petovsan
01.03.08,14:14
Zadávala som otázku aj do témy Vzorky a zmätky, ale akosi nikto nereaguje, tak skúsim šťastie ešte raz :)...

Novovzniknutá spoločnosť doviezla z USA pre rozbeh svojej činnosti obchodné vzorky celkom v hodnote 55.000,- Sk. K tomu bola doúčtovaná cena za dopravu z Holandska do SR v hodnote Sk 12.000,-. Vzorky aj dopravu som zaúčtovala pôvodne na účet 501/AU obch. vzorky. Výnosy v tejto s.r.o. za r.2007 neboli žiadne. Vzorky boli v r.2007 predstavené niekoľkým potencionálnym obch. partnerom v celkovej hodnote cca 4.500,- Sk.

Neviem sa rozhodnúť, či nespotrebované obchodné vzorky preúčtovať na sklad ako zásoby tovaru, či materiálu ... z dôvodu, že tovarom asi nie sú (tovar je výrobok určený k predaju) a materiál to tiež nie je.
Ak by som ich preúčtovala z nákladov, znižujem v tomto prípade účet 501 aj o hodnotu VON, teda o dopravu?
Nemá náhodou ktosi po ruke nejaký metod. pokyn ohľadom vzoriek, prosím?
Danila
02.03.08,13:23
Obchodné vzorky využíva firma na reprezentačné účely, teda istým spôsobom sú reklamnými predmetmi za účelom vyšších príjmov. Treba posúdiť limitovanú cenu pre reklamné predmety z hľadiska možnosti účtovania ako daňový výdavok na účte 501. Zostatok na konci účtovného obdobia zaúčtovať na sklad ako zásoby s jednotkovou cenou vyplývajúcou z obstarania/predmety + prepravné/.