sona123
28.02.08,15:03
firma mala v r.2005 a 2006 stratu. v 2007 je prvy zisk.
Valne zhromazdenie je len "proforma" bude schvalene to co treba. Povedala som im ze musia tvorit rezervny fond a pokryt stratu, ale chcu odo mna paragrafy :confused:

Viem, ze je povinnost tvorit 5% rezervny fond podla obchodneho zakonnika - to som si nasla, ale neviem nikde v zakone najst ako je to s pokrytim straty min.rokov?

viete ma odkazat na nejaky zakon?

dakujem
azla
28.02.08,14:16
Obchodný zákonník
§ 123
Na začiatok (http://www.porada.sk/t71315-obchodny-zakonnik-od-01-03-2007-do-31-12-2007-a.html#hore)

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

§ 179

(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervnými