frézia
29.02.08,08:48
lekár robí pre farm. firmu klinické skúšky liečiv, za čo mu je vyplatená nezdanená čiastka - príklad 700000,- . Kde sa to uvádza do DPFO? Je tu možnosť uplatnenia 40 % paušálne výdavky? Klient má príjmy len zo záv. činnosti a zo zmlúv o klinickom skúšaní liečiv, ktoré celkom prekračujú 1,5 mil. Sk.
Má tento príjem nejaký dosah aj na DPH?
Dajanka
05.03.08,11:10
Mám presne ten istý problém a neviem či môžem uplatniť 40% výdavky. Prosím poraďte .
Zoltán Kovács
05.03.08,11:15
Zrejme majú podpísanú aj nejakú zmluvu. Podľa znenia tej zmluvy by sme mohli nájsť riešenie, že do ktorého § to patrí.
Dajanka
05.03.08,11:50
Je to zmluva o vykonaní klinického skúšania medzi firmou a primárom v nemocnici. Ako koordinátor štúdie je zdravotná sestra, ktorá je vyplácaná za odmenu za štúdiu z účtu primára na jej účet. Za každú odmenu samostatne sa vystavuje Platba za štúdiu, kde je uvedené kedy a v akej výške bola odmena vyplatená. Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
05.03.08,12:26
Je to zmluva o vykonaní klinického skúšania medzi firmou a primárom v nemocnici. Ako koordinátor štúdie je zdravotná sestra, ktorá je vyplácaná za odmenu za štúdiu z účtu primára na jej účet. Za každú odmenu samostatne sa vystavuje Platba za štúdiu, kde je uvedené kedy a v akej výške bola odmena vyplatená. Ďakujem za odpoveď.

Mal som na myslí to, že podľa akého § Obch.zákonníka je tá zmluva.

P.S. Aj tá sestra bude musieť podať DP.
Dajanka
05.03.08,12:37
Má uvedený par.269 odst.2 OZ v ČR , to má zmluvu s ČR, ale na Slovensku má len to čo som napísala. Mne ide o tú sestru, viem že musí podať DP, len neviem, či si môže dať paušálne výdavky, nakoľko nemá žiadnu zmluvu uzatvorenú, len dostáva vždy doklad o poskytnutej platbe za štúdiu.
Zoltán Kovács
05.03.08,12:49
Má uvedený par.269 odst.2 OZ v ČR , to má zmluvu s ČR, ale na Slovensku má len to čo som napísala. Mne ide o tú sestru, viem že musí podať DP, len neviem, či si môže dať paušálne výdavky, nakoľko nemá žiadnu zmluvu uzatvorenú, len dostáva vždy doklad o poskytnutej platbe za štúdiu.

No neviem či riešenie vyplácania odmeny sestre bolo v súlade so zákonom. Mne sa zdá, že je to závislá činnosť (má všetky atribúty). A hlavne, keď nemá žiadnu zmluvu.

Treba si uvedomiť čo je závislá činnosť. (§1 ods. 2 Zákonníka práce)

§5 - príjmy zo závislej činnosti - Asi áno
§6 - príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti - NIE
§7 - príjem z kapitálového majetku - NIE
§8 - ostatné príjmy - NIE
Dajanka
05.03.08,15:47
Takže ,čo mi poradíte? Musím jej podať DP a nech odvedie daň, výdavky žiadne a k tomu pridám čo zarobila źo ZČ.Ešte raz ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
05.03.08,15:51
Myslím si, že áno. Len problém bude s absenciou odvodov do ZP a SP. Totiž jej príjem spadá do vymeriavacieho základu. Ale to treba riešiť už so ZP a SP.
Dajanka
05.03.08,16:00
Dám jej to všetko do príjmov podľa par. 5 a nech si to dorieši priamo u zamestnávateľa. Ešte raz dík.
Zoltán Kovács
05.03.08,16:01
Dám jej to všetko do príjmov podľa par. 5 a nech si to dorieši priamo u zamestnávateľa. Ešte raz dík.

Súhlasím, jednoznačne do §5, a potom bude musieť doriešiť ZP a SP.
andrej_rv
05.03.08,16:12
Myslím si, že áno. Len problém bude s absenciou odvodov do ZP a SP. Totiž jej príjem spadá do vymeriavacieho základu. Ale to treba riešiť už so ZP a SP.
Klinické skúšky a liekové štúdie sa spravidla riešia formou dohôd o vykonaní práce, u zamestnanca by to VZ ovplyvniť nemalo.
Zoltán Kovács
05.03.08,16:15
Klinické skúšky a liekové štúdie sa spravidla riešia formou dohôd o vykonaní práce, u zamestnanca by to VZ ovplyvniť nemalo.

Pravda, nemyslel som na to. Ale SP áno u zamestnávateľa.
andrej_rv
05.03.08,16:18
Pravda, nemyslel som na to. Ale SP áno u zamestnávateľa.
Áno, ale to by v tomto prípade zamestnanca (ani spracovateľa daňového priznania ;)) veľmi zaťažovať nemuselo....
Zoltán Kovács
05.03.08,16:20
Chcel by som vedieť ako to dopadne, ak pán doktor sa dozvie, že je problém s odmenou sestričky. Minimálne neodvedenie dane z príjmu zo závislej činnosti. Nenahlásenie do SP dohody a odvod urazového a garančného poistenia.
frézia
06.03.08,07:43
mňa zaujíma, :
1.kde to dať do DP primárovi ? Jedná sa o uplatňovanie jeho duševného vlastníctva, má nárok na odpočet 40 % paušálnych výdavkov?
2.A čo v prípade, ak príjem za klin. skúšky prevyšuje príjem zo ZČ. Konkrétne mám na mysli platenie preddavkov v roku 2008:
3.čo v prípade, ak je príjem za klin. skúšanie liečiv za posledných 12 mes. vyšší ako 1 500 000 - je tu nejaký dopad na DPH ?, alebo je tu možné uplatniť § 29 Zák. o DPH?
4.Ja mám v jednom prípade Zmluvu o kli. skúšaní liečiva bez uvedenia § a zákona..., len v záverečných ustanoveniach je
uvedený Obch. zák.


V druhom prípade mám zmluvu o spolupráci §269 ods.2 Obchod. zák., kde je predmetom zmluvy poskytovanie odborného poradenstva pre farmac. firmu - zu sa už nejedná o klinické skúšanie liečiv

Záverom mám už iba malý dotaz - nemali by mať títo ľudia pridelené na DÚ DIČ ?
Dajanka
12.03.08,17:21
V prípade ktorý som písala na dotaz sestričky čo s tým príjmom za r.2007, že veď nemá zmluvu, len pokrčil plecami a povedal, že asi to bude musieť zdaniť. Teraz čakám, vraj nejaká zmluva je, ale len na primára a ostatní doktori a sestričky sú len spoluvykonávatelia .