Gombarská Jana
29.02.08,13:24
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu,
máme zamestnanca, ktorý má príjem zo závislej činnosti, a okrem toho nám ešte prenajíma drobné strojné vybavenie na základe zmluvy o nájme hnuteľných vecí. Príjem je mu vyplácaný štvrťročne, ročne je to cez 200.000,-. Mám mu urobiť daňové priznanie B? Spadá tento prenájom pod paragraf 6, alebo pod par.8? Môžem mu uplatniť nejaké výdavky súvisiace s prenájmom? Ďakujem za odpovede.
Johanka
29.02.08,12:28
Prečo chce zamestnávateľ robiť zamestnancovi B-čko ?
Gombarská Jana
29.02.08,12:31
Lebo je tam ten prenájom a bola to služba v podstate pre nás. A chceme sa s ním ďalej kamarátiť.
Zoltán Kovács
29.02.08,12:33
Podľa mňa v tomto prípade sa nedá hovoriť o príležitostnom prenájme hnuteľných vecí. Je to celoročný príjem, a celkom slušný popri zamestnaní. To ako zamestnávateľovi sa neoplatí skôr nakúpiť tie náradia, veď za takú sumu čo vyplácate ročne zamestnancovi (200.000,-) sa už dá celkom slušne vybaviť firmu s náradím. (Mne to skôr vonia niečim iným.)
Gombarská Jana
29.02.08,12:39
V našom odvetví sa tie ceny pohybujú trošku inde. Ale v podstate sú tie nástroje kadeaké jeho zlepšováky, ktoré v podstate nikde nezoženieš. To je skrátka "koumák", ktorý sa snaží uľahčiť prácu sebe, aj kolegom. My sme vôbec radi, že nám ich prenajímal. Tento rok ich však už od neho chceme kúpiť, aspoň podľa toho, čo sa rozprávali s majiteľom.
Zoltán Kovács
29.02.08,12:41
Tak tú vetu v zátvorke beriem späť. :)
Johanka
29.02.08,12:43
Lebo je tam ten prenájom a bola to služba v podstate pre nás. A chceme sa s ním ďalej kamarátiť.
:D... šetríme na odvodoch ?

Poznáš ?
§5
(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
f) náhrada za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov potrebných na výkon práce podľa osobitného predpisu, 18) ak výška náhrady je určená na základe kalkulácie skutočných výdavkov,
Johanka
29.02.08,12:44
... aj ja to za tým vyškerencom :) .
Zoltán Kovács
29.02.08,12:47
... aj ja to za tým vyškerencom :) .

Ale dajme už aj serióznu radu. Je to príležitostný príjem podľa §8 alebo nie?
Johanka
29.02.08,12:50
§5
(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
f) náhrada za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov potrebných na výkon práce podľa osobitného predpisu, 18) ak výška náhrady je určená na základe kalkulácie skutočných výdavkov,
Však som dala :).
Zoltán Kovács
29.02.08,12:51
Však som dala :).

Prehliadol som. ;)
Gombarská Jana
29.02.08,13:45
Len problém je v tom, že je tam tá nájomná zmluva. A myslím, že podľa zákonníka práce by nemusel byť ani zamestnancom, nebola by tá jeho práca už závislou prácou. Ale to je teraz jedno. Je dobré, že je zamestnancom. Ja sa skôr prikláňam k par.8.
Gombarská Jana
29.02.08,14:03
:confused:Má ešte niekto nejaký návrh?
Jarka 1
29.02.08,15:34
No veď Johanka to napísala skvele a žiadne DP robiť nemusíš, ale kalkuláciu.Tak som to pochopila a ja.
halimino
28.10.08,10:25
Prosím o radu. FO nepodnikateľ pravidelne prenajíma motorové vozidlo FO podnikateľovi, samozrejme, za určitú sumu peňazí. Je tento príjem pre nepodnikateľa zdaniteľným príjmom? A podľa ktorého § Zák. o DzP? Musí sa registrovať na DÚ, ak tento príjem presiahne päťnásobok ŽM (§9 ods. 1 písm. h) Zák. o DzP)????
Mária.K.
28.10.08,15:40
Prosím o radu. FO nepodnikateľ pravidelne prenajíma motorové vozidlo FO podnikateľovi, samozrejme, za určitú sumu peňazí. Je tento príjem pre nepodnikateľa zdaniteľným príjmom? A podľa ktorého § Zák. o DzP? Musí sa registrovať na DÚ, ak tento príjem presiahne päťnásobok ŽM (§9 ods. 1 písm. h) Zák. o DzP)????
Ak prenajíma osobný automobil sústavne, potom je potrebný živnostenský list. Ak ide o príležitostný prenájom, potom príjem z neho je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a) ZDP. Pre registráciu na daňovom úrade nie je podstatná výška príjmu. Povinnosť registrácie na daňovom úrade upravuje § 31 zákona o správe daní a poplatkov č. 511/1992 Zb.
juja1
30.10.08,09:56
Kto mi poradí čo všetko treba platiť pri nadobudnutí nehnuteľnosti - bytu, formou zdedenia ak sme v ňom nebývali a chceme ho predať
Mária1412
06.06.12,10:46
Ahojte...............prosím poraďte mi................brat pracuje v štátnych lesoch ako zamestnanec.............pri práci používa svoju vlastnú pílu, za ktorú mu platia...je to cca 800 eur ročne..........je to príjem podľa §8 ???? alebo nejaký iný.............živnostenské oprávnenie nemá žiadne. ďakujem :)
Mária1412
07.06.12,09:53
Ahojte...............prosím poraďte mi................brat pracuje v štátnych lesoch ako zamestnanec.............pri práci používa svoju vlastnú pílu, za ktorú mu platia...je to cca 800 eur ročne..........je to príjem podľa §8 ???? alebo nejaký iný.............živnostenské oprávnenie nemá žiadne. ďakujem :)

na daňovom mi to nechcu uznať ako príjem podľa §8 ( že nie je príležitostný, lebo sa vypláca každý rok) .......................... a nemohol by to byť príjem oslobodený podľa §5 ods. 5 f) zákona 595/2003........ náhrada za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov potrebných na výkon práce podľa osobitného predpisu /18/ ak výška náhrady je určená na základe kalkulácie skutočných výdavkov..................( a vlastne ide o preplácanie benzínu + optrebenie......podobne ako to je pri autách) čo vy na to??????????
IvoM
07.06.12,10:40
Mohol, pozri si §145.2 ZP, ak to bude dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve tak je to OK.
Mária1412
07.06.12,11:40
Mohol, pozri si §145.2 ZP, ak to bude dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve tak je to OK.

v kolektívnej zmluve to je dojednané.................Ďakujem