demeter
29.02.08,18:56
Chcem sa spýtať ak mi bola poslaná zalohova faktura emailom,ja som ju uhradil,ale zabudol som si ju vytlačiť.Postačí mi faktura-prijatá zaloha ,ta je original.Ďakujem!
Andyke
29.02.08,18:10
Stačí. Zálohu nemusíme striktne platiť na základe zálohovej faktúry. Môžeme ju platiť aj na základe zmluvy , ústnej dohody atď.
Iwett
04.03.08,13:57
Ahojte poraďaci, hladala som na porade odhľadom zálohových faktúr, ale všetky sa týkali dph. Ja by som sa chcela spýtať, ale neplatca DPH vystaví zálohovú faktúru, to je doklad konečný alebo sa tiež musí vystaviť vyúčovacia faktúra? Konkrétne sa jedná o vyplatenie právnej pomoci na základe zálohovej faktúry. ďakujem.
evina
04.03.08,14:02
Ahojte poraďaci, hladala som na porade odhľadom zálohových faktúr, ale všetky sa týkali dph. Ja by som sa chcela spýtať, ale neplatca DPH vystaví zálohovú faktúru, to je doklad konečný alebo sa tiež musí vystaviť vyúčovacia faktúra? Konkrétne sa jedná o vyplatenie právnej pomoci na základe zálohovej faktúry. ďakujem.

Zálohová faktúra nie je účtovným dokladom, resp. dokladom pre zaúčtovanie. Ak budú služby poskytnuté. vystaví sa faktúra a na nej sa odpočíta záloha. Pre neplatiteľa neplatia termíny vystavovania podľa zákona o DPH. Účtovanie platby /VOZD alebo NOZD/ závisí podľa realizácie-tu je i novela zákona od 1.1.08.
Iwett
04.03.08,17:38
Zálohová faktúra nie je účtovným dokladom, resp. dokladom pre zaúčtovanie. Ak budú služby poskytnuté. vystaví sa faktúra a na nej sa odpočíta záloha. Pre neplatiteľa neplatia termíny vystavovania podľa zákona o DPH. Účtovanie platby /VOZD alebo NOZD/ závisí podľa realizácie-tu je i novela zákona od 1.1.08.
:)ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže keď takúto zálohovú faktúru mám ešte v 7/2007, je zaplatená ale služby niesú ukončené nemôžem ju zahrnúť do VOZD roku 2007??:confused:
evina
04.03.08,17:45
:)ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže keď takúto zálohovú faktúru mám ešte v 7/2007, je zaplatená ale služby niesú ukončené nemôžem ju zahrnúť do VOZD roku 2007??:confused:

Nie pre rok 2007 ešte platí, že nezrealizovaé zálohy k 31.12 sú VNZD. VOZD budú v čase realizácie.
V novele zákona od 1.1.2008 je úprava, viď :
http://www.porada.sk/t68633-p2-vydavky-2008-zaplatene-2007-a.html
Iwett
04.03.08,17:47
Nie pre rok 2007 ešte platí, že nezrealizovaé zálohy k 31.12 sú VNZD. VOZD budú v čase realizácie.
V novele zákona od 1.1.2008 je úprava, viď :
http://www.porada.sk/t68633-p2-vydavky-2008-zaplatene-2007-a.html
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď aj školenie...;)
Ingrid Ondruskova
04.03.08,17:53
Zákazník nám vystavil zálohovú fa na 750,- Sk na jeseň 2007.
Neunúval sa ani na výzvu vystaviť ostrú fa, nakoniec sme zo
vzťahu s ním odstúpili a slúbil, že vráti peniaze/v r.2008/
Takže z hľadiska účtovania/JÚ, platca DPH/ ako výdavok v roku 2007 zaúčtujem VNZD a keď peniaze nabehnú v r.2008 /vrátený dlh/, tak opäť ako PNZD. Správne?
evina
04.03.08,18:04
Zákazník nám vystavil zálohovú fa na 750,- Sk na jeseň 2007.
Neunúval sa ani na výzvu vystaviť ostrú fa, nakoniec sme zo
vzťahu s ním odstúpili a slúbil, že vráti peniaze/v r.2008/
Takže z hľadiska účtovania/JÚ, platca DPH/ ako výdavok v roku 2007 zaúčtujem VNZD a keď peniaze nabehnú v r.2008 /vrátený dlh/, tak opäť ako VNZD. Správne?
Ak peniaze vráti, ako PNZD alebo mínusom VNZD
xssx
04.03.08,21:25
Zálohová faktúra sa vystavuje na základe zálohovej platby (výška sumy je ľubovoľná -/+/= k nákupnej cene). Treba dbať na to aby príjemca zálohovej platby do 14 dní vystavil zálohovú faktúru a do nasledujúcich 14 dní ak nenastane dodávka tovaru/služieb "ostrú" faktúru - daňový doklad.
Ak nastane zálohová platba a dodávka tovaru/služieb v prvých 14 dňoch postačuje vystavenie jednej "ostrej" fakútry - daňový doklad. V prípade preplatku zálohovej platby dodávateľ vystaví dobropis.
ivetkavrb
11.03.08,17:26
A v prípade, že vystavím zálohovú faktúru v decembri 2007 a je aj uhradená v decembri, vystavím ostrú faktúru ešte tento mesiac. Ale ak bol tovar dodaný až v r.08 tak musím vystaviť ešte jednu faktúru v r.08 alebo mi stačí zaúčtovať výnosy na 604 cez interný doklad v r. 2008???? Prosím prosím poradťe ????????????????????????????????? :confused:
suvaha
11.03.08,17:37
ja mam takyto problem. SZCO prevadzkuje okrem maloobchodu a veľkoobchodu a internetový obchod a ked si unho niekto objedna nejaky tovar, ten IO funguje tak ze sa musi do 3dni aj zaplatit. t.j. mam vystavovat aj zalohovu fakturu alebo staci hned ostru fakturu ked ta platba vzdy do tych 3 dni nabehne na ucet? vystavila by som len ostru fakturu a neuhradenu sumu by som vycislila ako 0.

je to tak OK?
ivetkavrb
11.03.08,18:04
Veľmi pekne prosím vyjadrite sa k vyššie uvedenej otázke a veľmi pekne ďakujem.
cloe
11.03.08,18:14
Ak nie ste platiteľmi DPH, nemusíte vystavovať zálohovú faktúru ani doklad- faktúru z prijatej platby.
Predpokladám, že tovar dodávate po obdržaní platby, takže vystavíte faktúru na celkovú čiastku, kde uvediete uhradenú sumu a celkovú čiastku k úhrade - 0.
ivetkavrb
11.03.08,22:33
Ja som myslela odpoveď na ešte vyššie uvedenú otázku a my sme s.r.o. a sme mesačný platcovia DPH. Ešte raz ďakujem. Ste supeeeer.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
bv_alexandra
12.03.08,06:52
A v prípade, že vystavím zálohovú faktúru v decembri 2007 a je aj uhradená v decembri, vystavím ostrú faktúru ešte tento mesiac. Ale ak bol tovar dodaný až v r.08 tak musím vystaviť ešte jednu faktúru v r.08 alebo mi stačí zaúčtovať výnosy na 604 cez interný doklad v r. 2008???? Prosím prosím poradťe ????????????????????????????????? :confused:
Zákon hovorí že daňovník je povinný vystaviť faktúru k prijatej platbe najneskôr do 15dní odo dňa prijatia platby na účet, resp. do pokladnice. :)