Jana Ch.
29.02.08,09:18
Dobrýdeň, potrebovala by som sa súrne informovať o odpočítateľnej položke na manželku - mňa. Robím manželovi DP a nie som si istá či sa môžem odpočítať aj ja. Sme manželia od apríla 2007 a môj príjem bol v roku 2007 cca 50000, môžem si odpočítať ten rozdiel? (95616 - 50000). a príjem sa ráta hrubý alebo čistý. Ďakujem potrebujem to veľmi súrne.
katkaj
29.02.08,08:23
Dobrýdeň, potrebovala by som sa súrne informovať o odpočítateľnej položke na manželku - mňa. Robím manželovi DP a nie som si istá či sa môžem odpočítať aj ja. Sme manželia od apríla 2007 a môj príjem bol v roku 2007 cca 50000, môžem si odpočítať ten rozdiel? (95616 - 50000). a príjem sa ráta hrubý alebo čistý. Ďakujem potrebujem to veľmi súrne.


ak ste manželia od apríla tak nezdaniteľná položka na manželku môže byť len alikvótne na mesiace na začiatku ktorých ste boli manželia. Napríklad ste manželia od 10.4 tak odpočet bude až od mája čiže
8 krát (1/12 z 95 616 - hrubý príjem manželky - poistné z tohto príjmu)
Katka2
29.02.08,10:50
citujem: Nárok na nezdaniteľnú časť na manželku si možno uplatniť aj vtedy, ak samotná manželka vo svojom daňovom priznaní alebo vo svojom ročnom zúčtovaní dane si uplatní nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka (sama na seba).

Moja otázka: Ak má žena na rodičovskej dovolenke príjem z dohôd v sume 10.000,- Sk, podá si DP typu A a uplatní si NZČ na daňovníka /sama na seba/95.616,- za rok 2007, môže si jej manžel uplatniť takisto NZČ na manželku v sume 95.616 - príjem z dohôd 10.000 a poprípade ešte - materské? Ďakujem za odpoveď.

A ešte mi napadlo, že či vyplňuje naozaj DP A, keďže má od roku 2004 pozastavenú živnosť, alebo DP B?

Ešte raz ďakujem
Zoltán Kovács
29.02.08,10:52
Správne uvažuješ.
katkaj
29.02.08,10:53
citujem: Nárok na nezdaniteľnú časť na manželku si možno uplatniť aj vtedy, ak samotná manželka vo svojom daňovom priznaní alebo vo svojom ročnom zúčtovaní dane si uplatní nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka (sama na seba).

Moja otázka: Ak má žena na rodičovskej dovolenke príjem z dohôd v sume 10.000,- Sk, podá si DP typu A a uplatní si NZČ na daňovníka /sama na seba/95.616,- za rok 2007, môže si jej manžel uplatniť takisto NZČ na manželku v sume 95.616 - príjem z dohôd 10.000 a poprípade ešte - materské? Ďakujem za odpoveď.

A ešte mi napadlo, že či vyplňuje naozaj DP A, keďže má od roku 2004 pozastavenú živnosť, alebo DP B?

Ešte raz ďakujem

Áno môže si aj ona na seba uplatniť odpočet aj manžel na manželku v sume 95 616 - jej príjem - zaplatené poistné.

Materský príspevok sa na tieto účely považuje za jej príjem ale rodičovský príspevok nie
Tweety
29.02.08,10:56
citujem: Nárok na nezdaniteľnú časť na manželku si možno uplatniť aj vtedy, ak samotná manželka vo svojom daňovom priznaní alebo vo svojom ročnom zúčtovaní dane si uplatní nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka (sama na seba).

Moja otázka: Ak má žena na rodičovskej dovolenke príjem z dohôd v sume 10.000,- Sk, podá si DP typu A a uplatní si NZČ na daňovníka /sama na seba/95.616,- za rok 2007, môže si jej manžel uplatniť takisto NZČ na manželku v sume 95.616 - príjem z dohôd 10.000 a poprípade ešte - materské? Ďakujem za odpoveď.

A ešte mi napadlo, že či vyplňuje naozaj DP A, keďže má od roku 2004 pozastavenú živnosť, alebo DP B?

Ešte raz ďakujem
Tak, ako píšeš, manžel si môže uplatniť ten rozdiel medzi NČ a jej príjmami na dohodu a materským, ak podá DP tak typ A- kedže mala príjmy len zo ZČ. Ale mohla aj požiadať zamestnáv. o RZD do 15.2.
Katka2
29.02.08,10:57
Ďakujem za odpoveď. Hlavne ma zaujímalo, že či si ona vyplní v DP odpočitateľnú položku 95.616,- a či stačí to DP typu A, kde poprípade uvedie, že má pozastavenú živnosť v mieste na osobitné záznamy daňovníka, alebo má vyplniť DP typu B.
katkaj
29.02.08,11:00
Ďakujem za odpoveď. Hlavne ma zaujímalo, že či si ona vyplní v DP odpočitateľnú položku 95.616,- a či stačí to DP typu A, kde poprípade uvedie, že má pozastavenú živnosť v mieste na osobitné záznamy daňovníka, alebo má vyplniť DP typu B.


Stačí keď vyplní DP typ A ;)
Katka2
29.02.08,11:07
Ešte raz vám všetkým ďakujem. :-)
nina100
29.02.08,11:47
Dobry den,moj manzel poziadal o zuctovanie dane svojho zamestnavatela. Ja som bola v roku 2007 čast roka zamestnaná, potom na PN, potom na materskej dovolenke. Chcem sa opytať či uvažujem správne, ked

1. manžel si na mna odpočíta sumu 95616 - moj hrubý zárobok -poistné - vyplatené materské.... alebo sa táto suma zníži aj o nemoc. dávky?

2. ja si urobím priznanie sama za seba, typ A, kde do príjmoch uvediem len príjmy zo záv. činnosti... t.j. len príjmy počas zamestnania... sem neuvádzam ani PN, ani materské...

dufam, ze som to zrozumitelne napísala, dakujem:)
Tweety
29.02.08,11:48
Dobry den,moj manzel poziadal o zuctovanie dane svojho zamestnavatela. Ja som bola v roku 2007 čast roka zamestnaná, potom na PN, potom na materskej dovolenke. Chcem sa opytať či uvažujem správne, ked

1. manžel si na mna odpočíta sumu 95616 - moj hrubý zárobok -poistné - vyplatené materské.... alebo sa táto suma zníži aj o nemoc. dávky?

2. ja si urobím priznanie sama za seba, typ A, kde do príjmoch uvediem len príjmy zo záv. činnosti... t.j. len príjmy počas zamestnania... sem neuvádzam ani PN, ani materské...

dufam, ze som to zrozumitelne napísala, dakujem:)
1. Áno, aj o Nemocenské
2. áno.
julys
17.03.08,11:10
Mne dnes na DU povedali, ze pokial si ja (som zivnostnik) dam do svojho DP odpocitatelnu polozku na manzelku (95000-materska-jej upraveny prijem za januar ked este pracovala), tak potom si uz ona nemoze uplatnit tuto odpocitatelnu polozku. Resp. ak si ona dava DP (a to si musi kedze ma prijem (materska+vyplata za januar) vacsi ako cca 40 tis.) tak ja si uz nemozem uplatnit jej odpocitatelnu polozku.
Mate rovnake znalosti o tomto?
katkaj
17.03.08,11:13
Mne dnes na DU povedali, ze pokial si ja (som zivnostnik) dam do svojho DP odpocitatelnu polozku na manzelku (95000-materska-jej upraveny prijem za januar ked este pracovala), tak potom si uz ona nemoze uplatnit tuto odpocitatelnu polozku. Resp. ak si ona dava DP (a to si musi kedze ma prijem (materska+vyplata za januar) vacsi ako cca 40 tis.) tak ja si uz nemozem uplatnit jej odpocitatelnu polozku.
Mate rovnake znalosti o tomto?

A povedali ti aj podľa akého paragrafu túto nehoráznu hlúposť vypustili z úst ???? To snaď nie je ani pravda. :eek::eek::eek::eek:
Daňovník si môže uplatniť odpočet na seba a tiež si môže uplatniť aj odpočet na manželku. Nech si na DÚ poriadne naštudujú zákon o dani z príjmu § 11

ešte doplním že materská nie je pre ňu zdaniteľný príjem, je to príjem len na účely odpočtu na manželku
julys
17.03.08,12:17
Tak... Teraz som to skusil cez telefon na DU, uz u ineho pracovnika... a mate pravdu. Pekne si uplatni manzelka na svoj prijem odpocitatelnu polozku... a ja si zostatok (este minus materska) uplatnim vo svojom DP.
Vladimír Ozimý
17.03.08,12:25
Dobry den,moj manzel poziadal o zuctovanie dane svojho zamestnavatela. Ja som bola v roku 2007 čast roka zamestnaná, potom na PN, potom na materskej dovolenke. Chcem sa opytať či uvažujem správne, ked

1. manžel si na mna odpočíta sumu 95616 - moj hrubý zárobok -poistné - vyplatené materské.... alebo sa táto suma zníži aj o nemoc. dávky?

2. ja si urobím priznanie sama za seba, typ A, kde do príjmoch uvediem len príjmy zo záv. činnosti... t.j. len príjmy počas zamestnania... sem neuvádzam ani PN, ani materské...

dufam, ze som to zrozumitelne napísala, dakujem:)

viď 1) nerozumiem celkom tak takto ako vlastný príjem manželky bude hrubý príjem+nemocenské+materské(nie však rodičovský príspevok)-poistné ktoré platil ako zamestnanec
vid 2) - uvažujete správne
latka
25.03.08,15:20
prosím chcem sa informovať ak zamestnanec sa oženil v 07/2007 manželka poberá len rodičovský príspevok - t.j. bola nezamestnaná a v 08/2007 porodila môže si uplatniť len pomernú časť nezd. časti od 08/07 - na začiatku mesiaca boli splnené podmienky že boli manželia - ale má na to vplyv aj nahlásenie zmeny trvalého pobytu - nemali spoločný trvalý pobyt - stačí kópia sobášneho listu alebo aj kópie OP
Andyke
25.03.08,15:39
Pri uplatnení manželky : 95.616
Nemusia mať trvalý pobyt, stačí spoločná domácnosť.
latka
25.03.08,15:49
čo je prosím spoločná domácnosť - ako to ma zamestnanec
preukázať
Andyke
25.03.08,15:52
Netreba nič preukazovať ani papieriky prikladať. Spoločná domácnosť znamená, že spolu žijú a spoločne sa podieľajú na výdavkoch domácnosti.
Jozef Mihál
25.03.08,15:52
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a do tzv. vlastného príjmu manželky sa nezapočítava.

V danom prípade bude nezd.časť na manželku daná ako (95616 - vlastný príjem manželky za celý rok 2007) x 5/12-tin.
Katy a R
25.03.08,15:53
Pri uplatnení manželky ? jej príjmom bude rodičovský príspevok za
8-12/2007. Uplatniť len rozdiel : 95.616 mínus rodič.príspevok.
Nemusia mať trvalý pobyt, stačí spoločná domácnosť.

rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu manželky...
Andyke
25.03.08,15:57
Dík za upozornenie prehliadla som , že to je rodič.príspevok.
Nevedela som preškrnúť moju nesprávnu odpoveď tak som vymazala časť mojej pôvodnej odpovede.
latka
26.03.08,07:56
ďakujem pekne.
mimaemma
26.03.08,08:24
Čítala som si tieto príspevky a nie je mi celkom jasné, dokedy si môže uplatňovať nárok na NŽM aj manžel na manželku a zároveň aj manželka samotná?
Pretože toto ma fakt nikdy nenapadlo uplatňovať si ho v podstate 2 krát...
katkaj
26.03.08,08:32
Čítala som si tieto príspevky a nie je mi celkom jasné, dokedy si môže uplatňovať nárok na NŽM aj manžel na manželku a zároveň aj manželka samotná?
Pretože toto ma fakt nikdy nenapadlo uplatňovať si ho v podstate 2 krát...

No uplatniť si odpočet na seba aj na manželku môže daňovník v rámci DP alebo RZD do 31.3
mimaemma
26.03.08,08:40
ano, to mi je jasné, že do 31.3. ale za akých podmienok? Je to vtedy, keď je manželka na RD alebo materskej dovolenke časť roka príp. celý rok?
katkaj
26.03.08,08:49
ano, to mi je jasné, že do 31.3. ale za akých podmienok? Je to vtedy, keď je manželka na RD alebo materskej dovolenke časť roka príp. celý rok?

nezdaniteľnú čiastku na manželku si môže uplatniť ak má manželka príjem menší ako 95 616. Ale pozor na to, že na tieto účely sa považuje za príjem manželky aj materská. Rodičovský príspevok sa nepovažuje za príjem
mimaemma
26.03.08,09:51
aha, už chápem, Katka, ďakujem
nika.sum
27.03.08,15:32
Ak si uplatnuje danovnik na manzelku NC, treba prikladat do DP aj nejake potvrdenie o jej prijme, alebo to sa dokazuje az pri kontrole? mam pripad ze manzelka mala nulove prijmy /poberala len rodicovsky prispevok/.
Andyke
27.03.08,15:37
Nie je povinnosťou prikladať k DP príp. keď chcete tak priložiť čestné prehlásenie od manželky že v r. 2007 nemala žiaden zdanit. príjem.
nika.sum
27.03.08,15:56
dakujem velmi pekne
apsgroup
24.03.09,14:19
Moze dochodca vo svojom danovom priznani uplatnit odpocet na manzelku-dochodkyna cely rok? Teda rozdiel 98496 - dochodok?
mzdarka renca
24.03.09,14:21
Moze dochodca vo svojom danovom priznani uplatnit odpocet na manzelku-dochodkyna cely rok? Teda rozdiel 98496 - dochodok?

môže