Marína
12.03.09,14:06
Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania sa zmenili od 1.1.2008.
Nie je celkom v poriadku to robiť tak, ako predchádzajúce roky.;)
PHM dávam do nákupu materiálu v členení PHM.:)
Pridám svoj názor, že to, čo sa dáva priamo do spotreby(kanc.papier, hygien. potreby, .....atd.) je vlastne materiál, len nie je vo väčšom množstve(teda ak to mám ošetrené vnútorným predpisom-smernicou), preto ho neevidujem na sklade, pretože ihneď ide do spotreby, teda je to spotrebný materiál a v účte člením analyticky napr.
materiál-PHL
materiál-do spotreby(ten sa môže členiť podrobnejšie napr. kanc.potr, hygien.potr., .... atd)
materiál-drobný HM
..... atd.
Tým, že sa spotrebúva na prevádzke, neznamená, že patrí do prevádzkovej réžie.

Aj zákony majú svoju logiku, netvrdím však, že všetky §§ znenia.



mimotemy prečo to JU tak komplikujú? A pritom sa tvária, že je to jednoduché a ani na školách sa tomu nevenujú.:eek:mimotemy
Bolo by len a len k prospechu veci, ak by vyučujúci na školách venovali pozornosť aktuálnej legislatíve a aplikovali ju do praxe(vyučovania).
andrea70
13.03.09,09:37
Prosím vás fa od vodohospod. spoločnosti t.j. vodné a stočné môžem zaúčtovať ako réžiu?
Alebo je to tiež materiál?
lenkam68
13.03.09,10:20
Ja by som to účtovala ako PR v analytickom členení zvlášť vodné a zvlášť stočné, je to pre mňa služba.
andrea70
13.03.09,10:22
Aj ja to tak účtujem, ale po tom čo sa tu o členení do materiálu popísalo som zostala v pomykove. Díky
Ejo
15.03.09,15:14
Nákup pokladničnej knihy, etikety, xeroxovanie mám dať ako materiál alebo réžia? Ide to samozrejme hneď do spotreby.
Zita5
15.03.09,15:22
Nákup pokladničnej knihy, etikety, xeroxovanie mám dať ako materiál alebo réžia? Ide to samozrejme hneď do spotreby.

Prevádzková réžia.
Ejo
15.03.09,17:28
Čo všetko sa zaraďuje medzi prevádzkové látky podľa §11? Okrem toho, čo je uvedené v zákone.
Ociviste
15.03.09,21:02
Takze veci ako lepidlo, tmel, tehly, rozny material na stavby a prestavby bytovych jadier, atd. dam do vydavky na material a mozem si v internej smernici urcit, ci budem viest skladovu kartu?
martina100
17.03.09,13:01
Ahojte poradaci, takze po preciatni vsetkych prispevkov si len chcem ujasnit: nakup phm treba nauctovat na material, kancelarske potreby, cistiace potreby a drobne vecicky tiez na material, ale pri tych nemusim viest knihu zasob, ak si to osetrim v internej smernici? Aku max. sumu mozem urcit na jednu polozku?
Vlasta Č.
18.03.09,07:17
No tak toto je presne téma, ktorú som potrebovala vidieť.
Sedela som pri nej včera 4 hodiny. Vo veľa veciach som sa utvrdila.
Ale na druhej strane som zistila, čo mi najviac komplikuje život, a to je práve analytické členenie jednotlivých stĺpcov PD, ktoré by mi malo v podstate pomáhať. Robím účtov. v krajčírskej firme, materiál mám v členení: 1/textílie; 2/drobná príprava(gombíky, nite, zipsy...); 3/obaly(sáčky, vrecká, tašky...)+vešiaky; 4/DHIM; 5/prevádzkové látky(kanc., čistiace...); 6/mat. na opravy, údržbu, úpravu; 7/PHM(podľa jednotl. áut).
-1/ a 2/ = a sklad. kartách (aj z toho nie všetko- napr. symboly ošetrov....)
-zvyšok = do spotreby

A teraz:
- zmes do ostrekovača: zaradím do 5/ alebo 6/ ?
- pečiatka v sume 160,- Sk: do 5/ alebo 4/ ?
- joklovina,rezanie doska, pílenie dosky, skrutky, konzoly - vyrobí sa z toho regál na tovar: do 6/ alebo 4/ ?
- oprava bŕzd - na 1 bločku valček brzdový, čeľuste, demontáž, výmena, odvzdušnenie: všetko do réžie alebo valčeka čeľuste do materiálu a ostatné do réžie?

........ a takto by som mohla pokračovať do nekonečna.
Mám pocit, že si robím robotu pre robotu. Veď je to v podstate je to jeden stĺpec PD.

Môžete mi doplniť do príspevku odpovede?
Vďaka!!!!!!!
Vlasta Č.
18.03.09,07:57
Posúvam
lenkam68
18.03.09,08:35
[quote=martina100;988015]Ahojte poradaci, takze po preciatni vsetkych prispevkov si len chcem ujasnit: nakup phm treba nauctovat na material, kancelarske potreby, cistiace potreby a drobne vecicky tiez na material, ale pri tych nemusim viest knihu zasob, ak si to osetrim v internej smernici? Aku max. sumu mozem urcit na jednu polozku?

Odpovie nám niekto na túto otázku? "Aku max. sumu mozem urcit na jednu polozku?"Existuje nejaké usmernenie?

Ďakujem
Jana Acsová
18.03.09,08:58
Ale na druhej strane som zistila, čo mi najviac komplikuje život, a to je práve analytické členenie jednotlivých stĺpcov PD, ktoré by mi malo v podstate pomáhať.Ani nie tak v podstate, ale reálne by malo pomáhať. Z praxe viem, že zbytočne komplikovaná analytika je zaťažujúca a spravidla ani nie je zmysluplná.

Robím účtov. v krajčírskej firme, materiál mám v členení: 1/textílie; 2/drobná príprava(gombíky, nite, zipsy...); 3/obaly(sáčky, vrecká, tašky...)+vešiaky; 4/DHIM; ...
-1/ a 2/ = a sklad. kartách (aj z toho nie všetko- napr. symboly ošetrov....)
-zvyšok = do spotrebyTak načo to členíte analyticky, keď máte skladové karty. Nikto Vám nebude pozerať analytiky ale preukázanie spotreby krajčírskeho materiálu cez "príjem x výdaj x účel spotreby" Zároveň predpoklaldám, že hovoríte o analytickom členení k položke "materiál". Čo sa týka DHIM ... predpokladám "drobný hmotný investičný majetok" ... tak tomuto pojmu nerozumiem lebo môže mať povahu:
- dlhodobého majetku hmotného,
- drobného majetku, ktorý účtovná jednotka účtuje ako zásoby.
Aj účtovanie a teda príslušnosť kolóniek PD je v oboch prípadoch rozdielna. Všeobecne však z praxe viem, že obe účtovania sú spojené s vedením evidencií:
- karty DM,
- zoznam drobného majetku zaradeného do používania.


A teraz:
- zmes do ostrekovača: zaradím do 5/ alebo 6/ ?
- pečiatka v sume 160,- Sk: do 5/ alebo 4/ ?
- joklovina,rezanie doska, pílenie dosky, skrutky, konzoly - vyrobí sa z toho regál na tovar: do 6/ alebo 4/ ? Nekomplikujete si to príliš? Joklovina, rezanie dosiek, pílenie, skrutky, konzoly ... čo je z toho? Váš DHIM - regál (podľa charakteru samozrejme o čo sa jedná a preto to patrí aj tam, kde účtujete ostatný majetok tejto povahy, predpokladám v ocenení nižšom ako hranica pre odpisovanie).

A čo napríklad rozšíriť položku: "ostatné inde nezaradené" ... Na margo tohto poznámka: pri autách sa nám osvedčilo osobitné sledovanie nákladov v prípade, že je používané aj na súkromné účely. Všetky nákladu sú pokope.


........ a takto by som mohla pokračovať do nekonečna.Veru áno. Nedajbože, že by krajčírke pribudlo niečo v predmete činnosti .-)


Mám pocit, že si robím robotu pre robotu. Veď je to v podstate je to jeden stĺpec PD.Skúste si to vylepšiť tak, aby Vám účtovníctvo pomáhalo a nekomplikovalo život.

Napríklad ... druhý rok nerobte to, čo ste z analytiky nevyužili. Ak ste niečo vôbec nepotrebovali, možno z toho vyvodiť, čo zrejme potrebovať nebudete a ak áno, viete si to aj tak získať inak ako členením stĺpca PD.
Jana Acsová
18.03.09,09:00
N
- oprava bŕzd - na 1 bločku valček brzdový, čeľuste, demontáž, výmena, odvzdušnenie: všetko do réžie alebo valčeka čeľuste do materiálu a ostatné do réžie?Čo ste si objednali? Ak opravu auta, tak je to služba. Všetko vrátane materiálu. Vy ste s materiálom na firmu neprišli, ale s opraveným autom. Krajčírka tiež nedodá látku a služby osobitne, ale to čo si objednáme. Šaty napríklad.
Vlasta Č.
18.03.09,11:21
Nie je nič poučnejšie ako dostať odpoveď na svoj problém (podotýkam "najťažší na svete") od skúseného V.I.P. poraďáka. Cítite sa ako malé decko, ktoré dostalo poza uši, ale hneď vám je všetko jasné, slniečko sa rozsvieti a osvieti vás....:D:D:D (myslím to v dobrom;)).

Takže som si nekompromisne zredukovala analytiku materiálu a prev. réžie len na tie položky, ktoré vyžadujú majitelia na sledovanie + jednu - dve pre mňa pre lepšiu kontrolu na konci roka a basta!
Ale trvalo mi to neuveríte 2 hodiny. HEURÉKA!!!

Vďaka za "nakopnutie".:):):)

P.S.: príloha pre všetkých účtovníkov a ekonómov chvíľu pred infarktom!
tinka111
22.03.09,07:40
Chcem sa len uistit, ked uctujem phm pocas celeho roka do materialu, budem to mat aj vo vykaze ziskov a strat v materiali a ja si to vnutornou smernicou prilozenou v uctovnictve len obhajim ze to slo cele do spotreby. Samozrejme k tomu mam urobenu knihu jazd s vypocitanou spotrebou....
Spravne nic ine urobit netreba??? Dakujem
kasipka
22.03.09,16:11
Kancelárske potreby - materiál by som účtovala , keby som nakúpila vo väčšom množstve na sklad , a postupne by sa zo skladu vydávalo do spotreby.

Ale ak by som kúpila jeden balík kancelárskeho papieru /500 ks A4/ tak prevádzková réžia .
To len moja poznámka;)

Tak som to našla aj v knihe Ako správne viesť účtovníctvo v roku 2008-Ing. Strahlova- kanc.potreby=prevádzková réžia.
Ako prev.réžiu účtuje aj nákup PHL, aj keď tu odzneli iné názory. Je v tom zmätok.
Viera1000
23.03.09,17:46
záhradné nožnice cena 399, debná na náradie 949, kladivo 349, pištol na tmel 79- to všetko je náradie?
Viera1000
23.03.09,18:45
opravujem všetko je to materiál?
Marína
23.03.09,19:42
Účtuje sa ako materiál v druhovom členení - drobný majetok. Eviduje sa v Knihe drobného majetku.
ibiza
24.03.09,20:29
Prosím Vás viete mi niekto poradiť ako mám zaúčtovať v alfe vloženie drobného majetku do podnikania podnikateľom? Stačí ak ho zapíšem do knihy drobného majetku? Alebo to musím spraviť nejako cez peňažný denník a vykazovať vo výkaze o majetku a záväzkoch?
dancika
25.03.09,15:27
Mam otazku: architekt dodava ako vysledny produkt svojej prace projekt - je to tovar alebo sluzba? A ak urcitu cast projektu vypracoval subdodavatel, je to sluzba, aj ked je to jedna cast projektovej dokumentacie? Alebo je to material? Uz som z toho jelen :rolleyes:
Tweety
25.03.09,15:32
Mam otazku: architekt dodava ako vysledny produkt svojej prace projekt - je to tovar alebo sluzba? A ak urcitu cast projektu vypracoval subdodavatel, je to sluzba, aj ked je to jedna cast projektovej dokumentacie? Alebo je to material? Uz som z toho jelen :rolleyes: Projektové práce sú služby.
mzdarka renca
25.03.09,19:27
Akad.mal. si kúpil plátno, myslím si správne, že to je materiál, alebo je to tovar?
Manual
25.03.09,19:30
Akad.mal. si kúpil plátno, myslím si správne, že to je materiál, alebo je to tovar?
V tomto prípade to bude materiál, pretože z toho bude "výrobok" dielo čo tam namaľuje. Tovar by to bol vtedy, keby kus toho plátna predal kolegovi maliarovi v nezmenenom stave.
mzdarka renca
25.03.09,19:32
V tomto prípade to bude materiál, pretože z toho bude "výrobok" dielo čo tam namaľuje. Tovar by to bol vtedy, keby kus toho plátna predal kolegovi maliarovi v nezmenenom stave.

Ďakujem veľmi pekne. Áno, maľoval obrazy.
Tita
26.03.09,10:27
Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.
Ak programator nakupuje rozne pc prislušenstva, usb klucik, kable, karty..a podobne doteraz som to davala do prevádzkovej réžie, takže od 1.1.2008 to má byť ako materiál???
Nepasuje mi to, pretože to nevstupuje do jeho práce...ale poradte mi kam a preco to tam dat:) este stiham preuctovat:)
Nepovazujem tieto drobnosti za KM tak nemusim viest v materiály evidenciu zásob? Hned to spotrebováva.
ego.mc
26.03.09,11:07
Aj keď zotrvačnosť velí do prevádzkovej réžie, patrí to všetko do materiálu (zvlášť, ak to použije do PC u zákazníka).
Ak to hneď spotrebuje, nie je treba viesť skladovú evidenciu, ale mal by mať o tom interný predpis.
Tita
26.03.09,11:18
Aj keď zotrvačnosť velí do prevádzkovej réžie, patrí to všetko do materiálu (zvlášť, ak to použije do PC u zákazníka).
Ak to hneď spotrebuje, nie je treba viesť skladovú evidenciu, ale mal by mať o tom interný predpis.
No nie u zakaznika, prevažne ide o pomôcky k jeho praci, veci do jeho pc, notebooku a tak, skratka na jeho prevadzku.
Tita
26.03.09,11:29
No nie u zakaznika, prevažne ide o pomôcky k jeho praci, veci do jeho pc, notebooku a tak, skratka na jeho prevadzku.
Ešte doplním, ide len o to že namiesto v stlpci PR to budem mat v stlpci material:) ????

ale nemusim sa toho velmi bat že mi to prida pracu navyse:)??

pretoze prave uzatvaram JU zivnostnika ktory zrusil k 29.12.2008 zivnost..tak si to uz velmi nechcem zamotat:)
ak je to v mojom pripade len o stlpcoch tak to idem prehodit:)
vykazy mam mat nulove a zavazky pohladavky vysporiadane na konci roka..preto som to nechcela este motat kratkodobym majetkom:)
luciana1
26.03.09,12:25
Sme zubna ambulancia, vsetko co kupime ide ihned do spotreby,co sa tyka materialu-vydaj do spotreby. Ale preco, by do materialu mali ist aj PHM. To sa nekupuje do zasoby. Ako to vydam, akoze zo skladu?
auctovnicka
26.03.09,16:40
Dobry den,

nema niekto vzor "Interna smernica" pre SZCO, ktory nakupeny material na zaciatku zakazky do skoncenia nakupi a ihned da do spotreby?

Dakujem
dancika
29.03.09,07:14
Mozes poprosit niekoho o odsuhlasenie, resp. opravu toho, ako som pochopila celu tuto sekciu material kontra rezia...?

Drobny majetok - notebook, fotoaparat, tlaciaren, stol, stolicka... Nakup v PD ako VOZD - material - s dobou pouzitia viac ako 1 rok, zaevidujem na sklad (zasoby) a vyradim hned dnom zacatia pouzivania (napr. na 2.den po nakupe??), takze vo vykaze MaZ uz nebude figurovat?? Ak to budem mat v skladovej evidencii, tak nepotrebujem internu smernicu (ktora fakt neviem, ako ma vyzerat :rolleyes:)
Odborna literatura - prevadzkovy material - tu tiez hned vyradim do pouzivania, kedze SZCO ju pouziva na dosiahnutie zarobku.
Software - ostava ako prevadzkova rezia
Papiere, obalky, DVD media a pod. ostavaju v zasobach a do spotreby ich davam postupne, ako sa pouziju pri zakazkach, takze vo vykaze MaZ ostava len ich zostatok (cize tie nakupene v decembri :D)

Chapem to spravne?? Dakujem vsetkym vopred za radu, nech viem, ci mozem DP konecne vytlacit a vyexpedovat a konecne sa vecer vyspim :cool:
L-M
15.04.09,10:14
Trochu som pozmenila môj príspevok, už si asi 2 hodiny čítam túto tému. Takže môžem si to ešte zhrnúť, viem, že už je to tu aspoň sto krát.
Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR.

Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku?

A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiežmateriál v členení na KM- zapísane v knihe KM?

Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.

V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.

A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .
A aj doprava-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem
Katka22
15.04.09,16:59
Dobrý večer
Skúsim napísať ako to účtujem ja , aj ja mám v tom chaos a budem tiež rada ak nás niekto usmerní :)
Ďakujem


Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.- to účtujem ako PR -prevádzkové náklady
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR. - ja to účtujem ako materiál lebo to považujem za pomocný materiál .
Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku? - áno aj ja to tak účtujem .
A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiež materiál v členení na KM- zapísane v knihe KM?-áno aj ja to tak účtujem
Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.- súhlasim s internou smernicou ,sú tam stanovené jasné pravidla kam a čo účtovať .
V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.
A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .- podľa mňa sú to služby takže PR
A aj doprava -aj doprava je služba takže ak mám faktúru alebo blok za dopravu považujem to za službu a účtujem to do PR
-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť - účtujem takéto služby ako PR a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem[/quote]
L-M
15.04.09,17:08
Dobrý večer
Skúsim napísať ako to účtujem ja , aj ja mám v tom chaos a budem tiež rada ak nás niekto usmerní :)
Ďakujem


Materiál: PHM, čist. prostr.,kanc.potreby- nie vo veľkom.- to účtujem ako PR -prevádzkové náklady
A prosím Vás - stavebná firma- stavia domy a robí hydroizolačné práce- klince,matky,meter,štetce,farby,riedidlá,šroby, kladivá, nože,vŕtaky- všetko materiál?- lebo ja som tieto veci, ktoré sa nezapracovávajú do stavieb a použijú sa napr.- klince na šalovanie a potom sa vyhodia , štetce,vrtáky...dávala ako PR. - ja to účtujem ako materiál lebo to považujem za pomocný materiál .
Náradie, píla a vŕtačka,ktoré sa kúpi a hneď začne používať tiež akomateriál v členení na KM a zapísať do knihy krátkodobého majetku? - áno aj ja to tak účtujem .
A ešte čo taký LCD monitor a vysávač- tiež materiál v členení na KM- zapísane v knihe KM?-áno aj ja to tak účtujem
Budem si musieť urobiť internú smernicu, že všetky tieto veci idú hneď do spotreby- aj to tak naozaj je- nekupujeme do zásoby.- súhlasim s internou smernicou ,sú tam stanovené jasné pravidla kam a čo účtovať .
V roku 2008 mám PHM aj čist. prostr.účtované ako PR, aj tie ostatné veci, ktoré som uviedla vyššie- čo teraz s tým?
Prerobiť to a posielať opravný výkaz o Pa V. Zmení sa vlastne iba členenie. Už v tom mám riadny chaos.
A to som si tento rok tak pekne rozčlenila PR- takú analytiku som urobila a budem to musieť všetko prehodiť do materiálu.
Ale nikde nie je definované čo sa účtuje ako PR- preto lebo v každom odbore je to niečo iné?
Čo je PR podľa Vás napr. v stavebníctve? - iba služby ako telefón, alektrika, voda ,internet .- podľa mňa sú to služby takže PR
A aj doprava -aj doprava je služba takže ak mám faktúru alebo blok za dopravu považujem to za službu a účtujem to do PR
-ak nám prepravujú štrk, zemné práce-ktoré si dáme urobiť - účtujem takéto služby ako PR a potom to spolu s našou prácou vyfakturujeme.
A čo ak je firma , ktorá napr. stavia domy- klampiarské práce dá urobiť niekomu inému- je to preňho PR- v členení nepr.- subdodávky?

Dajak som sa rozpísala a asi som sa už celá zamotala.
Škoda, že som túto tému nenašla už skôr.
Budem vééééééééééééľmi vďačná, keď sa mi na to pozriete a opravíte ma- vopred veľmi pekne ďakujem[/QUOTE]
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické.
L-M
15.04.09,17:12
:rolleyes:Veru zišli by sa dajaké praktické príručky- ja to mám rada vysvetlené tak polopate.
Ten , kto je už v zákonoch ako doma- je mu to hneď jasné-ale čo my začiatočníci?:(
Katka22
15.04.09,17:28
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?- ja by som to zaúčtovala ako materiál + evidencia krátkodobého maj.
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické.[/quote] -Áno je to v postupoch účtovania , no mne sa to zdá nelogické to účtovať ako materiál (všetko čo mi slúži na chod prevádzky) .
Určtite by to zachránila ta smernica :):):) .
lenkam68
15.04.09,17:51
Určite ti smernica nepomôže pri porušení postupov účtovania JÚ § 11 odst. 2, ktorý ti hovorí, čo máš účtovať ako materiál. Ty si len v smernici určíš, ktorý materiál ti ide priamo do spotreby, bez skladovej evidencie, ale nie, že materiál budeš účtovať ako PR.
L-M
15.04.09,19:38
Ďakujem Ti Katka
- ja som totiž doteraz účtovala nákup náradia,tak ako doteraz moja predchodkyňa- keďže som stále začiatočník a samouk ako PR- v členení nákup KM- takže teraz aspoň tento rok prerobím.
Ten minulý už nechám tak. Veď výsledok čo sa tyka dane je aj tak rovnaký-dúfam, že to nebude tragédia, aj keď veru postupy účtovania sa majú dodržiavať.
A prosím ťa aj vysávač- ako materiál- KM?- ja by som to zaúčtovala ako materiál + evidencia krátkodobého maj.
Práve to, že som si prečítala celú túto tému a naozaj v postupoch účtovania JÚ je nákup PHM, čist.prostr. ako materiál aj keď mne sa to zdá dosť nelogické. -Áno je to v postupoch účtovania , no mne sa to zdá nelogické to účtovať ako materiál (všetko čo mi slúži na chod prevádzky) .
Určtite by to zachránila ta smernica :):):) .[/QUOTE]


Ja mám taký pocit, že v JÚ je viac vecí nelogických( zbytočne komplikovaných).
Napr. v ALFE, keď účtujem platbu platobnou kartou najprv si z prieb. položky prijmem a až potom na ňu vydám- a potom to stále pri kontrole účtovníctva vypisuje chybu- ktorú vraj treba ignorovať,lebo inak sa to zatiaľ v programe nedá...- vidím, že aj ty pracuješ v ALFE, tak vieš o čom hovorím.
Takže k jednej platbe- mám hneď 3 zápisy.
Čo už asi si treba len zvyknúť- aj na to, že skoro všetko je materiál.:mad:

Asi mi to pôjde dosť ťažko,ale nič iné nám neostáva, ak nechceme porušiť postupy účtovania- (ako píše lenkam68) keď naši zákonodarcovia stále dačo menia.:mee:
Prajem dobrú noc:)
L-M
16.04.09,07:35
Tak som sa dala do prepisovania PR na materiál- ale nie som si istá-
ak mám na 1 bloku- demontáž,montáž vyváženie- pneumatík
a duša.
Tak to možem dať do PR?
Snehové reťaze- tiež materiál?

A ešte - aktualizačná karta na GARMIN- PR alebo materiál v členení KM -už fakt neviem.
Ešte toho bude asi viac,ale snažím sa dobre porozmýšľať, aby som Vás nezaťažovala.
Vopred ďakujem za pomoc
lenkam68
16.04.09,09:06
Tak som sa dala do prepisovania PR na materiál- ale nie som si istá-
ak mám na 1 bloku- demontáž,montáž vyváženie- pneumatík
a duša.
Tak to možem dať do PR? - áno, je to služba - údržba vozidla, pokiaľ ste tú dušu nekúpili na sklad
Snehové reťaze- tiež materiál? - áno

A ešte - aktualizačná karta na GARMIN- PR alebo materiál v členení KM -už fakt neviem. - ja by som to dala ako PR - služba UPGRADE
Ešte toho bude asi viac,ale snažím sa dobre porozmýšľať, aby som Vás nezaťažovala.
Vopred ďakujem za pomoc

Ja sa snažím vychádzať vždy z podvojného účt., tam sú služby - PR a všetko ostatné materiál
Eva Póčová
16.04.09,16:45
Ahojte baby,
môžete mi pomôcť jednou vecou. Už som to tu celý prečítala, ale nechápem to celkom na 100 % a nechcem to pokaziť.
Mám tu prípad: SZČO si nakúpil osem automatov po 100,-€, ktoré by chcel prerobiť na eurá (sofware) a potom ich ďalej predať, alebo prenajímať.
Mám tie stroje zaradiť do krátk.majetku a v PD zaúčtovať do prev.réžie alebo medzi materiálov?
Alebo ako to mám vôbec zaúčtovať?
Ďakujem
Tweety
16.04.09,16:56
Ahojte baby,
môžete mi pomôcť jednou vecou. Už som to tu celý prečítala, ale nechápem to celkom na 100 % a nechcem to pokaziť.
Mám tu prípad: SZČO si nakúpil osem automatov po 100,-€, ktoré by chcel prerobiť na eurá (sofware) a potom ich ďalej predať, alebo prenajímať.
Mám tie stroje zaradiť do krátk.majetku a v PD zaúčtovať do prev.réžie alebo medzi materiálov?
Alebo ako to mám vôbec zaúčtovať?
Ďakujem
Ak ich kúpil za účelom predaja, dala by som ich do nákupu materiálu.
Eva Póčová
16.04.09,17:16
No najprv ich po úprave chcel predať, ale už teraz ani sám nevie a asi by ich aj prenajímal. Je v tom nejaký rozdiel? Čo keď napr. 3 predá a 5 prenajíma? Musím to potom prerobiť?
macula
17.04.09,08:29
Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.
Sabadka
17.04.09,10:33
No najprv ich po úprave chcel predať, ale už teraz ani sám nevie a asi by ich aj prenajímal. Je v tom nejaký rozdiel? Čo keď napr. 3 predá a 5 prenajíma? Musím to potom prerobiť?
žiadny. Či predá alebo prenajíma má z toho zisk. Daj to na materiál
Sabadka
17.04.09,10:33
Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.
Podľa mňa je to prevádzková réžia
ego.mc
17.04.09,13:34
Je to nákup materiálu.
betka
17.04.09,17:20
Ahojte,účtujem reštauráciu v JÚ a to mám nákup pohárov, panvíc, nádob, utierok, špongií na riad, servítky dať do nákupu materiálu? Nekupujú vo veľkom, vždy je to menej kusov, ale častejšie.

Postupy účtovania v JU:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html

Záver: nákup materiálu, pričom v IS si môžete uviesť,

§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov


(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

11/8
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Monika Kováčová
17.04.09,18:14
betka, ja som sa pokúsila zhrnúť tému už na 14 strane tu: http://www.porada.sk/950731-post137.html
myslím, že už to nikto nečíta, škoda. pravdepodobne i tvoj "záver" nie je vôbec záver.
Adkah
20.04.09,09:14
Ahojte Poradci.
Práve som dočítala túto tému. Pletie sa to aj mne, ale je toho veľa. Preto mám aj ja otázky. Potrebujem sa uistiť či to dobre účtujem.
Krajčírka FO nakupuje materiál (plecné vložky), predpokladám že materiál je aj spona na sukňu, gombík, zips, ale nie je i jasné kde zaradím visačky- réžia či tovar? Dáme si ich vyrobiť a potom ich pripneme k ušitému saku alebo aj kúpenému saku (nákup tovaru) s názvom predajcu. Nezmeníme jej stav ako pri materiály. A ešte napr. spona na kravatu-nákup tovaru, figurína do výkladu- réžia?

Ďakujem.
hanelie
20.04.09,09:21
všetko, čo je súčasťou nejakého celku / výrobku/ sa učtuje ako materiál -

ak by p. krajčírka predávala k šatám aj nejaké doplnky, ktoré majú dekoratívny účel - to je nákup tovaru


režia je napr. nákup vešiakov, pracovných pomôcok / nožnice, ihly ap
opravujem - do prevádzkovej réžie sa zahrňajú výdavky napr: mzdy, služby, nájomné,
hľadala som konkrétný zoznam čo všetko môže ísť do réžie, ale akosi som nijaké metodické usmernenie nenašla /
macula
20.04.09,09:36
všetko, čo je súčasťou nejakého celku / výrobku/ sa učtuje ako materiál -

ak by p. krajčírka predávala k šatám aj nejaké doplnky, ktoré majú dekoratívny účel - to je nákup tovaru
režia je napr. nákup vešiakov, pracovných pomôcok / nožnice, ihly ap

Tak podľa toho, čo som tu čítala, tak nákup vešiakov, ihiel, nožníc a aj figurína do výkladu by sa mala účtovať do nákupu materiálu.
Monika Kováčová
20.04.09,10:53
Tak podľa toho, čo som tu čítala, tak nákup vešiakov, ihiel, nožníc a aj figurína do výkladu by sa mala účtovať do nákupu materiálu.
Presne tak
kkllc
20.04.09,11:14
Aj ja som strávila dlhý čas na : materiál , alebo réžia. Chcen sa uistiť či som to dobre pochopila:
Sme prepravná firma a tak PHM, náhr. diely, oleje, pr. náplne a všetko dávam ako materiál. Urobím internú smernicu, že xy..nebudem evidovať na skladové karty. Aj ked kúpi jeden sprej....všetko do materiálu.
Umyvárka je služba (aj ostatné služby) a tak to ide do réžie. Aj SPP, voda, plyn, telefóny = PR. A údržba budovy? Ako materiál - údržba budovy.
Ak je som to zle pochopila, tak ma prosím opravte.
Adkah
20.04.09,11:23
všetko, čo je súčasťou nejakého celku / výrobku/ sa učtuje ako materiál -

ak by p. krajčírka predávala k šatám aj nejaké doplnky, ktoré majú dekoratívny účel - to je nákup tovaru
režia je napr. nákup vešiakov, pracovných pomôcok / nožnice, ihly ap

Ale ja som sa nepýtala v súvislost so skladovou evidenciou- zásoby. Neviem či som sa dobre vyjadrila. Ale nejako mi to nesedí. Prečo mám nožnice účtovať na materiál, keď je to vlastne nástroj pre krajčírku?
kkllc
20.04.09,11:26
Asi lebo je to ako drobný majetok a ten by si mala dať akože na skladovú kartu a evidovať.????Asi
Zita5
20.04.09,11:41
mimotemy Ja osobne z tejto témy už ani neviem čia som :);)
Adkah
20.04.09,11:43
Asi lebo je to ako drobný majetok a ten by si mala dať akože na skladovú kartu a evidovať.????Asi

ok. A tie visačky ako nákup materiálu pretože keď to tam pripne, tak to bude súčasť tovaru čiže to predá ako celok. Myslím si správne?
Prosím napíšte mi §. Ďakujem.
ego.mc
20.04.09,11:46
Pozrite si príspevok číslo 300.
ego.mc
20.04.09,11:47
mimotemy Ja osobne z tejto témy už ani neviem čia som :);)
Dúfam, že aj naďalej poraďácka...
Adkah
20.04.09,12:03
Pozrite si príspevok číslo 300.

To som už čítala. Dik.
kkllc
20.04.09,12:05
ok. A tie visačky ako nákup materiálu pretože keď to tam pripne, tak to bude súčasť tovaru čiže to predá ako celok. Myslím si správne?
Prosím napíšte mi §. Ďakujem.

Podľa mňa su visačky - materiál. Tovar to nie je, lebo to nepredávaš na kus, ale je to súčasť tovaru. Dáš to akože na sklad, ako materiál a po častiach spotrebúvaš.
PR to nie je, lebo to teoreticky môžeš dať na sklad. PR je podľa mna to, čo nie je možné dať na sklad.:confused:
Aspoň ja som to tak pochopila. neviem, či správne.
A § 11 - 2 : Ako materiál sa účtujú.....(Postupy účtovania JÚ)
hanelie
20.04.09,12:19
Jana Acsová
20.04.09,12:40
opravujem - do prevádzkovej réžie sa zahrňajú výdavky napr: mzdy, služby, nájomné...Tie mzdy by som odporúčala vylúčiť. V súvislostiach, ako sa rozvíja táto téma by to mohlo byť zle pochopené. Mzdy majú osobitný stĺpec v peňažnom denníku - sú samostatným výdavkovým druhom. Účtujú sa vo výške brutto miezd, t.j.: výplaty, zrážky, daňové bonusy.
Poznámka:
O daňovom bonuse účtujeme plusom alebo mínusom podľa charakteru účtovného prípadu (vyplatené zamestnancovi, vrátené z DÚ).

...hľadala som konkrétný zoznam čo všetko môže ísť do réžie, ale akosi som nijaké metodické usmernenie nenašlaNie je možné všetko obsiahnuť v metodickom usmernení. Najmä nie pre položku, ktorej vecnou náplňou je "účtovať všetko, čo vecne nie je možné priradiť k ostatným výdavkom". Tými ostatnými výdavkami PD zjednodušene sú:
- materiál,
- tovar,
- mzdy,
- odvody,
- sociálny fond.
Adkah
20.04.09,12:42
všetko, čo je súčasťou nejakého celku / výrobku/ sa učtuje ako materiál -

ak by p. krajčírka predávala k šatám aj nejaké doplnky, ktoré majú dekoratívny účel - to je nákup tovaru


opravujem - do prevádzkovej réžie sa zahrňajú výdavky napr: mzdy, služby, nájomné,
hľadala som konkrétný zoznam čo všetko môže ísť do réžie, ale akosi som nijaké metodické usmernenie nenašla /

Tie visačky tam dám až keď sa dáva tovar na predajňu, oceňuje atď. Čiže nie sú súčasťou tovaru ako napr. gombik, zips. To nevadí? Jednoducho keď predávam vyrobené šaty s visačkou, tak je to materiál a keď kúpim sveter (tovar) tak je visačka čo? Réžia?
Ďakujem hanelie za odpoveď.
kkllc
20.04.09,12:45
Podľa mna je visačka státe ako materiál. Iba v prípade, že ju púpiš za 1€ a predáš za 1,10€ je to tovar. Ale ty nikdy visačku samostatne nebudeš predávať.
kkllc
20.04.09,12:47
Aj ja som strávila dlhý čas na : materiál , alebo réžia. Chcen sa uistiť či som to dobre pochopila:
Sme prepravná firma a tak PHM, náhr. diely, oleje, pr. náplne a všetko dávam ako materiál. Urobím internú smernicu, že xy..nebudem evidovať na skladové karty. Aj ked kúpi jeden sprej....všetko do materiálu.
Umyvárka je služba (aj ostatné služby) a tak to ide do réžie. Aj SPP, voda, plyn, telefóny = PR. A údržba budovy? Ako materiál - údržba budovy.
Ak je som to zle pochopila, tak ma prosím opravte.

Prisím môžte sa na to pozrieť či som to správne pochopila?
Jana Acsová
20.04.09,12:49
Tie visačky tam dám až keď sa dáva tovar na predajňu, oceňuje atď. Čiže nie sú súčasťou tovaru ako napr. gombik, zips. To nevadí? Jednoducho keď predávam vyrobené šaty s visačkou, tak je to materiál a keď kúpim sveter (tovar) tak je visačka čo? Réžia?
Ďakujem hanelie za odpoveď.Nie som hanelie, ale zjednodušene to poviem takto:
-smerom do skladu (tovar),
-smerom von zo skladu (materiál).
Skladom tu rozumieme aj zásoby na predajni.

T.j. visačka je spojená s predajom tovaru a nie s jeho naskladnením (nezvyšuje jeho hodnotu). Takže materiál. VŽDY. Nikdy nebude mať charakter tovaru v prípade, že na visačke je cenovka. Iba keby visačka slúžila inému účelu.
Jana Acsová
20.04.09,12:55
A údržba budovy? Ako materiál - údržba budovy.Ak ste kúpili novú dlažbu na výmenu poškodenej tak je to materiál. Predpokladám opravu vo vlastnej réžii.

Ak údržbu budovy zabezpečuje externý dodávateľ, ktorý pri tom použije vlastný materiál, tak všetko bude réžia - prijmete služby údržby budovy.
hanelie
20.04.09,12:57
čiže je potrebné vytvoriť skladovú kartu a zaradiť do drobného hmotného majetku alebo sa mýlim?
otázka k visačkám na odevy
Jana Acsová
20.04.09,13:01
Visačka na odevy nie je "drobným hmotným majetkom" v mojom chápaní. Je to materiálová zásoba, t.j. sleduje sa príjem, výdaj, zostatok.

Drobným hmotným majetkom chápem napr. kalkulačku, skrinku, tlačiareň, figurínu (v ostatnom prípade) atď. podľa charakteru činnosti účtovnej jednotky a jej vnútorných podmienok. Niečo, čo nie je spojené s okamžitým spotrebovaním. Visačku zavesím na odev a je po zásobe. Kalkulačku používam aj 3 roky (ak sa zadarí).
Adkah
20.04.09,13:05
Ďakujem veľmi pekne Všetkým za pomoc a trpezlivosť. Konečne už môžem pokojne spávať.
kkllc
20.04.09,14:16
Na drobný hmotný majetok si urobíš internú smernicu, že na kartách DHIM budeš evidovať majetok od 35€ a máš to. Nebudeš predsa každú somarinu evidovať. Dáš to ako výdavok materiál, ale nebudeš evidovať. (kalkulačka...)
kkllc
20.04.09,14:18
Ďakujem pekne za polopate vysvetlenú tému.
Jana Acsová
20.04.09,14:35
Na drobný hmotný majetok si urobíš internú smernicu, že na kartách DHIM budeš evidovať majetok od 35€ a máš to.Zásadne neevidujeme na kartách majetok, ktorý nepovažujem za dlhodobý. T.j. ak hovoríme o drobnom hmotnom majetku, tento účtujeme ako zásoby s tým, že postačuje evidencia formou zoznamu majetku zaradeného do používania. Jej forma nie je predpísaná.
Ak hovoríme o drobnom dlhodobom majetku, tento sa eviduje na kartách a odpisujeme dlhšie ako 1 rok.
V tom je rozdiel medzi mnou uvádzaným "drobným hmotným majetkom" a "drobným dlhodobým hmotným majetkom".
Môže sa jednať o tú istú vec u rôznych účtovných jednotiek, s rozdielnym účtovaním podľa zásad stanovených účtovnou jednotkou v smernici.


Nebudeš predsa každú somarinu evidovať. Dáš to ako výdavok materiál, ale nebudeš evidovať. (kalkulačka...).-) Nie nie je skutočne potrebné evidovať všetko. Malo by platiť, že evidovať by sa malo to, na čom nám z najakých dôvodov záleží. Napríklad mobilné telefóny (viažu sa k nim poplatky), tlačiarne (viažu sa k nim tonery) a podobne. Ďalším kritériom môže byť sledovanie spotreby podľa jednotlivých zamestnancov, (zabránenie plytvaniu), zoznamy zariadenia kancelárií, dielní, drahé náradie pridelené zamestnancovi, t.j. napríklad evidencia podľa miesta uloženia a podobne.
L-M
23.04.09,06:33
Pekný deň prajem- mohla by som sa opýtať na DN- dialničné nálepky-podľa mňa zaradiť do PR- veď je to vlastne služba- že môžme jazdiť po dialnici. Rozmýšľam správne?
A duša na MV- samostatne na bloku- materiál, alebo PR?Už som mala odpoveď ak je spolu s montážou a vyvážením pneumatík je to PR, ale samostatne už neviem( fakt som z toho jeleň.)
Všetko čo súvisí s údržbou MV je PR- asi nie veď oleje, voda do ostrekovača je materiál.
Tak čo áno a čo nie? Ak dám MV do opravy- je to PR. A ak si kúpim náhr. diely sama- tie sú materiál? a potom to odnesiem do opravy aj stými náhr. dielmi.
Už si asi niekde aj sama odpovedám, ale mohli by ste sa mi na to prosím pekne pozrieť, nech niečo nepokazím- kým sa mi to dostane " do krvi" čo je čo.
Lucia
L-M
23.04.09,09:56
Posúvam
Monika Kováčová
23.04.09,10:05
Pekný deň prajem- mohla by som sa opýtať na DN- dialničné nálepky-podľa mňa zaradiť do PR- veď je to vlastne služba- že môžme jazdiť po dialnici. Rozmýšľam správne?
A duša na MV- samostatne na bloku- materiál, alebo PR?Už som mala odpoveď ak je spolu s montážou a vyvážením pneumatík je to PR, ale samostatne už neviem( fakt som z toho jeleň.)
Všetko čo súvisí s údržbou MV je PR- asi nie veď oleje, voda do ostrekovača je materiál.
Tak čo áno a čo nie? Ak dám MV do opravy- je to PR. A ak si kúpim náhr. diely sama- tie sú materiál? a potom to odnesiem do opravy aj stými náhr. dielmi.
Už si asi niekde aj sama odpovedám, ale mohli by ste sa mi na to prosím pekne pozrieť, nech niečo nepokazím- kým sa mi to dostane " do krvi" čo je čo.
Lucia
diaľničné nálepky, známky, kolky, ceniny sa účtujú ako ceniny
Duša na MV - náhradné diely k Hmotnému majetku = materiál
opravy, výmeny pneumatík, servisné práce - t.j. služby sú réžia, náhradné diely sú materiál
L-M
23.04.09,10:17
diaľničné nálepky, známky, kolky, ceniny sa účtujú ako ceniny
Duša na MV - náhradné diely k Hmotnému majetku = materiál
opravy, výmeny pneumatík, servisné práce - t.j. služby sú réžia, náhradné diely sú materiál
Ďakujem-ale tým DN asi nechápem-veď keď ich kúpim nalepím si ich rovno na MV- a v PD nie je stĺpec výdavok- ceniny. Tak to potom bude - PR?
Veď aj stravné lístky- evidujem v ceninách a keď ich preúčtujem na konci mesiaca v PD- dám stĺpec -PR.
Možno sú to pre Vás hlúpe otázky, ale budem veľmi vďačná za radu- stále sa iba učím...
Ďakujem
Monika Kováčová
23.04.09,10:20
ceniny určite nie sú materiál, ale PR :)
L-M
23.04.09,10:25
ceniny určite nie sú materiál, ale PR :)
Ja len pre istotu, nech niečo nepokazím:o
Ešte raz pekne ďakujem- mám pocit, že sa do toho nikdy nedostanem:(
L-M
24.04.09,06:11
Zase som tu - prepáčte, ale naozaj neviem- mám doklad na ktorom je betón, ale aj doprava a vykládka.
Čo teraz s tým - mám to do PD zapísať dvoma zápismi betón ako materiíl a to ostatné ako PR. Môže sa to tak - keď je to na jednom doklade.
Doteraz sme to robili tak, že ktorá suma bola vyššia do toho stĺpca PD sme to zaradili.
Betón je - 1200€ a doprava a nakl+vykl. spoleu- 170€.
Ďakujem vopred veľmi pekne za radu :).
Monika Kováčová
24.04.09,06:29
Zase som tu - prepáčte, ale naozaj neviem- mám doklad na ktorom je betón, ale aj doprava a vykládka.
Čo teraz s tým - mám to do PD zapísať dvoma zápismi betón ako materiíl a to ostatné ako PR. Môže sa to tak - keď je to na jednom doklade.
Doteraz sme to robili tak, že ktorá suma bola vyššia do toho stĺpca PD sme to zaradili.
Betón je - 1200€ a doprava a nakl+vykl. spoleu- 170€.
Ďakujem vopred veľmi pekne za radu :).
skôr sa mi to javí ako VNZD : technické zhodnotenie? obstaranie nehnuteľnosti? účtovný prípad treba posúdiť komplexne - suma je vyššia ako 996 € - zvážiť odpisovanie.
L-M
24.04.09,06:33
skôr sa mi to javí ako VNZD : technické zhodnotenie? obstaranie nehnuteľnosti? účtovný prípad treba posúdiť komplexne - suma je vyššia ako 996 € - zvážiť odpisovanie.
Prepáč Monika nevyjadrila som sa komplexne- je to stavebná firma -stavia domy- takže betón je pre ňumateriál a doprava a nakl.+ vykládka PR. Len neviem čo stým- ak je to na jednom doklade...:(
Marianna01
24.04.09,06:36
Prepáč Monika nevyjadrila som sa komplexne- je to stavebná firma -stavia domy- takže betón je pre ňumateriál a doprava a nakl.+ vykládka PR. Len neviem čo stým- ak je to na jednom doklade...:(

treba to rozpísať na materiál a prev. réžiu
L-M
24.04.09,06:41
treba to rozpísať na materiál a prev. réžiu
Ďakujem .
Takže tak, ako som písala vyššie 2 zápisy v PD na jeden blok- nie je to problém??
Marianna01
24.04.09,06:46
Ďakujem .
Takže tak, ako som písala vyššie 2 zápisy v PD na jeden blok- nie je to problém??

žiaden problém - jeden PD - dva aj viac zápisov v závislosti od toho, čo je na tom doklade.
Monika Kováčová
24.04.09,07:16
Prepáč Monika nevyjadrila som sa komplexne- je to stavebná firma -stavia domy- takže betón je pre ňumateriál a doprava a nakl.+ vykládka PR. Len neviem čo stým- ak je to na jednom doklade...:(

doprava súvisiaca s nákupom materiálu môže byť ako obstarávací náklad v členení nákup materiálu
L-M
24.04.09,07:46
doprava súvisiaca s nákupom materiálu môže byť ako obstarávací náklad v členení nákup materiálu
Takže tým pádom stačí jeden zápis v PD- ako výdavok v členení- materiál. Ale ostatnú dopravu v súvislodti s nákupom materiálu evidujem ako PR. Pretože ju mám vzvlášť na FA.
Len teraz mám prípad- kde je spolu na jednom pokl.doklade- materiál a doprava.
Asi by som mala dať potom radšej tie dva zápisi V PD na ten doklad a rozčleniť to.A najlepšie bude ak potom dám na tie 2 VPD v PD rovnaké číslo- však. Potom to bude prehľadnejšie, že to patrí k jednému dokladu z ERP.
Marianna01
24.04.09,08:07
Takže tým pádom stačí jeden zápis v PD- ako výdavok v členení- materiál. Ale ostatnú dopravu v súvislodti s nákupom materiálu evidujem ako PR. Pretože ju mám vzvlášť na FA.
Len teraz mám prípad- kde je spolu na jednom pokl.doklade- materiál a doprava.
Asi by som mala dať potom radšej tie dva zápisi V PD na ten doklad a rozčleniť to.A najlepšie bude ak potom dám na tie 2 VPD v PD rovnaké číslo- však. Potom to bude prehľadnejšie, že to patrí k jednému dokladu z ERP.

neviem, akým softom to spracúvaš, ale väčšina dovoľuje v jednom doklade urobiť viac zápisov a tak nemusíš vytvárať viac pokl. dokladov. Na tom jednom si dáš rozúčtovanie - čo je materiál, réžia, tovar...
L-M
24.04.09,08:15
neviem, akým softom to spracúvaš, ale väčšina dovoľuje v jednom doklade urobiť viac zápisov a tak nemusíš vytvárať viac pokl. dokladov. Na tom jednom si dáš rozúčtovanie - čo je materiál, réžia, tovar...
V ALFE- tam sa to nedá- veď nevadí urobím 2 zápisy- len aby som to mala dobre- účtovne.:)
kkllc
15.05.09,09:33
Tak a som tu zas. Už som si myslela, že to chápem a zase som zneistela.

Sme firma ktorá poskytuje službu - prepravu osôb.

Podľa toho čo som tu čítala som bola presvedčená, že PHM, oleje...je materiál + Interná smercica....

Stretla som však viac účtovníčok a tie mi tvrdili, že to je PR, lebo do materiálu sa účtuje len vyrobny proces, t.j. palivo pri vyrobkoch / rozvoz vyrobkov a pod. / Vsetko ost.je rezia.

tak som tam kde som bola.:eek: Prosím aby ste sa vyjadrili.
kkllc
15.05.09,10:18
posúvam
Monika Kováčová
15.05.09,10:42
Tak a som tu zas. Už som si myslela, že to chápem a zase som zneistela.

Sme firma ktorá poskytuje službu - prepravu osôb.

Podľa toho čo som tu čítala som bola presvedčená, že PHM, oleje...je materiál + Interná smercica....

Stretla som však viac účtovníčok a tie mi tvrdili, že to je PR, lebo do materiálu sa účtuje len vyrobny proces, t.j. palivo pri vyrobkoch / rozvoz vyrobkov a pod. / Vsetko ost.je rezia.

tak som tam kde som bola.:eek: Prosím aby ste sa vyjadrili.
Pravda je to, čo si tu čítala. Viac účtovníčok, ktoré ti tvrdili, že PHM a oleje sú PR, by si malo prečítať Postupy účtovania v JÚ platné od 1.1.2008, konkrétne § 10 Zásoby.
kkllc
15.05.09,10:54
Ďakujem. Prajem pekný víkend.
Manual
15.05.09,11:11
Pravda je to, čo si tu čítala. Viac účtovníčok, ktoré ti tvrdili, že PHM a oleje sú PR, by si malo prečítať Postupy účtovania v JÚ platné od 1.1.2008, konkrétne § 10 Zásoby.
Monika trošku máš rýchle prsty = preklep :) je to §11 ale podstata je tá istá :)
Onko
15.05.09,11:28
mimotemy Ja osobne z tejto témy už ani neviem čia som :);)

Ja osobne niekedy ľutujem, že poradu čítam, bez nej by som žil spokojne v nevedomosti, že neúčtujem niektoré veci správne :D
Katka22
22.05.09,18:14
Dobrý večer
písala som na DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:

Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.

Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica
Iwett
24.05.09,15:55
Dobrý večer
písala som na DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:

Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.

Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica
Prosím, ak som v roku 2008 účtovala PHM do materiálu nie do réžie,aj keď sa nenakupovali na sklad, ale tankovali do áut, musím ich pozapisovať aj do knihy zásob? Ďakujem.
Niuška
24.05.09,16:37
...ja som do zásob úččtovala PHM celý rok 08 a robím to aj v tomto roku. každé vysvetlenie je iné. preúčtovávať to však vôbec nebudem. veď to daňovú povinnosť neovplyvní. koľko ľudí,toľko názorov. človek sa v tom nevie zorientovať. predtým som to dávala do réžie. po konzultácii s kolegyňov, ktorá účtuje v PÚ sme to zhodnotili tak, že v PÚ to ide do spotreby materiálu, tak to zrejme tak bude do materiálu správne. veď to vyjazdia, takže zásoby nie sú...
Iwett
24.05.09,16:43
A tiež si účtovala PHM do materiálu a nie aj do knihy zásob ? Ja som z toho totálne zmagorená. Celý rok som v každej firme prepisovala PHM,ND,DHIM z réžie do materiálu. A účtujem tak aj tento rok. Ale neúčtujem do knihy zásob. A teraz už naozaj neviem, či zas v roku 2009 budem preúčtuvavať naspäť do réžie???:confused::confused:, lebo to nemám vedené v knihe zásob... Viem, že to neovplyní ZD, ale už by som chcela mať istotu, že účtujem správne.
Niuška
25.05.09,06:32
Ivetka, do knihy zásob som neúčtovala. PHM dávam do spotreby, lebo po prepočítaní podľa priem.spotreby a najazdených km aj tak vypočítaš,že si spotrebovala všetky PHM a dotankovala až potom ako ti krásne zablikala červená kontrolka... (dúfam, že sa bavíme o JÚ, o nie dopravnej spoločnosti,nákladnej doprave,ale o bežnom podnikateľníkovi-nevoľníkovi)
Iwett
25.05.09,09:05
Ivetka, do knihy zásob som neúčtovala. PHM dávam do spotreby, lebo po prepočítaní podľa priem.spotreby a najazdených km aj tak vypočítaš,že si spotrebovala všetky PHM a dotankovala až potom ako ti krásne zablikala červená kontrolka... (dúfam, že sa bavíme o JÚ, o nie dopravnej spoločnosti,nákladnej doprave,ale o bežnom podnikateľníkovi-nevoľníkovi)
Myslela som na toto:
"Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob".
Takže ja tomu chápem tak, že PHM sa môžu účtovať dvoma spôsobmi: buď do materiálu, ale s podmienkou je, že zároveň aj do knihy zásob, alebo druhá možnosť je priamo do réžie, a vtedy tá kniha zásob odpadá. A ja keďže som usilovne ako včelička prepisovala phm z réžie do materiálu, a neviedla knihu zásob, tak teraz musím zas ako včelička z materiálu phm preúčtovať do réžie.
A áno, bavíme sa o jednoduchom účtovníctve bežného podnikateľa.:)
Katka22
25.05.09,14:13
Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob".

Ja si to vysvetľujem takto :
Ak má účtovná jednotka smernicu kde je zachytené že sa to bude dávať rovno do spotreby tak sa to účtuje ako Prev. réžia a nevedie sa kniha zásob - (príjemky a výdajky )
Ak nemá smernicu tak sa to účtuje ako materiál a robia sa k tomu príjemky a výdajky .
Prosím ak sa mýlim tak ma opravte .
Ďakujem
Iwett
25.05.09,14:18
????? No ved ja som napísala presne to isté.:) A keďže nevediem knihu zásob, tak by som mala phm účtovať do réžie???
Niuška
25.05.09,14:22
Výňatok z aktuálneho znenia § 11 - Zásoby
"(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo,
Lianka
25.05.09,14:33
V niektorom zo starsich prispevkov skusene poradacky pisali, ze uctuju ako material - v cleneni "material do spotreby". Tak som si to zapamatala a uctujem to tak aj ja.
Iwett
25.05.09,14:44
V niektorom zo starsich prispevkov skusene poradacky pisali, ze uctuju ako material - v cleneni "material do spotreby". Tak som si to zapamatala a uctujem to tak aj ja.
To sa mi aj celkom páči....aj vlk bude sýty, aj ovca celá.:D
kkllc
25.05.09,18:22
Dievky nepleťte ma. Na predchádzajúcich stranách je, že to dávať na materiál a interná smernica - do spotreby = nevedieš príjem a výdaj.
Iwett
25.05.09,18:58
Dievky nepleťte ma. Na predchádzajúcich stranách je, že to dávať na materiál a interná smernica - do spotreby = nevedieš príjem a výdaj.
Nepletú to tu dievky, ale odpoveď z DR poplietla dievky.:rolleyes::D
andrea70
27.05.09,08:02
Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?
kkllc
27.05.09,14:52
Dobrý večer
písala som na DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:

Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.

Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica:eek::eek::eek:



TAK TERAZ AKO?:eek: :mee::confused::o:(:mad:
Lianka
27.05.09,15:04
Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?

Andrea, skus pozriet tu - je to take zhrnutie, mohlo by pomoct: http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
beatam
27.05.09,16:09
Prosím, vás už som z toho úplne zmagorená.
nákup PHM účtujem ako nákup materiálu v členení spotreba PHM
nákup čistiacich prostr. /najviac 1,2 ks/ ako nákup materialu do spotreby
nákup kancelárskych vecí ako materiál do spotreby
je to tak OK?
Ako zaúčtovať nákup farby /primalex/ podnikateľ si sám vymaľuje steny v dieľni? Ja by som to dala ako nákup materiálu do spotreby, je to tak správne?
Ako zaúčtovať nákup smerovky do auta /stará sa rozbila/? Je to tiež spotrebný materiál, alebo réžia?
Materiál + "ošetrenie" v internej smernici.
Ak kúpi smerovku, sám si ju vymení - materiál.
Ak mu ju opravia napr. v servise - prevádzková réžia.
beatam
27.05.09,16:16
TAK TERAZ AKO?:eek: :mee::confused::o:(:mad:[/QUOTE]

Takto: Príspevok Moniky Kováčovej č. 137, strana 14

Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

2. Ako materiál sa účtujú :
a) suroviny + b) pomocné látky,ktoré priamo prechádzajú do výrobku
c) prevádzkové látky potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku (mazadlá, palivo, čistiace prostriedky)
d) náhradné dielce určené na opravu a udržiavanie Hmotného majetku
e) obaly

a ako materiál sa účtuje tiež tento majetok: povedzme bod F)

§ 10 ods. 12b) teda: samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu, ktorý:
-ak bol zaradený do dlhodobého majetku odpisovaného, tak sa v zásobach účtuje len do doby jeho uvedenia do používania (teda Drobný majetok použiteľný viac ako jeden rok - je možnosť evidovať v knihe Dlhodobého majetku)
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu

Teda neviem, či existuje ešte nejaký iný majetok, ktorý je zároveň samostatne hnuteľná vec alebo súbor hnuteľných vecí bez ohľadu na dobu používania a obstarávaciu cenu, ale vo všeobecnosti sa takýto všetok takýto majetok účtuje ako zásoby v členení MATERIÁL.

Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!

Pozri bod 1. tohto príspevku:

... Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

HOWGH
Monika Kováčová
27.05.09,17:03
Presne tak, treba postupovať podľa postupov účtovania. Podala som dopyt na DRSR s presnými paragrafmi. Uvidíme, aká príde odpoveď.
andrea70
27.05.09,18:59
ďakujem za odpovede :)
takže to robím OK, som rada lebo po toľkých príspevkoch som si už nebola vôbec istá ;)
Monika Kováčová
28.05.09,14:37
Dobrý večer
písala som na DR SR Banská Bystrica ohĺadom účtovania phm, živnostník zaradené auto v obchodnom majetku.



Dobrý deň,
na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:

Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.

Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica


Hrabala som v dobách dávnych a toto som vykutrala:

Z postupov účtovania JÚ platných od 1.1.2005 do 31.12.2007 - (zmeny v § 7 neboli v rámci novelizácií)

§ 7
Zásady pre členenie zásob

(1) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) nedokončenú výrobu,
c) polotovary vlastnej výroby,
d) výrobky,
e) zvieratá,
f) tovar.

(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.


Postupy účtovania JÚ platné od 1.1.2008 a doteraz: (zmena v § 11 vyznačená zelenou:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

Zámerne som vyznačila rozdiel : "skladovaný materiál" - staré postupy a "materiál" - nové postupy
Katka22
29.05.09,05:13
Doplňam ako som zadala otázku na DRSR cca pred 1 mesiacom .


Dobrý deň

Chcela by som sa opýtať na postupy účtovania od 01.01.2008 v jednoduchom účtovníctve .

Príklad :

Živnostník , ktorý má zaradené auto v obchodnom majetku a používa ho na podnikateľské účely tankuje pohonné hmoty .

Podľa zákonna :

V postupoch účtovania JÚ . §- 11 Zásoby sa píše ( odstavec 2 písmeno c) že sa to účtuje ako materiál .

Mám to chápať tak že v peňažnom denníku nákup všetkých pohonných hmôt , ktoré podnikateľ spotrebuje zaradím do kolónky materiál a nie prevádzková réžia ?


Odpoveď :

Dobrý deň,

na základe Vašej opätovnej žiadosti týkajúcej sa účtovania pohonných hmôt v sústave jednoduchého účtovníctva Vám oznamujeme nasledovné:

Palivo predstavuje prevádzkové látky, ktoré sa účtujú ako materiál v knihe zásob. Zásoby však účtovná jednotka nie je povinná účtovať v knihe zásob, ale priamo do spotreby ako prevádzková réžia, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. To znamená, že ak si vo vnútornom predpise účtovná jednotka určí, že palivo natankované priamo do motorového vozidla bude účtovať priamo do spotreby, potom nie je povinná účtovať nákup paliva v knihe zásob.

Palivo sa účtuje v knihe zásob ako materiál najmä v tom prípade, ak si ho účtovná jednotka nakúpi na sklad a potom zo skladu ho vydá do spotreby. Ak je však palivo natankované priamo do vozidla, môže sa účtovať ako prevádzková réžia priamo do spotreby.

Odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica
kkllc
01.06.09,14:06
Pýatala som sa na tu PHM na DU a bolo mi povedané, že ak si urobím IS tak to môžem dávať na režiu.
Jana Acsová
01.06.09,14:34
Úprimne sa opakovane zamýšľam v čom je problém.

Postupy účtovania hovoria o smernici ak účtovná jednotka má zásoby určené na priamu spotrebu, medzi ktoré možno zaradiť aj PHL. Smernica má riešiť účtovanie v knihe zásob a to tak, že vybrané druhy zásob nebudú v pomocnej evidencii - knihe zásob evidované. To má riešiť smernica.

Ak chceme účtovať o výdavkoch na obstaranie zásob v rámci prevádzkovej réžie, nejedná sa o identickú oblasť ako vyžadujú postupy, čiže nejedná sa o zjednodušenú evidenciu bez účtovania v knihe zásob, ale o druhové členenie výdavku v peňažnom denníku.

Osobne vždy zdôrazňujem v tejto súvislosti VÝZNAMNOSŤ a uvedomenie si vplyvu na účtovnú závierku. Bez ohľadu, ako ktorá účtovná jednotka účtuje, výdavok sa nakoniec premietne:
- vo výdavkoch na zásoby,
- vo výdavkoch na prevádzkovú réžiu.
Nakoľko používateľom účtovnej závierky nie je len správca dane, odporúčam vždy do pozornosti fakt, či tým, ktorým účtovaním nemôžeme uviesť do omylu iného používateľa účtovnej závierky, ktorým môže byť napríklad aj potenciálny záujemca o kúpu podniku, alebo jej časti. Nie je ním len správca dane, pre ktorého bolo a bude prioritné v tejto súvislosti najmä daňové hľadisko.

Od vyššie uvedenej skutočnosti následne odporúčam odvinúť ďalšie úvahy a to, že nestačí len upraviť smernicu o povinnosť vyplývajúcu z postupov, ale navyše aj o spôsob účtovania. Nakoľko diskusia sa opakovane otvára, nevidím zmysel v striktnej obhajobe toho, ktorého názoru. Rozhodnutie by však nemalo byť od stola, ale v závislosti od konkrétnych podmienok účtovnej jednotky. Aby nedošlo k deformácii výstupov z účtovníctva, ktoré sú aj v jednoduchom účtovníctve stanovené s nárokmi na minimálnu vypovedaciu hodnotu výkazov účtovnej závierky. Nie je to len stĺpec peňažného denníka.
kkllc
01.06.09,14:48
Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.
liba2
01.06.09,14:54
Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.
Odpoveď Daňového riaditeľstva v príspevku č. 371 je jednoznačná; je v nej návod ako postupovať, tak skús to podľa toho urobiť aj v účtovnej jednotke ktorej sa to týka.
Robina
01.06.09,15:00
Keďže sa okolo materiálu a prev. réžie rozviedla taká bohatá diskusia, pridám aj ja svoj názor: neviem, či takí bežní živnostníci - neplatitelia DPH majú vytvorenú nejakú smernicu, ale pri nákupe DHM, ktorý ide jednorázovo do výdavkov by som to zaradila /podľa predmetu podnikateľskej činnosti/ asi skôr do prevádzkovej réžie. V tých zásobách to podľa mňa skresľuje stav. Pokiaľ sa sčítajú zásoby a evidencia DHM tak vlastne dostanú skutočný stav.
Jana Acsová
01.06.09,15:07
Takže je dobré aj režia aj materiál podľa toho čím sa zaoberá firma a ako sa urobí smernica? Ta pani na DU sa ma pýtala aký je predmet našej podnikateľskej činnosti.Nie som zástancom tohto zjednodušenia. Jedná sa o manažérske rozhodnutie a zvolenie zásady vykazovania (zverejňovania). Poznala som ÚJ v sústave JÚ s obratom 50 mil. Sk, čím chcem naznačiť, že nie vždy sa musí nevyhnutne jednať o malého podnikateľa. Ale môže. Ak účtovník nevie posúdiť všetky vplyvy a súvislosti, nech to skonzultuje s majiteľom. ÚJ účtujúca v sústave JÚ nemá možnosť bližšie uviesť položky účtovnej závierky poznámkami, ako je to v prípade PÚ. Ak sa jedná o jednoduchú činnosť bez vplyvu zásad vykazovania na úsudok používateľa ÚZ zodpovednosť za vykázanie nie je významná.

P.S.:
Dlhé roky pracujem s rôznymi softvérmi a strácam zmysel rozhodovania sa, ak nahratie dokladu s kódom réžie alebo kódom materiálu vyžaduje rovnakú pracnosť. Ostatné je podľa môjho názoru vecou zvyku. Predpokladám, že softvér pracuje na báze druhového členenia výdavku formou kódu, alebo obdobného triediaceho znaku vrátane podrobnejšieho členenia v rámci kódu.
Účtovanie materiálu s druhovým členením výdavku "materiál" je plne v súlade s postupmi bez potreby ďalšej internej úpravy. Postupy vyžadujú úpravu účtovania v tom zmysle, že materiál určený k priamej spotrebe nebude evidovaný v knihe zásob.

Ostatné je vecou postoja účtovníka, či sa bude pridŕžať jedného, alebo just nie. Lebo mám taký dojem, že to už je len o tom, že just nie.

Ak je dôvodné postupovať inak, odôvodní si to ten, kto dôvody uznal za dôvodné. Účtovná jednotka .-)
Jana Acsová
01.06.09,15:09
Odpoveď Daňového riaditeľstva v príspevku č. 371 je jednoznačná; je v nej návod ako postupovať, tak skús to podľa toho urobiť aj v účtovnej jednotke ktorej sa to týka.Priznám sa Libuš, že videnie tejto jednoznačnosti mne chýba.
sybila3
02.06.09,15:46
ako zaúčtovať: na jednom bločku mám: suroviny na prípravu jedál v reštaurácii-materiál, čist.prostriedky-tiež materiál?, cigarety-tovar? ďakujem
Robina
03.06.09,18:57
Suroviny v rešt. sú materiál, čist. prostriedky sú prev.réžia a cigarety /pokiaľ sa ďalej predávajú/ tak tovar.
sybila3
08.06.09,17:38
no teraz budem rozmýšľať čo je réžia a čo materiál? Doteraz som skoro všetko dávala na réžiu, napríklad batéria na umývadlo, ktorú budú meniť na hoteli-materiál?
Lianka
08.06.09,18:11
Zakladom je toto:
§ 11 Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú ...

(4) Ako tovar sa účtuje ...
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
sybila3
08.06.09,20:23
To viem, ale nejako to neviem zhodnotiť pri konkrétnych bločkoch. Napr. skrutky,vrtáky,matice na opravu, neviem, či boli do zásoby kupované alebo nie, alebo potreby pre kuchyňu v reštaurácii-ako varecha, krájač-materiál alebo do réžie?
Alebo napríklad na hotely-doplnenie lekárničky liekmi?
Robina
08.06.09,20:31
Podľa mňa všetko réžia.
sybila3
09.06.09,06:15
ja tiež skoro všetko dávam do réžie, lebo väčšinou menší podnikatelia nekupujú na sklad do zásoby-ale priamo, čo potrebujú,len som veľa čítala, čo by malo ísť do materiálu, tak som trocha domotaná.
Lianka
09.06.09,06:21
Precitaj si temu odzaciatku, pozri aj tuto temu, ak si nepozerala:
http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html

Podla mna je to tam dost podrobne.
lenkam68
09.06.09,08:12
To viem, ale nejako to neviem zhodnotiť pri konkrétnych bločkoch. Napr. skrutky,vrtáky,matice na opravu, neviem, či boli do zásoby kupované alebo nie, alebo potreby pre kuchyňu v reštaurácii-ako varecha, krájač-materiál alebo do réžie?
Alebo napríklad na hotely-doplnenie lekárničky liekmi? - všetko materiál
Robina
09.06.09,10:24
Ja som to pochopila tak, že keď sa jedná napr. o hotel, tak doplnenie liekov do lekárničky je prev. réžia - sem tiež budú patriť vrtáky, závesy, koberce, hrnce a pod. V hoteli je materiál všetko z čoho sa pripravuje jedlo a pod. Medzi tovar by som v hoteli dala nealko, alkohol, cigarety a pod. Možno sa mýlim, ale zatiaľ som nemala so zaradením problém ani pri kontrole. Tá sa skôr zameriava na VOZD a VNZD. V zásobách by podľa mňa nemali figurovať v hoteli vrtáky, koberce a pod.
Monika Kováčová
09.06.09,10:34
Ja som to pochopila tak, že keď sa jedná napr. o hotel, tak doplnenie liekov do lekárničky je prev. réžia - sem tiež budú patriť vrtáky, závesy, koberce, hrnce a pod. V hoteli je materiál všetko z čoho sa pripravuje jedlo a pod. Medzi tovar by som v hoteli dala nealko, alkohol, cigarety a pod. Možno sa mýlim, ale zatiaľ som nemala so zaradením problém ani pri kontrole. Tá sa skôr zameriava na VOZD a VNZD. V zásobách by podľa mňa nemali figurovať v hoteli vrtáky, koberce a pod.

Nesúhlasím. Pozri ešte raz:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

a ešte pozri § 10 ods. 26:
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
mekelek
09.06.09,10:36
Časť:

V zásobách by podľa mňa nemali figurovať v hoteli vrtáky, koberce a pod.

Konkrétne tieto veci by podľa mňa mali byť zaúčtované, ako krátkodobý hm. majetok. Výdavok sa môže zaúčtovať ako VOZD - prev.réžia, ale tieto veci sa musia objaviť v evidencii KHM, inak by sa ako mohla robiť inventúra!?
sybila3
09.06.09,10:36
ďakujem pekne, väčšinou účtujem v PU, takže v JU je to trocha inak.
Môže si dať do nákladov szčo napr. dvd-rozprávky, ktoré púšťa hosťom, alebo spoločenské hry?-to by tiež išlo do réžie?
Alebo teraz kúpili štvorkolku, že či ju môžu dať do nákladov a potom požičiavať hosťom, aby sa povozili?-to by asi išlo do majetku a odpisovať?
Monika Kováčová
09.06.09,10:38
Časť:


Konkrétne tieto veci by podľa mňa mali byť zaúčtované, ako krátkodobý hm. majetok. Výdavok sa môže zaúčtovať ako VOZD - prev.réžia, ale tieto veci sa musia objaviť v evidencii KHM, inak by sa ako mohla robiť inventúra!?
pozri aj § 11 ods. (6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.
Lianka
09.06.09,11:45
Alebo teraz kúpili štvorkolku, že či ju môžu dať do nákladov a potom požičiavať hosťom, aby sa povozili?-to by asi išlo do majetku a odpisovať?

Ak je jej obstaravacia cena vyssia ako 1700 EUR, ide o dlhodoby hmotny majetok - zaradis, odpisujes. Ak nizsia, uctujes ako material v cleneni DrHM.
sybila3
09.06.09,13:14
ešte by ma zaujímalo ak sú na bločku suroviny na prípravu jedál-materiál, ale napríklad neviem ako zaúčtovať nákup šampanského,kofoly-mat.al.tovar?bude sa predávať ale nie celá fľaša. alebo čisť.prostr-idú do réžie. Takže jeden blok musím nazratavať zvlášť mat, tovar, réžiu, je to dosť prácne.
Monika Kováčová
09.06.09,17:08
ešte by ma zaujímalo ak sú na bločku suroviny na prípravu jedál-materiál, ale napríklad neviem ako zaúčtovať nákup šampanského,kofoly-mat.al.tovar?bude sa predávať ale nie celá fľaša. alebo čisť.prostr-idú do réžie. Takže jeden blok musím nazratavať zvlášť mat, tovar, réžiu, je to dosť prácne. cistiace prostriedky nie su prevadzkova rezia, ale nakup materialu. Ak sa ti zda uctovnictvo hotela pracne mozes uctovat menej narocne subjekty... Ale spravne rozuctovanie uctovnych dokladov (blockov) je zaklad nasej prace. Na mna tiez divne pozeraju v obchode ked triedim nakup na kanc.potreby zvlast, DHM zvlast, cistiace zvlast, mineralka zvlasj, sukr. nakup tiez zvlast. A tak aj platim.
sybila3
10.06.09,06:53
napísala som prácne preto, že oni to majú na jednom bloku, ja to musím vyčleňovať a rozúčtovavať, ale teraz sme sa dohodli, že potraviny budú zvlášť na bloku, čist. prostriedky tiež, tak dúfam, že to dodržia, doteraz neboli naučený, tak si ich budem musieť naučiť. a tie čistiace prostriedky-niekto účtuje na réžiu, niekto na materiál, čo je správne? Stačí ak je na VPD-popis-réžia.
lebo v prísp. 387-je to materiál a prísp. 388-réžia, tak neviem.
rodina1
10.06.09,07:53
V príspevku č. 382 Lianka napísala, čo sa ako materiál účtuje. Medzi materiál sa účtujú aj čistiace prostriedky. Ja tiež účtujem reštauráciu a všetko, okrem služieb, dávam ako materiál a potom v analytickom členení si dávam potraviny, čistiace prostriedky, obaly a pod.
A čo sa týka tých bločkov, tiež mám na jednom rôzne druhy nákupov, aj súkromné (niekedy je pol bločku len súkromný nákup). Takže nič iné nerobím, len počítam a počítam.:mad:
Johnoono
13.06.09,20:34
Mohli by ste mi poradiť? Vediem JU v o.z., ktoré sa zaoberá folklórom. Nakúpila sa krojove súčasti v hodnote 6 000 Sk. Su to asi dva rôzne druhy, ktoré budú využívane určite viac ako 1 rok. Po prečítaní celej diskusie, asi nie som istý ako to zaúčtovať. Ak by ste mohli napísať postup riešenia daných účtovných prípadov z ohľadom aj na následnu evidenciu v danovom priznaní za rok 2009.

Jano
sybila3
14.06.09,09:45
môžem dať batérie do kalkulačky,myši.... do réžie ako kanc.potreby?
A čist.prost.do kanc. napríklad na čistenie počítača,stola-potom materiál, tak isto aj papierové rolky-materiál?-dávala som do réžie.
mishelinka
15.06.09,10:58
uf,tak citam a citam,a pletiem sa cim dalej tym viac...
robim JU SZCO,ktorej cinnost je zamerana na stavbné práce...SZCO nakupuje klince,hmozdinky,tmely,plechy na zhotovenie strechy,alebo olemovanie kominov,vrtaky,a tieto veci su hned vydane do spotreby...uctujem to ako nakup materialu,ktori je hned vydany do spotreby.robim spravne?A co ta interna smernica,som uplny zaciatocnik a neviem co to je a co to ma obsahovat...:confused:

a kancelarske potreby davam do rezie..SZCO ma kupeny rebrik,motorovu pilu,aku skrutkovac,softver,ktori mi "poradili"dat do prev.rézie..Zaroven,ho vraj mam v alfe evidovat v evidencii kratkodobeho majetku?je to spravne?:confused:uvadzam potom tieto veci vo vykaze o majetku a zavazkoch?dakujem za vsetky rady,som zaciatocnik tak ma isto chapete,ze to neovladam tak ako by som mala..Zatial..
macula
15.06.09,11:18
uf,tak citam a citam,a pletiem sa cim dalej tym viac...
robim JU SZCO,ktorej cinnost je zamerana na stavbné práce...SZCO nakupuje klince,hmozdinky,tmely,plechy na zhotovenie strechy,alebo olemovanie kominov,vrtaky,a tieto veci su hned vydane do spotreby...uctujem to ako nakup materialu,ktori je hned vydany do spotreby.robim spravne?A co ta interna smernica,som uplny zaciatocnik a neviem co to je a co to ma obsahovat...:confused:

a kancelarske potreby davam do rezie..SZCO ma kupeny rebrik,motorovu pilu,aku skrutkovac,softver,ktori mi "poradili"dat do prev.rézie..Zaroven,ho vraj mam v alfe evidovat v evidencii kratkodobeho majetku?je to spravne?:confused:uvadzam potom tieto veci vo vykaze o majetku a zavazkoch?dakujem za vsetky rady,som zaciatocnik tak ma isto chapete,ze to neovladam tak ako by som mala..Zatial..

Klince, hmoždinky... to všetko je materiál, ale rebrík , skrutkovač, píla to by som dala do réžie, aj keď tu bolo veľa príspevkov, že by to malo ísť do materiálu. Uvažujem takto na základe odpovede z daňového riaditeľstava, kde PHM môže ísť do réžie, ak ide priamo do spotreby.
mishelinka
15.06.09,11:56
hmm,takze to zatial robim dovbre,pretoze ja ten rebrik davam do rezie a aj tie ostane vymenovane rezijne veci..

cize ked to ide hned do spotreby "nevyrabam" uz ktomu ziadne doklady vsak?A stou evidenciou kratkodobeho majetju je to OK?
Monika Kováčová
15.06.09,14:24
Nie je to dobre, rebrík je hmotný majetok, ktorý sa účtuje ako materiál. Rovnako skrutkovač a ostatné nástroje. Úhrada za nákup hmotného majetku sa účtuje v zmysle postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu a zároveň sa vedie evidencia tzv. Krátkodobého majetku (s dobou použiteľnosti menej ako rok) a dlhodobého majetku (s dobou použiteľnosti viac ako rok).
L-M
17.06.09,08:44
Nie je to dobre, rebrík je hmotný majetok, ktorý sa účtuje ako materiál. Rovnako skrutkovač a ostatné nástroje. Úhrada za nákup hmotného majetku sa účtuje v zmysle postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu a zároveň sa vedie evidencia tzv. Krátkodobého majetku (s dobou použiteľnosti menej ako rok) a dlhodobého majetku (s dobou použiteľnosti viac ako rok).
Pekný deň prajem, chcela by som sa uistiť -či je to správne, pracujem v ALFE a v knihe krátkodobého majetku evidujem hlavne náradie (vŕtačka, píla...) ,monitor,vysávač( stavebná firma) - jeho doba použitia je viac ako jeden rok ( všetko nad 50 € bez DPH - určené IS). V PD účtujem - stĺpec PD materiál v členení analyticky- KM.
Píšeš, že KM s dobou použiteľnosti menej ako jeden rok.
Ale v ALFE je len evidencia dlhodobého majetku a krátkodobého majetku, nie je tam Dr.HM.
Tak teraz neviem či je to takto O.K?
Ďakujem za radu :)
Manual
17.06.09,08:46
krátkodobý majetok = Dr.HM
L-M
17.06.09,10:23
krátkodobý majetok = Dr.HM
Ďakujem, takže je to o.k?
veronkaj
06.07.09,04:24
dobré ráno

prosím kam dávate lekárničku do auta, ktoré je zaradené v majtetku szčo??? ja som to dala do réžie tak ako aj dávam údržbu, olej, umytie, parkovné spojené s tým autom, PHM dávam do nákup materiálu v členení PHM.

a kolky ked sú hneď spotrebované musí dokladať k VPD na čo ich použil alebo môže ich dať rovno do PR. réžie.

Ďakujem
sybila3
29.07.09,08:18
čítam ešte raz tému od začiatku, ale stále mi to je nejasnejšie. Mám tu napríklad batériu, ktorú použili na výmenu v izbe penzionu, je to VOZD-drobný majetok a treba ho evidovať v knihe drob.maj.? Ja evidujem v exeli, mám tabuľku, kde píšem dátum, názov, doklad, sumu. Stačí to tak?
A batérie do kalkulačky a podobne sú materiál?
sybila3
29.07.09,08:58
odpovie mi niekto, či je to dobre?
lopata, čižmy-gumáky,metla -je mat. alebo drobný majetok?
a splátka za kúpu budoby, kde bola v r. 2008 vystavená fa dávam ako nákup majetku?
prosím odpovie niekto?
sybila3
29.07.09,09:07
nikto mi neodpovie, alebo napríklad kľúče od izieb-materiál al. réžia?
sybila3
29.07.09,09:49
mohol by mi niekto poradiť v predch.príspevkoch. Ešte rozmýšlam, že na bloku je minerálka, ale ja neviem, či predá celú fľašu-vtedy by to mal byť tovar alebo rozleje. ako to účtujete.
alebo krmivo pre papagája a rybičky, môže dávať do nákladov, keď slúžia ako atrakcia-výzdoba haly v penzione?
Alebo keď kupuje po jednom kuse kinderko, kofolu pollitra, či to nie je osobná spotreba? prosímmmmmmmmmmmmmm.
Jana Acsová
29.07.09,09:58
čítam ešte raz tému od začiatku, ale stále mi to je nejasnejšie. Mám tu napríklad batériu, ktorú použili na výmenu v izbe penzionu, je to VOZD-drobný majetok a treba ho evidovať v knihe drob.maj.? Ja evidujem v exeli, mám tabuľku, kde píšem dátum, názov, doklad, sumu. Stačí to tak? A batérie do kalkulačky a podobne sú materiál?Všetko, čo uvádzate je materiál - batéria, baterky. Nie je to určené na predaj a nie je to služba. Je to materiál. A operatívna evidencia? Ak ste kúpili batériu a namontovali, vôbec to nemusí byť drobný majetok, ale môže. Záleží na tom, čo si vyžaduje Vaša interná evidencia a či potrebujete sledovať napríklad hodnotu vykonaných opráv a výmien na majetku. Ale to v prípade, že je to niekoho zámerom. Pre niekoho je evidencia namontovanej batérie dôležitá, pre niekoho nie. Tak to je aj u Vás. Má alebo nemá zmysel evidovať batériu v operatívnej evidencii. To nerozhoduje sám účtovník, ale spolu s osobou, ktorej sa evidencia. Týka. Účtovník je na to, aby sa spytoval.
Jana Acsová
29.07.09,10:03
odpovie mi niekto, či je to dobre?
lopata, čižmy-gumáky,metla -je mat. alebo drobný majetok?Čítali ste niekde definíciu drobného majetku? Myslím v zákone o účtovníctve alebo postupoch? Nenájdete ju tam. Opäť je vecou interných podmienok, čo drobným majetkom bude. Napríklad čižmy môžu byť OOPP (osobné ochranné pracovné pomôcky) a môžu sa sledovať na osobnej karte zamestnanca podľa zásad BOZP. Vtedy inú evidenciu nepotrebujete, plne postačuje tá.

Lopata, metla ... vždy je to materiál a či drobný majetok? Priznám sa, že v na firme zvažujeme napríklad predpokladaný čas používania a hodnotu (významnosť) pre zavedenie do evidencie. Je rozhodujúce, čo vedením evidencie sledujete. Aké kritéria máte, alebo si zvolíte.
Jana Acsová
29.07.09,10:05
...
a splátka za kúpu budoby, kde bola v r. 2008 vystavená fa dávam ako nákup majetku?A kde inde by sa to mohlo uvádzať? Obstarali ste budovu a je jedno v koľkých splátkach ju uhradíte. Budova sa nezmení a stále to budú úhrady týkajúce sa tej istej budovy. Až do úplného zaplatenia záväzku. Počas koľkých rokov to bude nie je rozhodujúce. Účtovný prípad znie: úhrada záväzku na kúpu budovy.
Jana Acsová
29.07.09,10:07
...kľúče od izieb-materiál al. réžia?V postupoch síce nenájdede kľúče do izieb, ale charakteristiku materiálu áno.
Jana Acsová
29.07.09,10:09
Alebo keď kupuje po jednom kuse kinderko, kofolu pollitra, či to nie je osobná spotreba? prosímmmmmmmmmmmmmm.Trošku budem parafrázovať. To by každý účtovník musel byť Sybilou aby od stola rozhodoval o tom, či sa jedná o tovar, alebo to podnikateľ zjedol. Kým sa neopýtate, nebudete vedieť. A ani poraďáci.
sybila3
29.07.09,10:24
veď práve oni všetko nechávajú na mňa a ako som písala, tak nahadzujem od januára účto po jednej neporiadnej pani, no hrúza, tak sa musím nejako cez to prehrýzť, väčšinou účtujem PU. Takže v jú napríklad PHM idú do réžie, ale ak má phm kúpené do píly alebo generátora tak materiál? Alebo keď na jednom bloku je nákup surovína na prípravu jedla-materiál, čist.pr.-materiál, ale napríklad 1 ks tic-tac-ja by som dala osobné, alebo inak tovar, alebo teraz tu mám obklad - na kúpelňu v penzione, ciment, nejaké hmoty-materiál do spotreby? tak som si to nazvala.
k tej budove, faktúra je z min. roka, kedy som ja nerobila, ale neviem sa k nej dopátrať, že by som si ju nahodila do záväzkov a začtovala ako majetok. myslím, že aj odpisy boli k nej rátané, ale to som ešte nenašla, ale splátky by som zatiaľ mohla dať ako výdavky za majetok, lebo nemám žiadnu fa? ďakujem za každú radu, lebo dokladov je veľa a neviem sa z nich vysomáriť.
sybila3
29.07.09,10:27
alebo vôbec neviem ako mam dať nákup minerálky? alebo šampanského?
materiál, alebo tovar?
Manual
29.07.09,10:30
Aby účtovník dobre robil účto tej-ktorej firme, mal by vedieť v čom tá firma podniká, z čoho má tržby, aký materiál sa zabudováva do zhotoveného diela, aké má firma priestory atď... Potom bude podstatne ľahšie sa zorientovať kde čo zaradiť. pretože bez týchto základných znalostí sa budeš stále pýtať. Prakticky dobrý účtovník by sa mal tak trošku cítiť, že je súčasťou firmy. Dúfam že rozumieš o čom píšem.
sybila3
29.07.09,11:10
takže som si nazvala materiál do spotreby: tam účtujem všetko: batérie, lopata, čižmy, kľúče, skrutky, metla, vrtáky.
Potom mám nákup potravín: -materiál, neviem, či z potravín zvlášť vyčleniť alkohol? Všetko čo nezmení tvar-čo som našla na blokoch-tic-tac, kinderko-tovar.
Práčku, žehličku som dala ako drobný majetok a zaevidovala v exeli do evidencie dhm do 1700 €. Neviem, či stačí len dátum, doklad, názov, suma, stačí takáto evidencia?
sybila3
29.07.09,11:16
A nie je potom v uzávierke vo výkaze skreslený materiál, keď tam je aj materiál priamo do spotreby a materiál na sklade?
Jana Acsová
29.07.09,12:03
A nie je potom v uzávierke vo výkaze skreslený materiál, keď tam je aj materiál priamo do spotreby a materiál na sklade?
Ak postupy uvádzajú, čo sa rozumie materiálom, nič nemôžete vo výkaze o príjmoch a výdavkoch skresliť, ako do materiálu účtujete materiál. To, či sa jedná o už spotrebovaný, alebo ležiaci skladom sa premietne vo výkaze o majetku a záväzkoch. BEZ akéhokoľvek skreslenia.
sybila3
30.07.09,07:19
niekde na porade som sa dočítala, že všetko čo nie je tovar a nie je služba, tak je materiál? mohla by som sa podľa toho riadiť? už dosť dlho hľadám nejaký vzor smernice ale našla som len pre PU.
Jana Acsová
30.07.09,07:25
niekde na porade som sa dočítala, že všetko čo nie je tovar a nie je služba, tak je materiál? mohla by som sa podľa toho riadiť?

Ak je pravda, čo uvádzate, dávam do pozornosti INÉ čítanie, ktoré isto na Porade nájdete tiež. Napríklad vyberám z postupov pre JÚ:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Jana Acsová
30.07.09,07:32
niekde na porade som sa dočítala, že všetko čo nie je tovar a nie je služba, tak je materiál? mohla by som sa podľa toho riadiť?
Niekde sranda začína a niekde končí. Rozhodne Však túto zásadu neodporúčam aplikovať. Ani zo srandy.
sybila3
30.07.09,08:24
ďakujem, ale mám stále pred sebou čo sa účtuje ako materiál, tovar ...stále si to čítam, ale nejako to neviem na niektorých veciach aplikovať, napríklad dekoračné predmety na výzdobu stolov alebo izieb môžem dať do materiálu alebo je o réžia?
lenkam68
31.07.09,05:24
Mne veľmi pomohol príspevok, v ktorom sa píše o približovaní PÚ k JÚ a z toho aj vychádzam. V PÚ je účt. skupina 50* - spotrebované nákupy v JÚ - materiál, v PÚ účt. skupina 51* - Služby v JÚ - prevádzková réžia. Preto pokiaľ by som dekoračné predmety nakúpila a sama si ich aj naaranžovala, účtovala by som ich do materiálu. Pokiaľ by mi ich dodala a naaranžovala nejaká iná firma, účtovala by som to ako réžiu.
sybila3
03.08.09,07:51
no už som sa z toho trocha vysomárila. takže až dobre chápem všetok materiál bude vo výkaze príjmov a výd. v mateiály a zásoby na sklade uvádzam na základe inventúry vo výkaze majetku a záv. v zásobách a to v členení mat., tovar.
len keby ste mi ešte poradili, v penzione má papagája a rybičky, neviem, či ich má zaradené v majetku, lebo predkyňa to robila na kolene, či si krmivo a veci okolo toho-údržba akvarka- môže dávať do výdavkov.
sybila3
04.08.09,13:20
rozmýšlam nad kľúčami od izieb, ak prídem do kľúčovej služby a dám si urobiť kľúče, nie je to služba, ja som to dala na materiál.
alebo pečivo, je mat. alebo tovar? nemení svoju podobu, ale neviem, či ho spotrebovali na raňajky alebo urobili žemlovku.
alebo vybavenie penzionu napr. loptami, hrami a pod. by som dala do réžie. je to dobre, prosíííím . ďakujm
L-M
05.08.09,06:49
Už som sa tu na niečo podobné pýtala, ale nedá mi to stále.
Ak mám blok a na ňom sú pneumatiky 4x70€,bezd.ventil 4x0,70€,dem.,montáž vyváženie 1x26€.
Ja som to dala celé do réžie. Ide mi hlavne o tie pneumatiky, je to podobné ako s opravou auta?Ttiež si tam nedonesiem náhradné diely a pritom ich tam použijú a je to réžia.
Môže to tak byť?
Monika Kováčová
05.08.09,12:54
Už som sa tu na niečo podobné pýtala, ale nedá mi to stále.
Ak mám blok a na ňom sú pneumatiky 4x70€,bezd.ventil 4x0,70€,dem.,montáž vyváženie 1x26€.
Ja som to dala celé do réžie. Ide mi hlavne o tie pneumatiky, je to podobné ako s opravou auta?Ttiež si tam nedonesiem náhradné diely a pritom ich tam použijú a je to réžia.
Môže to tak byť?
nákup materiálu: ako náhradné diely k hmotnému majetku
L-M
05.08.09,19:01
nákup materiálu: ako náhradné diely k hmotnému majetku
Takže aj tento bllok musím rozdeliť - na materiál a réžiu?
A ak mám na bloku len jednu pneumatiku a k tomu výmena a vyváženie, tiež to treba rozdeliť na materiál a réžiu?
Z týchto pneumatikových blokov sa asi nikdy nevysomárim.
Ďakujem za trpezlivosť.
macula
06.08.09,07:21
Takže aj tento bllok musím rozdeliť - na materiál a réžiu?
A ak mám na bloku len jednu pneumatiku a k tomu výmena a vyváženie, tiež to treba rozdeliť na materiál a réžiu?
Z týchto pneumatikových blokov sa asi nikdy nevysomárim.
Ďakujem za trpezlivosť.

Ano, treba to rozdeliť na materiál a réžiu
sybila3
06.08.09,07:35
Prosím odpovie niekto na 429?
Pozerám ako účtovala moja predchodkyňa, ona všetko účtovala na materiál, na tovar nič, no neviem, teda veď alkohol nie je materiál. Ale lámem si hlavu nad párkami-asi materiál.
Už si píšem aj smernicu.
Monika Kováčová
06.08.09,08:40
Prosím odpovie niekto na 429?
Pozerám ako účtovala moja predchodkyňa, ona všetko účtovala na materiál, na tovar nič, no neviem, teda veď alkohol nie je materiál. Ale lámem si hlavu nad párkami-asi materiál.
Už si píšem aj smernicu.
problematika materiálu a tovaru pri predaji alkoholu a pohostinských služieb podľa predmetu podnikania (v ŽL) t.j. bary, krčmy, reštaurácie a pod. je v tejto téme už dopodrobna rozpísaná....

niekde na str. 15 to začína a na strane 18 končí...
sybila3
10.08.09,13:18
ďakujem, čítala som to, ale každý tam píše svoj názor a neviem, čo si mám z toho vybrať, ošetriť to v smernici.
Dobíjaciu kartu do mobilu neviem, či materiál, ja by som dala do réžie, viem, že bolo písané, že ceniny, ale ke´d sa hneď použije?
Lianka
10.08.09,13:25
§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(1) Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky, zakúpené stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania, telefónne karty a obdobné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania.

Podla mojho nazoru karta je cenina. Prijmes do knihy cenin (nakup cenin - VNZ), nasledne vydas - az po vydani je to rezia.
sybila3
15.09.09,18:26
kvety na výzdobu výkladu: materiál alebo réžia, ja by som dala do réžie.
sybila3
15.09.09,18:43
prosím poradím mi niekto na predchádzajúci príspevok?
A celofán a igelitové sáčky, do ktorých sa dáva tovar v predajni dám do materiálu?
EMILY04
15.09.09,18:50
Ak je to iba výzdoba výkladu ja by som to dala ako materiál. Osobitná analytika.Je to podobné ako v PU, tam to tiež ide priamo do spotreby 501.
sybila3
15.09.09,18:55
potom aj ten celofán a igelitové sáčky sú vlastne na balenie tovaru, tak tiež materiál?
sybila3
15.09.09,19:20
potom by som aj komodu za 63 eur mohla dať aKO materiál? alebo drobný majetok?
a_je_to
15.09.09,19:58
Zrejme podnikáš, resp. účtuješ JÚ nejakému ubytovaciemu zariadeniu so stravovaním. Ak áno, tak....
kľúče, lopty, hry, pečivo, párky, celofán, sáčky = materiál, lebo je to materiálový vstup pre poskytnuté ubytovacie a stravovacie služby
dobíjacia karta pre obsluhu firmy = réžia, na predaj pre hostí = tovar
ale cigarety, keksy, žuvačky, čokolády...., ktoré sa predávajú na recepcii v nezmenenej podobe sú doplnkovým tovarom = tovar
Komoda je v JÚ materiál, ale vedie sa v evidencii, ako drobný majetok firmy a ako vybavenie sa inventarizuje až do vyradenia,
kvetinová výzdoba - tú by som dal radšej do réžie, lebo má réžijnú povahu, nevstupuje do jednotkovej ceny priamo poskytovaných ubytovacích a stravovacích služieb, iba tvorí imidž.
lenkam68
16.09.09,05:22
Zrejme podnikáš, resp. účtuješ JÚ nejakému ubytovaciemu zariadeniu so stravovaním. Ak áno, tak....
kľúče, lopty, hry, pečivo, párky, celofán, sáčky = materiál, lebo je to materiálový vstup pre poskytnuté ubytovacie a stravovacie služby
dobíjacia karta pre obsluhu firmy = réžia, na predaj pre hostí = tovar
ale cigarety, keksy, žuvačky, čokolády...., ktoré sa predávajú na recepcii v nezmenenej podobe sú doplnkovým tovarom = tovar
Komoda je v JÚ materiál, ale vedie sa v evidencii, ako drobný majetok firmy a ako vybavenie sa inventarizuje až do vyradenia,
kvetinová výzdoba - tú by som dal radšej do réžie, lebo má réžijnú povahu, nevstupuje do jednotkovej ceny priamo poskytovaných ubytovacích a stravovacích služieb, iba tvorí imidž.

Pokiaľ mi kvetinovú výzdobu robila aranžérska firma, tak by som to účtovala ako réžiu, ale pokiaľ som si kvetinovú výzdobu robila sama, tak zakúpené veci k tej výzdobe by som účtovala ako materiál.

Mimochodom, kvetinová výzdoba sa myslím už v tejto téme riešila.
sybila3
16.09.09,06:40
ale v niektorých príspevkoch som sa dočítala, že pečivo sa účtuje ako tovar.
Daggmar
16.09.09,06:48
Ano, pečivo sa účtuje ako tovar v jedálnach, bufetoch kde je to nákup tovaru a zároveň aj predaj tovaru na pulte v nezmenenej forme.
sybila3
16.09.09,06:52
a notebook je potom tiež materiál s evidenciou?
Anja111
16.09.09,07:17
a notebook je potom tiež materiál s evidenciou?
Notebook zaúčtuješ tiež do materiálu, členenie drobný majetok...
sybila3
16.09.09,11:17
ja mám v softe členenie: VOZD a tie sa členia na materiál, tovar, drobný majetok, mzda, daň zo mzdy, poistenie, tvorba SF a réžia. Takže dám notebook a komodu do drobného majetku. bude to tak dobre?
Tak som si určila, že do drobného majetku budem dávať nad 50 €, do 50 do materiálu, alebo mám zvýšiť sumu?
a_je_to
16.09.09,12:21
U drobného majetku je kritériom :
doba možného použitia predmetu - nad 1 rok,
dolná a horná hranica ceny - subjektívne primerane určená v internom predpise - u menších firiem by som šiel s dolnou na hranicu 20 Eur a
povinnosť operatívne evidovať v zozname firmy a na osobných kartách.
Ak je členenie peňažného denníka aj na drobný majetok, tak samozrejme nie do materiálu, ale presne tam.
sybila3
16.09.09,13:00
v niektorých príspevkoch je písané, že ako účtovníčka si môžem dávať kanc.potreby do réžie, nie do materiálu. je to tak?
Monika Kováčová
16.09.09,13:07
v niektorých príspevkoch je písané, že ako účtovníčka si môžem dávať kanc.potreby do réžie, nie do materiálu. je to tak?
nie je to tak
sybila3
16.09.09,13:19
takže tiež materiál?
Lianka
18.09.09,15:36
Je to materiál + internou smernicou osetrit, ze ide o material uctovany rovno do spotreby.
danci4
20.09.09,17:15
Ahojte, účtujem správne tieto veci?:

Nakupujem v jednom velkosklade na jeden blok tieto veci:

Lepiaca páska, špagát, baliaci papier, stuha, lepidlo na papier.

Lepiaca páska, bal. papier a špagát mi slúžia na balenie výrobkov.....učtujem ako prevádzková réžia, nevediem tieto veci ako materiál.

Stuha a lepidlo na papier sú súčasťou výrobku a učtujem ich ako výdaj za materiál a robím skladovú kartu.

Je to tak dobre, alebo si mám aj pásku, baliaci papier a špagát zahrnúť ako výdavok za materiálu a viesť skladovú kartu.

Ďalej by som sa chcel opýtať na:

Nákup taviacej pištole na aranžovanie.....prevádzková réžia a zapíšem do knihy krátkodobého materiálu.

Náplne do taviacej pištole............výdavok za material - skladová karta.

Úhrada za pečiatku.......................prevádzková režia a neevidujem v knihe krat. mat.

Je to tak dobre?
Muška
20.09.09,19:13
Ahojte, účtujem správne tieto veci?:

Nakupujem v jednom velkosklade na jeden blok tieto veci:

Lepiaca páska, špagát, baliaci papier, stuha, lepidlo na papier.

Lepiaca páska, bal. papier a špagát mi slúžia na balenie výrobkov.....učtujem ako prevádzková réžia, nevediem tieto veci ako materiál. nákup materiálu do spotreby bez skladovej evidencie /smernicou ošetriť/ lebo:
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

Stuha a lepidlo na papier sú súčasťou výrobku a učtujem ich ako výdaj za materiál a robím skladovú kartu. áno

Je to tak dobre, alebo si mám aj pásku, baliaci papier a špagát zahrnúť ako výdavok za materiálu a viesť skladovú kartu.

Ďalej by som sa chcel opýtať na:

Nákup taviacej pištole na aranžovanie.....prevádzková réžia nákup materiálu a zapíšem do knihy krátkodobého materiálu. áno
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Náplne do taviacej pištole............výdavok za material - skladová karta. v podstate áno, ak s tým nemáš problém a ak je to "drahšia záležitosť", ale môžeš aj ak výdavok za materiál do spotreby /ošetriť smernicou, lebo:
(2) Ako materiál sa účtujú .......
....b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,

Úhrada za pečiatku.......................prevádzková režia a neevidujem v knihe krat. mat. áno

Je to tak dobre?

...v texte
danci4
21.09.09,05:26
Ako má vypadať taká smernica? Je to tu niekde na porade alebo sa smernica voľne sformuluje na základe čoho a čo sa podľa smernice účtuje.

A ešte raz dik za predchádzajúcu odpoveď.
Muška
21.09.09,08:09
Ako má vypadať taká smernica? Je to tu niekde na porade alebo sa smernica voľne sformuluje na základe čoho a čo sa podľa smernice účtuje.

A ešte raz dik za predchádzajúcu odpoveď.
Danci,
celá tá smernica môže mať 1 stranu, kde napíšeš ktorý materiál a prečo dávaš vlastne priamo do spotreby /napr. "zanedbateľná suma oproti cene výrobku alebo služby, .....uvedený materiál netvorí podstatu....a pod./....a môžeš začať:

Na základe "Postupov JU" § 11 odst. 8 " Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky" určujem zásoby - materiál priamo do spotreby bez skladovej evidencie a to:
- baliaci materiál
- viazací materiál
- ......
atd
z dôvodu:
- zanedbateľná suma.........
sybila3
29.09.09,12:45
prosím Vás automapa je tiež materiál?
Monika Kováčová
29.09.09,13:07
prosím Vás automapa je tiež materiál?

jasné
sybila3
30.09.09,19:38
zase ja, turistické známky-vlastne také odznaky, ktoré nakúpy hotel a predáva ich turistom zaúčtujem materiál alebo tovar?
EMILY04
30.09.09,20:06
4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Keby si tie odznaky nejako upravovala a následne predávala mohla by si účtovať ako materiál, inak to je tovar.
Janulana
01.10.09,09:41
prečo som si myslela, že čistiace prostriedky sú prevádzková réžia?
Monika Kováčová
01.10.09,10:28
prečo som si myslela, že čistiace prostriedky sú prevádzková réžia?
Možno si ešte nečítala celú túto tému a hlavne novelu Postupov účtovania v JU od 1.1.2008, na základe ktorej je táto téma založená.
sybila3
01.10.09,14:18
tak potom aj keď sa nakupuje vo veľkom v sudoch napríklad pivo, kofola na čapovanie, tiež účtujem ako tovar?
ešte doplním, pohonné hmoty sa účtujú do réžie, tak isto zaúčtujem aj palivo-naftu do generátora? alebo do materiálu?
sybila3
01.10.09,17:43
myslím dobre v predchádzajúcom príspevku?
ešte sa tu trápim s jogurtom, ktorý sa podáva na raňajky dám do materiálu?
Monika Kováčová
01.10.09,19:52
tak potom aj keď sa nakupuje vo veľkom v sudoch napríklad pivo, kofola na čapovanie, tiež účtujem ako tovar?
ešte doplním, pohonné hmoty sa účtujú do réžie, tak isto zaúčtujem aj palivo-naftu do generátora? alebo do materiálu?
v tejto téme je dopodrobna rozobrané účtovanie tovar a materiál vo vzťahu ku krčmám, barom, reštauráciam a pod.
čítala si túto tému?
niekde od strany 15 po 17...
Muška
01.10.09,19:58
Sybila,
pridám sa k Monike.
Nie preto, že by sme Ti nechceli odpovedať, ale nemôžeš sem postupne hádzať svoj tovar, materiál a my rozhodneme.
Môžeme rozhodnúť nesprávne.
Raz sa môže jedna a tá istá vec "chovať" ako tovar a raz ako materiál.

Ide o to , aby si to pochopila, že prečo....., tak si ozaj nájdi čas a prečítaj si túto tému.

A budeš aj Ty spokojná, keď to pochopíš.
:):):)
Muška
01.10.09,20:01
A na začiatok si určite prečítaj:
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

...a to to je "výcuc" čo je materiál:
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
Ejo
02.10.09,06:25
tak potom aj keď sa nakupuje vo veľkom v sudoch napríklad pivo, kofola na čapovanie, tiež účtujem ako tovar?
ešte doplním, pohonné hmoty sa účtujú do réžie, tak isto zaúčtujem aj palivo-naftu do generátora? alebo do materiálu?
Obaly sa účtujú ako nákup materiálu.
kkllc
02.10.09,06:32
Ustanovenie § 11 postupov účtovania vymedzuje účtovanie zásob, pričom podľa ods.2 cit. ustanovenia sa ako materiál účtujú okrem iného najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky ? teda hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napr. mazadlá, palivo, čistiace prostriedky.

Nakoľko mnohé účtovné jednotky používajú pri svojom podnikaní také druhy majetku, ktorých účtovanie v knihe zásob by bolo veľmi náročné, preto postupy účtovania umožňujú účtovnej jednotke uplatniť postup podľa § 11 ods.8, a to vypracovať na takéto druhy majetku vnútorný predpis (internú smernicu), v ktorom vymedzí, ktorý druh majetku bude účtovať priamo do spotreby. Jedná sa o taký druh majetku, ktorý má síce charakter zásob, ale jeho celé množstvo je určené na okamžité použitie (napr. aj PHM).
V prípade, ak účtovná jednotka podľa § 11 ods.8 postupov účtovania vypracuje vnútorný predpis - internú smernicu o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, preto ho zaúčtuje bez zaúčtovania na sklad t.j. neúčtuje v knihe zásob. V danom prípade účtuje len výdavok ovplyvňujúci základ dane (v peňažnom denníku).

Účtovná jednotka je povinná rešpektovať § 7 ods.3 zákona č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovuje povinnosť používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.
rodina1
02.10.09,06:46
Ja účtujem reštauráciu. Všetko, čo nakúpime (suroviny na výrobu jedál, obaly, hygienické potreby (toaletný papier, hygienické utierky a pod.), nápoje (či už v sudoch alebo vo fľaškách), alkohol) účtujem ako nákup materiálu v analytickom členení podľa druhu materiálu (potraviny, alko-nealko, obaly, drogéria, kancelárske potreby, či PHM do firemného vozidla). Nemám žiaden nákup tovaru. Nakoľko z pásky z ERP sa nedá vyčítať, čo tvorí príjem. Mám tam len celkovú sumu denného obratu. Ako by som to potom rozúčtovala na príjem za výrobky a služby a príjem za predaj tovaru?
Monika Kováčová
02.10.09,07:01
Ja účtujem reštauráciu. Všetko, čo nakúpime (suroviny na výrobu jedál, obaly, hygienické potreby (toaletný papier, hygienické utierky a pod.), nápoje (či už v sudoch alebo vo fľaškách), alkohol) účtujem ako nákup materiálu v analytickom členení podľa druhu materiálu (potraviny, alko-nealko, obaly, drogéria, kancelárske potreby, či PHM do firemného vozidla). Nemám žiaden nákup tovaru. Nakoľko z pásky z ERP sa nedá vyčítať, čo tvorí príjem. Mám tam len celkovú sumu denného obratu. Ako by som to potom rozúčtovala na príjem za výrobky a služby a príjem za predaj tovaru?
účtuješ to dobre :) vzorovo! :)
rodina1
02.10.09,07:04
účtuješ to dobre :) vzorovo! :)
Monika, ďakujem. Takáto chvála poteší:D
Všetko som sa naučila vďaka vám, poraďákom.
Monika Kováčová
02.10.09,07:28
Všetko som sa naučila vďaka vám, poraďákom.
mimotemy Všimla som si, že v tejto téme si nepoložila jedinú otázku... :)Predpokladám preto, že si hľadala, hľadala, hľadala... čítala, čítala, čítala... premýšľala, premýšľala, a získané znalosti aplikovala do praxe.
Klásť otázku za otázkou bez pochopenia prečo a dôkladného samoštúdia problematiky je povrchné a bez efektu
rodina1
02.10.09,07:36
mimotemy Všimla som si, že v tejto téme si nepoložila jedinú otázku... :)Predpokladám preto, že si hľadala, hľadala, hľadala... čítala, čítala, čítala... premýšľala, premýšľala, a získané znalosti aplikovala do praxe.
Klásť otázku za otázkou bez pochopenia prečo a dôkladného samoštúdia problematiky je povrchné a bez efektu
Monika, máš pravdu. Čítala, čítala, hľadala, hľadala som a nielen v tejto téme. S premýšľaním je to možno trošku slabšie:D. Snažím sa využívať "Rozšírené hľadanie" a až keď nenájdem:eek: to, čo potrebujem, až vtedy sa pýtam. Ešte raz, ďakujem za ocenenie.
sybila3
02.10.09,19:25
ja sa ospravedlňujem, ja čítam túto celú temu už niekoľký krát, ale stále nachádzam niečo čo mi nie je jasné, s účtovaním reštaurácie nemám skúsenosti, to som teraz dostala také účto, čo dávam dohromady od začiatku roka a snažím sa aj na blokoch rozúčtovať na tovar: napr. šampanské jogurty, ktoré sa podávajú na raňajky, chipsy, ktoré sa predávajú v bufete mimo reštaurácie, aj malinovky a ostatný alkohol dávam ako tovar. Proste všetko čo sa predáva v bufete mimo reštaurácie dávam ako tovar-aj nanuky, zubná pasta...
Ostatné potraviny na prípravu jedál-materiál.
Kvety, sviečky, dekoračné predmety-réžia ako som sa tu dočítala a tiež PHM-réžia.
Mohli by ste mi ešte poradiť-hotové jedlá-keď je na faktúre vyfakturovaná strava a ubytovanie to je všetko služba? alebo strava - tovar a ubytko - služby. ďakujem pekne za trpezlivosť.
Ešte ma napadlo, prečo by sa mali malinovky, alkohol ...účtovať ako materiál, ak ich predáme v bufete ako tovar? Už som sa niekoľkokrát dočítala aj v iných témach, že všetko čo nezmení svoju podobu je tovar. Tam ide totiž to o to, že súčasťou hotela je reštaurácia ale aj bufet, kde sa dajú kúpiť. A preto som taká domotaná z toho, lebo neviem z bloku vyčítať, či to bolo kúpené do reštiky-materiál alebo bufetu-tovar a to sa nedá ani zistiť.........
Janulana
04.10.09,07:58
Ak klient kúpil materiál na vymaľovanie predajne, tak štetce dám ako materiál a farby prevádzková réžia?
beatam
04.10.09,10:16
Ak klient kúpil materiál na vymaľovanie predajne, tak štetce dám ako materiál a farby prevádzková réžia?

Veď si si už v úvode aj odpovedala :)
a_je_to
04.10.09,13:14
Ak sa k tejto, už teraz 48 stranovej téme nepovie aj niečo podstatnejšie, tak bude mať za chvíľu aj 100 strán a vždy bude iba na začiatku. Bez problémov možno súhlasiť s ktorýmkoľvek z predchádzajúcich príspevkov, pretože "ak nejde o život, tak nejde o nič". Medzi materiálom a réžiou v JÚ často niet ostrej hranice, ak si ju tvrdošijne nenaostríme sami pre seba. Niekedy by nemalo ísť ani tak o absolútne točenie okolo materiálovej podstaty nákupu, ale viac o ekonomicko kalkulačné hľadisko. Teda, či tá nakúpená matéria predstavuje priamy materiálový vstup do hlavnej výroby, alebo hlavných služieb, alebo má iba menej významnú réžijnú funkciu. Napríklad taká pitná voda. V kaderníctve, alebo výrobe sladených nápojov by mala byť materiálom, lebo je hlavnou zložkou vstupov do výroby. Ale v účtovnej firme, alebo maloobchodíku, kde sa nepremieta priamo do žiadnych výrobných vstupov a zabezpečuje iba réžijnú funkciu ? Alebo ekonomické tlačivá.....v účtovnej firme jasný materiál. Ale vo firme, kde sa použijú raz do roka na vlastnú účtovnú závierku ....napriek materiálovej podstate - jasná réžia.
A ešte...materiál verzus tovar. V bufete ? Cigarety, žuvačky, plechovkové pivo ? Jasný tovar bez zmeny podstaty medzi nákupom a predajom. Aj krájaná saláma na zabalenie je ešte tovar. Ale šalát na tanierik, rožok k tomu a limonáda do pohára je reštauračná služba. Ak neviem, či niečo dopadne ako tovar, alebo reštauračná služba, tak o nákupe tovaru neučtujem, všetko do materiálu, ale pri predaji tovar. V čase zostavovania účtovnej závierky JÚ od sumy predaného tovaru odpočítam svoju priemernú maržu a k tejto sume preúčtujem - dopočítam storno nákupu materiálu a zaúčtovanie nákupu tovaru. V daňovej praxi, ak niet iného vhodného kritéria, sú takéto preukázateľné počty, aj svedomité odhady pre zlepšenie zobrazenia účtovníctva akceptované a uznávané.
Janulana
06.10.09,17:11
Prosím vás, cenovky mám dať ako materiál alebo réžiu?
betka
06.10.09,18:03
Podla toho, ako to máte v internej smernici. Táto téma má viacero variabilít účtovania.
Osobne dávam: VOZD- materiál, bez evidenciu skladu
Ociviste
22.10.09,10:27
Dobry den, asi uz moc spekulujem, ale neda mi to. Uz som sa raz pytala, ci material alebo prevadzkova rezia. V tejto teme bolo niekde pisane, ze ak je to doba pouzivania menej ako jeden rok a cena nizsia ako 30.000 Sk, tak je to prevadzkova rezia. Jedna sa mi o to, ze moj zivnostnik nakupuje laky, farby, cement, omietky atd. a zakazdym to ma iny nazov a max. ciastka za ktoru to kupuje je do 200 eur. Je naozaj nutne do davat ako material? Pretoze ak mam ku kazdej omietke alebo farbe urobit skladovu kartu tak ich budem mat od zaciatku mesiaca ako 2000 s tym, ze na kazdej skladovej karte bude max. 1 prijem a 1 vydaj. Alebo spravit len skladove karty napr. cement a nespecifikovat presny nazov cementu? Je aj takato moznost.
Dakujem za odpoved.
Lianka
22.10.09,10:41
Octiviste, podla mojho nazoru je to jasny material, ziadna rezia. Ako som dospela k zaveru, do rezie idu najma sluzby, malokedy aj nieco ine. U teba je to urcite jedno z tohto - z tohto vyplyva, ze je to material:

§ 11
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, ...

Co sa tyka skladu, nasla som toto:
§ 6
(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8.

Na zaklade tohto si myslim, ze ked mas napr. cement 1 bal. 50 kg, ale kupujes od roznych dodavatelov, kazdy ten cement nazve inak, nemusis otvarat x novych kariet, ale podstatne je, ze vzdy je to cement 1 bal. 50 kg.
lenkam68
22.10.09,10:48
Ak bolo niekde v tejto téme písané, že ak je "doba používania menej ako jeden rok a cena nižšia ako 30 000 Sk, tak je to prevádzková réžia", tak to nie je pravda. Prečítaj si postupy účtovania pre JÚ:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

V internej smernici si uveď materiál, ktorý budeš účtovať priamo do výdavkov bez vedenia skladovej evidencie.
Ociviste
22.10.09,11:24
Dakujem lenkam68 ak Lianke sa vystizne odpovede. Dufam, ze uz som to konecne pochopila a budem to uctovat spravne. :-)
sybila3
28.10.09,07:50
Ja by som sa tiež všetkým chcela poďakovať, už mi je to jasnejšie. Ak som dobre pochopila ak má niekto v ŽL 1. pohostinská činnosť a ubyt.služby, aj keď v rámci reštaurácie je aj bar a bufet,tak všetky nakúpené surobiny účtujem na materiál aj cigarety, horalky, nápoje, nanuky-aj keď som to dávala na tovar, už opravujem na materiál, musím prerobiť aj smernicu. A potom tržby budú za výrobky a služby. žiadny tovar.
Druhý bod v ŽL má predaj tovaru-maloobchod ale to sa nevzťahuje na reštauráciu, myslím. Budem rada, ak mi to niekto odobrí, aby som to konečne dala dohromady, lebo to opravujem od začiatku roka, nakoľko som prebrala také zlé účtovníctvo. ešte raz ďakujem všetkým.
lenkam68
28.10.09,08:54
§ 11 Zásoby

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Z toho mi vyplýva, že cigarety, horalky a pod. nemôžem účtovať ako materiál, ale ako tovar.
Monika Kováčová
28.10.09,09:05
§ 11 Zásoby

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Z toho mi vyplýva, že cigarety, horalky a pod. nemôžem účtovať ako materiál, ale ako tovar.
presne rozdiel medzi pohostinskou činnosťou a maloobchodom v ŽL je v tejto téme podrobne rozobratý....
sybila sa pýta na účtovanie pohostinskej činnosti, nie na malopredaj... pohostinská činnosť je služba, preto nakupuje materiál
Napriek par. 11 ods. 4 si uvedené dostatočne obháji (argumentácia v tejto téme s. 15-17)


v tejto téme je dopodrobna rozobrané účtovanie tovar a materiál vo vzťahu ku krčmám, barom, reštauráciam a pod.
čítala si túto tému?
niekde od strany 15 po 17...
sybila3
28.10.09,09:48
Takže je v poriadku v pohostinskej činnosti materiál-predaj výr. a služieb. Lebo som to tiež mala ako tovar - ale som to všetko opravila. Môžem dať do smernice nejakú poznámku, že nakoľko sa jedná o pohostinskú činnosť preto je to účtované ako materiál?
Ak má druhý bod v ŽL predaj tovaru maloobchod-to sa netýka aspoň usudzujem pohostineskej činnosti, ale je to v prípade zriadenia predajne?
lenkam68
28.10.09,10:07
Súhlasím s Monikou Kováčovou, a zároveň sa ospravedlňujem, za zavádzajúcu odpoveď
sybila3
29.10.09,09:45
to nič, ja viem, čo je tovar aj kedy účtovať, ale vzhľadom na pohostinskú činnosť som sa z toho nemohla vysomáriť, tiež som cigarety, horalky, nanuky-predané v bufete účtovala na tovar, ale keďže som si prečítala veľa príspevkov, tak som vydedukovala, že v pohost.činn. by to mal byť materiál, aj keď je to tovar.
sybila3
03.11.09,06:58
ale aj tak ma tie cigarety lákajú dať na tovar, ale som si všetko opravila na materiál
Ale čo napríklad také hyg. potreby always, ktoré má pre prípad na recepcii, to by mal byť tovar?
Pepe73Lopez
01.12.09,14:55
(k príspevku 137)
Všetko mi bolo jasné, zhrnutie (po prečítaní celej témy sústredené práve v citovanom príspevku 137) geniálne avšak nad jedným slovným spojením som sa pozastavil...

(trochu som vyfiltroval citáciu, autor určite vie ako vyzerá celý, čiže len, to s čím mám problém):

Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu


vs iná časť tohto príspevku:



Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!


A v tej druhej vete "Avšak to neznamená..." som nepochopil vložené slovné spojenie " ...ako prevádzkovú réžiu". Ako si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu, keď §11, ods (1) jej káže zásoby účtovať v členení materiál alebo tovar?


Ako mám teda chápať použité slovné spojenie?
A/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako stĺpec PD vo VOZD - čo v podstate ruší celú polemiku o zaraďovaní medzi materiál vs réžia!? Ale je podľa mňa v rozpore s §11, ods(1) a zároveň sa nedivím, že sa každý vypytuje na svoj konkrétny prípad.

B/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako to čo si označím v internej smernici účtovnej jednotky, že nemusím evidovať ako zásobu a bola by to teda parafráza slov "materiál, ktorý ide ihneď do spotreby"?

Vopred ďakujem za reakciu autorky pôvodného príspevku.
Pepe73Lopez
01.12.09,15:09
Ešte som chcel k predchádzajúcemu dodať, že ak platí A/ - dôvodne sa obávam, že každý by si tak sám ošetril, čo bude účtovať v stĺpci "PD - VOZD - materiál" a čo bude účtovať v stĺpci "PD - VOZD - réžia" vo svojej smernici ÚJ. A to prakticky ošetriť nemôže a to teda fakt, že ak je raz niečo §11, ods(2) "...majetok podľa §10, ods(26)" musí to účtovať v súlade s §11, ods(1) v členení na materiál a tovar.
Jarka 1
01.12.09,15:17
(k príspevku 137)
Všetko mi bolo jasné, zhrnutie (po prečítaní celej témy sústredené práve v citovanom príspevku 137) geniálne avšak nad jedným slovným spojením som sa pozastavil...

(trochu som vyfiltroval citáciu, autor určite vie ako vyzerá celý, čiže len, to s čím mám problém):


vs iná časť tohto príspevku:


A v tej druhej vete "Avšak to neznamená..." som nepochopil vložené slovné spojenie " ...ako prevádzkovú réžiu". Ako si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu, keď §11, ods (1) jej káže zásoby účtovať v členení materiál alebo tovar?


Ako mám teda chápať použité slovné spojenie?
A/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako stĺpec PD vo VOZD - čo v podstate ruší celú polemiku o zaraďovaní medzi materiál vs réžia!? Ale je podľa mňa v rozpore s §11, ods(1) a zároveň sa nedivím, že sa každý vypytuje na svoj konkrétny prípad. NIE JE TO PD vo VOZD

B/ - použitie "prevádzková réžia" tu mám chápať ako to čo si označím v internej smernici účtovnej jednotky, že nemusím evidovať ako zásobu a bola by to teda parafráza slov "materiál, ktorý ide ihneď do spotreby"?
V internej smernici si určíš, ktoré zásoby nebudeš evidovať na skladovej karte, lebo pôjdu priamo do spotreby. Účtovať budeš v členení materiál alebo tovar. Slovo AVŠAK znamená, že si nemôžež určiť, že to zaúčtuješ do réžie, aj keď to nedávaš cez skladovú evidenciu.
Vopred ďakujem za reakciu autorky pôvodného príspevku.


Nie som síce autor príspevku, ale dovolila som si odpovedať. Odpoveď je v texte.
Pepe73Lopez
01.12.09,15:22
Pochopil som - úplne, ďakujem.
veronkaj
11.12.09,07:36
kto poradí v tomto, akosi sa nevieme zhodnúť sú rôzne názory

v ju szčo autoklampiar, odborná literatúra teda kvôli účtovníctvu kam dávate v podstate to nepatrí do výdavkov za materiál ale je to zároveň na to aby mohol podnikať.

teda ked si objednám nejakú literatúru ohľadom zákonov účtovníctva tak kam to dávate do výdaj za materiál v členení ostatné alebo do pr. réžie - lenže tam by mali ísť len služby.

teda - software = program na účtovníctvo???
- školenie = pr. réžia
- literatúra = knihy účtovníctvo ????
lenkam68
11.12.09,11:03
Odb. literatúru účtujem ako materiál v členení odb. literatúra. Už som to tu niekde písala, že v rozhodovaní či účtovať ako materiál alebo réžiu, vychádzam z príspevku od betky - zosúladenie JÚ s PÚ. A v PÚ sa odb. literatúra účtuje na 501 - materiál.
Lianka
11.12.09,11:15
Odb. literatúru účtujem ako materiál v členení odb. literatúra. Už som to tu niekde písala, že v rozhodovaní či účtovať ako materiál alebo réžiu, vychádzam z príspevku od betky - zosúladenie JÚ s PÚ. A v PÚ sa odb. literatúra účtuje na 501 - materiál.

Lenka, dovolim si pripojit sem tvoj prispevok, ktory mas zrejme na mysli, nakolko som ho pred chvilou citovala v inej teme, kde sa veronka pytala: http://www.porada.sk/980778-post247.html.

Cela tema tu: http://www.porada.sk/t4907-p112-ako-na-alfu.html