kahu
29.02.08,12:13
Ahojte,

chcem sa spýtať ako mám zaúčtovať kolky, ubytovanie, parkovné, poštovné, telefon, ktoré boli pred zriadením s.r.o., ale nebolo to v hodnote 50.000,-
Zoltán Kovács
29.02.08,11:18
Ahojte,

chcem sa spýtať ako mám zaúčtovať kolky, ubytovanie, parkovné, poštovné, telefon, ktoré boli pred zriadením s.r.o., ale nebolo to v hodnote 50.000,-

Ja to účtujem nasledovne: 5xx/365 interným dokladom, podľa druhu nákladu. A potom cez pokladňu 365/211.
vd dolina
29.02.08,11:38
v otváracej súvahe by si to mala mať ako náklad budúcich období (účt.skupina 38x) a záväzok voči spoločníkom na účte 365, ako navrhol smith, ked otvoríš účtovníctvo preúčtuješ na nákladové účty (5xx/38x), ked to spoločníkovi uhradíš 365/211
Petra29
29.02.08,12:41
v otváracej súvahe by si to mala mať ako náklad budúcich období (účt.skupina 38x) a záväzok voči spoločníkom na účte 365, ako navrhol smith, ked otvoríš účtovníctvo preúčtuješ na nákladové účty (5xx/38x), ked to spoločníkovi uhradíš 365/211
Určite nie ako náklad bud.období,
ide o náklad bežného obdobia
Milan Benka
29.02.08,12:50
V otváracej súvahe to je na 041 - obstaranie nehm investície.
Ak celk. nákl. nepresiahnu 50000,- Sk, odúčtujete to na ťarchu príslučných nákladov ( 518,538 a pod)

Na okraj : Aj napriek tomu mám problém stotožniť sa s názorom, že zriaď. výdaje ak presiahnu 50000,- sú nehmotným majetkom a musia sa odpisovať.
vd dolina
29.02.08,15:10
a ako sa dá v otváracej súvahe vykázať náklad bežného obdobia? :-) jasné, že hned ako sa začne viesť účtovníctvo sa to preúčtuje do nákladov bežného účtovného obdobia
v otváracej súvahe to môže zostať na 041 ak to presiahne sumu 50.000,- (pokiaľ vnútorný predpis nestanoví inak)
Lucia
Milan Benka
29.02.08,15:37
a ako sa dá v otváracej súvahe vykázať náklad bežného obdobia? :-) jasné, že hned ako sa začne viesť účtovníctvo sa to preúčtuje do nákladov bežného účtovného obdobia
v otváracej súvahe to môže zostať na 041 ak to presiahne sumu 50.000,- (pokiaľ vnútorný predpis nestanoví inak)
Lucia

Nie všetke zriaďovacie výdaje máte k dispozícii ku dňu zostavenia otváracej súvahy. Preto imho to vediem na 041. Ak mám už všetky doklady týkajúce sa založenia ( kolky, cesťaky, právne, resp notárske služby a pod ), "uzavriem " zriaďovacie výdavky a vyhodnotím ich výšku so zákonom stanovenou hranicou. Potom ich buď zaradím do majetku a odpisujem alebo preúčtujem na vecne príslušné účty nákladov.

Mám za to, že nie vo všetkých prípadoch môžme hneď ako začneme účtovať aj rozhodnúť o zaradení alebo o preúčtovaní týchto výdajov do nákladov.

Otázkou ostáva, čo by mal vnútorný predpis stanoviť inak. Ak by mal znížiť hranicu pre zaradenie zriaďovacích výdajov do NIM, mám za to, že by to odporovalo zákonu o účtovníctve. Podľa mňa zriaďovacie výdaje, nech už sú akokoľvek vysoké, vecne a časovo súvisia iba s prvým účtovným obdobím účtovnej jednotky. Preto účtovne by som ich dal celé do nákladov a iba na daňové účely by som ich časovo rozlíšil pomocou odpisov. Som zástancom názoru, že zriaďovacie výdaje nie sú v podstate nehmotným majetkom, čo korešponduje s myšlienkami, čo som tu napísal.
lucia85
29.02.08,18:10
benka, ja s tebou vlastne súhlasím... vykazovať zriadovacie náklady v otváracej súvahe na účte obstarania 041, v prípade, ak by účtovná jednotka vedela, že jej nevzniknú dalšie zriadovacie náklady a nepresahuje 50000, vtedy sa to vykaze v otvaracej súvahe na účte náklady budúcich období a následne po otvorení účtovných kníh sa preúčtuje do nákladov bežneho účtovného obdobia...
§13 postupov: (2) Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov - 50000) a*doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok..... takže keby si UJ stanovila, že do dlhodobého hmotného majetku zaradí zriadovacie náklady napr. už od 45000 - určite to nie je v rozpore so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania...
Lucia
lucia85
29.02.08,18:12
opravujem: ... do dlhodobého nehmotného majetku .... nie hmotného .... :-)
Milan Benka
29.02.08,19:14
benka, ja s tebou vlastne súhlasím... vykazovať zriadovacie náklady v otváracej súvahe na účte obstarania 041, v prípade, ak by účtovná jednotka vedela, že jej nevzniknú dalšie zriadovacie náklady a nepresahuje 50000, vtedy sa to vykaze v otvaracej súvahe na účte náklady budúcich období a následne po otvorení účtovných kníh sa preúčtuje do nákladov bežneho účtovného obdobia...
§13 postupov: (2) Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov - 50000) a*doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok..... takže keby si UJ stanovila, že do dlhodobého hmotného majetku zaradí zriadovacie náklady napr. už od 45000 - určite to nie je v rozpore so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania...
Lucia

Je zriaďovací výdaj svojou podstatou majetkom ? Dokonca je doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok ? Aj keby som ustúpil zo svojho názoru a Zriaďovacie výdaje považoval za zložku majetku, určite doba "použiteľnosti "zriaďovacích výdajov nie je dlhšia ako jeden rok. Povedal by som, že po ich zaplatení sú už nepoužiteľné ani jediný deň.
Petra29
29.02.08,20:32
benka, ja s tebou vlastne súhlasím... vykazovať zriadovacie náklady v otváracej súvahe na účte obstarania 041, v prípade, ak by účtovná jednotka vedela, že jej nevzniknú dalšie zriadovacie náklady a nepresahuje 50000, vtedy sa to vykaze v otvaracej súvahe na účte náklady budúcich období a následne po otvorení účtovných kníh sa preúčtuje do nákladov bežneho účtovného obdobia...
§13 postupov: (2) Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov - 50000) a*doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok..... takže keby si UJ stanovila, že do dlhodobého hmotného majetku zaradí zriadovacie náklady napr. už od 45000 - určite to nie je v rozpore so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania...
Lucia
Lucia alebo vd dolina,
stále nerozumiem tomu účtu 381 v otváracej súvahe
skús http://www.porada.sk/t56762-zriadovacie-vydavky.html
alebo
http://www.porada.sk/t10702-p2-zalozenie-a-vznik-s-r-o-otvaracia-suvaha.html
Milan Benka
01.03.08,08:39
Lucia alebo vd dolina,
stále nerozumiem tomu účtu 381 v otváracej súvahe
skús http://www.porada.sk/t56762-zriadovacie-vydavky.html
alebo
http://www.porada.sk/t10702-p2-zalozenie-a-vznik-s-r-o-otvaracia-suvaha.html



381 tam nemá čo robiť.
lucia85
01.03.08,16:57
... odkážem mojej učiteľke na výške, že s tou 381 sa mýlila, ked nám to v decembri prednášala :-)... benka, bohužiaľ, naše zákony považujú zriaďovacie náklady za dlhodobý nehmotný majetok, s tým mi už nič neurobíme, aj ked s tým možno nesúhlasíme... :-) inak sorry, v robote ma automaticky prihlasuje ako vddolina...zmenim to... :-)
lucia85
01.03.08,16:58
fúúúú, aká hrúbka...." my už nič neurobíme"... :-)
monasu
04.03.08,17:21
Zdravím všetkých radcov z porady. Prosím o pomoc.
Nová SRO bola založená koncom roka 2007, aj bola zapísaná do OR ešte 2007. Ale poplatky a služby (do 50 tis.) spojené so založením nám fakturujú až v roku 2008. Patria tieto náklady (cez časové rozlíš.) ešte do roku 2007? Ďakujem za odpoveď.
Danila
04.03.08,18:09
Zdravím všetkých radcov z porady. Prosím o pomoc.
Nová SRO bola založená koncom roka 2007, aj bola zapísaná do OR ešte 2007. Ale poplatky a služby (do 50 tis.) spojené so založením nám fakturujú až v roku 2008. Patria tieto náklady (cez časové rozlíš.) ešte do roku 2007? Ďakujem za odpoveď.Patria.
monasu
05.03.08,08:32
Ďakujem, mňa iba mýli § 56 Ods. 6 Postupov účtovania, že sa časovo nerozlišujú notár. a súdne popl. Neviem či sa tento odsek vzťahuje iba k účtom 381,382, ale ja keď použijem 383 tak to neplatí ? Ďakujem za trpezlivosť.
zanetka
18.03.08,18:56
Účtujem zriaďovacie náklady pri vzniku sro. Okrem rôznych poplatkov, kolkov atď. mi ako zriaďovacie náklady dali zaúčtovať aj nákup kancelárskeho nábytku a notebooku. Patrí kancelársky nábytok a notebook do zriaďovacích nákladov (podľa mňa nie, ale chcem si to potvrdiť).

Vopred ďakujem za odpoveď.
daryl
06.11.08,15:00
Účtujem zriaďovacie náklady pri vzniku sro. Okrem rôznych poplatkov, kolkov atď. mi ako zriaďovacie náklady dali zaúčtovať aj nákup kancelárskeho nábytku a notebooku. Patrí kancelársky nábytok a notebook do zriaďovacích nákladov (podľa mňa nie, ale chcem si to potvrdiť).

Vopred ďakujem za odpoveď.
prosím vás o odpoveď,ďakujem daryl
adato
09.11.08,09:27
Nábytok a notebook nepatria do zriaďovacích výdavkov. Tieto výdavky je potrebné posúdiť ako náklady na obstaranie hmotného majetku (myslím tým jednotkovú cenu, či je vyššia ako 30 000,- a ako som sa rozhodla ako firma, či aj výdavky pod 30 000,- budem účtovať ako obstaranie majetku).
Stefan2005
09.11.08,11:13
Nie všetke zriaďovacie výdaje máte k dispozícii ku dňu zostavenia otváracej súvahy. Preto imho to vediem na 041. Ak mám už všetky doklady týkajúce sa založenia ( kolky, cesťaky, právne, resp notárske služby a pod ), "uzavriem " zriaďovacie výdavky a vyhodnotím ich výšku so zákonom stanovenou hranicou. Potom ich buď zaradím do majetku a odpisujem alebo preúčtujem na vecne príslušné účty nákladov.....

Vraciam sa k otázke účtovania zriaďovacích nákladov.

Vyššie uvedené účtovanie bolo celkom zbehlé; no tohto roku mi prišlo tiež účtovať o zriaďovacích nákladoch a tak som si otvoril pani Cenigovú. A ejhla - iné poňatie účtovania zriaďovacích nákladov:

pred založením firmy: 5xx / 379
po založení firmy : 5xx /211, 321, 3xxx

teda účtovanie na príslušné nákladové účty.

účet 041 sa účtuje celková aktivácia zriaďovacích nákladov oproti účtu 623
(ak prekročili stanovenú hranicu, alebo sa účtovná jednotka rozhodla považovať zriaďovacie náklady za dlhodobý nehmotný majetok - zaradí ich na 011 a potom odpisuje :rolleyes:).