Milena202
29.02.08,22:23
Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.:confused:
Lydka R
29.02.08,21:29
Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.:confused:

Len výcuc z postupov účtovania v JU

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
..

a ešte
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Teda účtovanie ako materiál je správne.
petovsan
29.02.08,22:26
...sa účtuje ako zásoby.

Teda účtovanie ako materiál je správne.

No a ak ten krátkodobý majetok vydám priamo do spotreby? Už to predsa nebude zásoba, alebo sa mýlim ??? :eek:
V takomto prípade som názoru, že aj účtovanie do prevádzkovej réžie je obhájiteľné, či nie? :eek:
Jarka 1
01.03.08,15:33
No a ak ten krátkodobý majetok vydám priamo do spotreby? Už to predsa nebude zásoba, alebo sa mýlim ??? :eek:
V takomto prípade som názoru, že aj účtovanie do prevádzkovej réžie je obhájiteľné, či nie? :eek:

V takomto prípade áno. V.I.P. členovia sa však väčšinou prikláňajú k názoru, že treba nákup zaúčtovať cez materiál a ak ho ihneď vydáš do spotreby, tak ho už nebude uvádzať vo výkaze, lebo to už nebude zásoba. Môžeš si viesť aj naďalej jeho evidenciu pre vlastnú potrebu, nemusíš ho povinne inventarizovať, ale dobrovoľne môžeš. Do výkau uvedieš len ak je to nevydané a trčí to na sklade.
Johanka
01.03.08,15:36
V takomto prípade áno. V.I.P. členovia sa však väčšinou prikláňajú k názoru, že treba nákup zaúčtovať cez materiál a ak ho ihneď vydáš do spotreby, tak ho už nebude uvádzať vo výkaze, lebo to už nebude zásoba. Môžeš si viesť aj naďalej jeho evidenciu pre vlastnú potrebu, nemusíš ho povinne inventarizovať, ale dobrovoľne môžeš. Do výkau uvedieš len ak je to nevydané a trčí to na sklade.
:eek: môžem mať pri profile stokrát VIP, keď napíšem kravinu.
Všetko uvedené vyplýva z Postupov účtovania a to je podstatné ;):).
Jarka 1
01.03.08,15:43
:eek: môžem mať pri profile stokrát VIP, keď napíšem kravinu.
Všetko uvedené vyplýva z Postupov účtovania a to je podstatné ;):).
mimotemy
Súhlasím Johanka, ale každý deň poctivo študujem Poradu a ešte som sa nestretla s tým, že by tu nietko z V.I.P. členov napísal kravinu. Ak sa v niečom nezhodnete, nie sú to prkotiny, ktoré ovláda každý malý účtovníček. A vtedy sa väčšinou okamžite zapoja aj ďalší a prídete k správnej odpovedi.
Veľká vďaka Vám všetkým za to :).
Milena202
01.03.08,17:19
Ďakujem za Vaše reagovanie na môj problém.
Zuzy
02.03.08,12:17
V takomto prípade áno. V.I.P. členovia sa však väčšinou prikláňajú k názoru, že treba nákup zaúčtovať cez materiál a ak ho ihneď vydáš do spotreby, tak ho už nebude uvádzať vo výkaze, lebo to už nebude zásoba. Môžeš si viesť aj naďalej jeho evidenciu pre vlastnú potrebu, nemusíš ho povinne inventarizovať, ale dobrovoľne môžeš. Do výkau uvedieš len ak je to nevydané a trčí to na sklade.

Prepáčte dámy, ale teraz ste ma poriadne pomiatli. Aj ja som účtovala nákup DHM /skriňa, TV a mraznička/ priamo do prev. réžie a po predchádzajúcom príspevku som všetko opravila a dala do matreriálu. Všetky tri vecú sú dané do používania, tak teraz je to prev,. réžia alebo materiál? Mám zasa robiť opravu? Ďakujem za kladnú odpoveď
Zoltán Kovács
02.03.08,12:21
Prepáčte dámy, ale teraz ste ma poriadne pomiatli. Aj ja som účtovala nákup DHM /skriňa, TV a mraznička/ priamo do prev. réžie a po predchádzajúcom príspevku som všetko opravila a dala do matreriálu. Všetky tri vecú sú dané do používania, tak teraz je to prev,. réžia alebo materiál? Mám zasa robiť opravu? Ďakujem za kladnú odpoveď

Postupy účtovania JU

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
petovsan
02.03.08,12:36
Postupy účtovania JU

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

v ods. 12 písm. b) postupov je uvedený nasledovný majetok, citujem:

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
c) pestovateľské celky trvalých porastov19) s dobouplodnosti dlhšou ako tri roky,
d) plemenné a chovné zvieratá4) za účelom hospodárskeho využitia, bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu, pričom hospodárskym úžitkom sa rozumie najmä narodenie mláďat, produkcia mlieka, vlny, využitie ťažnej sily zvieraťa,
e) hospodársky využívané chovy muflónov, danielov, jeleňov, pštrosov, ak ich využiteľnosť v chove je dlhšia ako štyri roky,
f) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie20), ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak tak ustanovuje osobitný predpis21).

... z toho mi teda vyplýva, že ostatný drobný majetok môžem účtovať priamo do prev. réžie za predpokladu, že som ho zaradila rovno do používania, t.j. neúčtujem o ňom ako o zásobách .... alebo sa mýlim?
Lenuška
02.03.08,12:56
Len výcuc z postupov účtovania v JU

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
..

a ešte
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

Teda účtovanie ako materiál je správne.

Vzhľadom na skutočnosť, že vo výkaze o MaZ vykazujem dlhodobý majetok
v zostatkovej hodnote..........myslím, že ten krátkodobý majetok vo výkaze nebudem uvádzať, nakoľko som ho zaradila a zároveň vyradila do používania
t.j. 100% odpísala. Na evidenciu majetku mi slúži v Alfe ...evidenia Dlhodobý majetok a Krátkodobý majetok - pre inventúru....
V JÚ účtujem krátkodobý majetok - réžia v členení KM a v operatívnej evidencii Krátkodobý majetok. Myslím si, Prehľade Príjmy a Výdavky sa mi viažu dva okruhy....pri predaji TOVARU = nákup tovaru a predaj tovaru, pri poskytovaní služieb = predaj služieb a nákup materiálu.
Zoltán Kovács
02.03.08,12:59
Postupy účtovania JU

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.


v ods. 12 písm. b) postupov je uvedený nasledovný majetok, citujem:

(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
a) pozemky, stavby15), byty a nebytové priestory16), umelecké diela17), zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich ocenenie,
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
c) pestovateľské celky trvalých porastov19) s dobouplodnosti dlhšou ako tri roky,
d) plemenné a chovné zvieratá4) za účelom hospodárskeho využitia, bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu, pričom hospodárskym úžitkom sa rozumie najmä narodenie mláďat, produkcia mlieka, vlny, využitie ťažnej sily zvieraťa,
e) hospodársky využívané chovy muflónov, danielov, jeleňov, pštrosov, ak ich využiteľnosť v chove je dlhšia ako štyri roky,
f) otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technická rekultivácia a technické zhodnotenie20), ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku; súčasťou technickej rekultivácie môžu byť len stavby, napríklad komunikácie, ktoré svojím charakterom, účelom a rozsahom slúžia na vykonanie rekultivácie, pričom technická rekultivácia nie je dlhodobým hmotným majetkom, ak tak ustanovuje osobitný predpis21).

... z toho mi teda vyplýva, že ostatný drobný majetok môžem účtovať priamo do prev. réžie za predpokladu, že som ho zaradila rovno do používania, t.j. neúčtujem o ňom ako o zásobách .... alebo sa mýlim?

Drobný majetok, ktorý nie je uvedený v 12 písm.b sa účtuje podľa §10 ods.26
Zuzy
02.03.08,13:06
Myslím si, že predsa smith bude mať pravdu, lebo v zákone čítam, že: § 11 ods. 2/ Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky, a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do použiívania a majetok podľa § 10 ods. 26...
petovsan
02.03.08,13:10
Drobný majetok, ktorý nie je uvedený v 12 písm.b sa účtuje podľa §10 ods.26
Smith, už si ma načisto doplietol ... ale predsa v §10 ods. 26 sa píše, že ako zásoby sa účtuje majetok, ktorý JE uvedený v § 10 ods. 12 písm. b) ... a nie, ktorý NIE JE
... podľa toho, čo tvrdíš, tak ak nakúpim pre účely svojho podnikania napr. pero zn. PARKER za 900,- Sk (predpokladám, že mi bude slúžiť dlhšie ako 1 rok), tak si ho zaevidujem do VOZD v členení "nákup materiálu" ? :eek: ... podľa mňa je to jasná prevádzk. réžia !!!
Zuzy
02.03.08,13:11
Ešte jedna otázka, že ten "materiál" uvádzam vo výkaze o majetku a záväzkoch? Lebo nie sú to suroviny ani pomocné látky, ktoré potom spotrebujem?
Zoltán Kovács
02.03.08,13:12
Smith, už si ma načisto doplietol ... ale predsa v §10 ods. 26 sa píše, že ako zásoby sa účtuje majetok, ktorý JE uvedený v § 10 ods. 12 písm. b) ... a nie, ktorý NIE JE
... podľa toho, čo tvrdíš, tak ak nakúpim pre účely svojho podnikania napr. pero zn. PARKER za 900,- Sk (predpokladám, že mi bude slúžiť dlhšie ako 1 rok), tak si ho zaevidujem do VOZD v členení "nákup materiálu" ? :eek: ... podľa mňa je to jasná prevádzk. réžia !!!

No pero nebudem považovať nikdy za drobný majetok. Nato je tobré mať smernicu, v ktorej si stanovým od akej výšky si budem viesť evidenciu drobného majetku.
petovsan
02.03.08,13:13
Myslím si, že predsa smith bude mať pravdu, lebo v zákone čítam, že: § 11 ods. 2/ Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky, a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do použiívania a majetok podľa § 10 ods. 26...

... no veď práve, o tom sa tu celý čas bavíme, že je tak uvedené ... ako materiál ... a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania ...
... z čoho mi teda logicky vyplýva, že ak ja ten majetok (napr. to pero) uvediem dňom nákupu do používania, tak o ňom už neúčtujem ako o zásobe !!!
petovsan
02.03.08,13:16
Drobný majetok, ktorý nie je uvedený v 12 písm.b sa účtuje podľa §10 ods.26

nemalo by tam byť správne uvedené, že: Drobný majetok, ktorý JE uvedený v 12 písm.b sa účtuje podľa §10 ods.26 ???

už tomu akosi prestávam rozumieť :confused: ... pripojí sa ešte niekto do našej debaty ???
petovsan
02.03.08,13:22
Nedá mi to pokoj, tak skúsim ešte takúto otázku:
Ak kúpim chladničku (napr. mám reštauráciu) a dňom nákupu ju uvediem do používania .... tak o nej podľa môjho názoru budem účtovať ako o nákupe krátkodobého majetku, zápis do PD bude VOZD, prevádzk. réžia, nákup KM + zápis do evidencie KM, na konci roku inventarizujem KM ... podľa Smitha by to malo byť VOZD, nákup materiálu ... a na konci roku inventarizujem ako zásobu .... ale zásoby sú podľa mňa zásoby, t.j. niečo, čo mám v zásobe (na sklade) a nepoužívam to !!!
Erika-ežka
02.03.08,13:31
Nedá mi to pokoj, tak skúsim ešte takúto otázku:
Ak kúpim chladničku (napr. mám reštauráciu) a dňom nákupu ju uvediem do používania .... tak o nej podľa môjho názoru budem účtovať ako o nákupe krátkodobého majetku, zápis do PD bude VOZD, prevádzk. réžia, nákup KM + zápis do evidencie KM, na konci roku inventarizujem KM ... podľa Smitha by to malo byť VOZD, nákup materiálu ... a na konci roku inventarizujem ako zásobu .... ale zásoby sú podľa mňa zásoby, t.j. niečo, čo mám v zásobe (na sklade) a nepoužívam to !!!
Ja si to tiež myslím, aj to tak robím. Skôr ma prekvapilo, že by som to mala písať aj do Výkazu o majetku a záväzkoch - ako zásobu. Myslím si, že tam majú byť iba zásoby, ktoré sa nepoužili a sú na sklade k 31.12. Či sa mýlim :confused:
Zuzy
02.03.08,13:39
My máme hostinec a tam sme kúpili mrazničku, preto som pýtala, kam to mám zaúčtovať, ale krátkodobý majetok to nebude, lebo to budem používať viac ako jeden rok. Žeby podľa nového zákona je to materiál? § 11 ods. 2
Iwett
02.03.08,13:45
Ja si to tiež myslím, aj to tak robím. Skôr ma prekvapilo, že by som to mala písať aj do Výkazu o majetku a záväzkoch - ako zásobu. Myslím si, že tam majú byť iba zásoby, ktoré sa nepoužili a sú na sklade k 31.12. Či sa mýlim :confused:
ja účtujem dhim do réžie, pozerala som tu všeliaké príspevky, jeden tvrdí do materiálu, druhý do réžie. Ja účtujem dhim do réžie z jedného dôvodu, soft mi umožňuje členiť len réžiu tak si tam vytvorím skupinu dhim a v materiáli sa to nedá. Do výkazu o majetku a záväzkov sa dhim neuvádzajú určite, zaradia sa do používania a hotovo.
petovsan
02.03.08,13:46
My máme hostinec a tam sme kúpili mrazničku, preto som pýtala, kam to mám zaúčtovať, ale krátkodobý majetok to nebude, lebo to budem používať viac ako jeden rok. Žeby podľa nového zákona je to materiál? § 11 ods. 2
Kľudne to môže byť aj krátkodobý majetok, pokiaľ hodnota tej mrazničky nepresiahla sumu 30.000,- Sk, nemusíš o nej účtovať ako o dlhodobom hm. majetku, aj napriek tomu, že ju budeš používať dlhšie ako rok.
viď. § 22 ZDP
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem ...
Zuzy
02.03.08,14:32
Porovnala som zákony o účt. do 31.12.2007 a od 1.1.2008 a práve tuto sú zmeny v účtovaní KM, /do 31.12. KM môže ako zásoby a od 1.1. sa účtuje ako zásoby/ Ja tak to chápem, ale pre istotu môžete to skontrolovať aj vy
Erika-ežka
02.03.08,15:15
Porovnala som zákony o účt. do 31.12.2007 a od 1.1.2008 a práve tuto sú zmeny v účtovaní KM, /do 31.12. KM môže ako zásoby a od 1.1. sa účtuje ako zásoby/ Ja tak to chápem, ale pre istotu môžete to skontrolovať aj vy
Naozaj to vyzerá, že tá zmena účtovania KM je len od 1.1.2008.
Viď - výcuc:
"§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.:eek:

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
jopo
03.03.08,17:37
Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.:confused:
Kupil som do kancelarie :

1 ks NOTEBOOK 28900,-Sk
1 ks Kreslo 1690,-
1 ks tlaciaren 7900,-Sk

Zauctujem to vsetko do prevadzkovej rezie nakolko ani jedna vec nepresiahla 30 tis.
Budem viest evidenciu ako Drobny Hmotny Majetok . Dal som to do prevadzkovej rezie, tyn padom ziadne odpisy nerobim.

Spravil som to spravne?

PAlo
Dav
03.03.08,17:45
Podľa toho, čo som čítala pár príspevkov vyššie, by to mal byť materiál, nie réžia. Ale tlačiareň, ak :1. je nová, a nie je aj skener, kopírka, teda nie je schopná samostatne fungovať, patrí k PC, alebo notebooku, teda 28.900,- + 7.900, 4 roky odpisovať 36.800,- Sk.
ak 2. už nejaká tlačiareň vo firme bola, je možné túto novú považovať za náhradný diel, a je to materiál.
jopo
03.03.08,18:14
Podľa toho, čo som čítala pár príspevkov vyššie, by to mal byť materiál, nie réžia. Ale tlačiareň, ak :1. je nová, a nie je aj skener, kopírka, teda nie je schopná samostatne fungovať, patrí k PC, alebo notebooku, teda 28.900,- + 7.900, 4 roky odpisovať 36.800,- Sk.
ak 2. už nejaká tlačiareň vo firme bola, je možné túto novú považovať za náhradný diel, a je to materiál.
Je to multifunkcne zariadenie aj zo skenerom, je to jedina kopirka a tlaciaren fo firme /funguje samostatne/.
Ked som pred dvoma rokmy kupil pokladnu za 13 tis, dal som ju do prevadzkovej rezie, a pri danovej kontrole nemali vyhrady.
Vyjadrite sa tu este niekto k tomu, ale prosim nehadzte tu zasa linky a citacie zakonov. Povedzte rovno ako to zauctovat.

PAlo
Dav
03.03.08,18:22
Je to multifunkcne zariadenie aj zo skenerom, je to jedina kopirka a tlaciaren fo firme /funguje samostatne/.
Ked som pred dvoma rokmy kupil pokladnu za 13 tis, dal som ju do prevadzkovej rezie, a pri danovej kontrole nemali vyhrady.
Vyjadrite sa tu este niekto k tomu, ale prosim nehadzte tu zasa linky a citacie zakonov. Povedzte rovno ako to zauctovat.

PAlo
Ak je multifunkčná, je materiál, netreba ju odpisovať, ani notebook .
Preto som písala, že podľa toho, čo som čítala vyššie, lebo tiež som účtovala všetko na réžiu. Do materiálu len tie položky, ktoré sa ďalej spracovávali. Ale od 1.1.2008 je zmena v účtovaní.
martinr
04.03.08,06:29
Keďže tu každý z Vás si Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 vysvetľuje po svojom, tak to znamená, že toto opatrenie nie je napísané jednoznačne. Stiahnuť si ho môžete na tejto adrese:
(aha tak nič - odkaz mi nedovolilo zadať, tak si to musíte nájsť sami :confused: - je súčasťou finančného spravodaja č.13 na stránkach MF SR)
Takže fakty sú jasné:
Odseky 25 a 26 hovoria toto:
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Situácia v oboch citovaných odstavcoch nemôže nikdy nastať, pretože hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) je:
samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18)
okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
čiže zopakujem je to majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok A v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise. Obe podmienky musia nastať súčasne a obe sú súčasťou odseku 12 písm. b). Takže v každom prípade ak hovoríme o hmotnom majetku podľa odseku 12 písm. b) tak hovoríme o hmotnom majetku spĺňajúcom všetky podmienky v odseku vypísané, a nie len časť týchto podmienok.
Z toho logicky vyplýva, že žiaden hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) nemôže mať ocenenie rovné sume podľa osobitného predpisu18) alebo byť nižšie. Taký hmotný majetok podľa tohto opatrenia totiž neexistuje. To, ako to autor uvedeného paškvilu myslel je pre právne účely úplne irelevantné, podstatné je to, ako to je napísané.
Takže záver je taký, že drobný investičný majetok dávam do réžie a nedávam ho do zásob. Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť.
A ešte jedna "drobnosť". Uvedené opatrenie nadobúda účinnosť dňom 1.1.2008, čiže účtovníctvo za rok 2007 je potrebné viesť podľa opatrenia platného a účinného v roku 2007 :)
jopo
04.03.08,07:19
Neviem k comu bolo dobre aby si sem zasa len skopiroval nejaku vyhlasku, ktorej tu aj tak nikto nerozumie. Ked si taky mudry tak sem normalne napis ako to zauctovat.....a vsetci aj tak uctujeme teraz rok 2007, tak sem daj ako to zauctovat spravne.

dakujem.
/naozaj stojim z danovym prizannim, lebo sa tu neviem dostat k nejakemu spravnemu usmerneniu ako to zauctovat/
gallows
04.03.08,07:26
Keďže tu každý z Vás si Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 vysvetľuje po svojom, tak to znamená, že toto opatrenie nie je napísané jednoznačne. Stiahnuť si ho môžete na tejto adrese:
(aha tak nič - odkaz mi nedovolilo zadať, tak si to musíte nájsť sami :confused: - je súčasťou finančného spravodaja č.13 na stránkach MF SR)
Takže fakty sú jasné:
Odseky 25 a 26 hovoria toto:
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Situácia v oboch citovaných odstavcoch nemôže nikdy nastať, pretože hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) je:
samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18)
okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
čiže zopakujem je to majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok A v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise. Obe podmienky musia nastať súčasne a obe sú súčasťou odseku 12 písm. b). Takže v každom prípade ak hovoríme o hmotnom majetku podľa odseku 12 písm. b) tak hovoríme o hmotnom majetku spĺňajúcom všetky podmienky v odseku vypísané, a nie len časť týchto podmienok.
Z toho logicky vyplýva, že žiaden hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) nemôže mať ocenenie rovné sume podľa osobitného predpisu18) alebo byť nižšie. Taký hmotný majetok podľa tohto opatrenia totiž neexistuje. To, ako to autor uvedeného paškvilu myslel je pre právne účely úplne irelevantné, podstatné je to, ako to je napísané.
Takže záver je taký, že drobný investičný majetok dávam do réžie a nedávam ho do zásob. Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť.
A ešte jedna "drobnosť". Uvedené opatrenie nadobúda účinnosť dňom 1.1.2008, čiže účtovníctvo za rok 2007 je potrebné viesť podľa opatrenia platného a účinného v roku 2007 :)
Presne tak som to pochopil a robím i ja ... uvidíme, ako to pochopí kontrola z DÚ ... :rolleyes:
petovsan
04.03.08,08:17
... Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť....
Súhlasím s Tebou, až na to, že predsa len časom sa môže stať aj takáto "drobnosť" pri kontrole DÚ podstatná, pretože kontroly začínajú byť čoraz častejšie zamerané na správnosť účtovania a dodržiavania Postupov ...a pri ich porušení hrozia nie malé sankcie. Každý účtovník by mal rád jasno aspoň v takýchto základných otázkach .... ale ako vidíme .... na Slovensku priam nemožnéééé :D
Iwett
06.03.08,13:00
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, lebo som trošku popletená, doteraz som účtovala napr. náhradné diely do réžie. Teraz čítam v poradcovi o zásobách a celkom som popletená. Máme napr. stolársku dielnu. Ja som účtovala do materiálu len drevo, prípadne laky,farby, klince...tomu rozumiem že to vchádza do výrobku. Ale aj oleje,palivá, čistiace prostriedky náhradné diely na hmotný majetok ? :confused:Ja som všetko toto účtovala do réžie.Myslené je to že napr. automechanici na autá alebo naozaj sa má účtovať aj pneumatiky na firemné auto do materiálu? A čo napr. kladivá??? Vysvetli mi to niekto? Ďakujem vopred.
Dav
06.03.08,13:25
Kým ma nezneistili predchádzajúce príspevky, účtovala som to tiež tak. Teraz to budem účtovať do materiálu a mimotemy napĺňajú sa moje slová, keď prirovnávam jednoduché účtovníctvo k morskému prasaťu. To druhé nie je ani morské, ani prasa, to prvé ani jednoduché, ani účtovníctvo.
Iwett
06.03.08,14:12
Kým ma nezneistili predchádzajúce príspevky, účtovala som to tiež tak. Teraz to budem účtovať do materiálu a mimotemy napĺňajú sa moje slová, keď prirovnávam jednoduché účtovníctvo k morskému prasaťu. To druhé nie je ani morské, ani prasa, to prvé ani jednoduché, ani účtovníctvo.
takže rozumiem dobre, že pri každej činnosti čistiace prostriedky,oleje,náhradné diely do materiálu???Nieje to myslené len napr. na automechanika???Aj vy to tak chápete???:confused:
Dav
06.03.08,18:51
Prečítala som si tému Postupy účtovania JÚ od 1.1.2008 a pochopila som to tak, že aj pomocné látky ( oleje) a ND sú materiál. No čo už, do smrti sa človek učí.
Iwett
07.03.08,07:07
Prečítala som si tému Postupy účtovania JÚ od 1.1.2008 a pochopila som to tak, že aj pomocné látky ( oleje) a ND sú materiál. No čo už, do smrti sa človek učí.
Ďakujem za potvrdenie....mimotemya máš pravdu, celý život sa človek učí...a zomrie sprostý, teda nie múdry.:rolleyes:a to sa netýka len účtovníctva
megyzah
08.03.08,19:07
Prosím Vás, po preštudovaní tejto porady si myslím, že už ani veci, ktoré s ami zdali byť úplne jasné, tak jasné nie sú. Môžete mi odobriť postup, ak podnikateľ nakupuje drevotriesku na výrobu nábytku, je to nákup materiálu a ak to následne predáva v nezmenenom stave je to predaj tovaru, áno?
Ninna
08.03.08,19:11
Prosím Vás, po preštudovaní tejto porady si myslím, že už ani veci, ktoré s ami zdali byť úplne jasné, tak jasné nie sú. Môžete mi odobriť postup, ak podnikateľ nakupuje drevotriesku na výrobu nábytku, je to nákup materiálu a ak to následne predáva v nezmenenom stave je to predaj tovaru, áno?
Podľa mňa by si mala čiastku za drevotriesku preúčtovať do nákup tovaru aby mohol byť predaj tovaru.;)
megyzah
08.03.08,19:15
Ďakujem.
JM1968
09.03.08,15:28
zdravím...ok, budem všetky čistiace spreje, oleje a mazadlá ktoré používa automechnik pri práci evidovať ako materiál. Ale netreba ich náhodou potom aj viesť na kartách? A odpisovať z nich?prosím o radu, už som z toho mimo, ďakujem
keri
10.03.08,12:34
Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
JM1968
10.03.08,16:56
Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
Ďakujem, ale aj tak ešte budem otravovať, lebo som fakt mimo....takže blok za čistiaci sprej zaúčtujem do peňaž.denníka pod kódom P21(pokladňa) kedy? Pri nákupe? Akým zápisom v peňaž.denníku ho vydám do spotreby? Ešte raz vďaka
keri
11.03.08,12:47
Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Dufam, ze je to zrozumitelne a ze som trosku pomohla. Sklad robim len v PU, tak snad som to nepoplietla a vyjadri sa k tomu aj niekto iny.
Pekny den.
JM1968
11.03.08,13:24
[quote=keri;674769]Ja by som to urobila takto:
1. nakup cist.oleja (blocek ERP) - v PD pokladna vydaj/nakup materialu
2. prijem na zakl. prijemky v knihe zasob (sklad.evidencia) by som urobila raz mesacne na vsetky nakupy takehoto typu (oleje, spreje apod.)
3. vydaj zo skladu na zakl. vydajky tiez raz mesacne - ubytok
4. vydaj materialu do prevadzky na zakl. ID (tu by som este dolozila ako prilohu vydajku zo skladu) - v PD nakup materialu s minusom, prevadzkova rezia s plusom
Dufam, ze je to zrozumitelne a ze som trosku pomohla. Sklad robim len v PU, tak snad som to nepoplietla a vyjadri sa k tomu aj niekto iny.
vďaka, veď to, že aj ja som v JÚ začiatočník, pomohla si mi:)takže si v skladovej evidencii založím jednu sklad.kartu a budem to na ňu príjímať, uvidím ako sa mi zatvári program pri výdaji, robím v PACIOLI, ešte raz díky
JM1968
11.03.08,13:25
aha, spojilo nám príspevky....
Tinika
28.03.08,17:35
Ahojte. Ako to tu čítam, tak tiež (ako sa niekto už vyjadril) strácam istotu aj pri veciach, ktoré som považovala za jasné.

Architekt kúpi nejaký foto papier, je to pre neho réžia alebo materiál? Ako je to po starom a ako po novom od 1.1.2008?

Ďakujem za odpoveď
betka
28.03.08,17:44
Ahojte. Ako to tu čítam, tak tiež (ako sa niekto už vyjadril) strácam istotu aj pri veciach, ktoré som považovala za jasné.

Architekt kúpi nejaký foto papier, je to pre neho réžia alebo materiál? Ako je to po starom a ako po novom od 1.1.2008?

Ďakujem za odpoveď

Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.
Tinika
28.03.08,17:55
Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.

Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte otázočka, ak si toho papiera nekúpi veľa, môžem to dať do réžie? Teda ak by ho kúpil viac tak materiál a treba riadne viesť skladovú evidenciu?
martinr
29.03.08,20:40
Nečítala som predošlé príspevky, ...
Pre mňa ako účtovníčku je papier réžia. (ak by som si ho nakúpila kvantum, tak by som o ňom účtovala ako o materiáli, pretože ho také množstvo nespotrebujem, a postupne by som ho dávala na základe výdajky do spotreby).
Pre architekta je to materiál. Nakúpi na sklad (príjemka), a postupne podľa objednávok (vydáva zo skladu). Tento materiál mu vstupuje do výrobného procesu spolu s "farbičkami" , čím dostane výrobok, kt. predá- fotografiu.


Pre architekta je papier rovnaký prostriedok ako pre účtovníka. Rovnako ako účtovník nepredáva vytlačený papier s čisielkami, ale účtovníctvo, ktoré je len na tom papieri vytlačené, tak aj architekt nepredáva papier s vytlačenými výkresmi a fotografiami, ale myšlienku - architektonický návrh, ktorý je prostredníctvom papiera (okrem iného) iba expedovaný. Takže aj pre architekta je akýkoľvek papier a aj "farbičky" iba réžiou. Netreba to zbytočne komplikovať.
Tinika
30.03.08,19:03
Pre architekta je papier rovnaký prostriedok ako pre účtovníka. Rovnako ako účtovník nepredáva vytlačený papier s čisielkami, ale účtovníctvo, ktoré je len na tom papieri vytlačené, tak aj architekt nepredáva papier s vytlačenými výkresmi a fotografiami, ale myšlienku - architektonický návrh, ktorý je prostredníctvom papiera (okrem iného) iba expedovaný. Takže aj pre architekta je akýkoľvek papier a aj "farbičky" iba réžiou. Netreba to zbytočne komplikovať.
ďakujem. Ja si tiež myslím, že to má byť takto, ale už sa tu toľko o takých drobnostiach polemizuje, že už neviem čo je správne.
blackpearl
02.04.08,07:12
Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.
Ninna
02.04.08,07:20
Pokiaľ sa jedná o tovar treba ho príjemkou zaskladniť a výdajkou vyskladniť. Fakt že sa hneď použije nemá vplyv na skladovú evidenciu
denisie
02.04.08,07:20
Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.
my niekedy kúpime materiál dokonca aj za 40.000,- ak sa jedná napr. o bezpečnostné dvere alebo pod. použije sa to hneď na zákazku, preto to účtujem hneď do spotreby ako stavebný materiál....
dúfam že sa nemýlim
vratislav
16.04.08,07:06
Ahojte,

kúpil som notebook za 20 000 Sk, zaúčtoval som ho do zásob ako materiál. V deň jeho nákupu som vytvoril protokol o jeho zaradení do užívania a nič iné som neevidoval (žiadna evidencia v zásobach ani príjemka a výdajka na sklad). Mohlo by to tak byť?

A ešte jedna otázočka. Samostatne som kúpil softvér za 15 000 Sk. Zaúčtujem ho ako dlhodobý nehmotný majetok, vyplním inventárnu kartu. Musím ho odpisovať i keď jeho cena je menej ako 30 000 Sk?

Ďakujem.
peton
16.04.08,10:52
Ahoj . ja mam momentalny podobny problem. Uctujem tovar za 29990,- mam to dat ako tovar alebo materiál, ked sa to hned aj pouziva na zákazku??? Dakujem.

Sama si si odpovedala na otázku - "Uctujem tovar za". Takže účtuješ o ňom ako o tovare, ale iba v tom prípade, že ho ďalej predávaš v nezmenenom stave. Ak na ňom niečo meníš, vylepšuješ atď. účtuješ o ňom ako o materiáli.
Viď postupy účtovania JÚ, tam je to pekne rozpísané. Prikladám:

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

(5) Nakúpené zvieratá sa oceňujú obstarávacou cenou. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky sa oceňujú vlastnými nákladmi. Ak vlastné náklady nie je možné zistiť, ocenia sa zvieratá reprodukčnou obstarávacou cenou.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

(7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

(9) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, pričom ocenenie zásob sa v knihe zásob o tieto položky znižuje.

(10) Zľava z ceny poskytnutá k už predaným zásobám alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované.

(11) Za zľavu z ceny zásob sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh zásoby.

(12) Súčasťou ocenenia zásob sú aj výdavky finančného charakteru súvisiace s použitím cudzích zdrojov len vtedy, ak patria do obdobia ich vytvárania, napríklad úroky.

(13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.

(14) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob, ak je tento spôsob ocenenia určený vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.
peton
16.04.08,10:58
my niekedy kúpime materiál dokonca aj za 40.000,- ak sa jedná napr. o bezpečnostné dvere alebo pod. použije sa to hneď na zákazku, preto to účtujem hneď do spotreby ako stavebný materiál....
dúfam že sa nemýlim

Ak robíš subdodávku, t.j. kúpiš bezpeč. dvere a následne ich v nezmenenom stave s príslušnou maržou predáš, ide o tovar, nie materiál. Pozri postupy účtovania resp. predchádzajúci príspevok, kde je členenie zásob z postupov účtovania vyňatý.
denisie
16.04.08,11:03
..ide o to že my tie dvere kúpime a použijeme na stavbu (zákazku) v podstae ako stavebný materiál...
Terezap
27.05.08,10:02
Prosím Vás, ako to mám teda chápať? Ja už som z toho mimo. Čo je réžia a čo materiál? Mám do réžie účtovať len služby a ostatné veci do materiálu - aj kancelárske a pod ? Mám to chápať ako prevádzkový materiál ?
yoki
29.05.08,09:16
Odpisovat ich urcite nie je potrebne,nakolko hodnota jednotlivych olejov atd. nie je nad 30 000,--. Zauctuje sa ako VOZD material (zasoby) a ja by som ich raz mesacne vydala do spotreby (podla mna automechanik spotrebuje za mesiac flakon oleja a pod.)
:-) no, neviem celkom presne, či sa oleje pre automechanikov predávajú vo flakónoch... To nie sú parfémy?

Pardon
ego.mc
29.05.08,09:47
:-) no, neviem celkom presne, či sa oleje pre automechanikov predávajú vo flakónoch... To nie sú parfémy?

Pardon

Nuž niektoré za tú cenu by sa aj mohli :D:D:D
amisova
12.09.08,12:31
Prečítala som si všetky príspevky ohľadom tejto problematiky, ale ešte mi nie je toto jasné:

Keďže na základe Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008 ..
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26
... to znamená, že majetok zaúčtujem ako materiál, zaskladním a dňom zadania do spotreby (napr. aj PC, ktorý kúpim a hneď začnem používať) potom interným dokladom prevediem z materiálu do prevádzkovej réžie ? Je to tak správne ?

Čo sa vlastne bude účtovať do prevádzkovej réžie ? Taký majetok, ktorý má dobu použitia menej ako 1 rok a OC do 30.000Sk?
Martin Mocko
12.09.08,12:35
Prečítala som si všetky príspevky ohľadom tejto problematiky, ale ešte mi nie je toto jasné:

Keďže na základe Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008 ..
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26
... to znamená, že majetok zaúčtujem ako materiál, zaskladním a dňom zadania do spotreby (napr. aj PC, ktorý kúpim a hneď začnem používať) potom interným dokladom prevediem z materiálu do prevádzkovej réžie ? Je to tak správne ?

Čo sa vlastne bude účtovať do prevádzkovej réžie ? Taký majetok, ktorý má dobu použitia menej ako 1 rok a OC do 30.000Sk?

Do prev. réžie idú služby a drobný majetok s dobou použiteľnosti do 1 roka a hodnote do 30 tis. (kancelárske potreby..atď)
amisova
12.09.08,13:00
Do prev. réžie idú služby a drobný majetok s dobou použiteľnosti do 1 roka a hodnote do 30 tis. (kancelárske potreby..atď)
Dakujem. A co sa tyka účtovania majetku ako zásob a sklad, tak je to tak, ako som pisala, cez ID vyskladnit a dat do prev. rezie ? .. ci len vyskladnit zo skladu, ale ostane to zapisane v kratkodobom majetku ?
amisova
12.09.08,15:55
[quote=amisova;817956]Prečítala som si všetky príspevky ohľadom tejto problematiky, ale ešte mi nie je toto jasné:

Keďže na základe Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008 ..
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26
... to znamená, že majetok zaúčtujem ako materiál, zaskladním a dňom zadania do spotreby (napr. aj PC, ktorý kúpim a hneď začnem používať) potom interným dokladom prevediem z materiálu do prevádzkovej réžie ? Je to tak správne ?

.. viete mi k tomuto niekto poradiť, prosiim ?
Neviem, ako s tým skladom, kedže majetok, ktorý podľa nového zaúčtujem ako materiál, by som mala aj zaskladniť. A dňom zaradenia do použitia potom len vyskladniť .. v tej istej hodnote, nič viac ???
Takýto majetok musí byť zapísaný i v evidencii:
1. - kratkodobeho majetku ??? (asi nie, kedže sa jedna o majetok s dobou použitia dlhšou ako 1 rok, že ?)
2. - alebo dlhodobeho majetku - ale tento nechcem odpisovať, tak som z toho jeleň
Poradíte mi niekto ?
ada1602
16.09.08,06:36
Poradíte mi prosím kam účtujete spotrebované PHM? Nákup PHM účtujem do VNZD a po prepočítaní som účtovala ID do prev. réžie ale podľa toho čo tu čítam nemá to byť spotreba materiálu ? Auto je v majetku . Ďakujem
Tweety
16.09.08,06:37
Poradíte mi prosím kam účtujete spotrebované PHM? Nákup PHM účtujem do VNZD a po prepočítaní som účtovala ID do prev. réžie ale podľa toho čo tu čítam nemá to byť spotreba materiálu ? Auto je v majetku . Ďakujem
Nákup PHM je VOZD-réžia.
ada1602
16.09.08,06:57
Twety teraz si ma trochu poplietla. Keď kúpim PHM napr.dnes za 1.500,-Sk mám to zaúčtovať do prev.réžie - VOZD ? Predsa si musím prepočítať spotrebu podľa najazdených km a priem. spotreby uvedenej v TP tú potom zaúčtovať do VOZD , to bude duplicitné nie ?
Vranová
16.09.08,07:00
Nie...všetky nákupy PHL dávaš do VOZD, prevádz.réžia a na konci roka si to prepočítaš podľa tech.preukazu a cez ID to upravíš!
Ak si platcom DPH, tak si samozrejme uplat.odpočet DPH prí nákupe PHL..../.potom základ dane z nákupu PHL je VOZD-prev.r., DPH 19% je VNZD-dph/.
ada1602
16.09.08,07:04
Ďakujem za vysvetlenie , ja som si prepočítvala odjazdene km mesačne a preto som to aj mesačne účtovala. Ešte raz ďakujem.
amisova
16.09.08,09:48
[quote=amisova;817956]Prečítala som si všetky príspevky ohľadom tejto problematiky, ale ešte mi nie je toto jasné:

Keďže na základe Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008 ..
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26
... to znamená, že majetok zaúčtujem ako materiál, zaskladním a dňom zadania do použitia (napr. aj PC, ktorý kúpim a hneď začnem používať) potom interným dokladom prevediem z materiálu do prevádzkovej réžie ? Je to tak správne ?

.. viete mi k tomuto niekto poradiť, prosiim ?

Neviem, ako s tým skladom, kedže majetok, ktorý podľa nového zaúčtujem ako materiál, by som mala aj zaskladniť. A dňom zaradenia do použitia potom len vyskladniť .. v tej istej hodnote, akému odberateľovi - mne samej ?
Takýto majetok musí byť zapísaný i v evidencii:
1. - kratkodobeho majetku ??? (asi nie, kedže sa jedna o majetok s dobou použitia dlhšou ako 1 rok ...)
2. - alebo dlhodobeho majetku ??? - (bez odpisovania? )

Ozrejmíte mi to niekto, ak viete ?

Ešte raz posúvam moju otázku ...
Iwett
19.10.08,07:34
Dobrý deň, keď budem účtovať DHIM,náhradné diely,oleje,phm ako réžiu, a na konci roka jedným zápisom preúčtujem do materiálu bude to veľmi zlé???
Ide mi o to, že soft mi neumožňuje vytlačiť jednotlivé položky materiálu, iba réžie. Neukáže mi jednotlivé položky za určité obdobie.
Dav
19.10.08,07:48
Dobrý deň, keď budem účtovať DHIM,náhradné diely,oleje,phm ako réžiu, a na konci roka jedným zápisom preúčtujem do materiálu bude to veľmi zlé???
Ide mi o to, že soft mi neumožňuje vytlačiť jednotlivé položky materiálu, iba réžie. Neukáže mi jednotlivé položky za určité obdobie.
Soft by mal byť v súlade s legislatívou.
Z hľadiska dane z príjmu je to výdavok, či je to materiál, alebo réžia.
Ak daňová kontrola pri kontrole usúdi, že neboli dodržané zásady pre vedenie JÚ, ohodnotí to pokutou za nesprávne vedenie účtovníctva.

Preto doporučujem požiadať dodávateľa softu o možnosť členenia položky "materiál".

A mimotemy Jednoduché účtovníctvo nie je ani jednoduché, ani účtovníctvo.
Iwett
19.10.08,07:49
Soft by mal byť v súlade s legislatívou.
Z hľadiska dane z príjmu je to výdavok, či je to materiál, alebo réžia.
Ak daňová kontrola pri kontrole usúdi, že neboli dodržané zásady pre vedenie JÚ, ohodnotí to pokutou za nesprávne vedenie účtovníctva.

Preto doporučujem požiadať dodávateľa softu o možnosť členenia položky "materiál".

A mimotemy Jednoduché účtovníctvo nie je ani jednoduché, ani účtovníctvo.
Ďakujem za odpoved
Iwett
19.10.08,09:30
A predsa ešte jedna otázka, náhradné diely oleje.... do materiálu, to sa myslí napr. keď sa niečo vyrába vo firme a vstupuje do ceny výrobku. A napr. náhradné diely do automobilu, alebo nejakého stroja, ktorý sa používa pri podnikaní? Účtujú sa do réžie, alebo tiež do materiálu?:confused:
Muška
19.10.08,09:33
Iwett, ten hnuteľný majetok sa účtuje v zásobách podľa tohoto odst.
Postupy účtovanie JÚ
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Muška
19.10.08,09:35
A predsa ešte jedna otázka, náhradné diely oleje.... do materiálu, to sa myslí napr. keď sa niečo vyrába vo firme a vstupuje do ceny výrobku. A napr. náhradné diely do automobilu, alebo nejakého stroja, ktorý sa používa pri podnikaní? Účtujú sa do réžie, alebo tiež do materiálu?:confused:
...a tu uplatníš ten §
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26

tzn., že áno aj náhradné diely, ktoré si zakúpila na opravu automobilu zaúčtuješ do zásob /materiál/
Iwett
19.10.08,09:43
...a tu uplatníš ten §
§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26

tzn., že áno aj náhradné diely, ktoré si zakúpila na opravu automobilu zaúčtuješ do zásob /materiál/
Ďakujem, asi som to práve pochopila:D;)
Muška
19.10.08,09:44
A ešte doplním:
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Napr. nákladné auto, občas na opravu potrebujú nejaký klinček, alebo inú drobnosť, tak v smernici to treba "ošetriť".
Zaúčtovať to treba do "Materiál", ale keďže mne soft umožňuje rozčleňovať aj "Materiál", tak tam napíše "Materiál do spotreby" a do knihy zásob to nezaevidujem
betka
19.10.08,10:42
Osobne účtujem do prevádzkovej réžie (oleje, sviečky, PHM......), analytika spotrebný materiál, okamžite to spotrebujem.

V niekt. téme sme sa raz bavili, že prev. réžia má v JU široké uplatnenie. Zahrňa služby, ale aj veci hmotného charakteru. Veď kde sa napr. účtuje energia? Práve sem a ide o tovar, a nie službu.

Osobne účtujem do stlpca materiál, tovar tie hmotné veci, kt. prijímam na sklad. A do prev. réžie tie, kt. rovno používam: kanc. papier, kladivá, klince, benzín, naftu, ako i všetky služby, kt. UJ prijme.

Toto sú opať veci pohľadu a diskusií.
Muška
19.10.08,11:52
Osobne účtujem do prevádzkovej réžie (oleje, sviečky, PHM......), analytika spotrebný materiál, okamžite to spotrebujem.


Betuuuuš :)
Ja som to robila taky tak :D
Ale od 1.1.2008 v postupoch už to dosť presne vyšpecifikovali, takže tento rok už podstatnú časť účtujem do materiálu
§11
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

P.S.
A ten "materiál do spotreby" účtujem tak ako som uviedla tu: http://www.porada.sk/848178-post80.html
betka
19.10.08,12:16
Zuzka Boháčová má tému: začiatočník v JU. Téma je už dosť neprehľadná má kopec strán. Zišlo by sa, ak to vyššie povolia, tému uzatvoriť a dať Začiatočník v JU II. (ináč výborná téma)

Od príspevku č. 562, str. 57 sa diskutovalo o PHM a ostatných zákonných veciach, vyjadrilo tu názor v JU kopec poraďákov.
betka
19.10.08,12:20
Betuuuuš :)
Ja som to robila taky tak :D
Ale od 1.1.2008 v postupoch už to dosť presne vyšpecifikovali, takže tento rok už podstatnú časť účtujem do materiálu


mimotemy Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli.:D, takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi:)
Iwett
20.10.08,07:52
Znak sa mi tam pridať dá, ale nechce mi to vytlačiť po jednotlivých položkách.
Ale vyzerá, že mám po probléme, Dav mi dobre poradil, volala som dodávateľovi a dostala som meilovú adresu na programátora, ktorému mám moju požiadavku opísať a budem to mať v porádku, paráda...:)
A ja už len takú maličkosť, od začiatku roku vo všetkých firmách si preúčtujem položky réžie do materiálu :o. Prečo som len takúto otázku nepložila v januári??:confused:
amisova
20.10.08,13:05
Ahojte
Už som preštudovala všetky možné témy "materiál vs. prevádzková réžia" podľa nových postupov účtovania, hľadala aj na nete, avšak stále mi táto problematika nie je jasná, čo sa kam účtuje, resp. potreba viesť skladovú evidenciu. Stále mám kopec otázok a neviem sa z toho vymotať.

Bol by niekto taký dobrý a ochotný ešte raz zhrnúť, čo sa kam účtuje (s príkladom najlepšie), aby sa mi to trocha ujasnilo ? Mám preštudované aj nové Postupy účtovania, avšak nie je nad jednoduché a jasné vysvetlenie.

Ďakujem veľmi za pomoc :)
Dav
20.10.08,13:44
Ahojte
Už som preštudovala všetky možné témy "materiál vs. prevádzková réžia" podľa nových postupov účtovania, hľadala aj na nete, avšak stále mi táto problematika nie je jasná, čo sa kam účtuje, resp. potreba viesť skladovú evidenciu. Stále mám kopec otázok a neviem sa z toho vymotať.

Bol by niekto taký dobrý a ochotný ešte raz zhrnúť, čo sa kam účtuje (s príkladom najlepšie), aby sa mi to trocha ujasnilo ? Mám preštudované aj nové Postupy účtovania, avšak nie je nad jednoduché a jasné vysvetlenie.

Ďakujem veľmi za pomoc :)
Veľmi dobrý príspevok : http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Tinika
17.11.08,12:18
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, farma, kde sa chovajú ovce, má traktor. Oprava a súčiastny na takýto traktor sú materiálom alebo réžiou? Tým traktorom sa obrábajú aj polia, na ktorých si farma pestuje krmivo pre ovce na zimu a aj seno na podstielku. Dakujem
Manual
17.11.08,12:35
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, farma, kde sa chovajú ovce, má traktor. Oprava a súčiastny na takýto traktor sú materiálom alebo réžiou? Tým traktorom sa obrábajú aj polia, na ktorých si farma pestuje krmivo pre ovce na zimu a aj seno na podstielku. Dakujem
Ten traktor si opravujete sami, alebo ho dáte niekde do servisu ?
Náhradné diely nakúpené na opravu idú podľa postupov JU do materiálu.
Viď:
§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako... atď pozri postupy JU
tetrisss
17.11.08,12:38
Podla trochu vyssie citovanych postupov je to jednoznacne material.
Tinika
17.11.08,12:49
Súčiastky :
keď si opravujú sami - materiál
oprava aj súčiastky zabudované externou firmou - réžia.

Ďakujem veľmi pekne. Pekný zvyšok dňa prajem
Tinika
17.11.08,13:46
A ešte nafta do traktora? Je réžia alebo materiál?
Tinika
19.11.08,06:35
Materiál.

Ahoj

Ďakujem
Katka2
22.12.08,16:08
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Určím vnútorným predpisom, že všetky zásoby, ktoré idú okamžite do spotreby, účtujem v PD - prev. réžia. A je po probléme? :rolleyes:
Katka2
23.12.08,21:12
poradí niekto? ďakujem :-)
devetak
24.01.09,21:23
:confused: Ako to tu čítam, zisťujem, že neviem či dobre účtujem. Regále, pokladňu, predajný pult, radiator aj účtovný software som zaúčtoval do réžie. Nič z toho nemám na karte majetku. Niečo som kúpil ešte v roku 2007. Mám stým ešte niečo urobiť? Tovar, ktorý kupujem do predajne nedávam na skladové karty, nerobím príjemky.
Neviem či to robím dobre, alebo nie. Poraďte mi prosím niekto.
Ďakujem.:confused:
Muška
24.01.09,21:28
Tovar, ktorý kupujem do predajne nedávam na skladové karty, nerobím príjemky.

...a ako robíš inventúru - kde by si mala porovnať fyzickú s dokladovou??
devetak
24.01.09,21:31
Inventúru robím, ale s dokladmi neporovnávam
Muška
24.01.09,21:47
Inventúru robím, ale s dokladmi neporovnávam
tzn., že spravíš fyzickú inventúru...a??...ako vieš, že je správna, keď ju nemáš s čím porovnať, keďže si nevedieš skladové karty
devetak
24.01.09,21:53
Potrebujem teda robiť príjemky na všetok tovar a aj spätne?
Mám Money S3 a ešte som to neskúšal ,musím pozrieť ako sa to robí, ak mi niekto poradí, privítam.
Ďakujem vopred
devetak
24.01.09,22:03
A čo minulý rok?
Muška
24.01.09,22:13
A čo minulý rok?
Zásoby sa vždy museli evidovať. To si len niektorí obchodníci mysleli, že keď mali tovar priamo na predajni /že nemali sklad/ , tak nemuseli.

Ale zásoby musíš "prijať" a "vydať". A tento výdaj môže byť tržba, ktorý do účtovníctva dávaš ako POZD, alebo to môže byť výdaj pre vlastnú spotrebu /ktorý Ti neide cez pokladňu/, alebo to môže byť "krádež", "manko" a vtedy musíš aj v účtovníctve ponížiť VOZD nákup.
devetak
24.01.09,22:22
Ešte čosi, to čo predám v predajni na každý jeden kus treba robiť výdajku, predajku? to sa mi zdá veľa nie?
Muška
25.01.09,11:08
Ešte čosi, to čo predám v predajni na každý jeden kus treba robiť výdajku, predajku? to sa mi zdá veľa nie?
To záleží akú máš registračnú pokladňu. Dnes už pokladne dokážu na konci mesiaca vytlačiť tzv. "tovarovú pásku"...a tam máš za celý mesiac napísaná napr., že si predal 125 x mlieko, 300 rohlíkov......atd /neviem aký máš sortiment/ a to bude podklad pre Tvoju výdajku /ak nemáš RP prepojenú rovno zo softom sklad/. Takže výdajku môžeš robiť denne, týždenne, mesačne...hlavne to musí nadväzovať - aby Ti výdajky "sedeli" s tržbou.
devetak
25.01.09,17:47
Pokladňu mám EURO 2000T Alpha, soft MONEY S3, ten má aj sklad, dnes som skúšal natiahnuť z pokladne údaje do softu, ale mi to nešlo, ale neviem či to takto môže fungovať a možno mám niečo zla nastavené.
Ešte k tomu majetku, čo som písal skôr, potrebujem inventárne karty? Neurobil som ešte celkovú uzávierku, dalo by sa to urobiť aj za rok 2008?
"Ď".
devetak
26.01.09,19:28
Mohol by mi prosím niekto poradiť?
Vopred ďakujem.
Muška
26.01.09,19:46
Pokladňu mám EURO 2000T Alpha, soft MONEY S3, ten má aj sklad, dnes som skúšal natiahnuť z pokladne údaje do softu, ale mi to nešlo, ale neviem či to takto môže fungovať a možno mám niečo zla nastavené. toto by si sa mal spýtať servisného technika, že chceš tzv. "tovarovú pásku predaja", alebo sa opýtať či sa Ti to dá vytiahnúť do softu, alebo čo.
Ešte k tomu majetku, čo som písal skôr, potrebujem inventárne karty? Majetok proste musíš zaevidovať na skladové karty Neurobil som ešte celkovú uzávierku, dalo by sa to urobiť aj za rok 2008? tomuto nerozumiem - veď všetci robíme rok 2008, čiže ja napr. nahadzujem niektorým klientom sklady až teraz
"Ď".

..v texte
devetak
26.01.09,20:04
Ako majetok som myslel napr. pokladňu, regále ... to by nemalo ísť na kartu majetku? Na skladové karty by sa mal nahodiť len tovar nie?
Pri prechode na euro som robil denomináciu a tu som musel urobiť skladovú uzávierku, tak neviem či to ešte pôjde.
Muška
26.01.09,20:40
Ako majetok som myslel napr. pokladňu, regále ... to by nemalo ísť na kartu majetku? takýto majetok evidujem v knihe DHIM /drobný hmotný inv.majetok/ Na skladové karty by sa mal nahodiť len tovar nie? áno
Pri prechode na euro som robil denomináciu a tu som musel urobiť skladovú uzávierku, tak neviem či to ešte pôjde. a akú skladovú uzávierku? máš nejaký "výstup" , ktorý aj niečo "vypovedá"
.. v texte
devetak
26.01.09,21:58
Ešte mám jednu vec, majetok ktorý som kúpil v r. 2007 môžem tiež zaradiť do karty majetku v r. 2008? Ak áno ak tam dám nákupné ceny neovplivní mi to nejako základ pre výpočet dane? Ďakujem. :cool:
Muška
26.01.09,22:32
Ešte mám jednu vec, majetok ktorý som kúpil v r. 2007 môžem tiež zaradiť do karty majetku v r. 2008? veď si urob "kniha DHIM aj za rok 2007 a dolož si ho do účta v r. 2007 - to Ti neovplyvňuje DP. Ak áno ak tam dám nákupné ceny neovplivní mi to nejako základ pre výpočet dane? nie Ďakujem. :cool:
Ten majetok je dobré mať na kartách.
Vykonávaš na nich nejakú opravu, alebo kupuješ náhradný diel aj v ďalších rokoch po zakúpení.
Ociviste
27.01.09,14:49
dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.
Tinika
27.01.09,15:02
dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.

Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.

Ak nemám pravdu opravte ma ;)
beatam
27.01.09,16:13
dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.
Materiál, § 11, ods. 2 + ošetrenie v internej smernici podľa § 11, odsek 8 postupov účtovania.
Ociviste
27.01.09,16:49
Takže ak som spravne pochopila, možem to davať aj do prevádzkovej rezie.
beatam
27.01.09,17:00
Takže ak som spravne pochopila, možem to davať aj do prevádzkovej rezie.
ja by som to nerobila ;)
Ninna
27.01.09,17:16
Môžeš to dať do réžie, ale musí to byť podchytené v internej smernici tak ako pišu:

Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.

Ak nemám pravdu opravte ma ;)


Materiál, § 11, ods. 2 + ošetrenie v internej smernici podľa § 11, odsek 8 postupov účtovania.
Ociviste
27.01.09,17:32
dakujem za pomoc a prajem pekny vecer.
Muška
27.01.09,19:08
Ociviste,
ako si sa rozhodol???
Prevádzková réžia, či materiál, či oboje, či ako??
Ociviste
27.01.09,19:13
Este neviem, je pre mna jednoduchsie dat to do prevadzkovej rezie, ale ked beatam pise, ze by to nerobila tak este neviem. Ak to dam ako material musim si nastudovat tu internu smernicu, zatial neviem co to je a co obsahuje, kedze som zaciatocnicka. Neviem sa rozhodnut. Uz som to uctovala ako prevadzkovu reziu ale tymto prispevkom ste ma trochu zmiatli a este aj tvrdenie od beatam.
Muška
27.01.09,19:21
Ociviste,
veď presne som si myslela, že si asi nevieš vybrať :D

Tak jednoducho:
Materiál ide na sklad , Ty sa iba môžeš rozhodnúť, že niektorý "drobný materiál" nebudeš evidovať na sklade, ale aj tak ho zaúčtuješ ako Nákup materiálu a môžeš ho nazvať - Nákup materiálu priamo do spotreby.

citovaný § - je to z Postupov účtovania v JU /tieto postupy sú aj na úvodnej strane porady/
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

(5) Nakúpené zvieratá sa oceňujú obstarávacou cenou. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky sa oceňujú vlastnými nákladmi. Ak vlastné náklady nie je možné zistiť, ocenia sa zvieratá reprodukčnou obstarávacou cenou.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

(7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

(9) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, pričom ocenenie zásob sa v knihe zásob o tieto položky znižuje.

(10) Zľava z ceny poskytnutá k už predaným zásobám alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované.

(11) Za zľavu z ceny zásob sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh zásoby.

(12) Súčasťou ocenenia zásob sú aj výdavky finančného charakteru súvisiace s použitím cudzích zdrojov len vtedy, ak patria do obdobia ich vytvárania, napríklad úroky.

(13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.

(14) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob, ak je tento spôsob ocenenia určený vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.
Ociviste
27.01.09,19:43
Takze to mozem preuctovat na nakup materialu priamo do spotreby ako si napisal/a a nemusim robit ziadne skladove karty a pod. A co ta interna smernica?Treba ju mat, alebo nie.
Muška
27.01.09,20:23
Ociviste,
veď si prečítaj ten §. Musíš robiť skladové karty zo stavebného materiálu a dokonca aj z pomocného materiálu.
Materiál, ktorý môžeš dať priamo do spotreby /ak si to určíš v smernici/ je myslený ako naozaj "drobný" napr., kúpiš 1 kg klinčekov za 1,- € -, alebo nejaká lepiaca páska, ktorú používaš pre viacerých klientov....., tak to by mohol byť materiál priamo do spotreby.
Ociviste
28.01.09,16:01
Tak potom o com pisala Tinika: Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.. Uz mam v tom poriadny gulas. :mee:
Tinika
28.01.09,19:14
Tak potom o com pisala Tinika: Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.. Uz mam v tom poriadny gulas. :mee:

Ociviste Muska ma pravdu. Možes to davat ako material s tym, ze v internej smernici si zachytíš, ktorý materiál dávaš priamo do spotreby a účtuješ to tiež ako materiál v analytickom členení napr. drobný materiál.
S tou réžiou som ťa trocha asi poplietla, tam to účtovala moja bývala šéfka, hoci to správne nebolo, tak občas aj ja zblbnem. Sorry.
lenkam68
29.01.09,08:14
Dobrý deň, tiež som len nedávno prebrala JÚ, ktoré som predtým nikdy nerobila a tiež som v pomykove ako účtovať v podstate spotrebný materiál.
Živnostník, ktorému robím účto je elektrikár a takého drobného materiálu ako napr. hmoždinky, sadra ale i vypinače a pod. veci, ktoré nenakupuje vo veľkom množstve do zásoby, ale na konkrétnu zákazku, je celá fúra.
Pracujem v nemenovanej veľkej firme (št. podnik), v ktorej máme v internej smernici podobné nákupy materiálu ošetrené v tom zmysle, že priamo do spotreby (účtujem v PÚ) na 501 ide všetok ten materiál, ktorého hodnota jedného paragonu alebo faktúry nepresahuje v tomto prípade 16,60 Eur. A neštudujem o aký materiál ide. Napr. aj varná konvica v hodnote do 16,60 Eur ide priamo do spotreby, bez operačnej evidencie (teda bez skladovej karty). Audit máme dvakrát do roka a nikdy nám to audítori nevytkli.
A tak som aj ja v prípade JÚ ošetrila v internej smernici materiál tak, že nákup materiálu do 166,- Eur na jednom daň. doklade, ide bez evidencie priamo do spotreby a v tomto zmysle som poučila aj môjho "živnostníka", aby si materiál nechal rozpísať na viac paragonov do 166,- Eur. Sumu som upravila vzhľadom na ceny elektroinšt. materiálu.
Ale pravdupovediac, po prečítaní príspevkov na túto tému, vôbec si nie som istá, či je to úplne kóšer. Ale je niekde zákonom dané, že v internej smernici musí byť každý druh materiálu účtovaný priamo do spotreby vymenovaný podľa druhu? Veď ani neviem, aký materiál sa bude v priebehu roka nakupovať a ja ako účtovníčka ani neviem, aký všetok drobný materiál treba k tomu, aby sa urobila elektroinštalácia.
Ociviste
29.01.09,09:29
Ospravedlnujem sa, ale uctovnictvo som tiez prebrala po niekom (ako som uz pisala v inych prispevkoch a otazkach), predtym som to nerobila. Mam sice za sebou jedno skolenie a nejake podklady od predoslej ekonomky, ale este sa mam co ucit. Takze klince, hmonzdenky a taketo veci mozem uctovat aj do rezie ako drobny majetok. Niekto tu pisal, ze do prev. rezie idú služby a drobny majetok s dobou pouzitelnosti do 1 roka a hodnota do 30.000 (jedna sa len o kancelarske potreby atd, alebo tam mozem zahrnut aj tie hmozdenky, klince atd.) Veci ako napr. mam tu nejaky stavebny material 3 polozky, ktorych cena je cca 44 tis. tieto zaradujem do stavebneho materialu a teda musim k nim robit aj skladove karty. Tieto NEMOZEM uctovat ako prevadzkova rezia aj ked idu hned do spotreby. Dakujem za trpezlivost. :)
beatam
29.01.09,14:49
Ospravedlnujem sa, ale uctovnictvo som tiez prebrala po niekom (ako som uz pisala v inych prispevkoch a otazkach), predtym som to nerobila. Mam sice za sebou jedno skolenie a nejake podklady od predoslej ekonomky, ale este sa mam co ucit. Takze klince, hmonzdenky a taketo veci mozem uctovat aj do rezie ako drobny majetok. Niekto tu pisal, ze do prev. rezie idú služby a drobny majetok s dobou pouzitelnosti do 1 roka a hodnota do 30.000 (jedna sa len o kancelarske potreby atd, alebo tam mozem zahrnut aj tie hmozdenky, klince atd.) Veci ako napr. mam tu nejaky stavebny material 3 polozky, ktorych cena je cca 44 tis. tieto zaradujem do stavebneho materialu a teda musim k nim robit aj skladove karty. Tieto NEMOZEM uctovat ako prevadzkova rezia aj ked idu hned do spotreby. Dakujem za trpezlivost. :)
Ociviste, veď si prečítaj príspevok 123 od Mušky. Klince aj hmoždinky účtuješ do materiálu. A v internej smernici uvedieš, že sa účtuje priamo do spotreby.
IVEB
29.01.09,16:44
Práve mám pred sebou Dane, účtovníctvo- vzory a prípady 10/2008 s názvom Teória a prax v JÚ v roku 2008.Autorka uvádza , ako materiál aj režijný materiál na prevádzku obchodnej činnosti / kancelárske potreby , čistiace prostriedky , materiál na opravu a servis a údržbu HM a pod/ , ale zároveň je uvedené , že ak o tomto režijnom materiáli rozhodne účtovná jednotka , že pôjde priamo do spotreby tak sa účtuje ako prevádzková réžia a nie ako materiál. A zároveň uvádza , ak sa účtovná jednotka rozhodne takýto materiál účtovať ako nákup materiálu , je to na jej rozhodnutí takže vo výkaze sa to premietne ako materiál. Ďalej uvádza , že podľa postupov účtovania ods.8 §11 sa v knihe zásob neúčtuje o zásobách určených vnútorným predpisom účtovnej jednotky , ktoré sú určené priamo na spotrebu. Takže mne podľa tohto výkladu vyplýva , že o materiáli, o ktorom rozhodnem , že pôjde rovno do spotreby účtujem ako o prevádzkovej réžii. Ale.... Z tej diskusie , ktorá sa tu rozvinula , už nedokážem rozhodnúť ani o tom , či PHM mám dať ako materiál alebo réžiu ?
betka
29.01.09,18:06
Práve mám pred sebou Dane, účtovníctvo- vzory a prípady 10/2008 s názvom Teória a prax v JÚ v roku 2008.Autorka uvádza , ako materiál aj režijný materiál na prevádzku obchodnej činnosti / kancelárske potreby , čistiace prostriedky , materiál na opravu a servis a údržbu HM a pod/ , ale zároveň je uvedené , že ak o tomto režijnom materiáli rozhodne účtovná jednotka , že pôjde priamo do spotreby tak sa účtuje ako prevádzková réžia a nie ako materiál. A zároveň uvádza , ak sa účtovná jednotka rozhodne takýto materiál účtovať ako nákup materiálu , je to na jej rozhodnutí takže vo výkaze sa to premietne ako materiál. Ďalej uvádza , že podľa postupov účtovania ods.8 §11 sa v knihe zásob neúčtuje o zásobách určených vnútorným predpisom účtovnej jednotky , ktoré sú určené priamo na spotrebu. Takže mne podľa tohto výkladu vyplýva , že o materiáli, o ktorom rozhodnem , že pôjde rovno do spotreby účtujem ako o prevádzkovej réžii. Ale.... Z tej diskusie , ktorá sa tu rozvinula , už nedokážem rozhodnúť ani o tom , či PHM mám dať ako materiál alebo réžiu ?

Priznám sa, ja som všetko v JU preúčtovala na materiál. Pre istotu. (cez 1000 pol?:confused:).
mimotemy
Nedávno som sa zamyslena napr. nad SF. Tiež nejaká takáto literatúra uvádzala, že sa SF účtuje:
1. ak má UJ vedený účet SF nasledovne:
- Tvorba SF: VOZD-SF
Ale z čoho vytvorím a odvediem na tento účet SF. Buď z pokladne, alebo z BU.
A píše sa v literatúre nasledovne, že je správne účtovanie:
- znížia sa mi PP v pokl, resp. BU: VOZD-SF
- zvýšia sa mi PP na účte SF, tvorba SF, VNZD...asi takto

2. A ak UJ nemá účet SF, tvorba SF bude uzáv.účtovnou operáciou.

2) je správna

1) je blud, môj názor. Ako ja môžem účtovať počas roka SF ako VOZD a teda peňažnú operáciu. Počas roka účtujeme o peňažných operáciách, na koci UO zaúčtujem ako posledné operácie na základe ID nepeňažné operácie. (nájdeme o tomto i v postupoch účtovania, nebudem tu teraz citovať)
A teda: ak mám účet SF, mne sa jednoducho nedá previesť PP z BU, na účet SF bez použitia priebežných položiek.
Učtovanie nasledovné:

- mínus PP BU, + prieb. položky
- plus PP na účte SF, minus prieb.položky


Takže môj názor je, že počas roka nikdy neúčtujem v PD SF ako VOZD-SF. Mám na to knihu SF, a VOZD bude nepeňažná na konci UO.

Robím si záver: V poslednej dobe vidím samé chyby v literatúre, a .........:) a ináč ak vediete účto i podvojné, tak nám tam trošku dávajú logiku účty 501-spotr.mat-kde účtujem tieto predmety, kt. uvádzate. Niekde som o tom čosi napísala.:)
Muška
29.01.09,20:39
Niekde som o tom čosi napísala.:)
Betka,
myslíš toto http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html ?? :D:D
Muška
29.01.09,20:51
Nedávno som sa zamyslena napr. nad SF. Tiež nejaká takáto literatúra uvádzala, že sa SF účtuje:
1. ak má UJ vedený účet SF nasledovne:
- Tvorba SF: VOZD-SF
Ale z čoho vytvorím a odvediem na tento účet SF. Buď z pokladne, alebo z BU.
A píše sa v literatúre nasledovne, že je správne účtovanie:
- znížia sa mi PP v pokl, resp. BU: VOZD-SF
- zvýšia sa mi PP na účte SF, tvorba SF, VNZD...asi takto


1) je blud, môj názor. Ako ja môžem účtovať počas roka SF ako VOZD a teda peňažnú operáciu. Počas roka účtujeme o peňažných operáciách, na koci UO zaúčtujem ako posledné operácie na základe ID nepeňažné operácie. (nájdeme o tomto i v postupoch účtovania, nebudem tu teraz citovať)
A teda: ak mám účet SF, mne sa jednoducho nedá previesť PP z BU, na účet SF bez použitia priebežných položiek.
Učtovanie nasledovné:

- mínus PP BU, + prieb. položky
- plus PP na účte SF, minus prieb.položky


Takže môj názor je, že počas roka nikdy neúčtujem v PD SF ako VOZD-SF. Mám na to knihu SF, a VOZD bude nepeňažná na konci UO.


Betka, celkom som nerozumela tej Tvojej odpovedi.

Postupy JU:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).

Tiež už účtujem cez uzávierkové operácie, všetci klienti zrušili účty SF.
Ale keď ich mali,tak som účtovala:

Výdavok z "riadneho účtu" na účet SF - VOZD - Sociálny fond
Príjem na účet SF z "riadneho účtu" - PNZD - Sociálny fond-tvorba
betka
30.01.09,07:26
Betka, celkom som nerozumela tej Tvojej odpovedi.

Postupy JU:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).

Tiež už účtujem cez uzávierkové operácie, všetci klienti zrušili účty SF.
Ale keď ich mali,tak som účtovala:

Výdavok z "riadneho účtu" na účet SF - VOZD - Sociálny fond
Príjem na účet SF z "riadneho účtu" - PNZD - Sociálny fond-tvorba

Ano, Muška, i ja kedysi.:D A je to tak správne? Asi nie. Prečo? Veď prehodenie PP cez účty musí ísť cez priebežné položky. Máme tam "peniaze na ceste", ;)

3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

Mne sa v poslednej dobe niektoré odseky postupov, medzi sebou odporujú. A vlastne tu ide o prevod medzi bankami. :D Takže zo všetkého mi vyplýva, i keď mám účet SF zriadený v banke, i tak by som mala účtovať tvorbu SF až ako uz.účt. operáciu.

Zoberme PU: 22102/261, 261/22101. Aj tu mám PP na ceste. A tvorbu účtujem cez ID na 5-kový, a v JU nemôžem ísť cez ID v priebehu roka.

Počas roka mám na tvorbu len knihu SF, kde zaevidujem všetky pohyby. A čerpanie robím na základe úhrady nejakej FA, bločku priamo cez denník, VNZD, a mínus VPD resp. BU. A zaevidujem do knihy.
junes
01.02.09,09:36
A ako je to napr. s čistiacimi prostriedkami, náradím /napr. vŕtačka a pod. /ktore použivam pri inštalácii prístroja u zákazníka? Vid. prípad, kúpim prístroj a hneď s ním idem k zákazníkovi, nainštalujem ho, vyskúšam, upracem po sebe špinu a zároveň mu zabezpečujem dlhodobo jeho údržbu, t.j. aj pravidelne podla zmluvy čistím a vykonávam údržbu.

1. Vrtačku a napr. ručný vysavač som dávala doteraz priamo do spotreby /ale zároveň som ju uvádzala v knihe drobného inv. majetku/. Takže je správnejšie účtovať to cez materiál ako VOZD, urobiť nejakú príjemku na sklad ??? a hned v ten deň /alebo pri najbližšej návšteve klienta/ aj výdajku a nepeňažnou operáciou /interným dokladom/ ako VNZD to dať do spotreby?


2. čistiace prostriedky a pod. dávam tiež rovno do spotreby, aj ked ich vlastne nepoužijem hned ten den, ako ich zakúpim, resp. kúpim 5 balení, ale samozrejme používam postupne po jednom... a tiež kupujem nejaké čistiace prostriedky, ktoré dám /podľa zmluvy/ klientovi v rámci poskytnutej služby, aby si mohol určitú údržbu vykonávať aj sám.

Je potrebné účtovať tieto čistiace prostriedky tiež na sklad?
Muška
01.02.09,10:20
A ako je to napr. s čistiacimi prostriedkami, náradím /napr. vŕtačka a pod. /ktore použivam pri inštalácii prístroja u zákazníka? Vid. prípad, kúpim prístroj VOZD - nákup tovaru - sklad príjem a hneď s ním idem k zákazníkovi, nainštalujem ho, vyskúšam, upracem po sebe špinu výdaj zo skladu a zároveň mu zabezpečujem dlhodobo jeho údržbu, t.j. aj pravidelne podla zmluvy čistím a vykonávam údržbu.

1. Vrtačku a napr. ručný vysavač som dávala doteraz priamo do spotreby /ale zároveň som ju uvádzala v knihe drobného inv. majetku/. Takže je správnejšie účtovať to cez materiál ako VOZD, áno urobiť nejakú príjemku na sklad nie - stačí viesť knihu DHIM ??? a hned v ten deň /alebo pri najbližšej návšteve klienta/ aj výdajku a nepeňažnou operáciou /interným dokladom/ ako VNZD to dať do spotreby?


2. čistiace prostriedky a pod. dávam tiež rovno do spotreby, aj ked ich vlastne nepoužijem hned ten den, ako ich zakúpim, resp. kúpim 5 balení, na sklad ako materiál - príjemka ale samozrejme používam postupne po jednom výdajka zo skladu... a tiež kupujem nejaké čistiace prostriedky, ktoré dám /podľa zmluvy/ klientovi v rámci poskytnutej služby, aby si mohol určitú údržbu vykonávať aj sám. príjemka-výdajka

Je potrebné účtovať tieto čistiace prostriedky tiež na sklad?

..v texte
Tie čistiace prostriedky je otázne. Ak dávaš celé balenie klientovi, tak by som to evidovala na sklade. Ak postupne z jednej "fľaše" míňaš a cenovo to nie je "náročné", tak by som si to "ošetrila" v smernici, že ich nebudem uvádzať na sklade a zaúčtujem ich pri nákupu do VOZD-Materiál priamo do spotreby.
junes
01.02.09,17:41
Dakujem Muska, este prosim snaha o kompletizaciu diskusie:

Uz 2 x som precitala vyse 120 prispevkov v tejto diskusii a takto som si to skompletizovala:
1. Drobny majetok do 30 000,- viac ako 1 rok - Vydavok majetok /u mna v Oberone predkontacia 500 – VOZD/ alebo radsej Vydavok rezijny material 590 ??? + zapisat do knihy Drobneho inv majetku /NEMUSI prejst cez sklad, neuvadzam vo Vykaze MaZ/ -a co s tym zaradenim do spotreby ???? ako to papierovo previest zo zasob do spotreby?
2. Drobny majetok do 30 000,- menej ako 1 rok – ak si vnutornou smernicou urcim, ze napr. vsetko v hodnote za 1 ks do napr. 30,- Eur automaticky do spotreby – v internej smernici specifikujem napr. , ze ide o kancelarske potreby a veci suvisiace s administrativou.
3. Nakup materialu, kt. sa pouziva pri zabezpecovani vyroby vyrobku al. sluzby, cize sa premieta do tovaru al. sluzby - musi prejst cez sklad - ako sa to uctovne riesi ??? VOZD MATERIAL /nie rezijny material ??? – to uz je spotreba/, potom prijemka na sklad, vydajka zo skladu sa prilozi k fakture zakaznikovi. Uvediem vo Vykaze MaZ
4. Tovar, ktory nakupim za ucelom, ze bude sucastou sluzby zakaznikovi /napr. upratovacia sluzba zabezpecuje upratovanie vo firme a sucastou toho je napr. aj zabezpecovanie toaletneho papieru a pod... – podobny postup ako v bode 3., iba VOZD Tovar , nie material
Prosim, mozete mi doplnit miesto otaznikov predpokladanu spravnu odpoved?
Dakujem vsetkym reagujucim.
Monika Kováčová
14.02.09,11:23
Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

2. Ako materiál sa účtujú :
a) suroviny + b) pomocné látky,ktoré priamo prechádzajú do výrobku
c) prevádzkové látky potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku (mazadlá, palivo, čistiace prostriedky)
d) náhradné dielce určené na opravu a udržiavanie Hmotného majetku
e) obaly

a ako materiál sa účtuje tiež tento majetok: povedzme bod F)

§ 10 ods. 12b) teda: samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu, ktorý:
-ak bol zaradený do dlhodobého majetku odpisovaného, tak sa v zásobach účtuje len do doby jeho uvedenia do používania (teda Drobný majetok použiteľný viac ako jeden rok - je možnosť evidovať v knihe Dlhodobého majetku)
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu

Teda neviem, či existuje ešte nejaký iný majetok, ktorý je zároveň samostatne hnuteľná vec alebo súbor hnuteľných vecí bez ohľadu na dobu používania a obstarávaciu cenu, ale vo všeobecnosti sa takýto všetok takýto majetok účtuje ako zásoby v členení MATERIÁL.

Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!

Pozri bod 1. tohto príspevku:

... Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

HOWGH
misolga
15.02.09,20:12
zdravím poraďákov, v prípade predajne optiky potrebujem poradiť či sa jedná o nákup tovaru alebo materiálu:
- v prípade nákupu napr.slnečných okuliarov a ich predaja mi je jasné že sa jedná o nákup/predaj tovaru.
-ale napr. zákazník si kúpi dioptrický rám a dioptrické sklá, ktoré optik do toho rámu vsadí - jedná sa v tomto prípade rám+ sklá že je to nákup materiálu/predaj výrobkov a služieb, alebo tovar?
-takisto príde zákazník že potrebuje kúpiť napr.skrutku, optik mu ju predá a zároveň aj namontuje - je to tovar/alebo materiál -totiž tú skrutku predá v nezmenenom stave, ale zároveň ju namontuje ...
V minulosti majiteľke nejaká jej známa daňováčka poradila že sa jedná vo všetkých prípadoch o nákup a predaj tovaru - optických pomôcok takže cez registračku všetky uvedené prípady účtujú ako predaj tovaru.
Manual
16.02.09,05:23
zdravím poraďákov, v prípade predajne optiky potrebujem poradiť či sa jedná o nákup tovaru alebo materiálu:
- v prípade nákupu napr.slnečných okuliarov a ich predaja mi je jasné že sa jedná o nákup/predaj tovaru.
-ale napr. zákazník si kúpi dioptrický rám a dioptrické sklá, ktoré optik do toho rámu vsadí - jedná sa v tomto prípade rám+ sklá že je to nákup materiálu/predaj výrobkov a služieb, alebo tovar?
-takisto príde zákazník že potrebuje kúpiť napr.skrutku, optik mu ju predá a zároveň aj namontuje - je to tovar/alebo materiál -totiž tú skrutku predá v nezmenenom stave, ale zároveň ju namontuje ...
V minulosti majiteľke nejaká jej známa daňováčka poradila že sa jedná vo všetkých prípadoch o nákup a predaj tovaru - optických pomôcok takže cez registračku všetky uvedené prípady účtujú ako predaj tovaru.
Je otázne, či si za to vloženie sklíčok do rámu okuliarov niečo účtuje, alebo to spraví zdarma. Ak by si niečo účtovala, potom predaj rámu, skla a jeho osadenie by som účtoval ako službu. Ak to osadenie robí zdarma, potom ako tovar.
misolga
16.02.09,06:39
Je otázne, či si za to vloženie sklíčok do rámu okuliarov niečo účtuje, alebo to spraví zdarma. Ak by si niečo účtovala, potom predaj rámu, skla a jeho osadenie by som účtoval ako službu. Ak to osadenie robí zdarma, potom ako tovar.
-účtuje sa k tomu zábrus-vloženie skiel do rámu, takže je to služba.V optike sa našťastie vedie podrobná skladová evidencia aj predaj, takže poprehadzovať do správnych stĺpcov peňažného denníka, to už pôjde ľahko. Manual vďaka za cennú radu a prajem príjemný deň
infoziadatel
20.02.09,09:03
[Mám jednu otázku, ak mám predajňu-mäsiarstvo, tak nákup mäsa v pen.denníku mám účtovať do nákupu materiálu alebo tovaru?? A následne pri predaji dať do predaj tovaru?


Ja na tom nič neprilepšujem, ale niekedy mäso rozdelujem, porcujem, salámy krájam a pod. tak teraz neviem, či ide o tovar alebo materiál??

A keby to bolo v podvojmom účtovníctve- tak by som to musela účtovať ako tovar na sklad-ale to vlastne maso ide rovnom do predajne, AKo je správne účtovať nákup mäsa cez 112 alebo 131??

ďakujem za info Zuzula
Zuzy
20.02.09,11:42
Podľa mňa, keď to predávaš, tak je to tovar, a príjem je tržba z predaja tovaru.
misolga
20.02.09,11:53
To prasiatko:) sa rozporcuje -nepredáva sa v celku ako sa nakúpilo takže sa nakupuje a predáva ako materiál.
Zita5
20.02.09,11:56
[Mám jednu otázku, ak mám predajňu-mäsiarstvo, tak nákup mäsa v pen.denníku mám účtovať do nákupu materiálu alebo tovaru?? A následne pri predaji dať do predaj tovaru?


Ja na tom nič neprilepšujem, ale niekedy mäso rozdelujem, porcujem, salámy krájam a pod. tak teraz neviem, či ide o tovar alebo materiál??

A keby to bolo v podvojmom účtovníctve- tak by som to musela účtovať ako tovar na sklad-ale to vlastne maso ide rovnom do predajne, AKo je správne účtovať nákup mäsa cez 112 alebo 131??

ďakujem za info Zuzula

Predávate ako tovar , súčasne vediete skladovú evidenciu . Taktiež nákup zaúčtujete do VOZD - Tovar .
Zita5
20.02.09,12:04
To prasiatko:) sa rozporcuje -nepredáva sa v celku ako sa nakúpilo takže sa nakupuje a predáva ako materiál.

No s týmto nemôžem súhlasiť , nakoľko napr. kúpi 150 kg prasa , kupuje ho na váhu a tú istú váhu by mala aj predať .Čiže na prasati sa nemení nič , len ho rozporcuje na jednotlivé kusy .Takže môj názor , tovar kúpi a tovar aj ďalej predá .:);) To znamená , že nákup zaúčtuje ako tovar .

Iné by bolo , ak by mäso zakúpila za účelom výroby výrobkov/klobásky,hurky a podobne/ .....vtedy by účtovala o nákupe materiálu .A ešte by mala problém s kosťami :) čo s nimi .
Monika Kováčová
20.02.09,13:12
Aj krčmár kupuje fľašu slivovice a nalieva poldecák... TOVAR.
Zoltán Kovács
20.02.09,13:14
Aj krčmár kupuje fľašu slivovice a nalieva poldecák... TOVAR.

Nesúhlas. Je tam pridaná hodnota (služba) + nepredáva to v nezmenenom stave. Pozri účtovanie reštaurácii. ;)

Tovar by bol jedine vtedy, keby krčmár predal celú flašu bez otvorenia.
Zita5
20.02.09,13:34
Nesúhlas. Je tam pridaná hodnota (služba) + nepredáva to v nezmenenom stave. Pozri účtovanie reštaurácii. ;)

Tovar by bol jedine vtedy, keby krčmár predal celú flašu bez otvorenia.


Zoltán , ja som na pochybách pri hore uvedenom ........Tovar viac rozpísaný nemáme v Postupoch JU

ale

§4
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.


Podľa mňa tu nehladím na obal - čiže aj fľaša s obsahom Vodky je pre mňa tovar . Kúpim vodku a aj vodku predávam, či už vo fľaškách , alebo v poldecákoch . Nespravila som z toho mlieko .
Podľa môjho názoru nejde o to , že ja tú fľašu odzátkujem a lievam z nej a preto by som to už nemala považovať za tovar .

Ale to je môj názor sme v tomto tak 50:50 .
Zoltán Kovács
20.02.09,13:54
Zoltán , ja som na pochybách pri hore uvedenom ........Tovar viac rozpísaný nemáme v Postupoch JU

ale

§4
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.


Podľa mňa tu nehladím na obal - čiže aj fľaša s obsahom Vodky je pre mňa tovar . Kúpim vodku a aj vodku predávam, či už vo fľaškách , alebo v poldecákoch . Nespravila som z toho mlieko .
Podľa môjho názoru nejde o to , že ja tú fľašu odzátkujem a lievam z nej a preto by som to už nemala považovať za tovar .

Ale to je môj názor sme v tomto tak 50:50 .


Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.
ego.mc
20.02.09,14:21
Hm. Takže ak kúpim 50 kg vrece zemiakov a budem ho predávať po 1 kg, budem predávať materiál??
Ja si myslím, že stav sa nemení (Pokým teda krčmár pálenku nepančuje:)).), mení sa iba spotrebiteľské balenie.
Monika Kováčová
20.02.09,14:32
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.

aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.
Paula
20.02.09,14:34
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav.


Myslíš, akože má menej "grádov" ?:)
Zoltán Kovács
20.02.09,14:51
Hm. Takže ak kúpim 50 kg vrece zemiakov a budem ho predávať po 1 kg, budem predávať materiál??
Ja si myslím, že stav sa nemení (Pokým teda krčmár pálenku nepančuje:)).), mení sa iba spotrebiteľské balenie.

Uvažuješ o klasickom obchode, že? Tam to je iné....
Zoltán Kovács
20.02.09,14:52
aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.

Čo uvádzaš je klasický obchod.
ego.mc
21.02.09,05:46
Uvažuješ o klasickom obchode, že? Tam to je iné....

Dal som zlý príklad. Takže iný:
Ak predám v krčme flaškové pivo a zákazník si ho otvorí sám, tak je to tovar.
Ale ak ho otvorím ja a nalejem mu ho do pohára (Napríklad jedno pivo dvom dôchodkyniam:).), je to materiál?
A čo čapované pivo?
Myslím si, že ak z neho nevarím bavorskú polievku, tak je to stále nákup a predaj tovaru.
Zita5
21.02.09,06:03
Ja som si včera nalistovala témy ohľadom účtovania reštaurácii

http://www.porada.sk/t34332-uctovanie-v-restauracii.html?highlight=%DA%E8tovanie+re%B9taur %E1cii
http://www.porada.sk/t81658-uctovanie-restauracie.html?highlight=%DA%E8tovanie+re%B9taur %E1cii
http://www.porada.sk/t28623-restauracia-bar.html?highlight=%DA%E8tovanie+re%B9taur%E1cii
http://www.porada.sk/t58827-uctovanie-novovzniknutej-restaruracie.html?highlight=%DA%E8tovanie+re%B9tau r%E1cii
http://www.porada.sk/t28485-uctovanie-v-restauracii.html?highlight=%DA%E8tovanie+re%B9taur %E1cii
http://www.porada.sk/t12526-restauracia-v-ju.html?highlight=Re%B9taur%E1cia
http://www.porada.sk/90521-post38.html

Ak by som sa mala vyjadriť , tak s niektorými položkami účtovania v reštaruácii sa súhlasiť dá , ale niektoré ma nepresvedčili /asi tak by som to zjednodušene napísala /.

Keby sme mali jasne stanovené postupy účtovania v reštaurácii , by nebolo do veci .;)Takto záleží od účtovnej jednotky ako sa rozhodne a ošetrí si to smernicou .
Manual
21.02.09,06:38
aj cigarety kúpiš v balení v kartóne a predávaš po škatuľkách, rovnako je to s paletou múky, cukru...

pozri aj náväznosť na živnostenský zákon: niektorí krčmári majú v ŽL pohostinskú činnosť (služba), niektorý predaj tovaru za účelom jeho konzumácie.... atď.
Monika toto moc dobrý argument nie je, pretože ako uvádzaš paleta múky alebo cukru má stanovenú spotrebiteľskú jednotkovú cenu možno aj za tonu ale aj za kg, tam zo sáčku predavač neodsýpa a nepredá napr. 32 dkg. To je to isté, ako karton cigariet sa predáva po škatuľkách ale aj po kartonoch a nie po kusoch.
A tú fľašku alkoholu otvorí a predáva v drobnom, ako niekedy sa predávali cigarety kusovky.
Ja mám na to takýto pohľad. Ale v podstate o nič nejde, všetko ide do POZD. Keby sme mali len takéto problémy bolo by OK:)
branislavp
21.02.09,07:05
Ja zastávam názor, že rozlievaním sa mení stav. Pre mňa nezmenený stav je predaj v takom istom balení ako som kúpil.
Môj názor, rozlievaním alkoholu sa nemení stav. Krčmár nakúpi alkohol za účelom jeho predaja. Keď ho predáva po štamrlíkoch, alebo po fľašiach, ani v jednom prípade sa nemení stav. Stav by sa môhol meniť v tom prípade, že by krčmár alkohol nakupoval za účelom ďalšieho jeho spracovania ako na predaj, napr. na výrobu niečoho, čo by už bolo klasifikované ako zmenený stav. Ale to by musel mať krčmár aj takú podnikateľskú činnosť oficiálne uvedenú v ŽL.Takže, či sa alkohol predáva po poháriku, alebo po fľašiach nič nemení na veci, v každom prípade sa jedná o tovar, nie o materiál.
Zuzana Ku.
21.02.09,10:30
Ahojte, ja som si prečítala celú túto debatu, a idem teda opravovať. Keď sme v roku 2008 kúpili notebook, cena je do 30.tis, zúčtujem to ako nákup materiálu (tiež to mám v réžii)?. A treba to evidovať aj na sklad, spraviť príjemku? a potom aj výdajku?
Monika Kováčová
21.02.09,10:42
Ahojte, ja som si prečítala celú túto debatu, a idem teda opravovať. Keď sme v roku 2008 kúpili notebook, cena je do 30.tis, zúčtujem to ako nákup materiálu (tiež to mám v réžii)?. A treba to evidovať aj na sklad, spraviť príjemku? a potom aj výdajku?

áno, ide o nákup materiálu (môžeš použiť analytické členenie HMOTNÝ MAJETOK použiteľný viac ako 1 rok). V knihe zásob /sklad/ ho evidovať môžeš, ale aj nemusíš. Pozri ešte raz tento príspevok http://www.porada.sk/950731-post137.html
Zuzana Ku.
21.02.09,10:47
Ďakujem za odpoveď Monika, ale ešte sa opýtam... majetok ktorý evidujem v pomocnej knihe drobného majetku (minulé roky) - sem môžem zapísať aj tento drobný majetok nadobudnutý v roku 2008?
Monika Kováčová
21.02.09,10:48
Monika toto moc dobrý argument nie je, pretože ako uvádzaš paleta múky alebo cukru má stanovenú spotrebiteľskú jednotkovú cenu možno aj za tonu ale aj za kg, tam zo sáčku predavač neodsýpa a nepredá napr. 32 dkg. To je to isté, ako karton cigariet sa predáva po škatuľkách ale aj po kartonoch a nie po kusoch.
A tú fľašku alkoholu otvorí a predáva v drobnom, ako niekedy sa predávali cigarety kusovky.
Ja mám na to takýto pohľad. Ale v podstate o nič nejde, všetko ide do POZD. Keby sme mali len takéto problémy bolo by OK:)

Beriem aj tvoj pohľad na vec Janko, najviac súhlasím s poslednou vetou :).

Apelujem však na predmet podnikania:
1. Pohostinská činnosť (služba)
2. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
3. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
4. Výčap piva

Mám klientov, ktorí majú v predmete podnikania len bod č. 1, a mám klientov ktorí majú v predmete podnikania len bod 2 poprípade spolu s bodom 3a 4. A sú krčmári :)
Monika Kováčová
21.02.09,10:49
Ďakujem za odpoveď Monika, ale ešte sa opýtam... majetok ktorý evidujem v pomocnej knihe drobného majetku (minulé roky) - sem môžem zapísať aj tento drobný majetok nadobudnutý v roku 2008?
samozrejme, takúto pomocnú evidenciu si môžeš viesť.
Muška
21.02.09,10:50
a mám klientov ktorí majú v predmete podnikania len bod 2 spolu s bodom 3a 4. A sú krčmári :)

mimotemy
Moni,
stále platí, že títo nemajú "miesta na sedenie"?
Monika Kováčová
21.02.09,10:51
mimotemy
Moni,
stále platí, že títo nemajú "miesta na sedenie"?
mimotemy Majú... prečo?
Monika Kováčová
21.02.09,10:56
mimotemy Inak fakt, téma sa mení z MATERIÁL alebo RÉŽIA, na MATERIÁL alebo TOVAR :)
Zuzana Ku.
21.02.09,10:56
A keby som ten drobný majetok dala napr. aj na sklad (vytvorila samostatný sklad na drobný majetok), tak k 31.12. 2008 mi ostáva na sklade, či je k nemu hneď aj výdajka? Ďakujem Monika za odpovede veľmi pekne.
Muška
21.02.09,10:59
Ja som dlho účtovala u krčmárov ako "tovar" čo predávali.
Druhý rok /po školení Janky A./ účtujem "materiál".

Priznávam, že mi vyhovovalo viac účtovať ako "tovar" a ostatné nákupy /DHIM, pomocný materiál, PHM a pod./ som účtovala ako "materiál", mala som v tom ihneď prehľad

Podporím Zoleeho s tým alkoholom.
Napr. vaječný likér: raz ho predávajú ako 4 cl, a inokedy je pridaný priamo do kávy /tuším Parížska/. Tovar či materiál??


A keby som aj chcela členiť na tovar a materiál, tak by som mala problém, lebo na jednom registračnom bloku o nákupe mám:
Káva, cukor, mlieko /jasný materiál/, ale aj napr. "tovar" , ktorý predávajú v nezmenenom stave.
Monika Kováčová
21.02.09,11:02
A keby som ten drobný majetok dala napr. aj na sklad (vytvorila samostatný sklad na drobný majetok), tak k 31.12. 2008 mi ostáva na sklade, či je k nemu hneď aj výdajka? Ďakujem Monika za odpovede veľmi pekne.

Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.
Muška
21.02.09,11:05
mimotemy Majú... prečo?
Neviem, či to ešte stále platí, ale ak nemali potrebné vzdelanie a prax, tak mohli vykonávať len predaj nápojov , ale iba "na stojáka" :D
Monika Kováčová
21.02.09,11:05
Ja som dlho účtovala u krčmárov ako "tovar" čo predávali.
Druhý rok /po školení Janky A./ účtujem "materiál".

Priznávam, že mi vyhovovalo viac "tovar" a ostatné nákupy /DHIM, pomocný materiál, PHM a pod./ som účtovala ako "materiál".

Podporím Zoleeho s tým alkoholom.
Napr. vaječný likér: raz ho predávajú ako 4 cl, a inokedy je pridaný priamo do kávy /tuším Parížska/. Tovar či materiál??


A keby som aj chcela členiť na tovar a materiál, tak by som mala problém, lebo na jednom registračnom bloku o nákupe mám:
Káva, cukor, mlieko /jasný materiál/, ale aj napr. "tovar" , ktorý predám v nezmenenom stave.

Muška, beriem to. Avšak ja postupujem podľa predmetu podnikania: 1. Pohostinská činnosť - nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb (tu však mám problém s predajom pochutín, cukroviniek a cigariet - suma sumárum: väčší problém

Predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi +3,4 - nákup a predaj tovaru (tu však mám problém s predajom kávy a čaju - suma sumárum: menší problém.
Monika Kováčová
21.02.09,11:20
Neviem, či to ešte stále platí, ale ak nemali potrebné vzdelanie a prax, tak mohli vykonávať len predaj nápojov , ale iba "na stojáka" :D

Zo živnostenského zákona:
§ 38
Pohostinská činnosť

(1) Pohostinskou činnosťou sa rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (ďalej len "predaj na priamu konzumáciu"). Súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru a predaj na priamu konzumáciu podľa odseku 2.
(2) Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu

a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
b) zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy,
c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
d) jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok.



Zoznam odporúčaných označení voľných živností a ich obsahové vymedzenie (sekcia verejnej správy ministerstva vnútra):


22.2 Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu

§príprava a predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál a nápojov
§príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
§príprava a predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy
§príprava a predaj na priamu konzumáciu jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok
§predaj cukrárenských výrobkov na priamu konzumáciu
§predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku
§pečenie mrazených pekárenských polotovarov (fornetti)
§...
Poznámka:
Živnostenské oprávnenie nezahŕňa možnosť vykonávania pohostinskej činnosti podľa § 38 ods.1 živnostenského zákona.


Takže aj podľa jedného aj podľa druhého (viazaná alebo voľná živnosť) ide o klasickú krčmu. Len to druhé je asi v modrom.
Muška
21.02.09,11:25
2. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľnej živnosti
3. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
4. Výčap piva
Moni, ale tu by som účtovala "tovar", lebo podľa mňa tento "krčmár" môže iba "predávať" na priamu konzumáciu, tzn. bez služby.
Čiže ja by som rozmýšľala či vôbec môže predávať "urobený" čaj alebo kávu :rolleyes: na základe Tvojho predchádzajúceho príspevku beriem späť

Tí čo majú bod 1 - Pohostinská služba - je aj predaj cukroviniek - predaj /keď nie s úpravou/, tak aspoň so službou - naservíruje Ti to na stôl s táckou s obrúskom a prinesie Ti to k stolu.
Monika Kováčová
21.02.09,11:27
Moni, ale tu by som účtovala "tovar", lebo podľa mňa tento "krčmár" môže iba "predávať" na priamu konzumáciu, tzn. bez služby.
Čiže ja by som rozmýšľala či vôbec môže predávať "urobený" čaj alebo kávu :rolleyes:

Tí čo majú bod 1 - Pohostinská služba - je aj predaj cukroviniek - predaj /keď nie s úpravou/, tak aspoň so službou - naservíruje Ti to na stôl s táckou s obrúskom a prinesie Ti to k stolu.

veď áno:


Muška, beriem to. Avšak ja postupujem podľa predmetu podnikania: 1. Pohostinská činnosť - nákup materiálu a predaj výrobkov a služieb (tu však mám problém s predajom pochutín, cukroviniek a cigariet - suma sumárum: väčší problém

Predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi +3,4 - nákup a predaj tovaru (tu však mám problém s predajom kávy a čaju - suma sumárum: menší problém.
Zita5
21.02.09,12:09
Dievčatá moje , kde sme skončili ...tovar či materiál ?:);)... ale nie teraz vážne .....zamýšľam sa nad tým účtovaním .
Monika Kováčová
21.02.09,13:23
Otázka znie: Čo je vlastne pohostinská činnosť okrem definície v živnostenskom zákone?

Odpoveď v Obsahovej náplni remeselných živností:

REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
31.
Pohostinská
činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne
zahŕňa:
Činnosti spočívajúce v príprave a predaji jedál a nápojov, ak sa predávajú na priamu konzumáciu na mieste, v prevádzkárni , v ktorej sú predávané (okrem podávania raňajok hosťom, ubytovaných v ostatných kategóriách ubytovacích zariadení).

ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6445 2 - kuchár
6445 4 - kuchár
6444 2 - čašník a servírka
6444 4 - čašník a servírka
6489 2 - hostinský
6421 4 - spoločné stravovanie
6490 2 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka
6490 2 02 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka – obsluha
6490 2 03 - kuchár, čašník, kuchárka, servírka – pohostinstvo
6493 2 - kuchár čašník
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na oblasť ekonomiky, spoločenskej komunikácie, potravín a výživy, stolovania, technológie prípravy pokrmov, hospodárske výpočty, techniku prevádzky a cestovný ruch. Pripravuje žiakov na prácu v stravovacích zariadeniach, kde prevláda strojová výroba so zavedenou mechanizáciou za použitia výpočtovej techniky. Súčasťou odborného vzdelávania je aj praktická výučba s dôrazom na získané vedomosti, zručnosti a návyky v príprave jedál, stolovania a v technike obsluhy. Študijný odbor prehlbuje a rozširuje odborné vedomosti a zručnosti súvisiace s racionalizáciou, riadením zariadení spoločného stravovania. Poskytuje vedomosti o organizácii a prevádzke zariadenia spoločného stravovania, objednávok, zabezpečovaní technického vybavenia a údržby prevádzky. Umožňuje zvládnuť náročné úlohy zvyšovania úrovne a kvality poskytovaných služieb a konkurencie schopnosti podnikania

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti
• výroba výrobkov studenej kuchyne
• príprava a predaj základných druhov kokteilov a miešaných nápojov
• výroba hotových jedál a polotovarov priemyselným spôsobom (konzervovanie)
• príprava a predaj tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál na priamu konzumáciu
• príprava a predaj na priamu konzumáciu jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok
• príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov

Záver: voľné živnosti (príprava a predaj na priamu konzumáciu nápojov... destilátov) je čiastková súvisiaca činnosť k pohostinskej činnosti akokeby bez OBSLUHY ZÁKAZNÍKA - čo môže byť aj klasická krčma, pretože aj podnikateľ v rámci voľnej živnosti môže mať Prevádzku a miesto na sedenie - živnostenský zákon toto špeciálne nevylučuje.

Vychádza mi, že pohostinská činnosť je súbor čiastkových činností (aj voľných živností), výsledkom ktorej je príprava nápoja (jedla), obsluha zákazníka, s dôrazom na správne stolovanie a komunikáciu so zákazníkom čo môže byť aj krčma, aj slušný podnik
Monika Kováčová
21.02.09,14:23
Ďalej som v súvislosti Pohostinská činnosť versus predaj na priamu konzumáciu našla túto zaujímavú časť Vymedzenie živnostenského podnikania:
zdroj: http://www.foruminst.sk/publ/nostratempora/11/nostratempora11_2_3.pdf

Živnosti obchodné. Výnimkou klasického „kúpa tovaru na
účely jeho predaja“ zahrnuje zákonná definícia ešte prevádz-
kovanie pohostinskej činnosti. Pretože však „kúpa a predaj“
je jeden rozšírený spôsob podnikania, zákon definuje rozdiel
medzi maloobchodným a veľkoobchodným predajom. Ďalej je
detailne rozobraná aj samotná náplň tejto aktivity v § 34 ŽZ,
kde sa stanovuje, že podnikateľ prevádzkujúci „kupovanie a
predaj“ tovarov, vedľa samotného oprávnenia nakúpiť a pre-
dať, má právo najmä tovar prenajímať, sprostredkúvať kúpu a
predaj tovaru, vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými
tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho, vykonávať montáž,
výmenu vadných súčastí, servis dodaného tovaru, prijímať
objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru
predávať tovar aj v pojazdných predajniach, predávať tovar
pomocou automatov, uskutočňovať podomový a zásielkový
predaj a pod. Tieto doplňujúce a formou čiastočne zmenené
činnosti je možné vykonávať len pod podmienkou, že tým
nezanikne pôvodná povaha vykonávanej živnosti, teda, že
podnikateľ sa bude primárne zaoberať predajom a len okrajo-
vo, napríklad servisom. Pre každý prípad ale platí, že samot-
ný fakt prevádzkovania obchodnej živnosti nezbavuje povin-
nosti vyhovieť všeobecným a osobitným podmienkam pre-
vádzkovania živností (§ 6 a § 7 ŽZ).
Čo sa druhej - pohostinskej činnosti týka, tá je pozitívne
vymedzená ako príprava jedál a nápojov na priamu konzumá-
ciu spotrebiteľom. Súčasťou oprávnenia je ďalej predaj polo-
tovarov a doplnkového tovaru. Jedná sa vlastne o obsahové
vymedzenie ohlasovacej živnosti remeselnej (príloha č. 1 sku-
pina 114 – Ostatné, položka 32.). Negatívne vymedzenie v §
38 ods. 2 a ods. 3 ŽZ vylučuje z okruhu pohostinskej činnos-
ti a z pôsobnosti zákona predaj na priamu konzumáciu:
– nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych ná-
pojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
– zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrá-
bané koncentráty a mrazené krémy,
– tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyk-
lých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
– jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubyto-
vacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok,
– po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj
sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva
viac ako 4 mesiace v roku.
Pokiaľ si zoberieme v úvahu okruh vylúčených činností, je
ťažko pochopiteľné, že sa na Slovensku vôbec niekto zaobe-
rá prevádzkovaním pohostinskej činnosti, v zmysle ŽZ.
Vymedzenie spôsobuje interpretačný problém, ktorý by vyža-
doval legislatívnu zmenu pretože dikcia zákona zakladá nie-
koľko interpretačných problémov:
Ad 1) „Pohostinskou činnosťou“ je „príprava a predaj jedál“
„na priamu konzumáciu“ (§ 38 ods. 1 veta 1 ŽZ), ale „po-
hostinskou činnosťou nie je“ „predaj“ „tepelne rýchlo
upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh“ „na
priamu konzumáciu“ (§ 38 ods. 2 písm c) ŽZ). A contrario
pohostinskou činnosťou je výlučne príprava takých jedál,
ktoré sa pripravujú non-„tepelne“(studeno?) a non-„rých-
lo“ (pomaly?). A pokiaľ áno čo to znamená? Podľa akej
(právnej, technologickej alebo inej) normy sa stanovuje
skupina jedál, ktorá sa pripravuje tepelne rýchlo a tá,
ktorá sa pripravuje „nie-tepelne“ a „nie-rýchlo“?
Ad 2) „Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohoto záko-
na...“ hovorí § 38 ods. 2 ŽZ. Tým je stanovené, že činnosti
vymenované v ods. 2 nie sú považované za pohostinskú čin-
nosť podľa živnostenského zákona, pritom sa ale nestano-
vuje za akú činnosť sa vlastne majú potom považovať.
V týchto prípadoch by sa pravdepodobne jednalo o živnosti
ohlasovacie voľné, s poukazom na § 2 a § 25 ŽZ.
Následkom toho neprimerane úzkeho vymedzenia pohos-
tinskej činnosti sú potom nekvalitne poskytované služby
a redukcia práv spotrebiteľov. Je nepochybné, že vylúčené čin-
nosti svojou povahou prirodzene napĺňajú znaky pohostinskej
činnosti, napriek tomu sa za remeselnú živnosť nepovažujú,
ale pravdepodobne sa definujú ako živnosti voľné

Takže asi aj samotný živnostenský úrad má v tom nejasno, a povedala by som, že pohostinskú činnosť môže mať v predmete podnikania len ten, kto je vyučený + má prax v obore. Ostatní majú to isté len modré: predaj na priamu konzumáciu + prevádzku s hosťovskou časťou.
ego.mc
21.02.09,17:25
Ak sa pýtaš na drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok tak postupuješ takto:
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii.
Ak tento majetok chceš evidovať v skladovej evidencii, urobíš k nemu príjemku. Výdajku vystavíš až vyradením z používania.

Tu malo byť asi "vyradením do používania".
Monika Kováčová
21.02.09,21:28
Tu malo byť asi "vyradením do používania".
prečo?
Muška
22.02.09,11:32
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
P.S.
Možno ste sa len nerozumeli :)
ahapla
22.02.09,13:03
Výkaz o majetku a záväzkoch a drobný majetok =materiál.
Prosím ako mám zapísať majetok vo výkaze keď v roku 2007 som drobný majetok účtovala ako réžijné výdavky a teda vo výkaze ako zásoby bola 0,-. V roku 2008 sú to už zásoby. A v evidencii drobného majetku od roku 2005 mám sumu 49000,-Sk. V roku 2008 je z toho 4000,-Sk. Už čítam asi 3 hodiny, ale toto som nenašla. Ďakujem.
Muška
22.02.09,13:56
Zapíš podľa pravdy aký stav máš k 31.12.2008, teda 49000,- Sk
Muška
22.02.09,13:58
..ale nezabudni
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,
Monika Kováčová
23.02.09,15:52
Spomenuli sme účtovanie materiálu - zásob pri všetkým možných druhoch hmotného majetku neodpisovaného: s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok i viac ako 1 rok.

A čo software? - nehmotný majetok neodpisovaný (menej ako 50.000 Sk).

Podľa postupov účtovania pre JÚ § 10 odsek 11 sa nehmotný majetok účtuje:

(11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu - t.j. PREVÁDZKOVÁ RÉŽIA

V prípade, že sa účtovná jednotka rozhodne zaradiť nehmotný majetok do 50.000.,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok do Dlhodobého nehmotného majetku, postupuje podľa § 10 odsek 1:
(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g). - čo sú vlastne výdavky neovplyvňujúce ZD :confused::confused:
Monika Kováčová
23.02.09,16:06
Spomenuli sme účtovanie materiálu - zásob pri všetkým možných druhoch hmotného majetku neodpisovaného: s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok i viac ako 1 rok.

A čo software? - nehmotný majetok neodpisovaný (menej ako 50.000 Sk).

Podľa postupov účtovania pre JÚ § 10 odsek 11 sa nehmotný majetok účtuje:

(11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu - t.j. PREVÁDZKOVÁ RÉŽIA

V prípade, že sa účtovná jednotka rozhodne zaradiť nehmotný majetok do 50.000.,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok do Dlhodobého nehmotného majetku, postupuje podľa § 10 odsek 1:
(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g). - čo sú vlastne výdavky neovplyvňujúce ZD :confused::confused:

no, ešte že MOŽNO zaradiť.. takže nezaradím a basta.:)
viktor24
23.02.09,21:21
Nakup materialu (CD, DVD) davam ako kameraman ako nakup materialu. Tieto veci pouzijem hned. Raz mesacne urobim na nakupene materialy prijem i vydaj v knihe zasob. Musim este urobit nejaky zapis v PD ohladom nakupeneho materialu? Ak ano, co presne?Vdaka.
Marína
23.02.09,22:01
V PD zaúčtovať dňom nákupu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v "kolónke" materiál.
viktor24
24.02.09,05:39
V PD zaúčtovať dňom nákupu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v "kolónke" materiál.
Cize: 1. v PD dam ako VOZD nakup materialu (to mam)
2. urobim prijem a vydaj v knihe zasob (aj to mam)
3. v PD nemusim cez ID urobit nejake preuctovanie nakup materialu s minusom/prevadzkova rezia s plusom? (z predchadzajucich prispevkov som sa totiz dopracoval prave k tomu, ze ano)
Monika Kováčová
24.02.09,06:00
3. v PD nemusim cez ID urobit nejake preuctovanie nakup materialu s minusom/prevadzkova rezia s plusom? (z predchadzajucich prispevkov som sa totiz dopracoval prave k tomu, ze ano)

kde? Môžeš uviesť?
viktor24
24.02.09,10:26
V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami :). Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
Monika Kováčová
24.02.09,10:29
V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami :). Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
podčiarknuté chápeš zle: pozri tento príspevok http://www.porada.sk/950731-post137.html hlavne to pod nápisom Dôležité
Muška
24.02.09,10:29
V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami :). Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
Nikde to "nepreúčtovávaš"
V Peňažnom denníku účtuješ:
VOZD - Nákup materiálu.

V knihe zásob /sklad/
Zápis do knihy zásob - ako príjem materiálu na sklad
Ak spotrebuješ nejakú časť, tak vystavíš - výdaj materiálu zo skladu
Zoltán Kovács
24.02.09,10:31
Nikde to "nepreúčtovávaš"
V Peňažnom denníku účtuješ:
VNZD - Nákup materiálu.

V knihe zásob /sklad/
Zápis do knihy zásob - ako príjem materiálu
Ak spotrebuješ nejakú časť, tak budeš mať
Spotreba materiálu - výdaj materiálu

Muška určite VNZD a nie VOZD?
Muška
24.02.09,10:33
Sorry, opravené :)
A trošku som to poslovenčila, lebo niekedy si už ani sama nerozumiem :D:D
viktor24
24.02.09,13:30
Monika, Muska, Zoli - dakujem vam. Uz mi to je jasne. Vdaka!
Eva67
26.02.09,14:04
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
beatam
26.02.09,14:09
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
Ja som za materiál :)
babi2
26.02.09,14:09
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
To je réžia, materiál je niečo z čoho potom vyrába čosi ďalej, alebo použije pri svojej práci, napr. elektrikár
dajaké elektrické káble, či stolár trebárs dajaké drevo alebo klince atď.
Monika Kováčová
26.02.09,15:46
To je réžia, materiál je niečo z čoho potom vyrába čosi ďalej, alebo použije pri svojej práci, napr. elektrikár
dajaké elektrické káble, či stolár trebárs dajaké drevo alebo klince atď.
asi si túto tému nečítala, že? stačí stranu 14, dobre? :)
valikaP
26.02.09,17:28
Dobrý deň. Prečítala som si hádam celú túto tému. Aj som pochopila čo je materiál a čo réžia. Ale padla tu jedna otázka niekde ešte pred tým "pivom a alkoholom" a práve to ma zaujíma. Čo je vlastne interný doklad? A čo je interná smernica? Ide o to, že ja si robím účtovníctvo klasicky manuálne, som veľmi malý živnostník, ktorému niekoľko tisícový program zatiaľ nieje treba. Píšem prvý krát svoj PD. Mám čalúnnicku dielňu a pracujem na zakázku ( len oprava a reštaurovanie nábytku nie výroba,), skoro všetko je teda materiál. Internovu smernicou by som chcela určit, že všetok materiál ktorý kupujem ide priamo do spotreby, aby som nemusela robit skladovú evidenciu. Ale ja vlastne ani neviem čo to je. Len kus papiera s iniciálami, alebo ako to v reále vizerá? je možné zakúpiť nejaké tlačivo? Vopred ďakujem.
Monika Kováčová
26.02.09,19:25
áno, vyzerá to ako kus papiera (spravidla A4), môže to byť i niekoľko kusov, a sú tam aj iniciály.
valikaP
26.02.09,20:24
Chudák naše lesy..super, čiže ja si jednoducho len napíšem že toto je interná smernica atd..a priložím to k ostatným dokladom a mám vyriešené? Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby. Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?
Zita5
26.02.09,20:26
Chudák naše lesy..super, čiže ja si jednoducho len napíšem že toto je interná smernica atd..a priložím to k ostatným dokladom a mám vyriešené? Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby. Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?

Tu si preštudujte napr.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
valikaP
26.02.09,20:34
Ano to už mám, len som v reále a hlavne od ľudí ktorí s týmito vecami pracujú dlhšie chcela počut-vidieť aké je praktické prevedenie. Niekedy sa totiž v tých postupoch strácam na tom, že veľa hovoria, zamotajú ale prakticky nič s toho neviem. Vďaka.
Muška
26.02.09,21:05
Je nejak vymedzený limit čo môže ísť do spotreby v akom množstve a hlavne za koľko?
Veď kvôli tomu musíš mať tú smernicu.
Ale jednoducho. Všetko čo si povinná zaúčtovať do "Materiál", tak si povinná viesť evidenciu a to buď "sklad", alebo "Knihu DHIM".

V smernici "ošetríš" iba drobný materiál, ale naozaj iba drobný, ktorý je ťažšie evidovateľný, lebo napr. kúpiš balík klinčekov /tie sme tu už niekoľkokrát spomenuli :D/ a tie postupne spotrebovávaš pre rôznych klientov. Suma a množstvo klinčekov je tak "zanedbateľný" , že evidovať každý výdaj klinčekov by bolo nerentabilné.
Nemôžeš v smernici "ošetriť", že budeš nakoniec aj materiál v sume 50 tis. dávať rovno do spotreby.
Muška
26.02.09,21:08
Čo ak nakúpin rôzne látky napríklad za 50 tisíc, ktoré potrebujem samozrejme pre klienta, to znamená že ozaj ide do spotreby.
..všetko ide "do spotreby", len niečo musíš evidovať na skladových kartách kedy, koľko a komu....a niečo /čo ošetríš v smernici, prečo tak robíš/ zaúčtuješ síce v stĺpci "Materiál" , ale nebudeš to evidovať na skladových kartách.
valikaP
26.02.09,21:19
Síce je to asi tak najsprávnejšie, ale na druhej strane zbytočne papierovanie. Ozaj si kupujem len to čo ihned ide k odberu pre zákazníka. Ja si nepotrebujem vytvárať sklad materiálu. Ak po takomto nákupe hned, alebo v priebehu krátkeho času vyfaktúrujem v podstate všetku službu ( pretože ja nepredávam látku ako taku, len poskytujem čalúnnicku službu, v ktorej je zainštalovaná aj látka a ostatný materiál ) tak by to jednoducho každá kontrola mala v prehľade, či nie? Ak je to nevyhnutné tak musím písať skladové karty, ale možno by to šlo aj bez nich?
valikaP
26.02.09,21:21
Moji zákazníci si u mňa objednávajú len službu. Zhotovujem aj javiskové dekorácie a nedá sa špecifikovať dopredu v objednávke čo bude obsahom. Jednoducho ako výtvarník tvorí, tak ja nakupujem ale vyfaktúrujem len službu..
Muška
26.02.09,21:36
Valika,
zákazník si u Teba objedná službu a Ty faktúruješ iba službu, tak potom nemáš v nákladoch ani žiadny materiál, keďže si nič nenakúpila, tak nemusíš viesť evidenciu.

Ale ak faktúruješ službu aj s materiálom, tak musíš viesť skladovú evidenciu a prečo??
Lebo tak hovoria "Postupy JU".

A neide o to čo sa dohodneš v objednávke.
Ide o to čo v skutočnosti použiješ pri dodaní služby a čo potom v skutočnosti musíš evidovať vo svojom účtovníctve.

Celú dobu hovoríme o NÁKLADOCH , ktoré si zaúčtuješ v účtovníctve. A tieto NÁKLADY musíš vedieť obhájiť. Tzn., že musíš mať o všetkých nakúpených zásobách prehľad, kde si ich minula. A aby si "netvoril" každý daňovník svoj systém ako to bude evidovať, tak sú tu "Postupy JU" a tie hovoria každému ako sa s tým má vysporiadať.
Muška
26.02.09,21:39
Valika,
ja mám klienta, ktorý si sám opravuje svoje autá, nikomu to nefaktúruje.

A teraz musím vystaviť príjemku na sklad a výdajku, na ktoré auto sa to použilo.
valikaP
26.02.09,21:42
To znamená, že ak si chcem obhájiť nákup všetkých tých látok, molitanov a ostatného materiálu, ktoré sú mojím nákladom, tak jednoducho musím postupovať podľa vyššie uvedeného a viest si aj sklad. Ozaj drobný nákup ošetrím int. smernicou a ostatné pekne na príjemku a výdajku do spotreby. Pochopila som to správne? Nieje to nič ťažke, ale vieš ked niečo nemusíš, tak to nerobíš..
Muška
26.02.09,21:43
Valika,
správne :)
valikaP
26.02.09,21:49
Muška veľmi pekne ti ďakujem. A teraz oddych. Aj zajtra je deň.
erika_H
01.03.09,11:51
Dobrý deň-chcela by som Vás poprosiť o odpoveď-nie som si totiž 100% istá - keď programátor si nakúpi súčiastky,resp,komponenty a prídakvy k PC (v nízkej sume, stovky korún),a komponenty,je to jeho materiál,alebo prevádzková réžia??
Ďakujem
jamis
01.03.09,11:58
Dobrý deň-chcela by som Vás poprosiť o odpoveď-nie som si totiž 100% istá - keď programátor si nakúpi súčiastky,resp,komponenty a prídakvy k PC (v nízkej sume, stovky korún),a komponenty,je to jeho materiál,alebo prevádzková réžia??
Ďakujem

Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.
dancika
01.03.09,14:12
A co odborna literatura, ktoru potrebuje SZCO (architekt) na svoju cinnost, tu zaradit kam? Material pouzitelny viac ako 1 rok?
Monika Kováčová
01.03.09,14:31
A co odborna literatura, ktoru potrebuje SZCO (architekt) na svoju cinnost, tu zaradit kam? Material pouzitelny viac ako 1 rok?
nemáme materiál použiteľný viac ako rok, ale Hmotný majetok použiteľný viac ako rok. Odbornú literatúru by som skôr radila k prevádzkovému materiálu
erika_H
01.03.09,14:35
Je to materiál, ktorý ide priamo do spotreby a netreba ho nikde evidovať.

Ďakujem Ti Jamis,pekné popolodnie prajem všetkým:)
dancika
01.03.09,14:43
nemáme materiál použiteľný viac ako rok, ale Hmotný majetok použiteľný viac ako rok. Odbornú literatúru by som skôr radila k prevádzkovému materiálu

Jasne, myslela som HM, len jedno mysli, druhe pise, takze chybicka se vloudila :rolleyes:
A prevadzkovy material treba mat este niekde osobitne vedeny podobne ako zasoby? Uz mam v tom fakt gulas :(
Paula
01.03.09,14:52
Jasne, myslela som HM, len jedno mysli, druhe pise, takze chybicka se vloudila :rolleyes:
A prevadzkovy material treba mat este niekde osobitne vedeny podobne ako zasoby? Uz mam v tom fakt gulas :(


Smiem sa tíško spýtať: Ty si ako lekár sama robíš účtovníctvo?
mysimis
01.03.09,14:56
Pauli prečo myslíš, že "dancika" je lekár?
JankaO
01.03.09,14:58
má to v profile
michelle84
02.03.09,05:25
má to v profile

Ale sa pýtala na architekta...
viktor24
02.03.09,16:05
Tu malo byť asi "vyradením do používania".
Cize: ak nakupim drobny majetok do 30 000-- s dobou pouzitelnosti viac ako jeden rok, uct. zapis bude vyzerat nasledovne:
1. v PD: nakup materialu, clenenie nakup dr. majetku do spotreby
2. zapis do knihy drobneho majetku

Vo vykaze Vykaz o majetku a zavazkoch do riadku Material zapisem aj sumu z knihy dr.majetku? Myslim si, ze nie, nakolko sa o tom uctovalo ako o materialu priamo do spotreby....
Doteraz som do spominaneho riadku pisal len konecny zostatok na sklade, nakolko drobny majetok sa uctoval ako prev. rezia.
Monika Kováčová
02.03.09,16:18
Cize: ak nakupim drobny majetok do 30 000-- s dobou pouzitelnosti viac ako jeden rok, uct. zapis bude vyzerat nasledovne:
1. v PD: nakup materialu, clenenie nakup dr. majetku do spotreby
2. zapis do knihy drobneho majetku

Vo vykaze Vykaz o majetku a zavazkoch do riadku Material zapisem aj sumu z knihy dr.majetku? Myslim si, ze nie, nakolko sa o tom uctovalo ako o materialu priamo do spotreby....
Doteraz som do spominaneho riadku pisal len konecny zostatok na sklade, nakolko drobny majetok sa uctoval ako prev. rezia.

Hmotný majetok do 30.000,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bude evidovaný v Knihe hmotného majetku. Členenie si si zvolil trošku nešťastne, ja člením HM s dobou použiteľnosti viac ako rok a Prevádzkový materiál spotrebný zvlášť.
Stav majetku uvedieš potom vo výkaze ako zásoby materiálu.
viktor24
02.03.09,18:54
Hmotný majetok do 30.000,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bude evidovaný v Knihe hmotného majetku. Členenie si si zvolil trošku nešťastne, ja člením HM s dobou použiteľnosti viac ako rok a Prevádzkový materiál spotrebný zvlášť.
Stav majetku uvedieš potom vo výkaze ako zásoby materiálu.
Monika, ale vo vykaze neuvadzam len tzv.zostatok nespotrebovaneho materialu?A ten drobny majetok do 30000, -- som akoze spotreboval... (tak ako ked som to daval do prev. rezie. Evidovany bol sice v knihe dr. majetku, aj inventura sa urobila...)Alebo ta tzv. skutocna spotreba bude vtedy, ak vyradim nejaky drobny majetok?Dakujem za trpezlivost.
Monika Kováčová
02.03.09,19:02
Monika, ale vo vykaze neuvadzam len tzv.zostatok nespotrebovaneho materialu?A ten drobny majetok do 30000, -- som akoze spotreboval... (tak ako ked som to daval do prev. rezie. Evidovany bol sice v knihe dr. majetku, aj inventura sa urobila...)Alebo ta tzv. skutocna spotreba bude vtedy, ak vyradim nejaky drobny majetok?Dakujem za trpezlivost.
viki, pozri ešte raz tento príspevok:
http://www.porada.sk/958638-post169.html
nie je to ako pri prevádzkovej réžii.:)
ego.mc
03.03.09,05:24
Majetok do 30 000 s dobou použiteľnosti nad 1 rok môžete buď zaradiť do DHM a postupne odpisovať, alebo s ním narábate ako s ostatným drobným majetkom.
T.j. vediete ho v zásobách do doby použitia, pri preradení do používania ho aj účtovne odpíšete.
Takže používaný materiál vo Výkaze neuvádzate.
viktor24
03.03.09,06:25
Precital som este raz tvoj odkaz Monika:). Kupil som notebook, KC je 14500,--. Nechcem to odpisovat, nechcem to mat ani na sklade medzi zasobami - o tomto rozhodnuti sa zmienim v internej smernici. Notebook zaradim ako drobny majetok s dobou pouzivania viac ako jeden rok, urobim zapis do evidencie dlhodobeho majetku a v PD zapis bude v kolonke nakup materialu/dr.majetok. Vo vykaze suma 14500,-- nebude figurovat.
Monika, Ego.mc pochopil som to uz konecne :)?
ego.mc
03.03.09,06:35
Asi nie :D.
Ak ho budeš evidovať ako dlhodobý majetok, tak ho musíš odpisovať štyri roky (1. odpisová skupina).
Ak ho budeš evidovať ako používaný drobný majetok, tak ho zapíšeš do knihy drobného majetku s nákupnou cenou 14500,- a zostatkovou cenou 0,-. V tomto prípade to v PD zapíšeš ako nákup materiálu t.j.VOZD a vo Výkaze už nebude figurovať.
viktor24
03.03.09,09:02
Precital som este raz tvoj odkaz Monika:). Kupil som notebook, KC je 14500,--. Nechcem to odpisovat, nechcem to mat ani na sklade medzi zasobami - o tomto rozhodnuti sa zmienim v internej smernici. Notebook zaradim ako drobny majetok s dobou pouzivania viac ako jeden rok, urobim zapis do evidencie dlhodobeho majetku a v PD zapis bude v kolonke nakup materialu/dr.majetok. Vo vykaze suma 14500,-- nebude figurovat.
Monika, Ego.mc pochopil som to uz konecne :)?

Ked som pisal o zaradeni notebooku do evidencie dlhodobeho majetku, mal som na mysli evidenciu drobneho majetku...:o
viktor24
03.03.09,09:10
Asi nie :D.
Ak ho budeš evidovať ako dlhodobý majetok, tak ho musíš odpisovať štyri roky (1. odpisová skupina).
Ak ho budeš evidovať ako používaný drobný majetok, tak ho zapíšeš do knihy drobného majetku s nákupnou cenou 14500,- a zostatkovou cenou 0,-. V tomto prípade to v PD zapíšeš ako nákup materiálu t.j.VOZD a vo Výkaze už nebude figurovať.
Ked si zvolim tu druhu variantu evidovania a uctovania t.j. notebook je pouzivany dr. majetok, nie je to to iste ako ked som uctoval o prev. rezii? Samozrejme, v PD to bol iny stlpec, a vo Vykaze o majetku a zavazckoh sa suma neobjavila ani pri prev. rezii, ani pri nakupe materialu.
ego.mc
03.03.09,09:52
Ked si zvolim tu druhu variantu evidovania a uctovania t.j. notebook je pouzivany dr. majetok, nie je to to iste ako ked som uctoval o prev. rezii? Samozrejme, v PD to bol iny stlpec, a vo Vykaze o majetku a zavazckoh sa suma neobjavila ani pri prev. rezii, ani pri nakupe materialu.
Rozdiel je iba v tom, že o tú sumu máš vyšší nákup materiálu a nižšiu prevádzkovú réžiu.
Vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch.:)
viktor24
03.03.09,12:17
Vdaka za ochotu, pekny zvysok dna.
veronkaj
10.03.09,11:42
tak a som na mizine, prečítala som si a mám chaos.

prosím upresnite ma

ide o opravár karosérii - szčo - platca dph kvartálne

- popis o čo ide
neviem už či dávam správne rozdelenie

- výdavok za materiál = všetky náhr. diely, šrouby, tmeli, farby

- pr. réžia rozdelujem na"
-- kanc. potreby
-- čist. potreby
-- poštovné
-- telefon
-- lak = ked nachystá auto vybrúsi,... dá ho nalakovať a tam mu dajú za lakovanie spolu s použ. mater. faktúru, ktorú uhradí lakovacej firme,auto prevezme, poskladá a dorobí ostatné. Túto faktúru potom zahrnie do svojej faktúry za prácu.
-- náradie
-- software = pr. réžia software
-- tlačiareň k pc = drobný majetok a zaevidovala som do knihy drob. majetku.

prosím mám to tak dobre??? hlavne ten lak.

a neeviduje žiadny sklad, veci potrebné fyzicky k opravám dáva ako výdaj za materiál ostatné réžiu.

a vyfakturované opravy dáva pod položky tržba za výr. a služby
dancika
10.03.09,16:00
Smiem sa tíško spýtať: Ty si ako lekár sama robíš účtovníctvo?

mimotemy :D dobre som sa pobavila na odtajneni svojho povolania :D
som lekarka, ale nerobim uctovnictvo sebe, ale manzelovi, resp. robila som, kym som bola na materskej, ale kedze som sa uz vratila do prace, tak dokoncim rok 2008 a koncim, neda sa to stihat :(
a kedze je asi dost cudne, ze lekar vidi co-to do ucta (netvarim sa, ze som uctovnik), pocas skoly som robila v jednej firme a vypomahala s uctom... tazke odtajnenie minulosti :D
ego.mc
10.03.09,16:32
tak a som na mizine, prečítala som si a mám chaos.

prosím upresnite ma

ide o opravár karosérii - szčo - platca dph kvartálne

- popis o čo ide
neviem už či dávam správne rozdelenie

- výdavok za materiál = všetky náhr. diely, šrouby, tmeli, farby áno

- pr. réžia rozdelujem na"
-- kanc. potreby materiál
-- čist. potreby materiál
-- poštovné réžia
-- telefon réžia
-- lak = ked nachystá auto vybrúsi,... dá ho nalakovať a tam mu dajú za lakovanie spolu s použ. mater. faktúru, ktorú uhradí lakovacej firme,auto prevezme, poskladá a dorobí ostatné. Túto faktúru potom zahrnie do svojej faktúry za prácu. réžia
-- náradie materiál
-- software = pr. réžia software réžia, ak o ňom neúčtuje ako o dlhodobom majetku
-- tlačiareň k pc = drobný majetok a zaevidovala som do knihy drob. majetku. materiál

prosím mám to tak dobre??? hlavne ten lak.

a neeviduje žiadny sklad, veci potrebné fyzicky k opravám dáva ako výdaj za materiál ostatné réžiu.

a vyfakturované opravy dáva pod položky tržba za výr. a služby

odpoveď v texte
Zita5
10.03.09,16:38
Kancelárske potreby - materiál by som účtovala , keby som nakúpila vo väčšom množstve na sklad , a postupne by sa zo skladu vydávalo do spotreby.

Ale ak by som kúpila jeden balík kancelárskeho papieru /500 ks A4/ tak prevádzková réžia .
To len moja poznámka;)
DanielaSL
10.03.09,17:48
Tak ja neviem, debatu som tu prečítala a nemôžem si pomôcť, ale vôbec mi nesedí dávať takéto veci do zásob. Citujem z jednej múdrej literatúry :
Materiál - suroviny, základný materiál tvoriaci podstatu výrobku pri jeho výrobe - napr. látka pri šití odevov, múka pri pečení chleba, pomocné látky.
Žeby napr. pre znalca sa mal účtovať benzín ako materiál? Sadne do auta , natankuje, ide pomerať nehnuteľnosť a kým sa vráti , je po benzíne. Tak o akom materiály bude účtovať..o akých zásobách?
Vedela by som túto debatu rozvíjať ďalej.
ego.mc
10.03.09,18:21
Tak ja neviem, debatu som tu prečítala a nemôžem si pomôcť, ale vôbec mi nesedí dávať takéto veci do zásob. Citujem z jednej múdrej literatúry :
Materiál - suroviny, základný materiál tvoriaci podstatu výrobku pri jeho výrobe - napr. látka pri šití odevov, múka pri pečení chleba, pomocné látky.
Žeby napr. pre znalca sa mal účtovať benzín ako materiál? Sadne do auta , natankuje, ide pomerať nehnuteľnosť a kým sa vráti , je po benzíne. Tak o akom materiály bude účtovať..o akých zásobách?
Vedela by som túto debatu rozvíjať ďalej.

Ja tiež.:)
Ale nemali by sme miešať dve veci: nákup materiálu a zásoby.
A iný citát (síce nie z múdrej knihy ale záväzný):
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
...
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Ociviste
10.03.09,19:28
Dobry vecer, chcela by som sa este raz uistit, ci som spravne pochopila, ak mam stavebnu firmu, ktora nakupuje material v malom mnozstve napr. 1 dvere v cene 1000,/ Sk evidovat to ako material ale ak si urcim v internej smernici, ze k tomuto materialu nebudem robit skladovu kartu, nemusim ju vytvarat? Je nejaky limit, do akej vysky nemusim evidovat skladove karty pri materialy, ktory je kupovany len jednrazovo a hned vydany do spotreby?
Marína
10.03.09,21:19
Dobry vecer, chcela by som sa este raz uistit, ci som spravne pochopila, ak mam stavebnu firmu, ktora nakupuje material v malom mnozstve napr. 1 dvere v cene 1000,/ Sk evidovat to ako material ale ak si urcim v internej smernici, ze k tomuto materialu nebudem robit skladovu kartu, nemusim ju vytvarat? Je nejaky limit, do akej vysky nemusim evidovat skladove karty pri materialy, ktory je kupovany len jednrazovo a hned vydany do spotreby?
V tvojom prípade nejde o spotrebný materiál, ako sú napr. kelňa, meter, ...... nie som stavbár, ty vieš, čo potrebuješ k svojej robote, ale o materiál, ktorý použiješ na splnenie zákazky, patrí na sklad a pri jeho použití ho zo skladu vydáš. Internou smernicou si môžeš ošetriť, že nakúpený materiál v čase od začatia prác na zákazke, nebudeš evidovať na sklade. Na sklade eviduješ nakúpené zásoby, ktoré použiješ v budúcnosti.
veronkaj
11.03.09,04:40
ego = prosím prečo ide kanc. potreby a čist.potr. ako materiál v tomto prípade, ved nejaké perá, papier, ceruzka a tlačivá toho je len pár kusov nemôže to byť réžia???

náradie - brala som to tak že náradie to s čím robí ne to z čoho robí tak mi logicky z toho vyplynulo že je to niečo čo potrebuje k výkonu práce ale nezahrňuje to do faktúr ako položky nemôže byť v tom prípade réžia??

- tlačiareň to už vôbec nechápem prečo materiál, ved urobí na nej len faktúry.

prosím pozrite sa mi na to ešte
dakujem
lenkam68
11.03.09,06:09
Je to síce postavené na hlavu a proti logike (aspoň podľa mňa), ale tak to určuje § 11 Zásoby - Postupy účtovania JÚ. V internej smernici mám uvedené, že na náradie, kanc. potreby, PHM a pod. nevediem skladovú evidenciu a účtujem to priamo do spotreby a vtedy je to pre účtovníčku jedno, či sa to zapíše do stĺpca materiál alebo réžia.
Ale celá táto téma sa venuje tejto problematike a je to tu dosť podrobne vysvetlené.
veronkaj
11.03.09,08:39
lenkam68

ved to čítala som a čítala a som jeleň

takže ak si szčo napíše smernicu že náradie, kanc. a čist. potreby, phm a pod. bude dávať do spotreby to aj dáva lebo nekupuje do zásoby tak to môžem tak nechať ako to mám a dať ako pr. réžia s analytikou.

a tú tlačiareň si môže tiež napísať že napr. pc, a náležitosti k nemu patria do pr. réžie a od určitej sumy sú zaradené ako drobný majetok a zaevidujem ich potom aj do knihy drob. majetku.

tak???
veronkaj
11.03.09,08:41
tie čist. prostr. sú myslené ako mydlo a jar na ruky alebo sáčok na smeti.

do auta čist. prostriedky použité pri práci dávam ako výdaj za materiál.
lenkam68
11.03.09,13:30
Veď práve to, že v uvedenom paragrafe odst. 2 sa hovorí, že ako zásoby sa účtujú toľko spomínané predmety ako sú čistiace prostriedky (napr. jar, mydlo), kancel. potreby, PHM a ostatné veci. A v peňažnom denníku máme nato stĺpec MATERIÁL. Ods. 8 tohto paragrafu hovorí o možnosti nevedenia skladovej evidencie, ale zaúčtovanie priamo do spotreby - ale stále v stĺpci MATERIÁL. Ods. 6 § 11 Zásoby - detto.
Ja všetky tieto veci účtujem do stĺpca MATERIÁL, už len z toho dôvodu, že pracujem síce ako fin. účtovníčka účtujúca v PÚ v jednej veľkej firme, ale sa mi zdá, že účtovanie materiálu v JÚ sa od 1.1.2008 dosť priblížilo k účtovaniu materiálu v PÚ a tam sa tieto veci účtujú ako spotreba materiálu. Ako som už písala v predchádzajúcom príspevku, z daň. pohľadu je jedno, či je to PR alebo Materiál, stále je to VOZD, ale keď príde kontrolór (tzv. šťoural), môže sa toho chytiť.
Do prevádzkovej réžie účtujem iba služby. Takto som to pochopila ja, z postupov účtovania JÚ a prečítaných príspevkov.

Ako to budeš účtovať sa musíš rozhodnúť sama, ale pridala som Ti i výňatok z § 11, ktorý si už určite čítala (ale ja si ho čítam dosť často pri účtovaní)
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.
(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
veronkaj
12.03.09,05:16
lenkam68
takže ak to dobre chápem tak by som aspoň to náradie mala prehodiť pod materiál - v členení materiál a náradie a v podstate kanc. potr, čist. a prac. odev môžem nechať v réžii pretože to kupuje raz za čas a nie vo velkom množstve ale po 1-2 kusoch.

a tú tlačiareň môžem nechať ako DM. ??

a podla toho zákona kam účtujete PHM ?????

ja ho dávam do réžie v členení PHM

účtujem to tak ako predchádzajúce roky boli robené.
ego.mc
12.03.09,07:13
Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania sa zmenili od 1.1.2008.
Nie je celkom v poriadku to robiť tak, ako predchádzajúce roky.;)
PHM dávam do nákupu materiálu v členení PHM.:)
7lienka
12.03.09,07:27
mimotemy prečo to JU tak komplikujú? A pritom sa tvária, že je to jednoduché a ani na školách sa tomu nevenujú.:eek:mimotemy