flower
29.02.08,19:28
Ahojte poraďáci,
som nováčik a veľmi sa teším z tejto úžasnej stránky. Dúfam, že mi poradíte :). Mám takýto problém.
Mám 22 ročnú pedagogickú prax. Vysokoškolské vzdelanie ukončené na PdF v Nitre aprobácia - učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov: Pedagogika- vychovávateľstvo. Dosiahnutý titul Mgr. I. kvalifikačnú skúšku z pedagogiky - "Vplyv tvorivosti učiteľa na rozvíjanie tvorivosti žiaka". Štátnu záverečnú skúšku z pedagogiky a psychológie.
Na našej škole sa počty žiakov znižujú a tak pán riaditeľ samozrejme musí prepúšťať. Povedal mi, že nemám pedagogické vzdelanie a naznačil mi, aby som si hľadala iné zamestnanie. Momentálne učím na II. stupni ZŠ .
Tak čo milí poraďáci :D mám pedagogické vzdelanie alebo nie? :rolleyes:
wagner
29.02.08,19:20
Dal Ti to stanovisko pán riaditeľ písomne? Zamestnanie si síce hľadať môžeš, ale počkaj na písomnú výpoveď, ako ju zdôvodní. Určite Ti tam nenapíše, že nemáš pedagogické vzdelanie ale pre nadbytočnosť. Niečo Ti predsa povedať musel, asi pozná Tvoje citlivé miesta a myslí si, že odídeš aj bez jeho výpovede. Lebo by Ti musel dať aj výpovednú dobu a aj odstupné. Pokiaľ tam robíš viac ako 5 rokov, tak výpovedná doba je tri mesiace a odstupné 3+1? myslím podľa kolektívnej zmluvy. To je pre neho veľký balík peňazí a chce sa Ťa zbaviť aby na Tebe ušetril. Hlavu hore a nedaj sa.
polka
29.02.08,19:44
Ahojte poraďáci,
som nováčik a veľmi sa teším z tejto úžasnej stránky. Dúfam, že mi poradíte :). Mám takýto problém.
Mám 22 ročnú pedagogickú prax. Vysokoškolské vzdelanie ukončené na PdF v Nitre aprobácia - učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov: Pedagogika- vychovávateľstvo. Dosiahnutý titul Mgr. I. kvalifikačnú skúšku z pedagogiky - "Vplyv tvorivosti učiteľa na rozvíjanie tvorivosti žiaka". Štátnu záverečnú skúšku z pedagogiky a psychológie.
Na našej škole sa počty žiakov znižujú a tak pán riaditeľ samozrejme musí prepúšťať. Povedal mi, že nemám pedagogické vzdelanie a naznačil mi, aby som si hľadala iné zamestnanie. Momentálne učím na II. stupni ZŠ .
Tak čo milí poraďáci :D mám pedagogické vzdelanie alebo nie? :rolleyes:
Pedagogické vzdelanie máš určite, dokonca aj I. kvalifikačnú skúšku, podľa ktorej by si mala byť zaradená vo vyššej platovej triede, ak vyučuješ predmety svojej aprobácie (11. platová trieda). Ale či aj vyučuješ odborne predmety, ktoré učíš, záleží od toho, aké predmety vyučuješ. Bolo by dobré vedieť aj koľko rokov v tej istej škole učíš. Tiež je dôležité vedieť, či Ti bola udelená výnimka zo vzdelania v čase, keď Vaša škola prechádzala na právny subjekt, nakoľko tým zamestnancom, ktorí dosiahli vek aspoň 45 rokov a súčasne mali 15 rokov odučených v danom obore v čase prechodu škôl na právne subjekty v roku 2002, bola priznaná výnimka z plnenia kvalifikačného predpkladu na vyučovanie predmetov, na ktoré nespĺňali požadovanú kvalifikáciu. Táto výnimka im zostáva zachovaná počas celého pedagogického pôsobenia na škole, až dokým nezmenia zamestnávateľa. V apríli 2002 tieto výnimky udeľovali bývalé odbory školstva všetkým zamestnancom, ktorých sa to týkalo. Prikladám prípis z MŠ SR, ktorý som si stiahla odtiaľto z Porady.
ilom
29.02.08,21:26
Problém je v tvojej aprobácií a nie v pedagogickom vzdelaní, ktoré samozrejme máš. S tvojou aprobáciou môžeš učiť napríklad na strednej pedagogickej škole, ale pre II. st ZŠ nespĺňaš oborné predpoklady a to bude aj dôvod prečo ťa riaditeľ upozornil na možnosť prepustenia.
flower
02.03.08,06:20
Ahojte,
ďakujem za odpoveď. Zatiaľ od riaditeľa som nič písomne ešte nedostala len ma psychicky "deptá". Na tej istej škole pracujem 15 rokov. Odstupné 3+1 máme v kolektívnej zmluve ale ako je to z dovolenkou? Má nárok mi prikázať ju vybrať?
flower
02.03.08,06:35
Ahojte,
na tej istej škole mám odpracovaných 15 rokov. Do nasledovnej situácie ma dostal sám pán riaditeľ. Po skončení materskej dovolenky ma zavolal , že potrebuje učiteľku na II. stupni ZŠ učiť výchovné predmety /VV,HV,TV,EV,TnV/ a že moja aprobácia to spľňa. Tak som s tým súhlasila. Predtým som bola v ŠK. 15 rokov bolo dobre.
ilom
02.03.08,08:51
Do súčasnej situácie ťa riaditeľ nedostal - požiadavky na vzdelanie učiteľov pred 15-timi rokmi boli podstatne iné ako sú dnes a on len reaguje na požiadavku doby a ak musí znížiť počet učiťeľov predsa neprepustí učiteľa, ktorý spĺňa všetky kvalifikačné požiadavky. V súčasnosti musíš byť aprobovaná aj na tie predmety, ktoré si uviedla. Jednoducho máš smolu a dovolenku ti určite nariadi vyčerpať.
Dada123
04.03.08,07:59
Máš smolu. Pedagogické vzdelanie máš, ale aprobáciu, ktorú máš pedagogika a vychovavateľstvo sa na ZŠ II. stupni nevyučuje a tým pádom nie si kvalifikovaná pre predmety, ktoré sa na danej škole vyučujú. Musiš si hľadať školu, kde sa vyučuje pedagogika
ako predmet. A určite si riaditeľ neprepustí kvalifikovaných učiteľov aj napriek tomu, že tam 15 rokov učiš. Jeho by brali na zodpovednosť, že zamestnáva aprobačne nekvalifikovaných pedagogov. Dada
eby
27.03.08,12:15
Dodávam, že nevyčerpanú dovolenku musí zamestnávateľ pri ukončení pracovného pomeru preplatiť.