Kukuk.J
28.02.08,22:26
Manželka sa zamestnala a súčasne poberá rodičovský príspevok, o malého sa zatiaľ starajú starý rodičia.Zhoršil sa im však zdravotný stav a zhoršili sa aj moje pracovné podmienky. Uvažujem o tom, že by som teraz ja nastúpil na rodičovskú dovolenku a prerušil zamestnanie. Ako mám postupovať? Môže ma zamestnávateľ nejako obmedziť v nástupe na RD? Kde mám vybavovať potrebné doklady?
Dana K.
28.02.08,21:37
Zákonník práce:
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


Takže zamestnávateľovi treba dať žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky, on je povinný vyhovieť. Ostatné papiere sa vybavujú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska
brčko
29.02.08,11:43
Ked sa dohodnete so zamestnávatelom na dátume nástupu na RD, treba:
si podať na SP (najlepšie osobne) najneskôr v den nástupu na RD prihlášku na registračnom liste fyzickej osoby (RLFO) za FO, za ktorú štát platí dôchodkové poistenie (manželka by mala byť odo dna nastúpenia do práce odhlásená). V zamestnaní vás totiž dnom nástupu na MD odhlásia z poistení (nemocenského, dôchodkového, v nezamest..). , Podla mna treba k RLFO pripojiť aj dalšie doklady ako urobila manželka pri narodení dieťaťa.
Pripájam link, príspevok odo mna č.5:
http://www.porada.sk/t72495-socialna-poistovna-prihlasenie-po-narodeni-dietata.html

Tiež si myslím, treba na UPSVaR prehodiť poberanie rodičovského príspevku z manželky na vás. No neviem, či toto je to nevyhnutné. Takže snád to niekto potvrdí.
mimaemma
29.02.08,14:51
Potvrdzujem, treba ísť aj na UPSVaR. Je tam aj nejaká nahlasovacia lehota. Rodičovský príspevok sa vypláca najneskôr 6 alebo 12 mesiacov spätne. Treba si overiť tie mesiace nie som si istá...
sapka
08.04.08,13:09
Ahojte,

nechcem zakladať novú tému, ale mám jednu otázku ktorá súvisí s touto témou. Píšete že o dieťa sa starajú starí rodičia. Je možné aby starí rodičia v tomto prípade poberali nejakú dávku??? Nejakú dávku?

ďakujem
Tweety
08.04.08,13:14
Ahojte,

nechcem zakladať novú tému, ale mám jednu otázku ktorá súvisí s touto témou. Píšete že o dieťa sa starajú starí rodičia. Je možné aby starí rodičia v tomto prípade poberali nejakú dávku??? Nejakú dávku?

ďakujem
Ak je matka dieťaťa na RD, poberá RP a popritom pracuje a o deti sa starajú starí rodičia, tým, že matka dostane RP je to všetko, čiže starý rodič nedostane nič.
Chobot
08.04.08,13:15
Ahojte,

nechcem zakladať novú tému, ale mám jednu otázku ktorá súvisí s touto témou. Píšete že o dieťa sa starajú starí rodičia. Je možné aby starí rodičia v tomto prípade poberali nejakú dávku??? Nejakú dávku?

ďakujem

Bohužiaľ nie. Oni nemajú nárok na žiadne dávky. Zákon ich priznáva len rodičom dieťaťa.
sapka
08.04.08,13:34
myslela som si to, dakujem za povtrdenie.