kvjetecko
29.02.08,18:33
Vo februári 2OO7 som poziadala o vyplatenie podielovych listov z sl. sporitelne. Inak som mala len prijmy zo zavis. cinnosti, Dič pridelene nemam.
Tusim, ze si budem musiet robit Dp typ B, ale neviem kam mam tie podiely napisat a ako. Nemali by mi z tej SLSP poslat nejake potvrdenie? Lebo nemam jasno ani v tom , aku vysku mam zdanit. Lebo pocet podielovych listov je dajme tomu 100 000 a vyplatena suma bola vyssia.
A musim to vobec danit, ved to su peniaze ktore som sama nasetrila z uz zdanenej mzdy a potom som to na dva roky hodila do podieloveho fondu, aby to trochu zarobilo (aj tak nezarobilo). Nemam zdanit len ten urok? Ked ja ani vlastne neviem kolko som na tom zarobila, nikde sa to v tych papieroch co mam nepise.
A este podotazka: mozem si uplatnit pausalne vydavky 40%, ak nemam dič?
diky
-Dana-
29.02.08,20:50
Musela ti SLSP poslať výpis, ako aj po nákupe, tak aj po predaji, bez výpisov sa nepohneš. Máš v nich počet podielov, aj cenu podielu za ktorú si nakupovala a neskôr v akej cene si podiely predala. Dávam ti na čítanie
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=49
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=801
a ak nepochopíš, tak sa ozvi
kvjetecko
01.03.08,15:47
dakujem idem citat
kvjetecko
01.03.08,15:53
uz som cosi precitala. cize zdanim len rozdiel medzi prijmom a vydajom. to chapem. To potvrdenie zo slsp budem musiet ist asi pytat, lebo mi nic nedali. Len ziadost o vyplatenie podielov a tam sa nepise kolko Sk mi za ne vyplatili.
A ked som mala vydaj este predtym? lebo som ich kupovala v roku 2005 , to si mozem zaratat ako vydaj?
A prosim, neviete niekto co s tymi pausalnymi vydavkami? Ci si ich mozem uplatnit aj ked nemam Dič?
-Dana-
01.03.08,18:39
Tie výpisy SLSP zasiela dodatočne, tak 10 dní príp. aj neskôr po uskutočnení transakcie, keďže kurz za ktorý nakupuješ príp. predávaš nie je v ten deň ešte známy. Veľmi neverím, aby ti ich neposlali, ale keď ich nemáš, tak ich musíš pýtať, aj keď ti ich už možno spoplatnia.
Zdaňuješ len podiely, ktoré boli predané. Do DP si dávaš ako výdaj nákupná cena podielu x počet nakúpených podielov + vstupný poplatok. Niekedy to je celá suma ktorú vložíš, ale pri niektorých fondoch sa predávajú len celé podiely a vtedy banka vráti nejakú sumu späť, čiže ak od vloženej sumy odrátaš to, čo ti banka vráti späť, mala by si sa dopracovať k rovnakému výsledku. A do kolónky príjem zapíšeš sumu, ktorú ti banka pri predaji vyplatí. Zase sa k nej môžeš dopracovať počet predaných podielov x predajná cena podielu /výstupné poplatky nie sú/. Počet podielov, ktoré porovnávaš musí byť rovnaký.
Výdaj máš len vtedy, keď si podiely nakupovala, to je jedno, že to bolo v roku 2005, iba podiely nakúpené pred rokom 2004 sú od dane oslobodené. Zdaňuješ podľa toho, v ktorom roku podiely predáš. Žiadne paušálne výdavky, tvoj výdaj bol nákup podielov.
Zuziana
01.03.08,19:06
SLSP posiela výpisy vyždy ku koncu roka a vtedy pošle aj doklad o pohybe vo fonde, teda o výbere. Je tam vyčíslený výnos a zrazená daň.