apo
28.02.08,20:48
Mám problém s priebehom daňovej kontroly k nadmernému odpočtu DPH.

Problém nevyplýva z nadmerného odpočtu, ale podal som dodatočné DP z dôvodu, že som faktúry za služby poskytnuté v septembri, ktoré boli vystavené tak, že deň dodanaia je 1.10.2007 pôvodone ponechal do 4. štvrťroka. Nejedná sa o opakované dodanie služby.

Pri pripravovaní DPH k 4.Q.2007 som si všimol aj text na faktúrach a podal som dodatočné DP, kde som faktúry s plnením v septembri zahrnul do uskutočnených plnení za 3.Q.2007 napriek tomu, že na faktúrach bol podľa môjho výkladu ustanovenia o daňovej povinnosti uvedený nesprávny dátum 1.10.2007.

Na moje veľké prekvapenia ma kontrolórka k DPH presviedča, že spomínané faktúry patria do 4.Q.2007.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Akú mi dáte radu. Nebolo to po prvý krát, že ma z DÚ presviedčali o nesprávnom postupe, ale táto kontrolórka je mladá a vzdelaná, u ktorej by som nečakal takýto rozpor.

Tak neviem.

apo
katarina.j
28.02.08,20:14
Inak aj ja som sa s tym v praxi stretla uz, ja som davala fa podla datumu dodania tovaru/materialu-podla dodacieho listu, ale ja som potom mala: na fakture datum vystavenia mi sedel s datumom dodania. Mala som aj tak ako ty uvadzas rôzne datumy dodavka-vyhot.faktury, ale tiez som to riesila podla dodavky tovaru /a cuduj sa svetu pri kontrole z DU som to mala dobre/, to ma zahrialo pri srdci, ze nemaju vyhrady.......
co sa tyka zakonov a paragrafov-sme na Slovensku a tu je možné aj nemožne, nie?
andrej_rv
28.02.08,20:41
.. podal som dodatočné DP z dôvodu, že som faktúry za služby poskytnuté v septembri, ktoré boli vystavené tak, že deň dodanaia je 1.10.2007 pôvodone ponechal do 4. štvrťroka. Nejedná sa o opakované dodanie služby.
Pri pripravovaní DPH k 4.Q.2007 som si všimol aj text na faktúrach a podal som dodatočné DP, kde som faktúry s plnením v septembri zahrnul do uskutočnených plnení za 3.Q.2007 napriek tomu, že na faktúrach bol podľa môjho výkladu ustanovenia o daňovej povinnosti uvedený nesprávny dátum 1.10.2007.

Ja mám taký dojem, že kontrolórka postupovala v súlade so zákonom, pokiaľ si na faktúrach ako deň dodania služby uviedol 1.10.2007.
Ak dátum dodania služby na faktúrach nebol v súlade so skutočnosťou, mal si podľa mňa v súlade s § 75 ods. 7 ZDPH vystaviť opravnú faktúru so správnym dátumom dodania služby (30.9.) a až na základe dokladov s opraveným údajom podať dodatočné daňové priznanie s presunom daňovej povinnosti na 3.Q.
petovsan
28.02.08,21:24
Ale aj tak by ma veľmi zaujímala reakcia kontrolórky, ak by na faktúre v texte bolo uvedené, že služby sú poskytnuté za obdobie 09/2007 a na faktúre by bol uvedený dátum dodania 01.10.2007 za predpokladu, že by sa nebolo podávalo dodatočné DP!!! :D Mám za to, že by ich s radosťou "presunula" do III.Q. Ak je raz niečo dodané 30.09., tak na základe čoho by mi mohla vzniknúť daňová povinnosť o deň neskôr ?:eek:. Možno by stálo za úvahu spýtať sa pani kontrolórky, o ktorý odsek v § 19 ZDPH sa opiera jej presvedčenie?
Skús podať elektronický dopyt na DRSR, možno budeš mať v ruke nejaký tromf.
petovsan
28.02.08,21:29
Inak aj ja som sa s tym v praxi stretla uz, ja som davala fa podla datumu dodania tovaru/materialu-podla dodacieho listu, ale ja som potom mala: na fakture datum vystavenia mi sedel s datumom dodania. Mala som aj tak ako ty uvadzas rôzne datumy dodavka-vyhot.faktury, ale tiez som to riesila podla dodavky tovaru /a cuduj sa svetu pri kontrole z DU som to mala dobre/, to ma zahrialo pri srdci, ze nemaju vyhrady.......
co sa tyka zakonov a paragrafov-sme na Slovensku a tu je možné aj nemožne, nie?
... ale v tomto prípade išlo zrejme o došlé faktúry, však? Tam by som sa nečudovala, že kontrola vo Vašej firme nemala námietky, nárokovala si si správne, v deň, ktorý bol uvedený ako vznik DP na dodávateľskej faktúre. Ale už nevieme, či to prešlo kontrolou aj u dodávateľa, t.j. vystavovateľa tých faktúr... :confused:
apo
28.02.08,22:54
Ďakujem za príspevky.
Po poradí:

S Andrejom súhlasím, že ako externý účtovník som mal osobu, ktorá vystavila faktúry požiadať o ich prerobenie a potom by kontrolórka nebola v ohrození schizofrénie.

Petovsan pomenovala rozpoloženie kontrolórky, že nevie čo má hodnotiť. Humorné na tom je to, že sú to faktúry na výstupe, je ich celkom 4.

Aby som upresnil ešte okolnosti. Nechcelo sa mi do tejto opravy, odkladal som to až na január 2008. Odberateľmi služieb nie sú podnikateľské subjekty, takže nik daň neodpočítal. A nakoniec chybu elektrární, v započítaní zálohových platieb, som mohol riešiť v 4. štvrťroku, ale keďže som dával dodatočné za tretí štvrťrok tak som túto opravu šupol do 3. štvrťroka a výsledkom bolo zvýšenie nadmerného odpočtu za 3.Q. napriek tomu, že som tam strčil faktúry s dátumom plnenia 1.10.2007.

No, je z toho nešťastná a požiadala ma aj o podklady k DPH za 4.Q. lebo už si myslí, že čo som tam asi zakamufloval.

Takže takto, budeme čakať ako sa to vyvinie a potom dám vedieť.

apo