deni1
29.02.08,06:30
Ahojte,
chcem sa Vás opýtať, či neviete niečo bližšie ohľadom literárneho fondu, odvodo do literáneho fondu, účtovaní. Mám totiž firmu, ktoré vypláca redaktorom odmeny resp. honoráre, ktoré nie sú podchytené nijakou zmluvou ani dohodou. Neviem či má táto firma povinnosť odvádzať 2% do lit.fondu,alebo nie.
Ďakujem
Zoltán Kovács
29.02.08,05:34
Ahojte,
chcem sa Vás opýtať, či neviete niečo bližšie ohľadom literárneho fondu, odvodo do literáneho fondu, účtovaní. Mám totiž firmu, ktoré vypláca redaktorom odmeny resp. honoráre, ktoré nie sú podchytené nijakou zmluvou ani dohodou. Neviem či má táto firma povinnosť odvádzať 2% do lit.fondu,alebo nie.
Ďakujem

Účtujem tiež umelca - maliara, ktorý niekedy pracuje pre vydávateľstvá a tie jej zrážajú 2%. Tak isto lekárke, ktorá má aj publikačnú činnosť vydávateľ novín zráža 2% do Lity.
tana70
18.11.08,13:32
Dobry den,

vie mi niekto poradit? Mam firmu, ktora ma dosle faktury od umelcov, ktori si fakturuju honorare a uvadzaju na nich odvod 2% do LITA. Napr. celkovy honorar je 10.000,- Sk, odvod 2% LITA 200,- Sk, k uhrade 9.800,- Sk. Ako spravne zauctovat fakturu, kedze umelcovi vyplatime 9.800,- a 200,- Sk odvedieme za nho do LITY?
zuzkadzugi
21.10.09,10:40
Prosím Vás, mám firmu, ktorá vydáva časopis. S jednou osobou /súkromnou/ má podpísanú zmluvu o grafických prácach. Má z tohto firma odvádzať % do literárneho alebo výtvarného fondu?
Nadena
21.10.09,10:51
Dobry den,

vie mi niekto poradit? Mam firmu, ktora ma dosle faktury od umelcov, ktori si fakturuju honorare a uvadzaju na nich odvod 2% do LITA. Napr. celkovy honorar je 10.000,- Sk, odvod 2% LITA 200,- Sk, k uhrade 9.800,- Sk. Ako spravne zauctovat fakturu, kedze umelcovi vyplatime 9.800,- a 200,- Sk odvedieme za nho do LITY?

Do lit.fondu odvádza buď umelec z odmeny v hrubom alebo ten kto odmenu vypláca, z hrubého. Záleží na dohode. Ak odvádzate z 1000 odmeny 2 %, všetko sa účtuje na jeden účet.
Naša firma vypláca umelcom odmeny na základe "zmlúv o vytvorení umeleckého diela", kde máme v jednom bode pozačené:
Umelec sa zaväzuje že z vyplatenej čiastky /prijatej/ odvedie do lit. alebo iného um.fondu 2 % podľa zákona o autorských právach.
A tým sme vyriešení. Nech si to stráži a odvádza sám.

účtovanie je 518/321 alebo 518/325, aj odvod do um.fondov
Lianka
21.10.09,15:48
Do lit.fondu odvádza buď umelec z odmeny v hrubom alebo ten kto odmenu vypláca, z hrubého. Záleží na dohode.
...
A tým sme vyriešení. Nech si to stráži a odvádza sám.

S tymto nesuhlasim. Ja mam info, ze je povinnostou toho, kto odmenu vyplaca, strhnut a odviest 2%. Zial, teraz narychlo neviem, podla akeho predpisu to je. Skusim najst.
Lianka
21.10.09,15:49
Viac info tu: http://litfond.sk/index.php/o_fonde/avizo/.

Vynatok:
d/ Právnická osoba a fyzická osoba, ktorá vypláca odmenu, zrazí príspevok podľa ods. a/ a v prípadoch podľa odseku b/ zrazí príspevok formou preddavku vo výške 2%. Zrazené sumy vyúčtuje a odvedie za kalendárny mesiac vždy do 20. dňa nasledujúceho mesiaca fondu.
zuzkadzugi
21.10.09,17:15
Ja mám ale problém, či pri tomto druhu príjmu sa má zrážať do výtvarného alebo iného fondu.
Ide o Zmluvu o vytvorení diela podľa Autorského zákona a Obchodného zákonníka, ktorej predmetom je vytvorenie grafického návrhu časopisu v elektronickej forme tlačových podkladov.
zuzkadzugi
22.10.09,06:42
Prosím Vás, viete mi pomôcť?
Marekova
30.11.09,07:56
Neviete mi niekto poradiť, či sa musím do LITY aj nejako registrovať, v prípade keď odvádzam 2% z honoráru?? žiadny formulár som totiž na ich stánke nenašla.. :((
Lianka
30.11.09,09:33
Neviete mi niekto poradiť, či sa musím do LITY aj nejako registrovať, v prípade keď odvádzam 2% z honoráru?? žiadny formulár som totiž na ich stánke nenašla.. :((

Tiez som studovala tie pokyny, aj som tam volala, a pochopila som, ze netreba sa nijako registrovat, len zaplatit 2% a poslat vykaz.
Marekova
07.12.09,10:40
ďakujem.. ale ešte jedna prosba - neviem nájsť ten výkaz o odmene. Nevedela by si mi prosím ťa pripojiť link alebo daný súbor??
ešte raz ďakujem.. :)
Lianka
07.12.09,10:43
Marekova
07.12.09,14:16
ešte raz ďakujem :)