MichaelaMA
28.02.08,19:18
Prosím Vás poraďte. Minulý rok som začala podnikať a dostala som dotáciu z Úradu práce. Lenže prišlo mi to na účet a ja tam mám za celý rok toľko pohybov.. :( To musím všetko účtovať, keď dotácia prišla v jeden mesiac, v ďalší som niečo z toho použila a tak počas roka? Aby mi sedeli zostatky budem musieť, však? A nedá sa, že by som si uplatnila akože paušálne výdavky? Viem, že použitie dotácie musím vedieť vydokladovať, ale musím to takto účtovať? Prosím poraďte,je toho neskutočne moc. A keď budem musieť účtovať, tak stačí tie BV, na ktorých mám pohyby ohladne dotácie? Lebo inak to bude samé PNZD, VNZD. :mee: Inak príjem z podnikania som mala 0. Ďakujem
Petra29
28.02.08,18:36
Ak správne rozmumiem, dotácia ti prišla na bežný súkromný účet? Vidíš, tu sa potvrdzuje, aké je dôležité pre prehľadné účtovanie mať na podnikanie zriadený samostatný podnikateľký účet. Môžeš použiť paušálne výdavky, v tom prípade, prijatá dotácia je zdaňovaná v roku prijatia.
MichaelaMA
28.02.08,18:50
Ďakujem. A to, že ju musím vydokladovať, na čo som ju použila? To musím iba DÚ? Keď mi príde daňová kontrola, tak nebude vadiť, že im ukážem akurát tak evidenciu príjmu(kde bude len dotácia) a potom výpočet paušálnych výdavkov? Ďakujem. A myslím, že mi chýba do vydokladovania nejakých 200 Sk, tak to bude môj VOZD bud. rok, keď to miniem? A nemám si dať do príjmov len čiastku ktorú som aj preinvestovala? Alebo to už tak nieje? Ďakujem za pomoc. Stále v tom mám chaos.
MichaelaMA
28.02.08,18:52
Inak pôvodne to bol účet. kde som nemala nijaké pohyby, lenže pribudol mi tam rodičovský príspevok a s tým aj výbery a platby.. Strašné. :)
danushka
28.02.08,18:52
Presne tak, ako Ti hovorí Petra. Ale ešte si zváž tie paušálne výdavky, lebo ak si dáš celú dotáciu do príjmu, tak ti to ovplyvní možno povinnosť odvodov do SP od 1. júla 2008.
Ak bY však celková dotácia a príjmy z podnikania v roku 2007 nepresiahli 97200,-, tak nemáš povinnosť odvodov do SP od 1. júla 2008.
Petra29
28.02.08,18:57
Ďakujem. A to, že ju musím vydokladovať, na čo som ju použila? To musím iba DÚ? Keď mi príde daňová kontrola, tak nebude vadiť, že im ukážem akurát tak evidenciu príjmu(kde bude len dotácia) a potom výpočet paušálnych výdavkov? Ďakujem. A myslím, že mi chýba do vydokladovania nejakých 200 Sk, tak to bude môj VOZD bud. rok, keď to miniem? A nemám si dať do príjmov len čiastku ktorú som aj preinvestovala? Alebo to už tak nieje? Ďakujem za pomoc. Stále v tom mám chaos.
Pozor kontrolovať ťa o čerpaní dotácie bude úrad práce. v tomto prípade platí, že podnikať musíš 2 roky a kontrola /aj neohlásená/ môže byť do 10 rokov.
Daňový úrad môže samozrejme tiež kontrolovať, ale nie /nielen/ v súvislosti s príspevkom.
Ak použiješ paušál, tak ide celá dotácia do príjmu naraz,
ak použiješ skutočné výdavky, postupne sa ti premietne.
Skús číslovať otázky, lebo je ich dosť veľa:-)
MichaelaMA
28.02.08,19:03
Ďakujem. Ste šikulky. :D Budem číslovať. Tak mám ešte jednu ak môžem. :) 1. Keď to teda budem normálne účtovať, musím si nahodiť všetky BV za celý rok alebo stačí iba tie, kde sú pohyby ohľadne dotácie.. Lebo príjmy z podnikania nemám.. :(
Tak dve:) 2. Keď treba nahodiť len tie, kde sú tie pohyby, tak počiatočný stav si mám dať taký, aký je na prvom účtovanom výpise? Dotácia prišla v marci. Tak ten marcový stav? Ďakujem.
Petra29
28.02.08,19:12
Miška, skús si vyhľadať cez vyhľadávač "súkromný účet SZČO", lebo ja účtujem len "poctivkára" s podnikateľským účtom
misolga
28.02.08,19:24
kamarátke- paušalistke, som spravila tabuľku formou dátum-príjem -výdaj=zostatok, kde si vpísala dátum prijatia dotácie a sumu a ďalej si zapisuje čerpanie: -dátum, sumu a na aký účel čerpala dot.K 31.12 sumu zráta a zostatok nevyčerpanej dotácie jej prechádza do nasledovného roku. K tejto tabuľke má priložené doklady o čerpaní:faktúry+priloženú kópiu bankového výpisu ak fa uhrádzala prevodom a bločky z RP-odporúčam aj prefotiť kôli vyblednutiu dokladu a má to všetko pohromode keď príde kontrola ohľadne použitia dotácie.Ako paušalistka si dala celú sumu do zdaniteľných príjmov.
korela888
26.03.08,09:39
dobry den,

podnikatel rovnako dostal v roku 2006 dotáciu z úradu práce avsak danove priznanie sa mu spravilo aj s uctovnictvom, nevycerpal celu dotaciu pocas roku 2006 ale v roku 2007 uz ano. Mozem do danoveho priznania za rok 2007 pouzit pausalne vydavky ak za rok 2006 bolo riadne vedene uctovnictvo, a prijatu dotaciu som rozpustal postupne ako sa z nej cerpalo ??? Vie mi niekto poradit? dakujem
jataky
26.03.08,14:18
Má niekto skúsenosti, že by nebolo možné použiť uplatňovanie si výdavkov paušálne, ak je prijatá dotácia z úradu práce? Daňovo je to v poriadku, ale volala som na úrad práce a tam mi povedali, že musím viesť jednoduché účtovníctvo. Žiaden predpis alebo oficiálne pokyny nepovedali, len mi oponovali, že oni nepatria pod daňový úrad. Príjmy ani s celou dotáciou mi neprevyšujú hranicu pre platenie odvodov do sociálky, nie je mi z čoho odpočítať ani nezdaniteľnú čiastku. Som zatiaľ na nule. Jednoduché účtovníctvo je pre mňa zbytočné viesť. Myslíte, že by mohli z úradu práce žiadať vrátenie dotácie, že nevediem jednoduché účtovníctvo? Vopred ďakujem za radu.
hanelie
26.03.08,14:29
ÚPSVaR bude zaujímať použitie dotácie resp jej vyučtovanie v súvislosti s podnikateľským plánom - spôsob učtovania a prípadná kontrola relevantnosti použitého spôsobu je vecou DÚ