kalkulka
29.02.08,09:58
Zdravím všetky múdre hlavičky. Mám faktúru za nákup počítača+príslušenstvo
a k tomu softwér Windovs XP a softwér - prezerač kamier AXIS multiscreen.
Neviem, či uvedené softwéry mám zaradiť osobitne, alebo spolu s počítačom, keďže boli do tohto počítača nainštalované. Ďakujem všetkým za odpoveď.
Tweety
29.02.08,08:59
Zdravím všetky múdre hlavičky. Mám faktúru za nákup počítača+príslušenstvo
a k tomu softwér Windovs XP a softwér - prezerač kamier AXIS multiscreen.
Neviem, či uvedené softwéry mám zaradiť osobitne, alebo spolu s počítačom, keďže boli do tohto počítača nainštalované. Ďakujem všetkým za odpoveď.
Zaradiš PC aj so softom.
kalkulka
29.02.08,09:02
Tweety, ty si rýchla. Zlatá duša poraďákov. Aj ja si to myslím, ale vieš špekulujem, lebo keby sa dalo rozdeliť, mohla by som všetko dať rovno do nákladov.
Zoltán Kovács
29.02.08,09:12
Ak licencia WIN je viazaná na PC (OEM verzia) tak jednoznačne spolu zaradiť.
Stefan2005
29.02.08,09:24
Ak licencia WIN je viazaná na PC (OEM verzia) tak jednoznačne spolu zaradiť.

Súhlasím; ale aj keď operačný systém nie je OEM verzia, aj vtedy je súčasťou (pokiaľ nepoužíva open source OS). Bez OS je PC nefunkčné...
Evanka
29.02.08,09:48
Súhlasím; ale aj keď operačný systém nie je OEM verzia, aj vtedy je súčasťou (pokiaľ nepoužíva open source OS). Bez OS je PC nefunkčné...
Ja sa prikláňam k názoru, že ak je to OEM verzia, ktorá je vlastne viazaná na jeden konkrétny počítač, malo by to byť zaradené spolu (aj keď v princípe pletieme dohromady hmotný a nehmotný majetok). Ak je kupovaný OS zvlášť, može byť nainštalovaný v budúcnosti aj na iný počítač, tak by sa to mohlo zaradiť zvlášť. Myslím, že na danú problematiku nie je jednotný názor ani medzi samotnými daňovými kontrolórmi, ale uprednostňujú skôr prvý spôsob. Existujú aj voľne šíriteľné OS (napr. Linux). Teda zaúčtovaný bude v takom prípade iba HW počítača.
kalkulka
29.02.08,10:51
Ak licencia WIN je viazaná na PC (OEM verzia) tak jednoznačne spolu zaradiť.
To je jasné, je. Veď Windovs sa už ináč ani neinštaluje. Iba, ak by to bolo nelegálne.
Zoltán Kovács
29.02.08,10:53
To je jasné, je. Veď Windovs sa už ináč ani neinštaluje. Iba, ak by to bolo nelegálne.

Ale inštaluje. Klasická verzia za dvojnásobnú cenu. :D
Evanka
29.02.08,11:23
To je jasné, je. Veď Windovs sa už ináč ani neinštaluje. Iba, ak by to bolo nelegálne.
OEM verzie (Original Equipment Manufacture) sú "predinštalované" výrobcami počítačov a vďaka tomu je možné získať softvér za cenovo lepších podmienok. Licencia zaobstaraná formou OEM zostáva po celú dobu používania produktu viazaná na počítač, na ktorý bola prvýkrát nainštalovaná
Stefan2005
29.02.08,11:28
...Existujú aj voľne šíriteľné OS (napr. Linux). Teda zaúčtovaný bude v takom prípade iba HW počítača.

... len doplním: pokiaľ neexistujú náklady (výdavky) na obstaranie takéhoto OS. Napr. predávajú sa kompletné distrubúcie jednotlivých verzií Linuxu.
(teda nie cena licencie, ale cena distrubúcie - napr. 5-6 CD s OS, manuál, poštovné,...).
siza
06.03.08,07:12
Ale ten "prezerač kamier AXIS multiscreen" by som dala zvlast. Je to samostatny software a PC fachci aj bez neho.