Mickya
21.03.05,09:45
Prosím, mám problém:
podnikateľ zaplatil na 1 rok hlavnému správcovi (ten má monopol) pár domén s tým, že ich možno v budúcnosti predá. (doména je slovo, ktoré zadávate pri používaní internetu - doména je napr. aj slovo porada). Podnikateľ má tieto domény zaparkované na svojich serveroch, preto toto slovo účtujem do materiálu).
Treba tieto domény uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov v kolónke zásoby - ostatné?
Ďakujem
Mickya
21.03.05,09:13
Prosím, poraďte mi, je mi jasné, že sa s takýmto prípadom nestretávate, ale napíšte, prosím, ako by ste to riešili vy.
Ak to nedám do výkazu, bude to chyba? Ďakujem
Zita5
21.03.05,09:37
Prosím, mám problém:
podnikateľ zaplatil na 1 rok hlavnému správcovi (ten má monopol) pár domén s tým, že ich možno v budúcnosti predá. (doména je slovo, ktoré zadávate pri používaní internetu - doména je napr. aj slovo porada). Podnikateľ má tieto domény zaparkované na svojich serveroch, preto toto slovo účtujem do materiálu).
Treba tieto domény uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov v kolónke zásoby - ostatné?
Ďakujem

Keď v priebehu roka doménu nepredá , tak potom už nemá právo ju užívať ?

Já by som to nedávala do zásob , čiže ani do výkazu . Účtovala by som to do prevádzkovej réžie . Lebo nevidím istotu že ju predá , je tam len možno , čiže to chápen ako prenájom domén na 1 rok .
Mickya
21.03.05,09:55
Keď v priebehu roka doménu nepredá , tak potom už nemá právo ju užívať ?

Já by som to nedávala do zásob , čiže ani do výkazu . Účtovala by som to do prevádzkovej réžie . Lebo nevidím istotu že ju predá , je tam len možno , čiže to chápen ako prenájom domén na 1 rok .
Keď ju nepredá, má ju právo užívať (ale myslím, že ju nepoužíva). Ona je vlastne stále jeho, kým ju nepredá. Môže si s ňou robiť čo chce. Ja som ju ale účtovala do materiálu, pretože ráta sa s tým, že sa v budúcnosti "možno" predá.
Ono je to aj ťažko povedať, či sa jedná o prenájom, pretože, ak podnikateľ nemá o doménu záujem, ona zmizne a tým pádom neexistuje.
A ak v budúcnosti bude mať niekto o ňu záujem (a napadne ho zrovna to slovo), môže si ju zaregistrovať niekto iný.
Viem, že je to trochu komplikované, ale ďakujem vám a verím, že ma nenecháte v štichu.
Zita5
21.03.05,10:03
Keď ju nepredá, má ju právo užívať (ale myslím, že ju nepoužíva). Ona je vlastne stále jeho, kým ju nepredá. Môže si s ňou robiť čo chce. Ja som ju ale účtovala do materiálu, pretože ráta sa s tým, že sa v budúcnosti "možno" predá.
Ono je to aj ťažko povedať, či sa jedná o prenájom, pretože, ak podnikateľ nemá o doménu záujem, ona zmizne a tým pádom neexistuje.
A ak v budúcnosti bude mať niekto o ňu záujem (a napadne ho zrovna to slovo), môže si ju zaregistrovať niekto iný.
Viem, že je to trochu komplikované, ale ďakujem vám a verím, že ma nenecháte v štichu.


Veď práve preto , že to je také neisté s tou doménou , tak by som ju dala do prevádzkovej réžie . Já by som z toho nerobila nejaký problém , pretože ak sa mu podarí predaj , tak ho zaučtuješ aj tak do príjmov ovplyvňujúcich ZD .

Zasa na druhej strane sú ľudia , ktorý za týmto účelom podnikajú - že nakúpia domény , s tým som sa už stretla , ale účtovne nie .

Ešte počkaj ako sa vyjadria ostatní , dosť by ma to zaujímalo , skutočne je to prípad , ktorý sa nevyskytuje často .
Mickya
21.03.05,10:08
Veď práve preto , že to je také neisté s tou doménou , tak by som ju dala do prevádzkovej réžie . Já by som z toho nerobila nejaký problém , pretože ak sa mu podarí predaj , tak ho zaučtuješ aj tak do príjmov ovplyvňujúcich ZD .

Zasa na druhej strane sú ľudia , ktorý za týmto účelom podnikajú - že nakúpia domény , s tým som sa už stretla , ale účtovne nie .

Ešte počkaj ako sa vyjadria ostatní , dosť by ma to zaujímalo , skutočne je to prípad , ktorý sa nevyskytuje často .No veď práve, ešte aj v tom mám problém, že asi by to malo ísť do réžie, ale ja to mám v materiály. Ale hľadať to a opravovať je v mojom prípade naozaj hľadanie ihly v kope sena.Tak to asi nechám tak.
Mickya
27.05.05,08:26
Oživujem opäť túto tému s otázkou:
-ak si zákazník u mňa objedná doménu, zaplatí ju, ja ju zase zaplatím hl.správcovi domén. Tento hl. správca domén mi vystaví faktúru. Tieto domény v JÚ mám kam účtovať do tovaru al. materiálu? Slovo poskytne hl. správca domén a ja poskytnem servery, na ktorých doména beží.
Ďakujem
Jana Acsová
27.05.05,08:41
Mickya, Mickya - zas som ti prischla? No čo už so mnou.

Všeobecne sa na "telekomunikačné a internetové" služby pozerám ako na služby, teda tú réžiu.
Avšak: problém je v tom, že fyzicky nedochádza k užívaniu domén - ako si obhájite nákup domén, ktoré nevyužívate na podnikanie? Mohol by tu nastať problém pri obhajobe.
Ono celé sa to tvári skôr ako tovar v tomto prípade - takže zásoby, ale tovarové, ale... pochybovala by som, že je to tak možné. Je to len hypotetická úvaha. Doporučujem naštudovať "klasifikáciu produkcie" t.j. ako je tento typ služieb zaradený tu - ak je v službách ... tak ... réžia. Ale budete si musiať obhájiť "daňové uznanie".

PS: včera sme si objednávali webhostingové služby. Sranda, že?
heket
27.05.05,08:47
mňa napadlo či by sa to nedalo účtovať ako drobný nehmotný majetok, a samozrejme dať to hneď do nákladov , lebo to asi nestojí 50000,-.A vtedy by to mohlo ísť na prevádzkovú réžiu / ako V PU 518/.
Zita5
27.05.05,08:54
Už keď teraz 100% ,že s čím sa Mickya resp. firma v ktorej pracuje zaoberá , tak tiež ma to láka k tomu tovaru ,/ hoci hore v príspevku som to zaraďovala do prevádzkovej réžie / pretože základný produkt nakúpite a obchodujete s ním . Ale nepresviedča ma to 100% . Čo to spraví v zásobách , keď nejaká tá doména skončí ???? :eek:
Mickya
27.05.05,08:58
Mickya, Mickya - zas som ti prischla? No čo už so mnou.

Všeobecne sa na "telekomunikačné a internetové" služby pozerám ako na služby, teda tú réžiu.
Avšak: problém je v tom, že fyzicky nedochádza k užívaniu domén - ako si obhájite nákup domén, ktoré nevyužívate na podnikanie? Mohol by tu nastať problém pri obhajobe.
Ono celé sa to tvári skôr ako tovar v tomto prípade - takže zásoby, ale tovarové, ale... pochybovala by som, že je to tak možné. Je to len hypotetická úvaha. Doporučujem naštudovať "klasifikáciu produkcie" t.j. ako je tento typ služieb zaradený tu - ak je v službách ... tak ... réžia. Ale budete si musiať obhájiť "daňové uznanie".

PS: včera sme si objednávali webhostingové služby. Sranda, že?
Tému som síce oživila, ale poslednú otázku, kt. som zadala sa pýtam už niečo iné, ako tam "hore". Ide mi o to kam mám zaradiť doménu, ak ju kupujem pre zákazníka? - či mater. al. tovar.
Čiže mi tie domény používame na podnikanie. Nemyslím, keď to kupuje podnikateľ pre seba.
Heket, ja myslím účtovanie v JÚ.
Je za to pokuta, keď to hádžem do materiálu? Ja už si asi rovno slučku hodím... to mi ani nehovorte, že to robím zle.:(
Ale ďakujem za radu.
Jana Acsová
27.05.05,09:02
Myslím si, že v mojej odpovedi som naznačila aj poslednú odpoveď (to je geniálna formulácia). Žiadna slučka, ale klasifikácia produkcie. Urob si malilinkú smerničku, ako si postupovala v roku xy a pre nasledujúci to zmeň (teda ak to nechceš prerábať). Vieš čím najlepšie ohúriš daniarov - SMERNICOU V JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE. A to myslím úplne vážne.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
heket
27.05.05,09:02
bolo to myslené pre JU ako porovnanie som dala PU. Ale ak to kupuješ pre zákazníka, čiže ďalej to predávaš , jednoznačne tovar.
Zita5
27.05.05,09:03
Mickya , pokutu za to nedostaneš určite , lebo materiál alebo tovar uvádzaš vo výkaze .To je jedna vec stránky . A druhá vec , prosím Ťa čo Vám píšu do faktúry , keď tie domény kupujete , myslím tým označenie položky ?????
delen
27.05.05,09:04
Oživujem opäť túto tému s otázkou:
-ak si zákazník u mňa objedná doménu, zaplatí ju, ja ju zase zaplatím hl.správcovi domén. Tento hl. správca domén mi vystaví faktúru. Tieto domény v JÚ mám kam účtovať do tovaru al. materiálu? Slovo poskytne hl. správca domén a ja poskytnem servery, na ktorých doména beží.
ĎakujemMickya, ja by som to účtovala ako prevádzkovú réžiu a keď náhodou tú doménu predá, tak budem účtovať ako poskytnutú službu.
Mickya
27.05.05,10:59
Myslím si, že v mojej odpovedi som naznačila aj poslednú odpoveď (to je geniálna formulácia). Žiadna slučka, ale klasifikácia produkcie. Urob si malilinkú smerničku, ako si postupovala v roku xy a pre nasledujúci to zmeň (teda ak to nechceš prerábať). Vieš čím najlepšie ohúriš daniarov - SMERNICOU V JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE. A to myslím úplne vážne.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifAk to teraz účtujem v materiáli a budúci rok začnem v tovare, neupozorním tým daňovákov? Ja sa bojím daň. kontroly...
Mickya
27.05.05,11:01
Mickya , pokutu za to nedostaneš určite , lebo materiál alebo tovar uvádzaš vo výkaze .To je jedna vec stránky . A druhá vec , prosím Ťa čo Vám píšu do faktúry , keď tie domény kupujete , myslím tým označenie položky ?????Označenie položky je napr.:
porada.sk obdobie od 13.5.2005-12.5.2006

Ale ak to dávam do mater. a má to ísť do tovaru, tak je to nesprávne vedené účtovníctvo a to je tiež pokutované. To aby človek nič nerobil... Mne je už zle, srdiečko zviera, dúfam, že infarkt nedostanem
Mickya
27.05.05,11:03
Mickya, ja by som to účtovala ako prevádzkovú réžiu a keď náhodou tú doménu predá, tak budem účtovať ako poskytnutú službu.Nie je mi jasné, prečo do réžie, keď tú doménu posunie ďalej zákazníkovi...
heket
27.05.05,11:05
DU kontroluje väčšinou jeden rok. Nebudú hľadať ako si účtovala minulý rok.
Mickya
27.05.05,11:47
DU kontroluje väčšinou jeden rok. Nebudú hľadať ako si účtovala minulý rok.áno, ale keď si na daňovom chytia 2 výkazy vedľa seba, uvidia nezrovnalosť.
delen
27.05.05,20:02
Nie je mi jasné, prečo do réžie, keď tú doménu posunie ďalej zákazníkovi...
Ja to účtujem tak,že to dávam do réžie, faktúra znie: prenájom virtuálneho internetového servera. Určitý priestor tej domény sa poskytuje klientom vo forme e-mail.schránok a to účtujem ako poskytnutú sluzbu. Neviem si predstavit,že by som to mala účtovať ako tovar, lebo ako by som vyriešila položku množstvo? ks? kbit ? ....som zvedavá čo mi povedia daňováci keď prídu na kontrolu
andrej_rv
27.05.05,21:32
Ja by som určite nákup a predaj domén neúčtoval ako materiál alebo tovar, pretože nemajú hmotný charakter ani sa nedajú skladovať. Svojím charakterom patria podľa mňa do dlhodobého nehmotného majetku, najskôr by som ich zaradil medzi oceniteľné práva, podobne napr. ako ochranné značky. (Mnohé "zabehnuté" domény majú vysokú trhovú hodnotu, sú predmetom obchodovania a ich cena často viacnásobne presahuje limit 50,000,- Sk, preto by som ich zaradil do dlhodobého nehmotného majetku). Pokiaľ by zakúpená doména nespĺňala ďalšie znaky dlhodobého majetku (napr. doba použiteľnosti..), ide o určitú formu využívania práv, teda o zrejme službu.
Dlhodobý nehmotný majetok, ktorý nedosahuje určenú hranicu, sa v PÚ účtuje na účet 518 - služby. Analogicky by sa podľa mňa mal nákup domény (pod 50,000,- Sk/ks) účtovať ako nákup služieb, čiže v konečnom dôsledku do prevádzkovej réžie. Obdobne predaj domén (v podstate prevod užívacieho práva) by sa mal účtovať ako predaj služieb. Zo spôsobu účtovania zároveň vychádza, že nákup domén by sa nemal v žiadnej forme prejaviť vo výkaze o majetku a záväzkoch (iba ak by šlo o domény nad 50 tis. Sk v obstarávacej cene).
Z hľadiska daňovej uznateľnosti nákupu domén by som si veľmi ťažkú hlavu nerobil - nie každý podnikateľský zámer resp. obchod sa musí podariť (viď obchody s opciami, cennými papiermi atď.).
Mickya
30.05.05,05:44
Ja by som určite nákup a predaj domén neúčtoval ako materiál alebo tovar, pretože nemajú hmotný charakter ani sa nedajú skladovať. Svojím charakterom patria podľa mňa do dlhodobého nehmotného majetku, najskôr by som ich zaradil medzi oceniteľné práva, podobne napr. ako ochranné značky. (Mnohé "zabehnuté" domény majú vysokú trhovú hodnotu, sú predmetom obchodovania a ich cena často viacnásobne presahuje limit 50,000,- Sk, preto by som ich zaradil do dlhodobého nehmotného majetku). Pokiaľ by zakúpená doména nespĺňala ďalšie znaky dlhodobého majetku (napr. doba použiteľnosti..), ide o určitú formu využívania práv, teda o zrejme službu.
Dlhodobý nehmotný majetok, ktorý nedosahuje určenú hranicu, sa v PÚ účtuje na účet 518 - služby. Analogicky by sa podľa mňa mal nákup domény (pod 50,000,- Sk/ks) účtovať ako nákup služieb, čiže v konečnom dôsledku do prevádzkovej réžie. Obdobne predaj domén (v podstate prevod užívacieho práva) by sa mal účtovať ako predaj služieb. Zo spôsobu účtovania zároveň vychádza, že nákup domén by sa nemal v žiadnej forme prejaviť vo výkaze o majetku a záväzkoch (iba ak by šlo o domény nad 50 tis. Sk v obstarávacej cene).
Z hľadiska daňovej uznateľnosti nákupu domén by som si veľmi ťažkú hlavu nerobil - nie každý podnikateľský zámer resp. obchod sa musí podariť (viď obchody s opciami, cennými papiermi atď.).Ak kúpim domény za účelom ďalšieho predaja, tak to dávam do réžie? Ja som myslela, že do réžie idú len náklady a výdavky firmy.
Do tovaru to nedávam z toho dôvodu, že potom keď ja mám z tejto domény príjem, tak to účtujem ako príjem za výrobky a služby. To by bol podľa mňa nezmysel kúpiť tovar a potom z druhej strany to dám ako príjem za výrobky a služby.
Jana Acsová
30.05.05,05:49
Ak kúpim domény za účelom ďalšieho predaja, tak to dávam do réžie? Ja som myslela, že do réžie idú len náklady a výdavky firmy.
Do tovaru to nedávam z toho dôvodu, že potom keď ja mám z tejto domény príjem, tak to účtujem ako príjem za výrobky a služby. To by bol podľa mňa nezmysel kúpiť tovar a potom z druhej strany to dám ako príjem za výrobky a služby.Mickya zase dookola. Pozri si, čo som ti uviedla predtým a následne, dôležité je, čo je na faktúre za kúpu domény "webhostingové služby?" Ak áno, tak čo stále riešime. Už tu zaznelo kopu správnych postrehov.
Susan
30.05.05,07:44
Co by ste povedali, keby sa domena uctovala ako subdodavka? Nakupim domeny 132 x - nejaka analytika, ale zaroven ich fakturujem zakaznikovi, co uctujem ako trzba 602 x (je to podla mna sluzba, lebo domena nie je hmatatelna, teda ako nejaky tovar) a vtedy oductujem zo subdodavky 518/132x .
Jana Acsová
30.05.05,09:10
Pre mňa by to bolo absolútne neprijateľné. Postupy účtovania nepustia a rovnako ani "vecná stránka účtovného prípadu".