Marcela16
28.02.08,22:00
Prosím niekoho o radu, lebo už som hotová z jednej faktúry... Mám vystavenú zahraničnú faktúru v czk z roku 2006. Suma je 11489 CZK a prepočítaná bola na 14453 Sk pri prechode do roku 2007. Došla mi úhrada na SKK účet 12622,62 Sk. Na avíze je to úhrada 10652 Czk - kurzom 1,185. A teda zrejme 837 Czk bol poplatok pri úhrade. Neviem to zaúčtovať ani v bankom výpise a ani neviem vyrátať správne kurzový rozdiel. Účtujem v omege a dočítala som sa akurát to, že pri úhradach ZOF neúčtuje program správne kurzové rozdiely. Takže na program sa v tomto smere nemôžem spoľahnúť. Mohol by mi niekto s týmto pomôcť?
JAJA11
28.02.08,21:26
Prosím niekoho o radu, lebo už som hotová z jednej faktúry... Mám vystavenú zahraničnú faktúru v czk z roku 2006. Suma je 11489 CZK a prepočítaná bola na 14453 Sk pri prechode do roku 2007. Došla mi úhrada na SKK účet 12622,62 Sk. Na avíze je to úhrada 10652 Czk - kurzom 1,185. A teda zrejme 837 Czk bol poplatok pri úhrade. Neviem to zaúčtovať ani v bankom výpise a ani neviem vyrátať správne kurzový rozdiel. Účtujem v omege a dočítala som sa akurát to, že pri úhradach ZOF neúčtuje program správne kurzové rozdiely. Takže na program sa v tomto smere nemôžem spoľahnúť. Mohol by mi niekto s týmto pomôcť?

Ja účtujem v Omege a vždy mi zaúčtuje faktúru dobre. Pri úhrade zahraničnej faktúry treba použiť vzor z1 a s ním by ste mali urobiť úhradu úplne bez problémov. :) Skôr sa mi nezdá, tá úhrada. Odberateľ Vám mal uhradiť plnú sumu, Vás jeho poplatky nezaujímajú. Asi sa s ním treba spojiť a pýtať vysvetlenie.
Marcela16
28.02.08,21:32
Čo sa týka poplatkov - je to v poriadku. Platiteľ sa môže rozhodnúť či poplatky bude znášať platiteľ, alebo príjemca. V tomto prípade to sme boli my ako príjemca. Len neviem ako to mám nahodiť do omegy. Som z toho hotová... Ako by si to teda Ty zaúčtovala?
Marcela16
28.02.08,21:52
Dala som to tak, že v banke som zaúčtovala úhradu 10652 Czk s vyrátaným príslušným kurzovým rozdielom a cez interný doklad som zaúčtovala poplatok a doúčtovanie úhrady faktúry, kde sa mi tiež vyrátal príslušný kurzový rozdiel. Je to takto v poriadku?
mimaemma
29.02.08,08:22
Ahojte,nadviažem tu na otázku ohľadne kurzov, ak viete, poraďte prosím.
Mám v omege OF v EUR, zaúčtovala som dátumom vystavenia. kurz NBS, potom príde úhrada na SKK účet. ale suma je prepočítaná v bankovom výpise nie kurzom NBS, ale kurzom banky..čo s tým? Aký kurz mám tam dať? a čo s kurzovým rozdielom? Soft mi to nedoplnil a faktúra visí ako zostáva uhradiť s - znamienkom.
Keď som mala obdobný prípad, ale peniaze prišli na EUR účet, tam mi soft hneď nahodil kurzový rozdiel i keď nie v dobrej výške. Ručne mi to išlo opraviť a faktúra už sedí.

A čo potom s 563, 663 na konci roka? Mám v tom fakt guláš. Kedy aký kurz..:(
Tweety
29.02.08,08:25
Ahojte,nadviažem tu na otázku ohľadne kurzov, ak viete, poraďte prosím.
Mám v omege OF v EUR, zaúčtovala som dátumom vystavenia. kurz NBS, potom príde úhrada na SKK účet. ale suma je prepočítaná v bankovom výpise nie kurzom NBS, ale kurzom banky..čo s tým? Aký kurz mám tam dať? a čo s kurzovým rozdielom? Soft mi to nedoplnil a faktúra visí ako zostáva uhradiť s - znamienkom.
Keď som mala obdobný prípad, ale peniaze prišli na EUR účet, tam mi soft hneď nahodil kurzový rozdiel i keď nie v dobrej výške. Ručne mi to išlo opraviť a faktúra už sedí.

A čo potom s 563, 663 na konci roka? Mám v tom fakt guláš. Kedy aký kurz..:(
Pri úhrade sa použije kurz banky, ktorá realizuje platbu, z platby sa potom zaúčtuje KR medzi faktúrou a platbou.
mimaemma
29.02.08,08:39
Super ide to!! :)Ďakujem. A čo teraz s tým KR? Musí sa to interný doklad? Alebo sa to nejakým spôsobom dá priamo pri účtovnom zápise úhrady?
A na konci roka s tým už nerobím?
Kedy je 563,663 daňová a kedy nedaňová? Dočítala som sa, že sa to robí podľa min. roka, ale firma je nová, čiže neviem ako to spraviť..Osobne by som to nechala tak ako to bude priamo na 563,663 bez ďalšieho prepočtu keďže je faktúra vysporiadaná v rámci roka. Uvažujem správne?
Tweety
29.02.08,08:43
Super ide to!! :)Ďakujem. A čo teraz s tým KR? Musí sa to interný doklad? Alebo sa to nejakým spôsobom dá priamo pri účtovnom zápise úhrady?
A na konci roka s tým už nerobím?
Kedy je 563,663 daňová a kedy nedaňová? Dočítala som sa, že sa to robí podľa min. roka, ale firma je nová, čiže neviem ako to spraviť..Osobne by som to nechala tak ako to bude priamo na 563,663 bez ďalšieho prepočtu keďže je faktúra vysporiadaná v rámci roka. Uvažujem správne?
ÁNo, neviem ako Ti to umožňuje soft, ale mne napr. automaticky pri úhrade faktúry zaúčtuje aj KR z platby. KR musíš zaúčtovať ihneď pri úhrade. Na konci roka kurzom k 31.12. prepočítavame iba neúhradené faktúry k tomuto dátumu.
mimaemma
29.02.08,08:44
ďakujem Tweety, si zlatý - zlatá neviem kto si:)
Tweety
29.02.08,08:46
ďakujem Tweety, si zlatý - zlatá neviem kto si:)mimotemy
Akože nevieš? veď v príspevku máš moje meno.:)
JAJA11
29.02.08,08:54
Dala som to tak, že v banke som zaúčtovala úhradu 10652 Czk s vyrátaným príslušným kurzovým rozdielom a cez interný doklad som zaúčtovala poplatok a doúčtovanie úhrady faktúry, kde sa mi tiež vyrátal príslušný kurzový rozdiel. Je to takto v poriadku?

Myslím, že by to mohlo byť dobre, skontroluj si to cez saldokonto, tak že si zadáš iba toho partnera. Ja to všetko účtujem cez banku. Úhradu fa urobím v plmej sume a následne urobím poplatok, takže k jednej platbe mám až dva riadky. ;)
mimaemma
03.03.08,11:55
mimotemyJa viem ako sa voláš...len neviem či si on alebo ona...:---
liba2
07.03.08,11:17
Ja viem ako sa voláš...len neviem či si on alebo ona...:---
mimotemy
....prepáč že sa ti do toho montujem :D Maja - môže byť len ona - nie?
mimaemma
07.03.08,11:25
mimotemyďakujem, vidíš asi už slepnem a to vidím normálne fakt dobre, mám operované oči..až teraz som si to všimla..kukala som len Tweety..
no čo, asi si musím viac všímať veci celkovo ako zahľadieť sa na niečo a nevidieť ostatok:cool: