Vladimír Ozimý
29.02.08,13:08
ahojte kamaráti,

jedna vec ktorá sa fakt nerieši mám pocit je určenie ak ja predčasne ukončím lízing nie z dôvodu škody ale z dôvodu predčasného odkúpenia a následne zaradenia do majetku. Akou cenou ho oceníte napr.

istina 620000 Sk
mes. odpis 20000 sk


a) rok 2005 - odpisy fin. prenájmu 100000
b) rok 2006 - odpisy fin. prenájmu 240000Sk
c) rok 2007 - odpisy fin. prenájmu 40000 sk


T.j. upravujem základ dane medzi odpismi pri finančnom prenájme a vypočítanými podľa § 27 a 28. t.j. jasné. Ale doplatenie finančného prenájmu je dajme tomu 70000 Sk ale zostatková cena pri uplatnení odpisov je 240000 Sk. Čo je obstarávacou cenou pre účely odpisovania???? to čo doplácam alebo zostatková cena po uplatnení odpisov z finančného prenájmu???
azla
29.02.08,20:48
Problém, ktorý je tu nastolený, má tiež zaujíma. Aby sa mi dobré počítalo, upravím si ceny a stanovím si na začiatku leasingu dobu nájmu 36 mesiacov a dobu používania pre stanovenie účtovných odpisov povedzme 4 roky/ 48 mesiacov./
Vstupná cena: 720 000,-
Doba trvania leasingu: 36 mesiacov
Doba používania auta: 48 mesiacov
Začiatok leasingu : 7/2005
Predčasné ukončenie : 2/2007

Daňové odpisy
20.000,-/M
Rok 2005 6 M 120.000
Rok 2006 12M 240.000
Rok 2007 1M 20.000
Opravky 380.000
ZC po predč.uk 340.000

Účtovné odpisy
15.000,-/M

Rok 2005 6 M 90.000
Rok 2006 12M 180.000
Rok 2007 1M 15.000
Opravky 380.000 285.000
ZC po predč.uk 340.000 435.000

Pre účely dane prepočítame odpisy, ktoré by si firma uplatnila ako vlastník. Ku dňu ukončenia leasingu by boli uplatnené daňové odpisy vo výške 360.000. a daňová zostatková cena by bola 360.000,- (daňový odpis za január 20 000 by som už neuplatňovala, aby sa mi jednoduchšie vyhodnocoval rok 2007).

Po týchto úpravach mám
ZC daňovú ako vlastník 360.000
ZC účtovnú /tá sa zatiaľ nemení/ 435.000

Leasingovej spoločnosti na základe dohody o ukončení leasingu mám uhradiť zostatok nesplatenej istiny a nejaké vyrovnanie (čo som videla zmluvu po roku, tak chceli približne 2,5 % istiny). Dajme si napr.18 000 Sk.
Majetok v účtovníctve už predsa zaradený mám, zmena je len v tom, že nie som nájomca, ale vlastník, leasingová spoločnosť však žiada odo mňa vyrovnanie navyše okrem nesplatnej istiny.
Vyrovnanie vo výške 18.000 by som pokladala ako čiastku, ktorá mi upravuje vstupnú cenu.
Niečo podobné sa učtuje pri zvýšení vstupnej ceny vplyvom úpravy Dph pri zmene účelu použitia DHM.
V ZoDP je riešená úprava vstupnej ceny v §25, odst.7.
Podľa toho by som urobila zvýšenie vstupnej ceny na 738.000,- Ročný odpis 1/4VC
=184.500
Učtovne mi ostáva ešte 29 mesiacov do konca stanovenej doby používania (48-17) a navýšenu čiastku chcem odpísať za 29 mesiacov, čo znamená, že mesačný účtovný odpis zvýšim o 621 Sk na sumu 15.621

Daňové odpisy
184.500,-/R
Rok 2007 12M 184.500
Rok 2008 12M 184.500
Rok 2009 9.000

Účtovné odpisy
15.621/M

Rok 2007 12M 15 000
Rok 2008 12M 187 452
Rok 2009 6M 93 717




Takto by som to riešila ja, budem rada ak pridáte svoje názory.
andrej_rv
29.02.08,21:50
Majetok v účtovníctve už predsa zaradený mám, zmena je len v tom, že nie som nájomca, ale vlastník, leasingová spoločnosť však žiada odo mňa vyrovnanie navyše okrem nesplatnej istiny.
Takto by som to riešila ja, budem rada ak pridáte svoje názory.
Pridáme ;).
Ja som toho názoru, že predčasným ukončením zmluvy o prenájme je potrebné z obchodného majetku a účtovníctva vyradiť majetok obstarávaný leasingom v zostatkovej daňovej a účtovnej hodnote. Daňový dopad sa vysporiada v zmysle § 17 ods. 26 ZoDP, účtovné vysporiadanie je v § 30a ods. 11 a 12 PPÚ. (V ods. 11 je síce veta, že v "deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu", ale ja by som pre potreby správneho postupu zdôraznil tú podškrtnutú časť, nie to odovzdanie, ktoré podľa mňa nemusí znamenať fyzické odovzdanie, ale skôr ukončenie nájomného vzťahu).
A potom nasleduje nový vzťah - odkúpenie predmetu prenájmu. Vstupnou cenou tu bude jednoznačne cena v zmysle § 25 ods.1 písm. a), teda obstarávacia cena.
Mne sa nezdá správne považovať majetok účtovne za ten istý aj po ukončení prenájmu a jeho odkúpení aj z dôvodu ocenenia.
Vstupná cena pre osobný automobil pri leasingu je v zmysle § 25 ods. 6 obstarávacia cena u prenajímateľa bez DPH. Vstupná cena u automobilu obstaraného kúpou (za čo považujem aj odkúpenie auta od LS) je v zmysle § 25 ods. 5 pís. a) a b) vrátane DPH.
azla
01.03.08,13:07
Postup vysvetlený v predchádzajúcom príspevku ma naviedol, aby som sa na danú situáciu pozrela z iného uhla. Ja som vyhodnocovala situáciu tak, že k žiadnemu odvozdaniu nedošlo, mení sa iba vlastníctvo. Stále som si predstavovala, že mám jednu kartu majetku a potrebujem len upraviť cenu. Na dph som tiež nemyslela, lebo som uvažovala o nákladnom aute.

Súhlasím s názorom , ktorý popísal Andrej_rv.

Ak si zmonitorujem situáciu ako udalosti za sebou nasledujú, pozriem ako to upravuju postupy učtovania, tak dospejem tiež k názoru, že auto z jednej karty vyradím, odučtujem a znovu /už ako vlastné/ zaučtujem a zaradím na novú kartu. Ak by sa tak nepostupovalo bol by problém s Dph pri osobných autách, vychádzajú iné odpisy, ktoré ovplyvňujú základ dane....
Ďakujem za názor.
azla
30.03.08,08:37
Znovu sa po čase vraciam k danej téme.
Môj názor na danú tému sa stále vyvíja. Najprv som si myslela, že uplatním postup (uvedený v príspevku č.2).
Potom som si osvojila názor v príspevku č. 3
Stále mi to však vrtalo v hlave, chcela som sa k tomu po daňových priznaniach vrátiť.
V Podvojnom účtovníctve od Cenigovej som našla(str.466, 8.vydanie)-
Postup na účtovanie predčasného ukončenia fin. prenájmu v prípade, ak dôjde ku kúpe predmetu FP pred ukončením zmluvy
kúpna cena vo výške nesplatenej istiny.................................. ..474/321
dph s možnosťou odpočítania ...... ........................................ 343/321
dph bez možnosti odpočítania ........................................ .......042/321
náklady súvisiace s obstaraním(ušlý zisk, poplatok za prevod)........ 042/321
zvýšenie pôvodnej ceny majetku o náklady súvisiace s kúpou......... 02x/042
odpisy z novej obstaravacej ceny podla noveho odp.plánu.......... ...551/08x
To by korešpondovalo s tým, že som chcela upraviť vstupnú cenu.
Upravenú vstupnú cenu som chcela použiť pre účtovné aj daňové odpisy.

28.3.2008 zverejnillo DR DR Usmerneniek leasingu, kde riešia na praktickom príklade presne daný problém (str.3-6).

Učtovne sa opierajú o § 30a, odst.12 postupov v PÚ (inač ako som uvažovala)
Daňovo riešia problematiku úpravou vstupnej ceny.
Škoda, že na príklad si vybrali jednoduchú vec(nájom stroja), kde je nárok na odpočet. Ako by sa postupovalo pri osobnom aute, nie je z ich postupu jasné (aspoň mne). Môžem sa iba domnievať, že o neuplatnenú Dph pri odkúpení si tiež upravím vstupnú cenu.

Prikladám Usmernenie DR SR z 28.3.2008
Braňo
07.05.08,11:47
Návrh Stanoviska SKDP k Usmerneniu DR SR k uplatňovaniu § 2 písm. s) a § 17 ods. 26 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP)
Poznámka: Uvedené usmernenie nájdete v databáze Usmernenia a pokyny č.2008/19 z 28.03.2008 - (1)
Dňa 28. marca 2008 bolo uverejnené na internetovej stránke DR SR Usmernenie DR SR k uplatňovaniu § 2 písm. s) a § 17 ods. 26 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Po analýze obsahu predmetného usmernenia sme dospeli k názoru, že postup vyjadrený v bode 2 citovaného usmernenia je v rozpore s § 17 ods. 26 písm. b) ZDP.

Naše tvrdenie odôvodňujeme týmto:

V zmysle ustanovenia § 17 ods. 26 ZDP:
(26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo
a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.

Zastávame názor, že uvedené ustanovenie je nutné vysvetľovať a v praxi aplikovať tak, že na porušenie podmienok finančného prenájmu, za čo treba považovať aj predčasné skončenie finančného prenájmu formou odkúpenia predmetu finančného prenájmu nájomcom (za akúkoľvek cenu) sa vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 26 písm. a) ZDP bez akéhokoľvek vplyvu ustanovenia § 17 ods. 26 písm. b) ZDP na tento prípad, nakoľko toto ustanovenie je na finančný prenájom podľa nás neaplikovateľné.

K porušeniu týchto záverov došlo v predmetnom usmernení DR SR z 28. marca 2008 tým, že DR SR tzv. leasingové odpisy a úroky účtované pri finančnom prenájme stotožnilo s kategóriou „nájomného“, ktoré je zlučiteľné s operatívnym prenájmom, nie však s finančným prenájmom.

Zastávame názor, že v prípade finančného prenájmu nájomca v daňových výdavkoch neuplatňuje nájomné, ako sa mylne uvádza v citovanom usmernení DR SR. Podľa nášho názoru finančný prenájom je svojim označením priraďovaný medzi „prenájmy“, avšak podľa svojho skutočného obsahu je osobitnou formou obstarávania dlhodobého hmotného majetku s prefinancovaním ceny predmetu leasingu zo strany leasingovej spoločnosti.

Tomuto skutočnému obsahu dávajú právny rámec všetky ustanovenia účtovných predpisov (§ 30a postupov PÚ, ktoré pojednáva o istine, odpisoch, úrokoch, záväzku nájomcu a pohľadávke prenajímateľa), ale aj ustanovenia ZDP - § 2 písm. s), ktoré upravuje dohodnuté platby (nie dohodnuté nájomné); § 19 ods. 3 písm. o) ZDP, ktoré upravuje úroky a § 26 ods. 8 ZDP, ktoré upravuje odpisy (opäť žiadne ustanovenie nepojednáva o nájomnom).

Nadväzne na uvedené je chybný záver prezentovaný v predmetnom ustanovení, v zmysle ktorého pri nedodržaní podmienok finančného prenájmu tým, že dôjde k predčasnému odkúpeniu predmetu nájmu nájomcom za nižšiu cenu, ako by bola jeho zostatková cena, je nutné zvýšiť základ dane aj o účtované úroky, ktoré sú mylne stotožňované s nájomným, ktoré pre finančný prenájom nie je uplatňované (ani účtované, ani kvalifikované na účely ZDP).

Z uvedeného dôvodu je podľa nášho názoru uvedené usmernenie v rozpore so zákonom.
azla
07.05.08,16:22
Braňo,
na danú nezrovnalosť som už upozorňovala :) založením témy dňa 30.3.2008 - hneď po zverejnení Usmernenia na stránke drsr. Avšak nikto sa k téme nevyjadril.....

Pripájam link
Odkúpenie predmetu nájmu pred skončením zmluvy o fin.prenájme- ktoré Usmernenie ? (http://www.porada.sk/t78739-odkupenie-predmetu-najmu-pred-skoncenim-zmluvy-o-fin-prenajme-ktore-usmernenie.html)

Aj v prvom usmernení v r.2006 urobili chybu, lebo v texte uvádzajú § 17, odst.26,písm. b), avšak upravuju podľa písmena a. (príklad je správne)
V druhom usmernení v r. 2008 už to totálne domotali.
Rozalka
09.06.08,16:32
Dnes DRSR opravilo/upravilo (doplnilo?) svoje usmernenie:

Problematika finančného prenájmu - doplnená verzia materiálu dňa 9.6.2008
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/lizing0308.pdf