Janusa
29.02.08,13:22
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v takejto veci:
v decembri 2007 sme vyfaktúrovali firme A sprostredkovanie predaja. DPH sme odviedli. Lenže teraz vo februári sa konatelia dohodli, že predaj sa zdržal a bude uskutočnený tretej firme až v 3/08. Chcem teraz faktúru stornovať, ale neviem či urobím správne, keď vystavím dobropis so zdan. plnením v 2/08. Môže sa to aj v takomto prípade - služby sprostredkovania?
Vladimír Ozimý
29.02.08,12:48
možné je všetko len musíte preukázať že došlo k zrušeniu dodávky služby alebo tovaru objektívne. T.j. napr. oprávnene ste si vyfaktúrovali ale následne nejakých objektívnych príčin to mešká a musíte stornovať fa...potom ide o opravu základu dane podľa § 25 ods. 1 písm. a) a môžete takúto opravu vykonať aj 2/08. ak by išlo o chybnú fakturáciu potom jednoznačne dodatočným...
Janusa
29.02.08,13:04
Ďakujem za rýchlu odpoveď ...
No a keby som urobila storno, s akým dátumom by to bolo? Mne sa totiž jedná aj o to, že mi to ide vlastne do zisku za 2007, je to dosť veľká suma a preto zvažujem aj storno faktúry a opravu DDP. Neviem čo mám napísať na tú faktúru, rozmýšľam nad tým ... konatelia to vidia jednoducho, že "zruš tú faktúru"
Janusa
29.02.08,13:58
Neporadí mi niekto?
Prosím aký dátum dám na storno faktúru keď sa týka r. 2007? Naštudovala som si tu z porady a vychádza mi z toho že dátum 2/07, ale potvrdí mi to niekto?
A ešte prosím radu, aj keď sa to týka dane z príjmu, môžem ešte nejako opraviť výnosy za 2007 keď som ešte nepodala DP k dani z príjmu?
betka
29.02.08,17:51
Sprostredkovanie, je to dosť obtiažne posúdiť.
Dobropis vystavujem, keď dôjde k úplnemu alebo čiastočnému zrušeniu dodávky tovaru a služby. (tovar sa dá preukázať v pohode), sprostredkovateľská činnosť?

Zamerajme sa na pojem vznik dańovej povinnosti pri dodaní služby. Kedy mi vzniká DP? - dňom dodania služby.

Ak by sme mali situáciu, že máme uzatvorenú komisionarsku zmluvu, vzniká mi DP dňom vyhotovenia FA, kt. požadujem platbu.

Máme ďalšiu situáciu pri dodaní služby, ak by sme rijali platbu vopred, vtedy mi vznikne daňová povinnosť prijatím platby.

Zrejme nejde vo Vašom prípade o vznik DP prijatím platby, komis?

Vravíte, že ide o vysoké sumy. Prečo sa FA vystavila tak skoro? Ak sa fakturovalo, zrejme k dodaniu sĺužby došlo-sprostredkoval sa predaj tovaru....?

Osobne si myslím, že budete musieť dokazovať v prípade DK, prečo sa vystavil dobropis (ak by išlo o tovar, nie je problém, ak by išlo o prijatú platbu vopred tiež by nebol problém), ale vy máte trošku situáciu zamotanú. Sprostredkovaním obchodov a následnými dobropismi a hlavne vo vysokých sumách nás môže nabádať k tomu, že mohlo ísť o presuny DPH, jeden mal vysoký nadmerný odpočet, druhý mal vysokú DP.
Je to ťažká situácia, možno by som volila len poskytnutie zľavy za sprostredkovanie....
Janusa
29.02.08,19:19
No Betka, je to veru zamotané a keďže som ešte takúto vec neriešila, neviem čo s tým ...
Faktúra bola vystavená preto, lebo podľa osobnej dohody bolo dohodnuté sprostredkovanie predaja tretej firme ... lenže pri obhliadke sa zistilo že zariadenie nie je kompletné, časti boli ukradnuté, takže sa predaj oddialil, aby sa to všetko doriešilo ....
Predaj sa neuskutočnil a preto nám faktúru odberateľ ani nezaplatí a považuje ju za neopodstatnenú ... tak sa dohodli konatelia, že keď sa dorieši dohoda s kupujúcim, faktúru vystavíme potom .... Teraz už viem že som urobila chybu, že som ju vystavila, ale vtedy to bolo jasné ....
Tak teraz raďte čo spraviť .... :(
Janusa
01.03.08,07:06
Naozaj mi nevie nikto poradiť????