Quetka
28.02.08,17:45
V pribuznych temach tu odznelo, ci je mozne uplatnit pri prijme z predaja bytu - v pripade fyzickej osoby - nepodnikatela - ako vydavok:

1. poplatok za vybavenie hypoteky, ktora sa viazala k bytu/nehnutelnosti
2. vyska urokov, ktore boli zaplatene
3. poplatok za predcasne splatenie hypoteky
Podla rad viacerych je mozne si tieto polozky uplatnit, avsak podla odpovede z danoveho uradu poplatky ani uroky nie je mozne povazovat za vydavky, o ktore je mozne si znizit danovy zaklad. :( Viete niekto poradit ako to vlastne je; ci resp. kedy je mozne tieto vydavky uplatnit?

Dakujem za odpovede :)
Zoltán Kovács
28.02.08,16:55
V pribuznych temach tu odznelo, ci je mozne uplatnit pri prijme z predaja bytu - v pripade fyzickej osoby - nepodnikatela - ako vydavok:

1. poplatok za vybavenie hypoteky, ktora sa viazala k bytu/nehnutelnosti
2. vyska urokov, ktore boli zaplatene
3. poplatok za predcasne splatenie hypoteky
Podla rad viacerych je mozne si tieto polozky uplatnit, avsak podla odpovede z danoveho uradu poplatky ani uroky nie je mozne povazovat za vydavky, o ktore je mozne si znizit danovy zaklad. :( Viete niekto poradit ako to vlastne je; ci resp. kedy je mozne tieto vydavky uplatnit?

Dakujem za odpovede :)


Prosím ťa môžeš sem prilepiť tú odpoveď z DÚ.
Quetka
29.02.08,06:25
No odpoved je v podstate odcitovanie zakona a je nasledovna:

Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Príjmy z predaja nehnuteľnosti sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa § 8 ods. 5 citovaného zákona pri príjmoch podľa § 8 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov je výdavkom kúpna cena preukázateľne zaplatená za predávanú nehnuteľnosti v prípade nadobudnutia predávanej nehnuteľnosti kúpou. Za daňové výdavky je podľa citovaného ustanovenia zákona možné považovať aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravy a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom nehnuteľnosti okrem výdavkov na osobné účely. Výdavky vynaložené na poplatky za vybavenie hypotéky a úroky z hypotekárneho úveru, ktorý bol na kúpu predávanej nehnuteľnosti poskytnutý nie je možné považovať za výdavky ovplyvňujúce základ dane.


Na poplatok za predcasne splatenie som sa pytala osobne a odpoved bola rovnaka a nechceli pripustit, ze by to mohlo byt pod § 8 ods. 5 pismeno d) t. j. vydavky suvisiace s predajom. Rovako si myslim, ze uroky z hypoteky a poplatok sa vybanie by mohli byt zaradene ako § 8 ods. 5 pismeno f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii, kde by tieto
majo7777
16.03.08,22:16
Teraz fakt nerozumiem vo vacsine diskusii a prispevkov VIP clenovia porady odpovedaju ze sa tieto naklady mozu odpocitat, danovy urad tvrdi ze nie... nechapem teraz... ked si zaplatim danoveho poradcu co mi urobi danove priznanie a bude zle kedze mi tam da naklady ktore mi DN uraz neuzna, zodpoveda danovy poradca za skodu? dakujem
majo7777
17.03.08,07:21
nevie s tymto niekto pomoct? dakujem
Chobot
17.03.08,11:10
nevie s tymto niekto pomoct? dakujem

Prilep sem nejaký odkaz na tému, kde sa o tom hovorilo. Mne sa nezdá, že by niekto také niečo tvrdil, skôr mám v pamäti, že poraďáci mali opačný názor, tzn. že sa nedajú uplatniť ako odpočítateľná položka.

Ja som tiež bol od začiatku za to, že to nie sú odpočítateľné náklady v súvislosti s kúpou bytu.
leverage
17.03.08,11:48
Podla mojich vedomosti si mozes uplatnit uroky z HU a napr. aj odpisy ako danove vydavky len v pripade pokial je nehnutelnost zaradena v obchodnom majetku (definicia obch.majetky - §2 pism.m ZDP), to znamena, ze ju vyuzivas na dosiahnutie prijmov. To myslim nie je Tvoj pripad. Mne sa zda, ze DU Ti dal v tomto pripade spravnu odpoved.
Quetka
17.03.08,12:45
Praveze som to na stranke porada nasla v niekolkych prispevkoch. Linky pridat neviem, resp. system nechce povolit pokial nemam 15 prispevkov

najdete to napr. pod temami s presnym nazvom

predaj bytu, dp - co vsetko do vydavkov
predaj bytu - dan z prijmu
dan z prijmu z predaja nehnutelnosti - naklady


V poslednej teme je dokonca presne specifikovane - fyzická osoba nepodnikateľ.
Quetka
17.03.08,13:44
no este raz, kedze je pod rovnakym nazvom viac tem. Pripajam aj zakladatela temy pre lepsie vyhladanie.

predaj bytu dp - co vsetko do vydavkov zakladatel temy majka_s
predaj bytu - dan z prijmu zakladatel temy milos5
dan z prijmu z predaja nehnutelnosti - naklady zakladatel temy Symaro