majovrabel
29.02.08,19:37
Dobry den, moj znamy dnes dostal SMS, ze jeho pracovny pomer v skusobnej dobe bol ukonceny. Tuto formu volil majitel asi preto, ze bol posledny den skusobnej doby a uz ho nezastihol v praci. Moj znamy odisiel z prace az po skonceni pracovnej doby. Zaujima ma takuto situaciu riesit. Je mozne zrusit zamestnanecky pomer cez SMS? Predpokladame ze nie. Ako je to s pisomnou vypovedou a dorucenim, kedze tato vypoved zatial nebola dorucena, predpokladame, ze nie je pravoplatna, co ak bude dorucena v pondelok 3.3.2008, co uz bude po skusobnej dobe.
JanaJB
29.02.08,18:42
Podľa § 72 ods.2 ZP sa má písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Podľa mňa zaslanie SMS nie je písomná forma, takže výpoveď je neplatná.
brčko
29.02.08,18:45
Podla mna, ak je v pondelok už po skúšobnej dobe, bude takéto ukončenie PP neplatné (len samozrejme, ak by to prevzal, musí napísať napr. "prevzal dna:3.3.08 xxx). Zaslanie oznámenia SMS-kou sa v zmysle ZP nepovažuje za doručenie. Pozri § 38 ZP.
majovrabel
29.02.08,19:09
Dakujem za velmi rychle odpovede. V §38 je napisane, ze jeden zo sposobou dorucenia je odmietnutie dorucenia. Ako sa teraz da chranit pred majitelom, aby take nieco mohol tvrdit. Uz podla toho sposobu mam pocit, ze je to clovek bez chrbotvej kosti, takze neprekvapilo by nas nic. SMS z jeho cisla o 17:50 mame (to by asi nebol uznatelny dokaz), znamy ma zaznam na zamestnaneckej karte, ze odisiel z prace 15:25.
JanaJB
29.02.08,19:23
Dá sa poradiť aj s právnikom - telefonické bezplatné poradenstvo.
Čislo si zistíte na hociktorom Okresnom súde. Viem, že také poradenstvo je v Bratislave.
wagner
29.02.08,19:34
Treba požiadať o písomný sumár sms od operátora a spraviť fotokópiu zamestnaneckej karty a dať to overiť. Treba trvať na zamestnaní, aj keď to bude ťažké. Zákonník práce nepustí. Žiaľ, ľudia bez chrbtovej kosti vedia byť krutí, držím palce, chce to len pevné nervy
majovrabel
29.02.08,19:39
Dakujem Vam vsetkym za rady, pomohli ste:) Dufam, ze sa so znamym budeme o mesiac na tom smiat:)
mandula
29.02.08,19:51
:(Žiaľ, nebude to asi také jednoduché ....
V odbornej literatúre (PaM 10/07) som našla toto:
ZAMESTNÁVATEĽ I ZAMESTNANEC
MÔŽE SKONČIŤ PRACOVNÝ POMER
V SKÚŠOBNEJ DOBE (podľa ustanovenia
§ 72 ZP), a to z akéhokoľvek
dôvodu alebo bez udania dôvodu.
Zákonník práce vyžaduje, aby
sa písomné oznámenie o skončení
pracovného pomeru v skúšobnej dobe
druhému účastníkovi pracovnoprávneho
vzťahu doručilo spravidla
tri dni pred dňom, keď sa má pracovný
pomer skončiť. Nedodržanie
uvedenej doby, ako aj písomnej formy
skončenia pracovného pomeru
v skúšobnej dobe však nemá za následok
neplatnosť právneho úkonu.
Trojdňová doba má len poriadkový
charakter.
wagner
29.02.08,20:13
Mandula, v tom máš pravdu, ale všade sa hovorí o písomnej forme - § 72 ZP hovorí,že v skúšobnej dobe môže zamestnávateľ ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu. Preto zdôrazňujem písomne a nie sms po pracovnej dobe. Preto som kládla dôraz na to, mať overené doklady k dispozícii a samozrejme ísť za právnikom. Pokiaľ mu v pondelok zamestnávateľ písomne niečo oznámi, napr. výpoveď v skúšobnej dobe k 29.2., tak nech si to prevezme s uvedením dátumu a hneď ten deň treba písomne doručiť zamestnávateľovi oznámenie, že trvá na ďalšom zamestnávaní. A treba dať návrh na súd o neplatnosť výpovede podľa § 77 ZP
JanaJB
29.02.08,20:13
Ale v tomto prípade nebolo doručené žiadne oznámenie o skončení prac.pomeru /iba SMS po pracovnej dobe/ a dnešným dňom sa skúšobná doba končí.
Takže pracovný pomer trvá ďalej. Zamestnávateľ už nemôže skončiť pracovný pomer podľa § 72 v skúšobnej dobe. Súhlasím, že nemusí dodržať trojdňovú lehotu, ale písomnú formu skončenia prac.pomeru a doručenie skonč.prac.pomeru musí dodržať.
To by už potom len vyzeralo, keby sa nemuseli držať zákona.
mandula
29.02.08,20:28
Výpoveď nemožno zamieňať so skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Skončenie prac.pom. v skúš.dobe je podľa § 72, výpoveď podľa §§ 61 až 67.
Tým, čo som citovala vyššie, som chcela len poukázať na to, že z právneho hľadiska - aspoň podľa odbornej literatúry - nie je to neplatné ukončenie pracovného pomeru. Aj keď sa s tým osobne nestotožňujem.
majovrabel
01.03.08,05:58
Mandula, co je podla Teba potom neplatne skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe, na ktore sa ZP odvolava? Mna zaujal § 79 odsek 3 b. Chapem to tak, ze ak na zamestnani nebude trvat, a uzna sa ze islo o neplatne skoncenie pracovneho pomeru, stale ma narok na 2 mesacne odstupne. Chapem to spravne? (Druha otazka je, ci je to neplatne skoncenie pracovneho pomeru, ale teraz predpokladajme, ze by bolo).
vapenik
01.03.08,08:43
Pre upresnenie uvediem text SMS, ktorá bola poslaná:
Vazeny pan XY, pracovny pomer medzi Vami a spolocnostou YZ, s. r. o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Jozko Mrkvicka, konatel, YZ,s.r.o.
SMS bola poslaná posledný deň skúšobnej doby okolo 18.00h

Otázka je, či spĺňa táto SMS právne náležitosti oznámenia o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe a keď nie, tak aký by mal byť postup reakcie na túto skutočnosť.
brčko
01.03.08,09:48
Podla mna, ak by zamestnávatel po takomto oznámení SMS-kou ešte poslal doporučene v ten istý den 29.2.08, t.j. v posledný den skúšobnej doby, oznámenie o ukončení PP v skúšobnej dobe, bolo by to platné rozviazanie PP aj ked bude list doručený už po ukončení PP (aj ked som pôvodne odkazovala na § 38).
Ked som teraz pozerala na § 72 ods.2, ten hovorí len o tom, že oznámenie "sa spravidla má doručiť" , nehovorí o tom, že ak sa nedoručí, ukončenie PP v SD je neplatné, tak ako je to pri výpovedi - § 61 ods.1 "Výpoved musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."
Takže predpokladám, že ide o to, ako sa vysvetluje § 72 ods.1, že "PP bol v skúšobnej dobe písomne ukončený". Či písomne je na papieri, čo predpokladám a k 29.2.08 je v skúšobnej dobe, čo tiež sedí. Ide o to, či to ten den museli aspon odoslať. Bohužial tieto slová v ZP nie su.
S klukatými § nemám skúsenosti, takže ozaj by bolo najlepšie sa poradiť s právnikom.
pravnicka
01.03.08,10:31
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Zamestnanec - zamestnávateľ môže v skúšobnej dobe skončiť pracovný pomer písomne i bez uvedenia dôvodu a hned.
Teda písomne na papiery. Nie sms

Kym po uplynutí výpovednej lehoty môže podľa § 67 zamestnanec dať výpoved s úvedením dôvodu, alebo i bez uvedenia dôvodu. Ale platí tu vypovedná lehota, ktorej dlžka je uvedená v § 62 :):):):):):):)
Tanče
01.03.08,11:49
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

KOmentár: Lehota troch dní upravená v ods. 3 má len poriadkový charkterm, nie ja záväzná, v skúšobnej dobe možno pracovný pomer skončiť najneskôr v posledný deň jej trvania.

Moj skromný komentár: keď vychádzam z odstavca 2), ktorý hovorí o doručení oznámenia...., vychádza mi z toho, že by oznámenie malo byť doručené najneskôr v posledný deň skúšobnej lehoty.

Zoberme si v praxi: zamestnávateľ odošle oznámenie posledný deň skúšobnej lehoty. Na druhý deň zamestnanec nastúpi do práce, lebo samozrejme ráno o 7 oo hod mu ešte nebolo doručené a odvedie svoju prácu až kým ho na obede nezarie konateľ spoločnosti a s údivom sa ho spýta, čo tam robí keď má vypoveď.....Zamestnanec naňho kuká ako ešte väčší puk, výpoveď nedostal, SMS nečítal lebo o 18 hod už bol u frajerky až do rána a pre istotu nechal mobil doma aby sa mu manželka nedovolala....

čo na takéto pochopenie právnici?
Paula
01.03.08,11:53
Mne to celé pripadá viac ako smiešne. A ak ten mobil, na ktorý prišla tá sms, nie je "služobný", tak tú sms nemusím ani čítať .
majovrabel
01.03.08,11:59
Mna osobne by zaujimal aky je teraz vlastne pravny stav, ked zatial nemal dorucene oznamienie. Znamena to, ze je stale zamestnancom firmy a teda nemusi nic riesit? Alebo ide o neplatne ukoncenie pracovneho pomeru, kedze oznamenie nedostal pisomne, ako to podla pravnicky musi byt. A hlavne co robit? Pravnika si hladat urcite bude, ale cez vikend to moze byt problem a v pondelok ma maximalne cas do 10., lebo ak by o 10. nebol v robote, moze dostat vypoved, pretoze nedodrzal zmluvne stanoveny povinny cas v praci od 10:00-15:00.
majovrabel
01.03.08,12:01
Paula, to je jediny problem, mobil je sluzobny. Mne osobne sa to cele tiez zda smiesne, lenze nechcel by som byt v pondelok na jeho mieste a ist do prace:)
mandula
01.03.08,16:02
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Zamestnanec - zamestnávateľ môže v skúšobnej dobe skončiť pracovný pomer písomne i bez uvedenia dôvodu a hned.
Teda písomne na papiery.

Ja teda nie som právnik, ale už druhý deň študujem zákonník práce a k písomnému ukončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe môžem len toľko:

v § 72 sa síce píše, že

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

ale v § 17 sa o.i. uvádza:

§ 17
Neplatnosť právneho úkonu
(2) Právny úkon, na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.

To, že kedy platí to podčiarknuté a zvýraznené, je taxatívne vymedzené v zákonníku práce, a v súvislosti so skončením pracovného pomeru sa týka iba § 61 ods. 1 a § 70.

Myslím si, že skonsťatovanie v odbornej literatúre, že nedodržanie trojdňovej lehoty, ako aj písomnej formy, nemá za následok neplatnosť právneho úkonu, vychádzalo práve z toho, čo uvádzam vyššie.
JankaO
01.03.08,16:19
Cit. Z DUO č. 6-7
Otázky z praxe k Zákonníku práce
Zákonník práce síce hovorí o písomnom oznámení o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe, s nedodržaním tejto formy nespája so sankciou neplatnosti. V prípade sporu o termín skončenia pracovného pomeru by nedostatok písomnej formy spôsobil „dôkaznú núdzu“. Preto predpokladám, že pracovný pomer zamestnankyne skončil v deň, keď túto skutočnosť zamestnávateľ písomne zamestnankyni oznámil. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe nie je viazané na moment doručenia, ale na deň, ktorý je určený v písomnom oznámení.
Zamestnankyni skončilo nemocenské poistenie v čase práceneschopnosti, nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne jej vznikol nasledujúci deň po skončení nemocenského poistenia.
Vypracovala
JUDr. Eva Kováčiková
odborník na Zákonník práce
mandula
01.03.08,16:39
Janka, takže tvoj príspevok v podstate súhlasí s mojim ......
JankaO
01.03.08,17:32
Janka, takže tvoj príspevok v podstate súhlasí s mojim ......
Áno, chcela so ho len podporiť, aby nebol osamotený :D
mandula
01.03.08,18:51
Mna osobne by zaujimal aky je teraz vlastne pravny stav, ked zatial nemal dorucene oznamienie. Znamena to, ze je stale zamestnancom firmy a teda nemusi nic riesit? Alebo ide o neplatne ukoncenie pracovneho pomeru, kedze oznamenie nedostal pisomne, ako to podla pravnicky musi byt. A hlavne co robit? Pravnika si hladat urcite bude, ale cez vikend to moze byt problem a v pondelok ma maximalne cas do 10., lebo ak by o 10. nebol v robote, moze dostat vypoved, pretoze nedodrzal zmluvne stanoveny povinny cas v praci od 10:00-15:00.

Ak sa 3.3. dostaví do zamestnania, a zamestnávateľ mu nezabráni v nástupe, a on začne vykonávať svoju prácu, potom platí, že pracovný pomer pokračuje, a spiatočne mu už nemôže pracovný pomer ukončiť v skúšobnej dobe.
majovrabel
01.03.08,18:51
Stale mi na tych tvrdeniach nieco chyba:) Ja to vidim tak, ze zavisi akeho dobreho pravnika si kolega najde a na ochote majitela na dohode a pripadne na rozhodnuti sudu. Interpretacie mozu byt rozne. Dajme tomu, ze ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe nemusi byt urobene pisomne, znamena to ze moze byt urobene cez SMS? Po pracovnej dobe? Ak ano, aku formu musi mat tato SMS, akym sposobom sa da dokazat, ze SMS dorazila a ze ju moj znamy cital?
majovrabel
01.03.08,18:53
Mandula, konecie nieco konstruktivne:-) Este ma zaujima na zaklade akeho zakona to tak je? Co napriklad ak moj znamy pride do prace na 6. ked tam este nikto iny nebude? Moze mu to pomoct?
mandula
01.03.08,19:09
Este ma zaujima na zaklade akeho zakona to tak je? Co napriklad ak moj znamy pride do prace na 6. ked tam este nikto iny nebude? Moze mu to pomoct?

Na základe § 45 ods. 1 Zákonníka práce:
§ 45
Skúšobná doba
(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.


To znamená, že ak nastúpi do zamestnania vo svojom obvyklom pracovnom čase, teda o 10. hodine, a nebude mu v začatí pracovnej činnosti zo strany zamestnávateľa zabránené, potom platí, že pracovný pomer trvá a ukončiť ho v skúšobnej dobe už nie je možné.
majovrabel
01.03.08,19:13
On ma pracovnu dobu od 7:00 do 15:00, s tym, ze je to pruzna pracovna doba, cize len od 10:00 do 15:00 tam aj musi byt, moze to byt od 8:00 do 16:00 alebo 9:00 do 17:00.
mandula
01.03.08,19:27
No k tomu sa už neviem vyjadriť ....
Našu debatu by som mohla zhrnúť tak, že tým, že nebolo mu doručené písomné oznámenie o ukončení prac.pom. v skúš.dobe, to neznamená, že by išlo o neplatné ukončenie PP.
Ak by ale nastúpil do práce a nebolo by mu v tom zabránené, tak pracový pomer nie je ukončený.
Pracovný pomer by bol ukončený len v tom prípade, ak by mu v začatí činnosti zamestnávateľ bránil.
No viac ti už neviem k tomu čo dodať, možno ešte niekto sa nájde .......:)
Daj vedieť, ako to dopadlo.
Tanče
01.03.08,20:13
z www.epi.sk
ZP vyžaduje, aby sa písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručilo zamestnancovi vopred, a to aspoň 3 dni predo dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Ak sa však táto lehota nedodrží, dôjde k platnému skončeniu pracovného pomeru. Taktiež, hoci ZP vyžaduje písomnú formu oznámenia, jej nedodržanie nespôsobí neplatné skončenie pracovného pomeru.

Je však lepšie urobiť oznámenie v písomnej forme, aby bolo možné preukázať, že skutočne došlo ku skončeniu pracovného pomeru.

Čo sa týka dňa skončenia pracovného pomeru, tento musí spadať do skúšobnej doby. Ak totiž skúšobná doba uplynie, pracovný pomer pokračuje ďalej. Je vhodnejšie, aby sa deň skončenia uviedol v písomnom oznámení. Pracovný pomer sa potom skončí dňom, ktorý je uvedený v tomto oznámení. Keby zamestnávateľ zabudol v oznámení uviesť deň skončenia, pracovný pomer sa skončí dňom doručenia písomného oznámenia. Ak by v oznámení uviedol ako deň skončenia pracovného pomeru deň, ktorý by nasledoval až po uplynutí skúšobnej doby, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa skúšobnej doby.

Môže nastať situácia, že oznámenie bude doručené až po uplynutí skúšobnej doby. V tomto prípade nie je možné spätne skončiť pracovný pomer podľa § 72 ZP. Po uplynutí skúšobnej doby pracovný pomer pokračuje ďalej.

Príklad:
Zamestnávateľ dohodol so zamestnancom v pracovnej zmluve 3-mesačnú skúšobnú dobu, ktorá končila 15. augusta 2006. Keďže počas skúšobnej doby zistil, že mu nevyhovuje, zaslal mu 10. augusta 2006, tzn. pred uplynutím 3-mesačnej skúšobnej doby, oznámenie o skončení pracovného pomeru. Oznámenie však bolo doručené až 20. augusta 2006, tzn. po uplynutí skúšobnej doby.
V tomto prípade pracovný pomer pokračuje ďalej. Keby chcel zamestnávateľ skončiť tento pracovný pomer, môže ho skončiť inými spôsobmi uvedenými v § 59 ZP. Môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru, príp. uplatniť voči nemu výpoveď, ak vznikne niektorý z výpovedných dôvodov.

z www.profesia.sk
Stačí počas skúšobnej doby oznámiť, že zamestnanec končí pracovný pomer? Akou formou to treba oznámiť a aké sú termíny na oznámenie skončenia pomeru? Musí byť uvedený dôvod?

Skúšobná doba zaručuje tak zamestnávateľovi, ako aj zamestnancovi, že môžu kedykoľvek pracovný pomer skončiť.
Nepotrebujú pritom uviesť ani nijaký dôvod.
Paragraf 72 Zákonníka práce uvádza, že skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe môže zamestnanec aj zamestnávateľ písomne bez akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez toho, aby nejaký dôvod uviedli.
V našom prípade teda musí zamestnankyňa písomne oznámiť, že chce skončiť pracovný pomer. Toto písomné oznámenie má doručiť druhému účastníkovi - zamestnávateľovi, spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

z www.consultation.sk
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe (§ 72 Zákonníka práce)

Je jednostranný právny úkon smerujúci ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Písomné oznámenie zamestnávateľa, či zamestnanca o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe sa má doručiť druhej zmluvnej strane aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Uvedená lehota je len poriadková a tak jej nedodržanie nemá za následok neplatné skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Skončenie možno uplatniť z akéhokoľvek dôvodu, ale i bez uvedenia dôvodu (v zmysle § 72 Zákonníka práce), no len počas skúšobnej doby.

Písomná forma skončenia nie je podmienkou platnosti, doručenie druhej zmluvnej strane je však nevyhnutné.

Pracovný pomer sa platne skončí dňom uvedeným v oznámení, resp. dňom doručenia


...tak niekde sa tvrdí že trea písomne oznámiť, niekde nie. A vyznaj sa v tom....:(
majovrabel
01.03.08,22:09
Kazdoapdne zatial Vam vsetkym dakujem. Dnes bol znamy mimo, takze zatial len tu SMS napisal, ale myslim, ze zajtra sa do debaty zapoji. Asi sme viaceri, ktoryx nas zaujima, ako to vlastne moze dopadnut:) Zhrniem svoje pochopenie. Poradit sa s pravnikom a ist normalne do prace, ako keby ta SMS bol len prvoaprilovy zart:) Ak zamestnavatel nezabrani tomu aby mohol pracovat, ukoncenie PP nie je pravoplatne, ak mu zabrani pridu na rad pravnici a ich vysvetlenie danej problematiky, je mozne ze bude musiet rozhodnut az sud.
vapenik
02.03.08,17:40
Aj ja ďakujem všetkým za pomoc a radu. Mám ďalšie informácie, ktoré dodajú veci trochu "štavy". Dnes mi volal jeden z obchodných partnerov firmy, ktorý pre firmu robí zákazku, kde sa s časti podielam na procese aj ja. No a dnes(v nedeľu) mal prísť do firmy podpísať zmluvu a mali sa dotiahnuť nejaké drobné záležitosti okolo toho. Volal mi, či mu neviem s niečim pomôcť, lebo si to zabudol, tak som ho poslal do svojej kancelárie, a že ho budem navigovať, kde to najde. Keď prišiel k dverám kancelárie, tak zistil, že sú zamknuté. = len pre vysvetlenie: dvere mojej kancelárie sa za celý čas čo som vo firme nezamkýnali dokonca som ani nevedel, že od nich existuje kľúč. Ak som správne pochopil toto gesto, tak konateľ spoločnosti mi chce podľa zákona "znemožniť prístup na pracovisko".

Čo mi poradíte? Ako mám v tejto veci ďalej postupovať? :confused:
vapenik
02.03.08,18:11
Práve som dotelefonoval so svojou známou - právničkou(aj keď nie je expertkou na pracovné právo), povedala, že výpoveď doručená SMSkou nie je právoplatnou výpoveďou lebo výpoveď musí byť doručená písomne a musím ju prevziať, poradila mi, že ak môžem aby som sa dal na PN aby som sa vyhol tomu aby mi v pondelok ak prídem do práce strčili do rúk výpoveď so spiatočným dátumom alebo čosi podobné a že v podstate počas PN ma vyhodiť nemôžu a tak pod.

Čo si o tom myslíte? Môže to byť prínostné, alebo?
Danila
02.03.08,19:15
Kazdoapdne zatial Vam vsetkym dakujem. Dnes bol znamy mimo, takze zatial len tu SMS napisal, ale myslim, ze zajtra sa do debaty zapoji. Asi sme viaceri, ktoryx nas zaujima, ako to vlastne moze dopadnut:) Zhrniem svoje pochopenie. Poradit sa s pravnikom a ist normalne do prace, ako keby ta SMS bol len prvoaprilovy zart:) Ak zamestnavatel nezabrani tomu aby mohol pracovat, ukoncenie PP nie je pravoplatne, ak mu zabrani pridu na rad pravnici a ich vysvetlenie danej problematiky, je mozne ze bude musiet rozhodnut az sud.Ukončenie pracovného pomeru zamestnávateľom formou SMS má asi takú váhu, ako uzavretie manželstva touto formou. Tak len pekne treba ďalej pracovať a čakať čo si vymyslí, ako výpovedný dôvod. To už také jednoduché mať nebude. Teším sa na ďalšie informácie. Na tejto som sa pobavila.:)
brčko
02.03.08,19:44
Práve som dotelefonoval so svojou známou - právničkou(aj keď nie je expertkou na pracovné právo), povedala, že výpoveď doručená SMSkou nie je právoplatnou výpoveďou lebo výpoveď musí byť doručená písomne a musím ju prevziať, poradila mi, že ak môžem aby som sa dal na PN aby som sa vyhol tomu aby mi v pondelok ak prídem do práce strčili do rúk výpoveď so spiatočným dátumom alebo čosi podobné a že v podstate počas PN ma vyhodiť nemôžu a tak pod.

Čo si o tom myslíte? Môže to byť prínostné, alebo?

Mala pravdu, čo sa týka výpovede. Ale asi si ju nie presne informoval. U teba nejde o výpoved. Tam je to jednoznačné, musí byť písomná a musí byť doručená, inak je neplatná. U teba ale nejde o výpoved ale o " ukončenie PP v skúšobnej dobe" a to je zásadný rozdiel (písala som to v mojom predchádzajúcom príspevku).

Tá PN je rozumná v prípade, že ti znemožní prístup na pracovisko. Na veci, či je zatial písomne nedoručené ukončenie tvojho PP v skúšobnej dobe k 29.2.08 platné (ak by ho napr. poslali poštou), však podla mna, nič nemení. Aj ked v prípade pokračovania PP by si nemal absenciu a z toho vyplývajúce porušenie prac.disciplíny a dáva ti čas na poradu s právnikom.
vapenik
02.03.08,20:09
Takže mám ďalšie bližšie informácie k zamknutiu mojej kancelárie. Práve som dotelefonoval so spomínaným obchodným partnerom a ten mi povedal, že dvere na kancelárii som mal zamknuté a na nich som mal nalepený "odkaz" že som dostal výpoveď. Pred chvíľou som posielal sms svojmu priamemu nadriadenému(manažérovi), že od zajtra asi idem na PN. Som z toho celého mierne zmätený, ale určite sa nevzdám bez boja... :-)
Viete mi poradiť, kde, na akého, resp. čo všetko k tomu potrebujem, keby sa chcem s právnikom poradiť? Aké mám šance niečo dosiahnuť? Čo sú rozhodujúce kľúčové faktory, na ktoré sa nesmie zabudnúť?
Ďakujem.
majovrabel
02.03.08,20:26
Moj nazor na PN je ze dava cas. Ak ukoncenie pracovneho pomeru nie je pravoplatne dava cas na poradenie s pravnikom. Sluzobny mobil by som vypol a nezapinal, napriklad nabijacku by som niekde nechal. Ak to vsetko bolo pravoplatne, PN sa aj tak nic nepokazi, aspon budu nejake drobne od Soc.Poistovne:). Kazdopadne ist do prace s tym ze na dverach je oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru je podla mojho nazoru somarina, lebo to znizuje manevrovaci priestor. Aj ked, ak to tam je, da sa to zahodit do kosa a pytat sa ze preco su zamknute dvere:-)
Chobot
02.03.08,20:57
Takže mám ďalšie bližšie informácie k zamknutiu mojej kancelárie. Práve som dotelefonoval so spomínaným obchodným partnerom a ten mi povedal, že dvere na kancelárii som mal zamknuté a na nich som mal nalepený "odkaz" že som dostal výpoveď. Pred chvíľou som posielal sms svojmu priamemu nadriadenému(manažérovi), že od zajtra asi idem na PN. Som z toho celého mierne zmätený, ale určite sa nevzdám bez boja... :-)
Viete mi poradiť, kde, na akého, resp. čo všetko k tomu potrebujem, keby sa chcem s právnikom poradiť? Aké mám šance niečo dosiahnuť? Čo sú rozhodujúce kľúčové faktory, na ktoré sa nesmie zabudnúť?
Ďakujem.

Skúsiť to môžeš, podať žalobu o neplatné skončenie PP v skúšobnej dobe, ale nevidím veľkú šancu na výhru. V skúšobnej dobe je veľmi nízka ochrana ochrana zamestnanca voči skončeniu PP, nakoľko skončenie nie je podmienené doručením písomného oznámenia:
"(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

Je tam uvedené, že sa má doručiť, nie že sa musí doručiť. A ak sa nedoručí, aj tak môže platiť skončenie PP, pretože zákon nehovorí, že je skončenie v takom prípade neplatné. Mohli ťa v posledný deň skúš. doby odhlásiť zo SP, teda PP skončili v SD. A tie 3 dni pred skončením nie sú vôbec podmienkou. A za písomné doručenie môže byť považované aj doručenie SMS, aj to je písomné oznámenie o skončení PP. A podľa všetkého ti tá SMS bola doručená ešte pred skončením SD.

Takže ja vidím slabé šance na úspech na súde.
vapenik
02.03.08,21:57
Chobot, ďakujem za postreh, je mi to nemilé, ale musím s ním súhlasiť.
Zaujala ma však tá časť so Sociálnom Poisťovňou. Keďže si majiteľ(konateľ) zmyslel, že ma vyhodí až večer o šiestej je dosť pravdepodobné, že vtedy som ešte nebol odhlásený zo SP. Dá sa nejakým spôsobom zistiť, či a kedy som bol so SP odhlásený? A keď som bol odhlásený v neskorší deň ako posledný deň skúšobnej doby, znamená to, že môj PP pokračuje? Aký postup v takomto prípade sa odporúča?
Chobot
03.03.08,08:38
Chobot, ďakujem za postreh, je mi to nemilé, ale musím s ním súhlasiť.
Zaujala ma však tá časť so Sociálnom Poisťovňou. Keďže si majiteľ(konateľ) zmyslel, že ma vyhodí až večer o šiestej je dosť pravdepodobné, že vtedy som ešte nebol odhlásený zo SP. Dá sa nejakým spôsobom zistiť, či a kedy som bol so SP odhlásený? A keď som bol odhlásený v neskorší deň ako posledný deň skúšobnej doby, znamená to, že môj PP pokračuje? Aký postup v takomto prípade sa odporúča?

Odhlásenie nemá na platnosť alebo neplatnosť skončenia PP žiadny vplyv. Je to povinnosť zamestnávateľa odhlasovať zamestnancov z poistenia a dá sa odhlasovať aj spätne (neviem presne koľko dní). Aj keby ťa odhlásili až v pondelok, dôležité je, kedy zamestnávateľ ukončil PP. A v prípade skončenia v skúšobnej dobe nie sú exaktné podmienky, ktoré treba splniť, hádam len to písomné oznámenie.
majovrabel
03.03.08,17:20
Chobot nesuhlasim minimalne s jednou vecou, forma SMS urcite nie je pisomna. Email (elektronicky podpisany) by sa zrejme mohol za pisomny povazovat. Moja otazka pravneho stavu nebola doteraz zodpovedana. Ide o ukoncenie pracovneho pomeru, ak to bolo urobene len SMS? Ak ho majitel odhlasi zo Socialnej a Zdravotnej poistovne, urcite o ukoncenie pracovneho pomeru pojde, uz bude dolezite len to ci platne alebo neplatne, ale na to ma zamestnanec az 2 mesiace, aby podal staznost za neplatne ukoncenie pracovneho pomeru. Majitel predpokladam, ze ma 8 dni na odhlasenie zo Socialnej poistovne, najneskor vsak, ked tam posle PN doklady, ktore mu musi kolega poslat. Dolezite je totiz, kto bude platit PN, ci zamestnavatel alebo Soc. Poistovna (PN v ochrannej lehote). Teraz bude dolezite aj to ci si konatel je 100% isty, ze by sud vyhral, ak nie, moze ukoncenie pracovneho pomeru stale zrusit, kedze mu bude zrejme jasne, aky vyznam ma tato PN a to pisomne oznamenie nebolo doteraz dorucene.
JankaO
03.03.08,17:35
Chobot nesuhlasim minimalne s jednou vecou, forma SMS urcite nie je pisomna. Email (elektronicky podpisany) by sa zrejme mohol za pisomny povazovat. Moja otazka pravneho stavu nebola doteraz zodpovedana. Ide o ukoncenie pracovneho pomeru, ak to bolo urobene len SMS? Ak ho majitel odhlasi zo Socialnej a Zdravotnej poistovne, urcite o ukoncenie pracovneho pomeru pojde, uz bude dolezite len to ci platne alebo neplatne, ale na to ma zamestnanec az 2 mesiace, aby podal staznost za neplatne ukoncenie pracovneho pomeru. Majitel predpokladam, ze ma 8 dni na odhlasenie zo Socialnej poistovne, najneskor vsak, ked tam posle PN doklady, ktore mu musi kolega poslat. Dolezite je totiz, kto bude platit PN, ci zamestnavatel alebo Soc. Poistovna (PN v ochrannej lehote). Teraz bude dolezite aj to ci si konatel je 100% isty, ze by sud vyhral, ak nie, moze ukoncenie pracovneho pomeru stale zrusit, kedze mu bude zrejme jasne, aky vyznam ma tato PN a to pisomne oznamenie nebolo doteraz dorucene.

Súhlasím s Chobotom. Či je zamestnanec odhlásený alebo nie zo SP, nemá to žiaden vplyv na platnosť skončenia PP. A že je skončenie PP v tomto prípade platné, aj keď to poslal SMS-kou je v príspevkoch 8, 20 a 21.
majovrabel
03.03.08,17:38
JankaO - ja som povedal, ze nesuhlasim, ze SMS je pisomna forma. Chobot tvrdi, ze to musi byt pisomne a ze SMS sa moze povazovat za pisomnu formu. S tymto nesuhlasim. Ten zvysok boli moje uvahy.
majovrabel
03.03.08,17:41
Mozno som zle chobota pochopil, on mozno hovoril len o pisomnom oznameni, ktore by bolo neskor dorucene. Ok, ale ak postou nic nepride, nie je ziadne pisomne oznamenie.
JankaO
03.03.08,17:43
JankaO - ja som povedal, ze nesuhlasim, ze SMS je pisomna forma. Chobot tvrdi, ze to musi byt pisomne a ze SMS sa moze povazovat za pisomnu formu. S tymto nesuhlasim. Ten zvysok boli moje uvahy.

A príspevky 8, 20 a 21 si čítal?
majovrabel
03.03.08,17:53
Pise sa tam, ze pisomna forma nie je nutna:) A preto som sa nevyjadroval na tuto cast, ale na tu pisomnu cast o ktorej chobot pisal:)
JankaO
03.03.08,17:55
Pise sa tam, ze pisomna forma nie je nutna:) A preto som sa nevyjadroval na tuto cast, ale na tu pisomnu cast o ktorej chobot pisal:)

V podstate je to aj tak jedno, pracovný pomer v skúšobnej dobe bol skončený.
majovrabel
03.03.08,17:56
Ale ked sme pri tom, aka forma je podla Teba SMS? Su pravne ukony, ktore sa mozu urobit ustne, ale poznas nejaky, ktory by sa dal urobit cez SMS? Ustna forma tu nebola.
JankaO
03.03.08,17:57
Ale ked sme pri tom, aka forma je podla Teba SMS? Su pravne ukony, ktore sa mozu urobit ustne, ale poznas nejaky, ktory by sa dal urobit cez SMS? Ustna forma tu nebola.

Tak, keď sme pri tom, tak SMS-kou sa dá odhlásiť a prihlásiť zamestnanec do SP.
majovrabel
03.03.08,18:02
tak to som nevedel, v tom pripade beriem, PP bol ukonceny.
JankaO
03.03.08,18:24
... avšak po SMSke musí nasledovať písomné oznámenie tej skutočnosti, ktorá bola oznámená predbežne SMSkou.
Takže tento príklad asi nie je argument v prospech toho, či SMSka môže alebo nemôže byť považovaná za písomné oznámenie. ;)

Toto už máme prebraté. Myslím, že absencia písomného oznámenia o skončení PP nemá vplyv na platnosť takéhoto úkonu. T.j. Pracovný pomer bol v skúšobnej dobe skončený.
Majo ale chcel vedieť, ktorý úkon sa ešte dá urobiť SMS- kou. To bola len konkrétna odpoveď na konkrétnu otázku. (Písomné oznámenia len potvrdí platnosť SMS-ky, vrátane dátumu.)
majovrabel
03.03.08,18:27
Inak ak si citala pozorne tu SMS, nie je v nej uvedeny datum:) Aj ked zase sa pise, ze pri absencii datumu je rozhodujuci datum dorucenia, co bolo 29.2. Kazdopadne uz sa nasiel pravnik, ktory sa na to chce pozriet, takze uvidime aky ma nazor on:)
JankaO
03.03.08,18:28
Inak ak si citala pozorne tu SMS, nie je v nej uvedeny datum:) Aj ked zase sa pise, ze pri absencii datumu je rozhodujuci datum dorucenia, co bolo 29.2. Kazdopadne uz sa nasiel pravnik, ktory sa na to chce pozriet, takze uvidime aky ma nazor on:)

No tak daj vedieť, ako dopadneš.:)
vapenik
04.03.08,07:06
Ako už bolo spomínané, zaslal som fakty k tomuto prípadu právnikovi a prišlo mi od neho takéto vyjadrenie:

On 3/3/08, Pavol Kukucka wrote:
Vazeny pan Vápeník,
moj nazor je jednoznacny a vyplyva z ustanoveni Zakonnika prace :

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Pokial viem, odoslanie SMS urcite nenahradzuje pisomne oznamenie. Podla mna mozte po skonceni PN nastupit do zamestnania.
V pripade, ze Vam to neumoznia ... rozhodne sud. Je to z ich strany velmi hlupe riesenie.

Ale to musite "zabojovat" ... vratit sa nazad ...
Zoltán Kovács
04.03.08,07:31
Malá otázočka: Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca (PN,OČR), že?
To znamená, že ak PN začne 29.2., tak skúšobná doba sa skončí zrejme až prvý deň nástupu po ukončení PN.
Teda pozor, vtedy zamestnávateľ môže ukon ukončenia prac.pomeru v skúšobnej dobe urobiť písomne.
vapenik
04.03.08,07:58
Zhrniem fakty:

Dna 1. 12. 2007 som nastupil do zamestnania vo firme Tetras s. r. o. v pracovnom zaradení IT manažér.

Pracovná zmluva bola dojednaná so skúšobnou dobou 3 mesiace.

29. 2. 2008 mi mala končiť skúšobná doba.

Pracovnú dobu som mal dohodnutú pružne tak, že v čase od 10.00h do 15.00h som musel byť v práci, ostatok času bol plávajúci.

29. 2. 2008(piatok) o 15.25h som odchádzal z práce.

17.59h mi prišla na služobný mobil SMS tohoto znenia:

Vazeny pan Vapenik, pracovny pomer uzatvoreny medzi Vami a spolocnostou Tetras, s.r.o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Milos Kucik, konatel, Tetras,s.r.o.

SMS som si samozrejme prečítal až neskôr.

V nedeľu(2.3.) mi volal obchodný partner spoločnosti Tetras na môj súkromný mobil(lebo sa mi pravdepodobne nevedel dovolať na môj služobný - ktorý bol vybitý), že si zabudol so sebou zobrať nejaké podklady(ktoré mi pár dní predtým poslal mailom) dôležité na podpis zmluvy, ktorú mal ísť vtedy podpísať v priestoroch firmy a pýtal sa ma že či mu s tým neviem pomôcť. Tak som ho navigoval do svojej kancelárie, že mu poviem, kde to nájde. Vtedy mi povedal, že dvere mojej kancelárie sú zamknuté - čo bolo pre mňa záhadou, lebo odkedy tam pracujem, sa nezamkýnali a ani som nevedel, že od nich existujú nejaké kľúče. Tak som mu povedal, že mu s tým neviem pomôcť a skončili sme hovor.

V zápätí na to som volal svojmu priamemu nadriadenému(hlavnému manažérovi), že či vie niečo o tom, že mám zamknuté dvere kancelárie - vyjadril sa, že o ničom nevie, že najskôr to bude vedieť majiteľ-konateľ.

Neskôr v nedeľu večer som potom posielal spomínanému manažérovi SMS, v ktorej mu oznamujem, že sa necítim dobre a pravdepodobne v pondelok neprídem do práce.

V pondelok som mu volal, že cestujem domov a idem k lekárovi(vypísať sa na PN), vtedy mi povedal, že už vie prečo som mal zamknuté dvere a že som na nich mal pripnutý papier, že so mnou majiteľ-konateľ v piatok ukončil pracovný pomer. Povedal som mu že o ničom neviem a že to preberieme, keď sa vrátim z PN.

V pondelok(3. 3.) ma potom lekár vypisal PN do piatku. Takže momentálne som PN.

To sú zhrnuté fakty.
Danila
04.03.08,09:20
Zhrniem fakty:

Dna 1. 12. 2007 som nastupil do zamestnania vo firme Tetras s. r. o. v pracovnom zaradení IT manažér.

Pracovná zmluva bola dojednaná so skúšobnou dobou 3 mesiace.

29. 2. 2008 mi mala končiť skúšobná doba.

Pracovnú dobu som mal dohodnutú pružne tak, že v čase od 10.00h do 15.00h som musel byť v práci, ostatok času bol plávajúci.

29. 2. 2008(piatok) o 15.25h som odchádzal z práce.

17.59h mi prišla na služobný mobil SMS tohoto znenia:

Vazeny pan Vapenik, pracovny pomer uzatvoreny medzi Vami a spolocnostou Tetras, s.r.o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Milos Kucik, konatel, Tetras,s.r.o.

SMS som si samozrejme prečítal až neskôr.

V nedeľu(2.3.) mi volal obchodný partner spoločnosti Tetras na môj súkromný mobil(lebo sa mi pravdepodobne nevedel dovolať na môj služobný - ktorý bol vybitý), že si zabudol so sebou zobrať nejaké podklady(ktoré mi pár dní predtým poslal mailom) dôležité na podpis zmluvy, ktorú mal ísť vtedy podpísať v priestoroch firmy a pýtal sa ma že či mu s tým neviem pomôcť. Tak som ho navigoval do svojej kancelárie, že mu poviem, kde to nájde. Vtedy mi povedal, že dvere mojej kancelárie sú zamknuté - čo bolo pre mňa záhadou, lebo odkedy tam pracujem, sa nezamkýnali a ani som nevedel, že od nich existujú nejaké kľúče. Tak som mu povedal, že mu s tým neviem pomôcť a skončili sme hovor.

V zápätí na to som volal svojmu priamemu nadriadenému(hlavnému manažérovi), že či vie niečo o tom, že mám zamknuté dvere kancelárie - vyjadril sa, že o ničom nevie, že najskôr to bude vedieť majiteľ-konateľ.

Neskôr v nedeľu večer som potom posielal spomínanému manažérovi SMS, v ktorej mu oznamujem, že sa necítim dobre a pravdepodobne v pondelok neprídem do práce.

V pondelok som mu volal, že cestujem domov a idem k lekárovi(vypísať sa na PN), vtedy mi povedal, že už vie prečo som mal zamknuté dvere a že som na nich mal pripnutý papier, že so mnou majiteľ-konateľ v piatok ukončil pracovný pomer. Povedal som mu že o ničom neviem a že to preberieme, keď sa vrátim z PN.

V pondelok(3. 3.) ma potom lekár vypisal PN do piatku. Takže momentálne som PN.

To sú zhrnuté fakty.Podľa môjho názoru Tvoj PP v skúšobnej dobe neskončil. Osobne ak by som nemala nič " za ušami " a na PP trvám, by som sa bránila. A pán konateľ mal dostatočný časový priestor včas a zákonným spôsobom PP ukončiť. Opieram sa aj o názor dvoch právnikov, ktorých vyjadrenie v tejto téme bolo prezentované.
Tanče
04.03.08,12:29
Malá otázočka: Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca (PN,OČR), že?
To znamená, že ak PN začne 29.2., tak skúšobná doba sa skončí zrejme až prvý deň nástupu po ukončení PN.
Teda pozor, vtedy zamestnávateľ môže ukon ukončenia prac.pomeru v skúšobnej dobe urobiť písomne.

odhliadnuc od toho že tá PN začala toho 3.3. tak počas PN v skúšobnej dobe nie zamestnanec vôbec chránený.

http://www.profesia.sk/cms/odchadzam-z-prace/dostat-vypoved/pred-vypovedou-neochrani-ani-peenka/?cms_id=10052&detail=1

ak som správne pochopila článok, tak ak nie je záujem skončiť prac. pomer v skúšobnej dobe tak sa táto predlžuje o dobu prekážok zo strany zamestnanca, čo však na druhej strane, neviem aký to má vyznam.??? ak ho môže vyhodiť aj počas PN

som zvedavá ako dopadne tento spor.
majovrabel
04.03.08,16:47
Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku:)
Tanče
05.03.08,09:52
Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku:)

písomnú výpoveď vapenikovi este nedoručili?
Chobot
05.03.08,09:53
Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku:)

Z pohľadu zamestnávateľa PP skončil, z tvojho pohľadu nie. Darmo tu budeme písať argumenty, my to nerozhodneme. Len sa môžeme niektorí postaviť na stranu "áno" alebo "nie".

Argumenty oboch strán poznáš, teraz je na tebe, či rozhodnutie tejto dilemy zveríš do rúk súdu alebo sa s tým zmieriš.

Pokiaľ sa rozhodneš pre súd, bude ťa to stáť nemalé peniaze - teda právnik, ktorý spíše žalobu. Môžeš počítať so sumou v desiatkach tisícov (moja skúsenosť s právnym zastupovaním). AK by si aj súd vyhral, tieto peniaze sa ti nevrátia, lebo náhrada súdnych trov sa počíta podľa tabuliek, ktoré nedosahujú výšku odmeny právnemu zástupcovi, ktorá sa zvyčajne určuje dohodou.

Ak vyhráš, získaš to, že ti zamestnávateľ bude musieť doplatiť náhradu mzdy od skončenia PP do rozhodnutia súdu o neplatnosti skočenia PP. Právny zástupca ťa pravdepodobne bude nahovárať ísť do súdneho sporu, lebo odmenu má zaručenú aj v prípade prehry (výhru ti nemôže žiadny právnik garantovať).

Takže rozhodnutie je na tebe.
majovrabel
05.03.08,10:41
Mne sa lahko hovori, kedze nejde o mna. Ale moj nazor je, ze ak sa ludia nebudu domahat svojich prav, nemaju pravo sa stazovat. V poslednej dobe niekolko mne blizkych osob s prepacenim "dodrbali" v nemocniciach a nikto z nich nepodal staznost na urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ani napriek mojmu naliehaniu (potial by to nestalo ani korunu, az keby sa slo na sud). A potom sa stazujeme ze ako nemocnice funguju. Stazujeme sa ze lekari beru uplatky a pritom im ich davame. Stazujeme sa na katastrofalny stav zdravotnictva, ale danu nemocnicu o tyzden na to vychvaluju aka je moderna, az mi bolo zle, ked som to pocul. Ja som z tych ktory chcu svet zmenit a tu nejde o peniaze. Zamestnavatel mal moznost dat vapenikovi vypoved o 3 hodiny skor a on by nedostal ani korunu. Ide tu o princip. Ak sa nedokazeme bit za svoje prava, naco potom su? Pravnik tvrdi, ze PP neskoncil, pisomne ukoncenie prac. pomeru nebolo dodnes dorucene. Ak si niekto mysli, ze je viac ako zakon, bude ak mu to dovolime.
vapenik
05.03.08,10:42
písomnú výpoveď vapenikovi este nedoručili?
Písomná výpoveď mi neprišla - poštu sledujem každý deň :-) Majiteľ je momentálne na služobnej ceste niekde v zahraničí. Vraj sa chce potom so mnou porozprávať, takže sa teším na pondelok ak prídem do práce... :-) Bez boja sa určite nevzdám. Podľa doterajších informácií je právo na mojej strane. Samozrejme sa najprv pokúsim o dohodu a keď to nepôjde dohodou, tak to bude riešiť súd. Majiteľ si musí uvedomiť, že zákony platia pre všetkých a nemôže si robiť čo sa mu zachce.

Dnes(5.3.) mi prišla z firmy doporučená zásielka - takže asi mi čosi k tomu môjmu ukončeniu pracovného pomeru napísali.
vapenik
05.03.08,18:49
Dnes som sa rozprával s ďalším právnikom(právničkou) nezávisle od toho predchádzajúceho a potvrdila mi, že to ukončenie PP v skúšobnej dobe je neplatné.

Navrhla mi, že spíšeme vyjadrenie, že s ukončením nesúhlasím a trvám na pokračovaní PP.

Ak budem mať ďalšie informácie doplním.

Prajem pekný a usmiaty deň :-)
majovrabel
05.03.08,20:30
Pockaaaaaaaaaat... ale ona Ti tvrdi nieco ine ako ten prvy:) Prvy tvrdil, ze pracovny pomer trva, ona tvrdi ze PP bol ukonceny ale neplatne:)
Tanče
06.03.08,13:35
Pockaaaaaaaaaat... ale ona Ti tvrdi nieco ine ako ten prvy:) Prvy tvrdil, ze pracovny pomer trva, ona tvrdi ze PP bol ukonceny ale neplatne:)

ak bol ukončený neplatne, to znamená že ukončený nebol a teda stále trvá....

...si myslím.
majovrabel
06.03.08,19:11
Podla § 79 odsek 3 b, pri neplatnom ukonceny PP v skusobnej dobe ma nemusi zamestnanec trvat na pokracovani zamestnaneckeho pomeru a § 79 odsek 4 hovori, ze ak aj netrva na pokracovani zamestnaneckeho pomeru, ma narok na 2 mesacne odstupne. Moje pochopenie je, ze ak PP bol ukonceny neplatne a zamestnanec trva na PP, PP ukonceny nebol.
Betina2
08.03.08,15:37
:(Žiaľ, nebude to asi také jednoduché ....
V odbornej literatúre (PaM 10/07) som našla toto:
ZAMESTNÁVATEĽ I ZAMESTNANEC
MÔŽE SKONČIŤ PRACOVNÝ POMER
V SKÚŠOBNEJ DOBE (podľa ustanovenia
§ 72 ZP), a to z akéhokoľvek
dôvodu alebo bez udania dôvodu.
Zákonník práce vyžaduje, aby
sa písomné oznámenie o skončení
pracovného pomeru v skúšobnej dobe
druhému účastníkovi pracovnoprávneho
vzťahu doručilo spravidla
tri dni pred dňom, keď sa má pracovný
pomer skončiť. Nedodržanie
uvedenej doby, ako aj písomnej formy
skončenia pracovného pomeru
v skúšobnej dobe však nemá za následok
neplatnosť právneho úkonu.
Trojdňová doba má len poriadkový
charakter.


Bohužiaľ, aj ja mám takú skúsenosť, Ukončenie PP v skúšobnej dobe navyše počas čerpania OČR a oznámeneé v piatok poobede telefonicky, že v pondelok mi končí PP v skúšobnej dobe bez udania dôvodu a mám si prísť pre papiere. Bohužiaľ na to mali nárok.
majovrabel
09.03.08,06:18
Betina2, skusala si s tym nieco robit? Alebo akym sposobom si zistila, ze na to mali narok?
vapenik
09.03.08,11:46
Bohužiaľ, aj ja mám takú skúsenosť, Ukončenie PP v skúšobnej dobe navyše počas čerpania OČR a oznámeneé v piatok poobede telefonicky, že v pondelok mi končí PP v skúšobnej dobe bez udania dôvodu a mám si prísť pre papiere. Bohužiaľ na to mali nárok.
Benita2, v podstate v tvojom prípade máš pravdu. Lebo ako tu už bolo spomenuté, skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok v práci ako napr PN, alebo aj OČR, to znamená, že v pondelok si ešte bola v skúšobnej dobe. Teda ak som tie § pochopil správne. :-) V mojom prípade je situácia trochu odlišná, ale ako to dopadne to sa dozvieme aj tak neskôr...
Composite
09.03.08,21:58
Zaujímavé čítanie ;)
Len taký dodatok, síce zamestnávateľ nemusí doručiť, podať,... výpoveď, ale ...
Pred 15:00 mal prísť za pánom vápeníkom a pred svedkami mu povedať, že ruší pracovní pomer v skušobnej lehote a keby bol inteligentný, tak spíše nejaké kecy na papier a nechá ho podpísať vápeníkovi, že bol ešte v trvaní PP v SD ozboznamení o výpovedi.

Resp. ešte to mohol poslať poštou s razítkom 29.2.08 a časom 1.tr, doporučene, do vlastných rúk a oznámiť mu to telefonicky, že mu bola poslaná výpoveď s dnešným datumom a v pondelok nech si príde pre peniaze.

Vieme aké sú telefony, vedia zblbnúť, niekedy s ním hráme a niekto volá a mi ho zrušíme, alebo príde sms a mi ju zmázneme ;), proste prišľa mi nejaká sms, ale od koho a čo chcel neviem (šak keby niečo chcel zavolá).

Proste neplatné a požaduj 2-dvoj mesačný plat a už sa tam neukazuj ;)
Tanče
11.03.08,08:11
vapenik, sme zvedaví, čo nové?
vapenik
11.03.08,09:46
Aby som zhrnul situáciu a zanechal tu aj niečo, čo by mohlo byť v budúcnosti pre niekoho užitočné. Za ten týždeň, čo som bol PN, som sa radil s právnikmi a zisťoval ako by sa táto situácia dala riešiť aké mám šance a čo všetko a ako môžem dosiahnuť. Nakoniec sme spolu s mojou známou právničkou sformulovali 2 verzie listu, z ktorých som si mohol vybrať a jeden poslať ako reakciu na list z 29.2., ktorý mi napísal zamestnávateľ.

Tu sú tie listy:

1.

Vec
Vyjadrenie k listu zo dňa 29. 2. 2008

Váž. pán konateľ,

dňa 7. 3. 2008 som prevzal Váš list, v ktorom uvádzate, že bol so mnou skončený pracovný pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce(ďalej len ZP) teda, že došlo k skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Chcem poukázať na skutočnosť, že do zamestnania som nastúpil dňa 1. 12. 2007, skúšobná doba bola so mnou dohodnutá v trvaní 3 mesiacov a teda mala skončiť dňa 29. 2. 2008. Vzhľadom na tieto skutočnosti Vás upozorňujem, že v čase doručenia výpovede som už nebol v skúšobnej dobe ako uvádzate a tak isto som bol v tom čase dočasne PN, teda vás upozorňujem aj na ustanovenie § 64 ZP o zákaze výpovede v tzv. ochrannej dobe.

Podľa ustanovenia § 64 ZP zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu až do dňa jej skončenia a pod.

V zmysle ustanovenia § 72 ZP v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Je evidentné, že z Vašej strany došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru a týmto Vám v zmysle ustanovenia § 79 ZP oznamujem, že trvám na tom, aby ste ma naďalej zamestnával. V zmysle citovaného ustanovenia ste mi povinný poskytnúť náhradu mzdy, až do času kým mi neumožníte naďalej pre Vás pracovať.

Verím, že pristúpite k tejto situácii zodpovedne a nebudem nútený uplatňovať si svoje zákonné nároky súdnou cestou.

Zároveň Vás ubezpečujem, že táto skutočnosť neovplyvní moje lojálne správanie sa voči spoločnosti aj v budúcnosti.



2.



Vec
Vyjadrenie k listu zo dňa 29. 2. 2008

Váž. pán konateľ,

dňa 7. 3. 2008 som prevzal Váš list, v ktorom uvádzate, že bol so mnou skončený pracovný pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce(ďalej len ZP) teda, že došlo k skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Chcem poukázať na skutočnosť, že do zamestnania som nastúpil dňa 1. 12. 2007, skúšobná doba bola so mnou dohodnutá v trvaní 3 mesiacov a teda mala skončiť dňa 29. 2. 2008. Vzhľadom na tieto skutočnosti Vás upozorňujem, že v čase doručenia výpovede som už nebol v skúšobnej dobe ako uvádzate a tak isto som bol v tom čase na PN, teda vás upozorňujem aj na ustanovenie § 64 ZP o zákaze výpovede v tzv. ochrannej dobe.

Podľa ustanovenia § 64 ZP zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu až do dňa jej skončenia a pod.

V zmysle ustanovenia § 72 ZP v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Je evidentné, že z Vašej strany došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru a týmto Vám v zmysle ustanovenia § 79 ZP oznamujem, že ak medzi nami nedôjde v predmetnej záležitosti k odchylnej písomnej dohode, platí ustanovenie § 79 ods. 3 písm. b ZP a teda, že došlo medzi nami k skončeniu pracovného pomeru dohodou ku dňu keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Zároveň si uplatňujem nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov, ktorý mi vyplýva z ustanovenia § 79 ods. 4 ZP.

Verím, že pristúpite k tejto situácii zodpovedne a nebudem nútený uplatňovať si svoje zákonné nároky súdnou cestou.


Nakoniec som sa rozhodol poslať ako reakciu ten prvý list, čo sa neskôr ukázalo ako nie celko najlepšia voľba.


V pondelok som sa stretol s konateľom a "chvíľu" sme viedli debatu na celú tú tému...


Záverom celého toho rozhovoru(so všetkými prestávkami a prerušeniami) bolo, že sme to nechali ako ukončenie PP v skúšobnej dobe.


Prečo?


Po debate s konateľom a neskôr následne aj s právnikom(odborníkom na pracovné právo) som dospel k záveru a pre mňa aj keď neuspokujúcemu ale v tej to situácii prijateľnému riešeniu.


Celá ta situácia sa točila okolo toho, že v ten piatok ma chcel konateľ proste vyhodiť za každú cenu a celý ten týždeň, čo som bol na PN zbieral a hľadal dôvody a spôsoby ako by to mohol spraviť bez toho aby dal čo i len korunu navyše. No a bohužiaľ ako mi aj počas rozhovoru naznačil. Nech by som aj ten súd vyhral (čo by v podstate už nezáležalo na tom, kto má pravdu, ale kto lepších právnikov), tak či onak by si spôsob ako ma vyhodiť bez odstupného našiel.
V tej to situácii mi aj právnik poradil, že bude asi lepšie obrátiť stranu v knihe a pokračovať ďalej s tým, že zabudnem na to, čo sa stalo - že som ešte mladý a prácu si určite nájdem - a brať to ako ponaučenie do života.
Čo síce nie úplne uspokojilo, ale asi má pravdu, že bojovať boj, ktorý nemá víťaza je zbytočné plytvanie energiou, ktorá sa dá využiť užitočnejšie niekde inde.

Ešte k vyjadreniam právnika okolo toho ukončenia PP smskou:
- povedal, že by to bol zaujímavý precedens a za roky praxe v tejto oblasti sa s takým čímsi nestretol, bohužiaľ sa situácia natoľko skomplikovala a zapojilo sa do toho veľa premenných, ktoré ju komplikujú, že v tomto prípade držať sa hesla múdrejší ustúpi je vhodnejšie.

Toť vsio k tejto téme z mojej strany.

Chcem vám všetkým poďakovať za nápady návrhy a rady, ktoré ste mi v tomto vlákne dali a za podporu v mojom prípade.

Tak ešte raz


ĎAKUJEM!
a ostávam s pozdravom

Vápeník
majovrabel
11.03.08,09:55
S tymi doplnujucimi informaciami, ktore tu vapenik nerozvadzal, by som na jeho mieste konal rovnako.