denisamka
29.02.08,04:28
Ahojte, prosím vás, počíta sa nemocenské(za pn-neviem, či sa to presne takto volá) ako príjem do daňového priznania?

Ďakujem veľmi pekne
nicolet
29.02.08,04:39
Nie, nepočíta sa sa ako príjem.
Stina
29.02.08,04:39
podľa § 5 Zákona o dani z príjmov :
ods.7 - dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako :
f) náhrada príjmu a príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytovaná zamestnávateľom svojmu zamestnancovi podľa osobitného predpisu,
denisamka
29.02.08,04:49
Ďakujem veľmi pekne
Martina CF
03.03.08,06:07
Ahojte. Zamestnanec dnes nastupuje na PN, ktorá bude trvať viac ako 10 dní. Mohli by ste mi tu zhrnúť aké sú povinnosti zamestnávateľa? Ďakujem za všetky odpovede :)
vikinka
03.03.08,06:09
10 dní PN prepláca zamestnávateľ,po 10 dňoch zamestnávateľ pošle PN do SP,ostatné dni prepláca SP.
Martina CF
03.03.08,06:11
A treba niečo hlásiť aj na ZP?
vikinka
03.03.08,06:14
A treba niečo hlásiť aj na ZP?
Áno,na tlačive oznámenie zam-eľa o poistencoch pri zmene platiteľa...sa uvedie dátum začiatku PN pod kódom O.a pri ukončení to isté len koniec PN.
Ešte doplním,že spolu s PN sa posiela potvrdenie o príjme zamestnanca na SP.
Martina CF
03.03.08,06:24
Áno,na tlačive oznámenie zam-eľa o poistencoch pri zmene platiteľa...sa uvedie dátum začiatku PN pod kódom O.a pri ukončení to isté len koniec PN.
Ešte doplním,že spolu s PN sa posiela potvrdenie o príjme zamestnanca na SP.
takže do ZP pošlem tlačivo: "Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie"? Do koľkých dní od začiatku PN je potrebné to zaslať?
vikinka
03.03.08,06:27
Tlačivo sa podáva za kalendárny mesiac,ak PN začala v marci tak za marec spolu s výkazmi mesačnými.
Tweety
03.03.08,06:29
takže do ZP pošlem tlačivo: "Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie"? Do koľkých dní od začiatku PN je potrebné to zaslať?
Zmenu platiteľa je potrebné spravidla nahlásiť do 8 pracovných dní. Pri PN je to do konca nasled. mesiaca.
Jana Motyčková
03.03.08,08:04
Zmenu platiteľa je potrebné nahlásiť do 8 pracovných dní.
Zmena platiteľa z dôvodu PN, OČR a pod. sa nahlasuje do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Tweety
03.03.08,08:11
Zmena platiteľa z dôvodu PN, OČR a pod. sa nahlasuje do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
OJ. oj. jasné, heď sa mi tam niečo nezdalo, dík za spresnenie.:):):)
Martina CF
03.03.08,08:59
Stačí mi to teda zaslať do konca apríla? Na PN zamestnanec nastúpil dnes.
Tweety
03.03.08,09:01
Stačí mi to teda zaslať do konca apríla? Na PN zamestnanec nastúpil dnes.
Áno, bude to oznámenie za mesiac marec, ak bude v jednom mesiaci aj zač. aj koniec DPN, stačí jedno oznámenie , ak bude prechádzať DPN do apríla, tak urobíš oznámenie aj za 4..
Martina CF
03.03.08,09:03
Áno, bude to oznámenie za mesiac marec, ak bude v jednom mesiaci aj zač. aj koniec DPN, stačí jedno oznámenie , ak bude prechádzať DPN do apríla, tak urobíš oznámenie aj za 4..
A nestačí keď pošlem len začiatok a potom koniec. musím v každom mesiaci hlásiť, že je ešte stále PN?
Tweety
03.03.08,09:06
A nestačí keď pošlem len začiatok a potom koniec. musím v každom mesiaci hlásiť, že je ešte stále PN?
Ak nastúpi na DPN v marci, a tá bude trvať napr. do apríla, pošleš za marec- uvedieš začiatok, a potom za apríl koniec DPN, ak budeš mať zač. aj koniec v jednom mesiaci, pošleš oznám. len jedno. Máš to uvedené v prísp. 15.
Martina CF
03.03.08,09:10
Ak nastúpi na DPN v marci, a tá bude trvať napr. do apríla, pošleš za marec- uvedieš začiatok, a potom za apríl koniec DPN, ak budeš mať zač. aj koniec v jednom mesiaci, pošleš oznám. len jedno. Máš to uvedené v prísp. 15.
Aha už mi to je jasné. Pochopila som, že musím posielať za každý mesiac, v ktorom ON trvá. Ale stačí mi poslať v mesiaci, v ktorom začala PN začiatok a v mesiaci, v ktorom skončila koniec. Chápem to už teraz správne?
Tweety
03.03.08,09:20
Aha už mi to je jasné. Pochopila som, že musím posielať za každý mesiac, v ktorom ON trvá. Ale stačí mi poslať v mesiaci, v ktorom začala PN začiatok a v mesiaci, v ktorom skončila koniec. Chápem to už teraz správne?
Áno, ale nie v mesiaci, ale za mesiac.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
JM1968
07.03.08,07:34
zdravím, stále platí, že prvé 3 dni dočasnej PN platí zamestnávateľ zamestnancovi 25%z VZ, 7kal.dní 55%? díky
Tweety
07.03.08,07:35
zdravím, stále platí, že prvé 3 dni dočasnej PN platí zamestnávateľ zamestnancovi 25%z VZ, 7kal.dní 55%? díky
Stále.
JM1968
07.03.08,07:38
Stále.
ďakujem
Osimka
07.03.08,08:06
Tento príjem - 10dní od zamnestnávateľa sa zahrňuje do hrubej mzdy a ešte sa zdaňuje a idú z neho odvody?
Tweety
07.03.08,08:07
Tento príjem - 10dní od zamnestnávateľa sa zahrňuje do hrubej mzdy a ešte sa zdaňuje a idú z neho odvody?
Nie, nie, nezdaňuje, ani nepodlieha odvodom.
Magduš
07.03.08,10:17
dobrý deň prajem, ako mám riešiť prípad keď sa jedná aj o fyzickú osobu-podnikateľa a zároveň aj zamestnanca začiatok PN od 5.3.08
Vikt
07.03.08,12:42
Ako mam vypocitat nahradu za PN, ked z-ec je zamestnany od 1.12.2007 na 8 h. pracovny uvazok a od 15.12.07 - 31.12.07 mal neplatene volno. HM za 12/07 mal za odpracovany cas 7 500 Sk. Od 1.1.2008 sa mu zmenil pracovny uvazok t.j. 4 hod. na mesiac - chodi 1x do tyzdna na hodinku.
Momentalne nastupil na PN. Patri mu nahrada za prvych 10 dni, ked v obodobi PN mal prist len na dve hodiny do prace. Ako presne stanovit vysku nahrady???
jankasm
07.03.08,12:48
Ako mam vypocitat nahradu za PN, ked z-ec je zamestnany od 1.12.2007 na 8 h. pracovny uvazok a od 15.12.07 - 31.12.07 mal neplatene volno. HM za 12/07 mal za odpracovany cas 7 500 Sk. Od 1.1.2008 sa mu zmenil pracovny uvazok t.j. 4 hod. na mesiac - chodi 1x do tyzdna na hodinku.
Momentalne nastupil na PN. Patri mu nahrada za prvych 10 dni, ked v obodobi PN mal prist len na dve hodiny do prace. Ako presne stanovit vysku nahrady???

Jeho rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a to konkrétne obdobie 1.12.2007-14.12.2007. Takže zoberieš si jeho VZ na NP za december 2007, za tých 14 dní /od 15.12. mal neplatené voľno, odvody na NP za to obdobie nešli/ a vydelíš počtom kalendárnych dní, čiže 14. Výsledok je jeho DVZ /denný vymeriavaci základ/ z ktorého budeš počítať náhradu PN /prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%/. ;)
kocsing
10.03.08,09:57
Náhrada mzdy sa vypláca aj na soboty a nedele?
jankasm
10.03.08,10:01
Náhrada mzdy sa vypláca aj na soboty a nedele?

Áno, náhrada mzdy, rovnako ako aj PN, sa vypláca za kalendárne dni. ;)
kocsing
11.03.08,11:00
Ďakujem