demeter
29.02.08,20:31
Chcem sa spýtať,prečo mi na zozname prijatých faktúr sčíta zalohovú fakturu
spolu s vyrovnavajucou fakturov/pôvodna cena/,či to ma byť tak,a ešte sa chcem spýtať či do knihy záväzkov mám písať sumu na zalohovej fakture,alebo už pôvodnú cenu.Ďakujem!!!
JAJA11
29.02.08,19:57
Chcem sa spýtať,prečo mi na zozname prijatých faktúr sčíta zalohovú fakturu
spolu s vyrovnavajucou fakturov/pôvodna cena/,či to ma byť tak,a ešte sa chcem spýtať či do knihy záväzkov mám písať sumu na zalohovej fakture,alebo už pôvodnú cenu.Ďakujem!!!

Doplň číslami, je to dosť nezrozumiteľné. :)
Monika Kováčová
29.02.08,19:58
príp. doplň o aký software ide, ak si dobre zaradil otázku
Petra29
29.02.08,20:00
Ak ide o JU, poskytnutý preddavok účtuješ podľa VPD alebo BV do peň.denníka. Ja osobne ho potom evidujem v knihe ostatných pohľadávok /mám mrp/, nie záväzkoch, je to moja pohľadávka voči niekomu, že mi niečo dodá, splní, urobí,
prijatú faktúru samozrejme zaradím do knihy záväzkov,
zúčtujem preddavok - znížim pohľadávky, znížim záväzky
demeter
01.03.08,11:01
Učtujem v mrp,neskoro som zbadal ,že som dal len učtovne ine softvery,ja som daval do zoznamu faktur zalohovu fakturu na sumu 28 000,-SK,a faktura vyrovnavajucia bola 27 000,-Sk a tieto obe sumy mi tam sčita.Do knihy záväzkov som pisal len sumu na fakturu 27 000,-Sk.
Petra29
01.03.08,11:19
Učtujem v mrp,neskoro som zbadal ,že som dal len učtovne ine softvery,ja som daval do zoznamu faktur zalohovu fakturu na sumu 28 000,-SK,a faktura vyrovnavajucia bola 27 000,-Sk a tieto obe sumy mi tam sčita.Do knihy záväzkov som pisal len sumu na fakturu 27 000,-Sk.
Ak si dáš vo výstupoch - zoznam faktúr - ukážka - dole: Typ faktúry: rozbalíš a vyberieš Iba faktúry, v zozname faktúr budú len faktúry bez zálohových,
ja nedávam do knihy záväzkov zálohové fa, len po úhrade do ost.pohľadávok, ako som písala vyššie.
Vysvetlím: keď medzi rokmi by si poskytol preddavok, ktorý z hľadiska daň.výdavok vylúčiš z denníka - pretože nedošlo k dodávke, kde by si to videl v účt.výkazoch, že si to zaplatil? No jedine cez pohľadávky, ktoré eviduješ voči subjektu, ktorý preddavok zobral
demeter
01.03.08,19:44
Môžeš mi to prosim ťa vysvetliť na číslach,v pohladavkach ti potom zostane sumu zalohovej faktury alebo suma skutočnej ceny.Ja to mam tak, že po uhradení zalohy mam tovar vždy do týždňa.Ďakujem!
Petra29
02.03.08,05:43
Môžeš mi to prosim ťa vysvetliť na číslach,v pohladavkach ti potom zostane sumu zalohovej faktury alebo suma skutočnej ceny.Ja to mam tak, že po uhradení zalohy mam tovar vždy do týždňa.Ďakujem!
V pohľadávkach - celá suma preddavku /zálohy/ už zaplatenej,
v záväzkoch - skutočná celková suma z prijatej faktúry

zúčtovanie preddavku: mínus suma preddavku z pohľadávok,
mínus suma preddavku z celkovej prijatej faktúry v knihe záväzkov,
rozdiel: preplatok, nedoplatok alebo 0.