kika25
21.03.05,09:16
Prosím Vás, ak súkromná osoba daruje, alebo predá hnutelný majetok za cca 15000,-, má to niekde nahlásiť, alebo stačí kúpno-predajná zmluva, príp. darovacia zmluva. Majú zmluvu podpisovať pred notárom???

Ďalej presne to isté v prípade, súkromná osoba = živnostník.

Ako viem, dane z toho neplatí.
Ďakujem
flash78
06.12.05,01:10
ak sukromna osoba (nepodnikatel) preda/daruje majetok, je to aj bez zmluvy v poriadku, ak je to jednorazovo. Pri predaji ide o jednorazovy prijem 15000 a ten treba zdanit, na konci roka v danovom priznani, ktore si napr. vyplni same, doplni primi zo zametnania a ine a aj tento jednorazovy prijem. Dan je 19%.

Myslimale, ze si to asi malo kto takto komplikuje a bezne nic neprizna.

Ak ide o SZCO, dar = neuznatelny danovy naklad (myslim), ja som to robil tak, ze som vystavil fakturu v nakup. cenach a pripol prijmovy doklad, tym som musel odviest 19% z prijmu, a kazdy mi da pri kontrole pokoj.
Ak ide o predaj, je to klasicky predaj cez pokladnu / fakturu.

Notar je dolezity, ak je potrebne potvrdit platnost prevodu hnutelnej veci a uhrady u FO nepodnikatela. (t.j. ze tovar bol dodany a ze suma bola vyplatene, ale aj pri predaji drahej veci ako auto sa to nepouziva), je to len pre obe zucastnene strany (myslim overenie notarom), tretej osobe, kontrole z DU alebo podobne je to nepodstatne.
Velmi vyhodne je to, ak jedna strana nedodrzi zavazky, notarke overenie vyrazne urychluje sudne konanie ci vymahanie.

Pri SZCO je Faktura dokladom o predaji, aj je sucasne aj dodaci listom, jej podpis vystavovatelom je potrebny ak chce odberatel potvrdenie o tom ze sa mu tovar-sluzba doda neskor, naopak podpis odberatela je dokazom, ze suhlasi s uhradou.
Podla zakona je napr. pri dodani tovaru a platbe hned v hotovosti postacujuca ja faktura (ktora je sucasne aj ako DL) s podpisom oscanovanym a vytlacenym spolu s fakturou. T.j. je to platny danovy doklad.
STRELEC
06.12.05,06:48
Prosím Vás, ak súkromná osoba daruje, alebo predá hnutelný majetok za cca 15000,-, má to niekde nahlásiť, alebo stačí kúpno-predajná zmluva, príp. darovacia zmluva. Majú zmluvu podpisovať pred notárom???
Ďalej presne to isté v prípade, súkromná osoba = živnostník.
Ako viem, dane z toho neplatí.
Ďakujem
a) predaj, darovanie hnuteľnej veci nepodnikateľom je bez ohľadu na sumu od dane z príjmov oslobodený (viď §9 ZDP). Ide o hnuteľnú vec, ktorá nebola zaradená v majetku na podnikanie. Takýto predaj sa nikam nenahlasuje, neoznamuje.

b) hnuteľná vec zaradená do majetku živnostníka podlieha dani z príjmov. Oslobodený je takýto predaj u živnostníka vtedy, ak od vyradenia z obchodného majetku uplynulo viac ako 5 rokov.

Zmluvu môže napísať ktokoľvek. Môže byť uzatvorená ústne (napr. darujem Ti XXX. Chceš? Odpoveď: beriem. = zmluva). Písomná forma sa požaduje, ak sa na tom zmluvné strany dohodnú z nejakého dôvodu.
Poznámka: keď už, tak postačuje snáď len overenie podpisov. Zmluva u notára, resp. notárska zápisnica je pomerne drahý špás.
heluška
06.12.05,07:00
Panebože, to zas bude zmätených ludí, ked tu niekto píše takéto veci. Príjem alebo darovanie u osoby nepodnikatala ak ide o hnuteľné veci, je oslobodený od dane, ked sa jedná o podnikatela sú tam podmienky, pozri ZDP §9- je oslobodený vtedy ak ho vyradil z podnikania a odvtedy ubehlo 5 rokov.
Ľubka31
06.12.05,09:08
Súhlasím si Strelcom, len by som k tej zmluve ešte snáď toľko : na preukázania daňového výdavku je lepšie mať v prípade kúpy hnuteľnej veci od FO nepodnikateľa uzatvorenú písomnú zmluvu ( v prípade kontroly menej problémov s dokazovaním výdavku), pričom overiť podpisy na zmluve neukladá žiadny právny predpis ( napr. v prípade predaja nehnuteľností podpis predávajúceho overený musí byť).
Zároveň by som chcela upozorniť na ustanovenie ods.2 §3 ZDP, kde sa píše, že dani podliehajú aj dary FO prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľkej činnosti podľa §6 ZDP, a v súvislosti s poberaním príjmov zo záv. činnosti podľa §5.