomto obchode inšpekčnú knihu, prípadne označenie že tam vykonáva činnosť. ďakujem
hlucia
28.02.08,12:18
Jedná sa o obchod kde by pracoval ako predavač a fakturoval by sprostredkovanie obchodnej činnosti.
Tweety
28.02.08,12:20
Jedná sa o obchod kde by pracoval ako predavač a fakturoval by sprostredkovanie obchodnej činnosti.
Nie, takto nemôže. Má to charakter závislej činnosti.
hlucia
28.02.08,12:23
ďakujem za odpoveď
Ganzo
08.02.09,14:58
nasa firma, v ktorej som spolocnik, prevadzkuje obchod v ktorom by som chcel predavat a vyplacat si urcitu ciastku na zivnost... da sa to nejako zariadit bez toho aby som sa musel zamestnat ako klasicky zamestnanec?
Lianka
08.02.09,15:04
Zakonnik prace, § 1
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Takze nemoze to vykazovat horeuvedene znaky...
DanielaSL
08.02.09,15:12
nasa firma, v ktorej som spolocnik, prevadzkuje obchod v ktorom by som chcel predavat a vyplacat si urcitu ciastku na zivnost... da sa to nejako zariadit bez toho aby som sa musel zamestnat ako klasicky zamestnanec?

Okrem toho , že si vo firme spoločník..máš založenú aj živnosť? Možno by to v takom prípade išlo formou prenájmu.... ale nech sa k takémuto riešeniu ešte niekto iný vyjadrí....
Ganzo
10.02.09,10:51
a ako to ze tesco nuti svoje predavacky aby pracovali na zivnost? to je v poriadku? preco by som potom ja nemohol pracovat v predajni na zivnost?
Lianka
11.02.09,14:29
Neviem si predstavit, o ake nutenie by malo ist. Pracovnopravny pomer, jeho znaky, podmienky a pripadne jeho ukoncenie je zakotvene v Zakonniku prace. Hovori o vztahu zamestnanca a zamestnavatela.

A zalozenie zivnosti je predsa dobrovolna zalezitost. Riadi sa inymi zakonmi - Zivnostensky zakon, Obchodny zakonnik. Vztah dodavatela a odberatela je zalozenych na zmluvnom zaklade. Zmluva je dohodou vsetkych ucastnikov.

Hadam sme kazdi svojpravni, tak ake nutenie. Je to moznost volby.