Evča2
01.03.08,17:31
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či aj neplatiteľ DPH (s. r. o. s obratom menej ako predpisuje zákon), musí podávať daňové priznanie k DPH, ak áno, tak k akému dátumu. Tento neplatiteľ má vyššiu daň na výstupe, teda má daňovú pohľadávku, dá sa to potom nejako uplatniť a požiadať DÚ o vrátenie preplatku dane, ak áno, tak kedy?
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
Evča:)
JuKaS
01.03.08,16:32
Neplatiteľ DPH nepodáva daňové priznanie DPH.
Neúčtuje o DPH ani na vstupe ani na výstupe!
Paula
01.03.08,16:56
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či aj neplatiteľ DPH (s. r. o. s obratom menej ako predpisuje zákon), musí podávať daňové priznanie k DPH, ak áno, tak k akému dátumu. Tento neplatiteľ má vyššiu daň na výstupe, teda má daňovú pohľadávku, dá sa to potom nejako uplatniť a požiadať DÚ o vrátenie preplatku dane, ak áno, tak kedy?
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
Evča:)


Ako počítate Váš obrat?
Rozalka
01.03.08,17:00
Dobrý večer!
Tento neplatiteľ má vyššiu daň na výstupe, teda má daňovú pohľadávku, dá sa to potom nejako uplatniť a požiadať DÚ o vrátenie preplatku dane, ak áno, tak kedy?
:)
Keby sa tento neplatiteľ v budúcnosti stal platiteľom, tak ťa len upozorňujem, že vyššia daň na výstupe (to znamená náš predaj) znamená našu povinnosť - teda záväzok - a nie daňovú pohľadávku, takže bude treba platiť a nie požadovať vrátenie.
Johanka
01.03.08,17:17
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či aj neplatiteľ DPH (s. r. o. s obratom menej ako predpisuje zákon), musí podávať daňové priznanie k DPH, ak áno, tak k akému dátumu. Tento neplatiteľ má vyššiu daň na výstupe, teda má daňovú pohľadávku, dá sa to potom nejako uplatniť a požiadať DÚ o vrátenie preplatku dane, ak áno, tak kedy?
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
Evča:)
Dúfam, že to je zo školy, nie z reálneho účtovníckeho života :rolleyes:.
Johanka
01.03.08,17:17
Keby sa tento neplatiteľ v budúcnosti stal platiteľom, tak ťa len upozorňujem, že vyššia daň na výstupe (to znamená náš predaj) znamená našu povinnosť - teda záväzok - a nie daňovú pohľadávku, takže bude treba platiť a nie požadovať vrátenie.
... ale nápad to nebol zlý :D.
Monika Kováčová
01.03.08,17:21
OH MY GOD!
Evča2
01.03.08,20:29
Ale hej, ešte študujem :-) Nedomyslela som, bol by to daňový záväzok, keby bol platiteľom DPH. Chcem sa ešte spýtať, teda tá s. r. o. nie je platiteľom dane, bude teda dostávať aj faktúry napr. za telefón bez DPH alebo s DPH? Čo potom s tou daňou? Ako to funguje v praxi? Budem rada, ak sa niečo naučím. Vďaka.
Zoltán Kovács
01.03.08,20:32
Ale hej, ešte študujem :-) Nedomyslela som, bol by to daňový záväzok, keby bol platiteľom DPH. Chcem sa ešte spýtať, teda tá s. r. o. nie je platiteľom dane, bude teda dostávať aj faktúry napr. za telefón bez DPH alebo s DPH? Čo potom s tou daňou? Ako to funguje v praxi? Budem rada, ak sa niečo naučím. Vďaka.

Ak dodávateľ je platiteľom DPH a plnenie sa uskutočný na Slovensku, tak samozrejme faktúry budú s DPH. Neplatiteľ si DPH účtuje do nákladov.
Rozalka
02.03.08,15:55
Ale hej, ešte študujem :-) Nedomyslela som, bol by to daňový záväzok, keby bol platiteľom DPH. Chcem sa ešte spýtať, teda tá s. r. o. nie je platiteľom dane, bude teda dostávať aj faktúry napr. za telefón bez DPH alebo s DPH? Čo potom s tou daňou? Ako to funguje v praxi? Budem rada, ak sa niečo naučím. Vďaka.
V praxi to funguje (veľmi zjednodušene povedané) takto:
Nakresli si účet (šibeničku), v prospech zapíš DPH z faktúr nami vystavených (teda náš záväzok), na ťarchu DPH z faktúr, ktoré nám prišli za obstarané služby, tovar atď. (abstrahujeme od takých nákupov, kde nie je nárok na odpočet DPH). Keď to spočítaš, ako na účte, zistíš, či máš platiť (pasívny zostatok) alebo ti vrátia (aktívny zostatok).
koňo
02.03.08,16:15
Evča,
ak nie si platiteľ, tak všetky DPH uvedené na faktúre dodávateľov účtuješ rovnako ako predmet fakturácie (telefóny, poradenstvo, ...). Z došlých faktúr o DPH vôbec neúčtuješ, ani z pokladničných dokladov, ani z ničoho.