Eda
29.02.08,14:42
Ahojte poraďáci,
v apríli sme mali zamestnanca na DVP, z odmeny ktorého sa daň vyberala zrážkovo. Pri vyplňovaní ročného zúčt. dane mi vykazuje nulový výkaz, znamená to, že pri zrážkovej dani mu nebudem vystavovať RZD?

Ďakujem.

Eda
karpis
29.02.08,13:43
Nebudeš robiť RZD,ale mala by si mu dať potvrdenie o príjme,
Tweety
29.02.08,13:44
Ahojte poraďáci,
v apríli sme mali zamestnanca na DVP, z odmeny ktorého sa daň vyberala zrážkovo. Pri vyplňovaní ročného zúčt. dane mi vykazuje nulový výkaz, znamená to, že pri zrážkovej dani mu nebudem vystavovať RZD?

Ďakujem.

Eda
RZD sa týka len príjmov, ktoré boli zdanené preddavkovou daňou..
katkaj
29.02.08,13:59
RZD sa týka len príjmov, ktoré boli zdanené preddavkovou daňou..

Súhlasím s odpoveďami len doplním že zrážková daň sa považuje za vysporiadanú ale možno by sa dohodárovi oplatilo podať DP a dodaniť zrážkovú daň. V tom prípade by mu ju DÚ vrátil.
Eda
29.02.08,14:10
Ďakujem vám.
Volodja1
02.03.08,21:03
Súhlasím s odpoveďami len doplním že zrážková daň sa považuje za vysporiadanú ale možno by sa dohodárovi oplatilo podať DP a dodaniť zrážkovú daň. V tom prípade by mu ju DÚ vrátil.
Tomu nerozumiem, ako sa mu to môže vyplatiť, keď už daň odviedol a zvýšením príjmu v DP si len zvyšuje základ dane. Jedine snáď v prípade, že má tak nízky príjem, že si neuplatní ani celú odpočítateľnú položku a týmto zvýšením by si ju mohol uplatniť.
Magma
02.03.08,21:27
Pri ročnom zúčtovaní dane zamestnancom mi vyšlo, že viac dane zaplatím zamestnancom než sú zrazené preddavky na daň.Je správne ak zamestnancom vrátim dane, daňový bonus vypýtam od daň.úradu, a preddavky neodvediem, ani ďalší mesiac až kým sa mi to nevyrovná? Teda kým sa mi nevráti daň vyplatená zamestnancom. A čo zrážková daň tú musíme uhradiť stále, že?
ďakujem za odpovede
Natka
02.03.08,22:01
To znamená,že keď robím RZD zamestnancovi v riadnom pracovnom pomere a dá mi ešte potvrdenie od iného zamestnávateľa,že pracoval na základe dohody,vykonala sa mu zrážková daň, ja na toto potvrdenie nebudem prihliadať?
Jozef Mihál
02.03.08,22:10
Pri ročnom zúčtovaní dane zamestnancom mi vyšlo, že viac dane zaplatím zamestnancom než sú zrazené preddavky na daň.Je správne ak zamestnancom vrátim dane, daňový bonus vypýtam od daň.úradu, a preddavky neodvediem, ani ďalší mesiac až kým sa mi to nevyrovná? Teda kým sa mi nevráti daň vyplatená zamestnancom. A čo zrážková daň tú musíme uhradiť stále, že?
ďakujem za odpovede
Áno, vrátené preplatky započítate jednak s aktuálnymi preddavkami, ale aj s aktuálnou zrážkovou daňou.

Pozrite si pozornejšie štvrťročný "Prehľad preddavkov" a návod na jeho vyplnenie, z toho Vám bude jasnejšie, ako sa postupuje.
jamis
02.03.08,22:28
To znamená,že keď robím RZD zamestnancovi v riadnom pracovnom pomere a dá mi ešte potvrdenie od iného zamestnávateľa,že pracoval na základe dohody,vykonala sa mu zrážková daň, ja na toto potvrdenie nebudem prihliadať?

Ak by si chcel tento príjem uplatniť, musí si sám podať DP.
Natka
02.03.08,22:43
Ak by si chcel tento príjem uplatniť, musí si sám podať DP.V podstate nemá dôvod si tento príjem uplatňovať v daňovom priznaní, lebo príjem z pracovného pomeru má okolo 200 000,- Sk a príjem z dohody 25 000,- Sk, takže asi by mu to vôbec nepomohlo,keby si podával DP sám, však?
gjana
03.03.08,07:40
Zamestnanec ma požiadal o ročné zúčtovanie dane. Priniesol mi potvrdenie od ďalšieho zamestnávateľa, kde je uvedená preddavková aj zrážková daň. Teraz neviem, či mu môžem vykonať RZ, tú zrážkovú daň si nechce uplatniť, iba preddavkovú. Proste ju nebudem brať do úvahy, aj keď je na potvrdení? Alebo si musí podať DP?
Tweety
03.03.08,07:44
Zamestnanec ma požiadal o ročné zúčtovanie dane. Priniesol mi potvrdenie od ďalšieho zamestnávateľa, kde je uvedená preddavková aj zrážková daň. Teraz neviem, či mu môžem vykonať RZ, tú zrážkovú daň si nechce uplatniť, iba preddavkovú. Proste ju nebudem brať do úvahy, aj keď je na potvrdení? Alebo si musí podať DP?
Do úvahy zoberieš iba príjmy ZO ZČ, pri korých bola uplatnená preddavková daň. Takisto iba predd. daň.
gjana
03.03.08,13:06
To mi odľahlo, už to mám spravené aj odovzdané zamestnancovi. Chcela som sa uistiť, že je to v poriadku. Ďakujem.
monikal
04.03.08,08:48
ahojte, mali sme slečnu na dohodu od januara do aprila vystavila som jej potvrdenie o prijmoch na dan , mala u nas podpisane aj vyhlasenie takže dan sa jej nestrhavala, pprosim poradte mi či som jej to vypisala spravne lebo sa mi ozvala že je to zle a ja som si neni ista dakujem

riadok 1= 0 lebo bola na dohodu
riadok 2= 1-4 mesiac
riadok 3,4,5=0
riadok 6= 31872 nezdanitelna čiastka
riadok 7,8,9,10 = 0
riadok 11 = 10480,- jej prijem na dohodu za 4 mesiace
riadok 12,13 = 0 nebolo jej strhute poistne ani dan

je to OK??? dakujem monikal
KvetkaK
04.03.08,08:50
ahojte, mali sme slečnu na dohodu od januara do aprila vystavila som jej potvrdenie o prijmoch na dan , mala u nas podpisane aj vyhlasenie takže dan sa jej nestrhavala, pprosim poradte mi či som jej to vypisala spravne lebo sa mi ozvala že je to zle a ja som si neni ista dakujem

riadok 1= 0 lebo bola na dohodu
riadok 2= 1-4 mesiac
riadok 3,4,5=0
riadok 6= 31872 nezdanitelna čiastka
riadok 7,8,9,10 = 0
riadok 11 = 10480,- jej prijem na dohodu za 4 mesiace
riadok 12,13 = 0 nebolo jej strhute poistne ani dan

je to OK??? dakujem monikal
Keďže mala u vás podpísané vyhlásenie, ten príjem uvádzaš do riadku 1.
katkaj
04.03.08,08:53
ahojte, mali sme slečnu na dohodu od januara do aprila vystavila som jej potvrdenie o prijmoch na dan , mala u nas podpisane aj vyhlasenie takže dan sa jej nestrhavala, pprosim poradte mi či som jej to vypisala spravne lebo sa mi ozvala že je to zle a ja som si neni ista dakujem

riadok 1= 0 lebo bola na dohodu
riadok 2= 1-4 mesiac
riadok 3,4,5=0
riadok 6= 31872 nezdanitelna čiastka
riadok 7,8,9,10 = 0
riadok 11 = 10480,- jej prijem na dohodu za 4 mesiace
riadok 12,13 = 0 nebolo jej strhute poistne ani dan

je to OK??? dakujem monikal

nie je to dobre. Kedže mala podpísané vyhlásenie tak daň je preddavková, v tomto prípade je nula ale jednoducho povedané tá nula je preddavková :rolleyes:

riadok 1 10480
riadok 2 1-4
riadok 3 0
riadok 4 10480
riadok 5 0
riadok 6 31872
monikal
04.03.08,08:54
aj ked je v riadku 1 napísane okrem prijmov z ktorých sa dan vybera zražkou,, dakujem
katkaj
04.03.08,08:58
aj ked je v riadku 1 napísane okrem prijmov z ktorých sa dan vybera zražkou,, dakujem

ale keď mala podpísané vyhlásenie tak daň nie je zrážková ale preddavková.
Do riadku 1 sa píšu príjmy zdanené preddavkom a do riadku 11 príjmy zdanené zrážkou :rolleyes:
monikal
04.03.08,09:01
ok je mi to jasne dakujem
macula
04.03.08,09:05
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či zamestnanec/študent SŠ/ pracujúci na dohodu, ktorý zarobil za celý rok 2007 iba 2500,-Sk a bola mu zrazená zrážková daň v sume 475,-Sk si môže podať daňové priznanie a žiadať od DÚ zrazenú daň 475,-Sk?
katkaj
04.03.08,09:07
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či zamestnanec/študent SŠ/ pracujúci na dohodu, ktorý zarobil za celý rok 2007 iba 2500,-Sk a bola mu zrazená zrážková daň v sume 475,-Sk si môže podať daňové priznanie a žiadať od DÚ zrazenú daň 475,-Sk?


Áno môže
macula
04.03.08,09:09
Áno môže
Ďakujem
azla
04.03.08,09:10
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či zamestnanec/študent SŠ/ pracujúci na dohodu, ktorý zarobil za celý rok 2007 iba 2500,-Sk a bola mu zrazená zrážková daň v sume 475,-Sk si môže podať daňové priznanie a žiadať od DÚ zrazenú daň 475,-Sk?
Podáva DP A
Ak by mal napr. príjmy úroky napr. zo stavebného sporenie a tiež by chcel vrátiť zrážkovú daň, potom podáva DP B
misok
04.03.08,11:54
Ahojte,
chcem sa opýtať : robím DP typ A, v potvrdeniach o príjmoch mám uvedenú aj zrážkovú daň. Čiže sumu tejto zrážkovej dane uvediem v DP na riadku č.63 a potom mi ju celú DÚ vráti?
Mám ju tam vôbec uvádzať ....myslím, že v potvredení je aj chybne vypočítaná 19% z 1350 je 255,- ( mne vychádza 256,- )A tá čiastka, z ktorej sa vypočítava zrážk, daň ( 1350,- ) sa nikde neprirátava?
Ďakujem za odpoveď.
katkaj
04.03.08,11:56
Ahojte,
chcem sa opýtať : robím DP typ A, v potvrdeniach o príjmoch mám uvedenú aj zrážkovú daň. Čiže sumu tejto zrážkovej dane uvediem v DP na riadku č.63 a potom mi ju celú DÚ vráti?
Mám ju tam vôbec uvádzať ....myslím, že v potvredení je aj chybne vypočítaná 19% z 1350 je 255,- ( mne vychádza 256,- )A tá čiastka, z ktorej sa vypočítava zrážk, daň ( 1350,- ) sa nikde neprirátava?
Ďakujem za odpoveď.


pokiaľ chceš dodaniť zrážkovú daň v DP tak musíš aj príjem z ktorého bola rátaná zrážková daň prirátať k celkovým príjmom, myslím že to je riadok 32.
Zrážkovú daň potom treba uviesť na riadku 63 a preddavkovú na riadku 62
misok
04.03.08,12:03
Ďakujem za odpoveď - je mi to jasné. Prajem pekný deň.
monikal
04.03.08,12:14
prosim ešte o radu, zamestnankyna bola od 01-03 2007 na materskej dovolenke od 04-08 pracovala na DOVP a mala podpisane vyhlasenie od 10-12/07pracuje u nás na HPP robim jej ročné zučtovanie dane, aký má nárok na nezdanitelnu čiastku?mám jej tam dat aj za tie tri mesiace čo bola na materske???
ked jej vystavujem ročne zučtovanie mám tam priratat aj tie čiastky z predošleho zamestnania??? dakujem monikal

zatial dakujem
katkaj
04.03.08,12:16
prosim ešte o radu, zamestnankyna bola od 01-03 2007 na materskej dovolenke od 04-08 pracovala na DOVP a mala podpisane vyhlasenie od 10-12/07pracuje u nás na HPP robim jej ročné zučtovanie dane, aký má nárok na nezdanitelnu čiastku?mám jej tam dat aj za tie tri mesiace čo bola na materske???
ked jej vystavujem ročne zučtovanie mám tam priratat aj tie čiastky z predošleho zamestnania??? dakujem monikal

zatial dakujem

Ročné zúčtovanie sa robí zo všetkých príjmov ktoré boli zdanené preddavkom. Takže prirátaš aj príjem z dohody zdanený preddavkom.
Na nezdaniteľnú časť má nárok na celú vo výške 95 616 pokiaľ samozrejme nemá základ dane viac ako 498 000
monikal
04.03.08,12:21
a ešte jedna otazočka, zamestanankyna si bude teraz uplatnovat aj bonus na dve deti 13140,-, ako nám to DU vrati ked mesačne platime dan 600sk, dá sa to nejako vyžiadat ??? dakujem
monikal
08.03.08,19:49
PROSIM PORADI MI NIEKTO DAKUJEM
JanaJB
08.03.08,22:25
a ešte jedna otazočka, zamestanankyna si bude teraz uplatnovat aj bonus na dve deti 13140,-, ako nám to DU vrati ked mesačne platime dan 600sk, dá sa to nejako vyžiadat ??? dakujem

Daňový bonus si vyžiadate cez štvrťročný prehľad za I.kv.2008.
Ja by som to radšej riešila podaním DP typu A, v tom prípade všetko vyplatí DÚ priamo zamestnancovi. Záleží na tom, ako rýchlo potrebuje tie peniaze zamestnanec. Z DÚ ich dostane niekedy začiatkom mája.
Paula
08.03.08,22:27
Daňový bonus si vyžiadate cez štvrťročný prehľad za I.kv.2008.
Ja by som to radšej riešila podaním DP typu A, v tom prípade všetko vyplatí DÚ priamo zamestnancovi. Záleží na tom, ako rýchlo potrebuje tie peniaze zamestnanec. Z DÚ ich dostane niekedy začiatkom mája.



Zamestnanec dostane DB z prostriedkov zamestnávateľa, nemusí na ne čakať, kým ich DÚ dá zamestnávateľovi.
JanaJB
08.03.08,22:34
Ja s tým súhlasím. Je to len jedna z možností.
Zuna 3
29.03.10,11:40
Prosím o radu : robím RZ dane zamestnancovi ktorý u nás robil v 1-5/2009
na pracovnú zmluvu, od 6/2009 bol evidovaný na úrade práce do 11/2009.
Od 7/2009 do 11/09 robil u nás na dohodu o vykonaní práce.
Od 12/2009 robí u nás na prac.zmluvu.
Chcem sa opýtať či do roč. zúčtovania dane sa započíta aj jeho príjem na dohodu , teda či ho môžem započítať do riadku 00 úhrn príjmov a sumu
dane vybranej zrážkou započítať do r. 15 v roč.zúčtovaní ?
Jozef Mihál
29.03.10,13:01
Do RZD sa na žiadosť zamestnanca môže zahrnúť aj príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkovou daňou (alebo jeho časť) a príslušná suma zrážkovej dane.
uka
29.03.10,13:27
Poradíte mi prosím:
Zamestnanec + SZČO + niekoľko dohôd o vykonaní práce podáva daňové priznanie B. Musí si zarátať do príjmov zo závislej činnosti §5 aj všetky sumy z DoVP, z ktorých bola zrazená preddavková daň podľa podľa § 35 (bez uplatnenia DB) a dávajú sa takéto príjmy aj do RZZP?