ickoo
20.03.05,20:34
V českej TV v správach sa stažoval ponikatel na nečitatelnost bločkov z ERP ktore mu daňový urad vyhodil z účtovníctva a on musel doplatiť daň a pokutu. Má niekto s týmto fenoménom skúsenosti? Tiež mám bločky v účtovníctve ktoré som musel čítať s lupou????
anto
20.03.05,19:38
Účctovná jednotka musí mať účtovné doklady v čitateľnej forme. T.j. u dokladov, ktoré sú robené napr. termotlačiarňou, je potrebné urobiť kópiu na kopírke, aby sa zachoval ich obsah. Inak pri kontrole nie sú hodnoverné a pracovníci kontroly ich neuznajú.
accad
20.03.05,19:42
Je ťažko preukázať z bloku, na ktorom sa úplne stratila tlač o čo išlo a za koľko. Keďže je to od zavedenia ERP boj s veternými mlynmi, ja osobne všetky tieto doklady čo najskôr po vystavení kopírujem a prikladám k danému dokladu. Je to práca a náklady navyše, ale predpokladám, že argumenty typu, že predsa ja za to nemôžem, že mali zakázať používanie takýchto termopások by obstáli s odretými ušami, ak by vôbec obstáli. Ale ak ma zdanie neklame na jednom z tohtoročných školení bola spomínaná novela o ERP, kde by to malo byť riešené.
ickoo
20.03.05,19:42
Ako mohli dostat certifikát tieto pokladne treba nakopnut tych co ich certifikovali a necitatelne su aj atramentove casom vyblednú.To mame kopirovat kazdy doklad ?!?! :-))
petra:-)
20.03.05,19:44
Podľa zákona je daňovým výdavkom (§2 písm. i) výdavok....preukázateľne vynaložený ...., takže ak je bloček prázdny, asi ťažko preukážem, koľko a za čo som platila. A keďže v nijakom zákone nie je určené, že sa musia používať do ERP pásky, ktoré nevyblednú, neostáva nám nič iné, len na vlastné náklady takéto doklady okopírovať. :(
sway
20.03.05,19:44
Účctovná jednotka musí mať účtovné doklady v čitateľnej forme. T.j. u dokladov, ktoré sú robené napr. termotlačiarňou, je potrebné urobiť kópiu na kopírke, aby sa zachoval ich obsah. Inak pri kontrole nie sú hodnoverné a pracovníci kontroly ich neuznajú.
takútop radu som dostala aj ja - ale je v praxi hrozná - kopírovať tony dokladov - preto odporúčam klientom nakupovať vo veľkoobchodoch - tam prikladajú faktúry a väčšinou tlačia príjmové doklady z PC.:o
ickoo
20.03.05,19:52
Skúšali ste už niekto kopírovť bločky z pokladne euro2000 to su tie mrňavé účty je to cele choré druhy spravia blbinu a ja si to vyžeriem to mam ist kupiť kopirku za 8000sk to sa mi uz ozaj neopati podnikat šak buem robit len na režiu a dane !!!!!!!
P.S nie všetko sa dá kupiť vo velkoobchodoch.
ik-a
20.03.05,19:59
Mala som tiez klienta, ktory nakupoval po blockoch. Kde je snaha riesit problem, zrazu vsetko ide. Kupuje nadalej avsak ma mesacny kredit, ktory uzavru vyuctovacou mesacnou fakturou, a je po probleme.
mv66
20.03.05,20:03
Zial nemusia uznat ani kopiu, lebo v zakone je jasne, ze musite predlozit original.
Su 2 moznosti: 1) notarsky si dat overit kopiu alebo 2) ziadat si aj fakturu, mate pravo na jej vystavenie.
Steven
04.04.05,16:16
Mna by zaujimalo, ako to robia ,ajitelia pokladni, ked sa im vytlaci vysledny sucet oparacii, taktiez ich kopiruju?

Inak ja som to vyriesil jednoducho, skenujem doklady a ukladam na CD-cko, danovy urad uznava nemal namietky.
porfin
04.04.05,18:01
pre mv66 žiaľ čo sa týka bločkou z "termotlače" je to tak, že by v prvom rade ten kto vydáva bločik by mal zabezpečiť aby boli čitateľné. My sme mali šťastie že nám daň.kontrola uznala aj neoverené bločky, ktoré sme mali prefotené, ale ako hovoríš asi najlepšie by bolo žiadať faktúru, lenže veľa napr. čerpacích staníc Ti fa.nevydá a bloček je za 2 roky nečitateľný. Tak čo s tým???
M0NIKA
12.04.05,10:30
Zial nemusia uznat ani kopiu, lebo v zakone je jasne, ze musite predlozit original.
Su 2 moznosti: 1) notarsky si dat overit kopiu alebo 2) ziadat si aj fakturu, mate pravo na jej vystavenie.Presne na toto som sa chcela opýtať "cestou sem" :D .
Ja tieto bločky fotím, ale aj tak neviem preukázať, či ten prázdny papier, ktorý mi zostal namiesto pôvodného bloku je ten, ktorý som si ofotila....
Takže naháňam kopírku, míňam peniaze aj papier a nakoniec mi niekto povie, že keď neviem dokázať, že to je identický doklad, tak som v keli?
No pekne....
Faktúru žiadať nemám ako, lebo doklady mi nosia na spracovanie a hoci som na tento problém upozorňovala, aj tak mi chodia na nákupy do Tesca....
Pri niektých dokladoch šéfka na kópiu dopísala a čo sa jednalo a hodila tam podpis, ale či to bude stačiť?????
M0NIKA
12.04.05,10:33
Jaj! A ešte sa kamoška bavila s tetou kontrolórkou z DÚ, že prečo nerobia niečo proti používaniu týchto RP a teta sa na ňu - svoju kamošku - usmiala a vysvetlila jej, že ona ako podnikateľka je zodpovedná za čitateľnosť dokladu a že keby bola u nej na kontrole, bez váhania by jej dala pokutu....

No povedzte, čo potom nešťastník malý podnikateľ?????
Zita5
12.04.05,10:35
Aj já úplne tŕpnem , pretože originál bloček, čo som fotila v minulosti je prašivý ba až čistý a kópia sa nedá s ničím skontrolovať . Mali by naši páni poslanci niečo s tým spraviť .
pyton
12.04.05,11:16
Mala som tiez klienta, ktory nakupoval po blockoch. Kde je snaha riesit problem, zrazu vsetko ide. Kupuje nadalej avsak ma mesacny kredit, ktory uzavru vyuctovacou mesacnou fakturou, a je po probleme.i-ka, ale veď podnikateľ nakupuje kade tade a kade čo. Nielen u jedného celý mesiac... A smutné je, že už keď donesú doklady na spracovanie, tak už vtedy je dosť veľký odpad, lebo už vtedy na to nie je vidieť. :(
Evanka
12.04.05,11:21
Jaj! A ešte sa kamoška bavila s tetou kontrolórkou z DÚ, že prečo nerobia niečo proti používaniu týchto RP a teta sa na ňu - svoju kamošku - usmiala a vysvetlila jej, že ona ako podnikateľka je zodpovedná za čitateľnosť dokladu a že keby bola u nej na kontrole, bez váhania by jej dala pokutu....

No povedzte, čo potom nešťastník malý podnikateľ?????Tak to je podla mna sila. Ten kto vydava doklad by mal vydat taky, ktory je citatelny. Urcite by sme tu mali nieco iniciovat. Ved je to cele postavene na hlavu.
bea
12.04.05,11:23
V niektorých správach sa k tomuto problému vyjadroval hovorca DR p. Merva a odporučil kopírovanie dokladov. Ja si tiež nemyslím, že je to riešenie, niekedy nevidieť obsah dokladu ani pri najsilnejšom kopírovaní a nie je to originál.
Na školení, kde prednášala jedna riaditeľka DÚ povedala, že s tým sa nedá nič robiť, lebo oni nemôžu nútiť podnikateľov, aby používali drahšie pásky do pokladní!
piko
28.04.05,10:39
bea]V niektorých správach sa k tomuto problému vyjadroval hovorca DR p. Merva a odporučil kopírovanie dokladov. Ja si tiež nemyslím, že je to riešenie, niekedy nevidieť obsah dokladu ani pri najsilnejšom kopírovaní a nie je to originál.
Na školení, kde prednášala jedna riaditeľka DÚ povedala, že s tým sa nedá nič robiť, lebo oni nemôžu nútiť podnikateľov, aby používali drahšie pásky do pokladní.

ale nas mozu nutit, aby sme ich davali kopirovat, alebo nebodaj, aby sme si kupovali kopirky??? No ale s tym nic nenarobime. "na chudobu len bic"- xixixix
pyton
28.04.05,10:47
súhlas piko

a ešte riaditeľka SOI sa vyjadrila, že doporučuje kopírovať doklady, miesto toho, aby zabezpečila udeľovanie certifikátov len pre kvalitné registračné pokladne
stan2
28.04.05,11:28
Nas caka danova kontrola buduci tyzden, pouzivame termotransferovu ERP. To znamena, ze ked budu uzavierkove pasky necitatelne, tak nam prijem podla nich neuznaju a vratia zaplatenu dan z prijmu? :-))) Inac jeden sposob na ako-take zcitatelnenie tych blockov je. Treba ich opatrne zo spodnej strany nahrievat. Bude to potom v negative, ale citatelne.
piko
28.04.05,11:32
Nas caka danova kontrola buduci tyzden, pouzivame termotransferovu ERP. To znamena, ze ked budu uzavierkove pasky necitatelne, tak nam prijem podla nich neuznaju a vratia zaplatenu dan z prijmu? :-))) Inac jeden sposob na ako-take zcitatelnenie tych blockov je. Treba ich opatrne zo spodnej strany nahrievat. Bude to potom v negative, ale citatelne.
to mam pod uctovnymi dokladmi kurit pieckou, alebo mam kupit elektricky varic?? alebo ich mam nad parou, ako postove znamky naparovat??? xixixxi
pyton
28.04.05,11:37
.....:D :D :D.....
KON-EKON
28.04.05,11:40
Mala som kontrolu na 16 šanónov za rok 2000, kde boli dve kasy presne na tento krásny papier- ako faxový. Na stočených kotúčoch nebolo v 1/3 nič vidieť. Nepovedali nič. Zabralo to, že keď je kasa certifikovaná, nie je predsa vinou podnikateľa, že to zmizlo. Ani nemihli okom. Nie je predsa Vaša vina, že to nevydrží do konania daňovej kontroly. Bojovala som s úsdtredným daň. riaditeľstvom a vyhrala som. Nuž ale to boli tržby. Pri nákladoch vzali bez problémov kópie a keď to niekde nebolo ofotené nemali žiadne výhrady. Ide len o prístup pracovníka DÚ a ako to viete obhájiť. Je to len a len na prístupe.Ak Vám chcú napariť pokutu, tak si nájdu hocičo. A ak bolo na takomto doklade neičo drahé, skutočne odporúčam mať fotokópiu, existuje aj riešenie, potvrdený dodací list k páske s pečiatkou, dátumom. Takto to robil klient, ktorý mal túto kontrolu. Zásada, neklásť tieto doklady na teplé miesto. "Nie vždy je dobre na teplom mieste."
stan2
28.04.05,12:45
to mam pod uctovnymi dokladmi kurit pieckou, alebo mam kupit elektricky varic?? alebo ich mam nad parou, ako postove znamky naparovat??? xixixxi
No vyborny napad, este dnes skocim kupit karton kahancov a blocek od nich by aj mohol byt danovo uznatelny vydavok.
Zuzka
28.04.05,12:50
to stan2: len si daj pozor, aby si si prsty nespálil, aby to nebol pracovný úraz :D :D :D
piko
28.04.05,13:29
to stan2: len si daj pozor, aby si si prsty nespálil, aby to nebol pracovný úraz :D :D :D
ej ha?? menime temu???
pracovne urazy?? uznatelne, ci neuznatelne?? podme uz domov, k svojim rodinam. Ved si zasluzia, aby sme sa im viacej venovali. Ved nas podporuju a trpia pri tom. hm,no nie??