Ellinka
01.03.08,19:56
SZČO vykonáva 10 -15 dní prácu v ČR, vtedy má nárok na stravné+ vreckové. Zbytok pracovných dní vykonáva v mieste bydliska. Má nárok na stravné lístky? Musí pracu nejakým spôsobom vykázať?
Ď.
slovex
01.03.08,19:59
SZČO má nárok na stravné vo výške 89,- Sk za každý odpracovaný deň vrátane víkendov pokiaľ vie preukázať že skutočne pracoval
tinaM
01.03.08,20:04
SZČO vykonáva 10 -15 dní prácu v ČR, vtedy má nárok na stravné+ vreckové. Zbytok pracovných dní vykonáva v mieste bydliska. Má nárok na stravné lístky? Musí pracu nejakým spôsobom vykázať?
Ď.
Dôkazom jeho práce sú dosiahnuté príjmy zo svojej činnosti.
Prácu vo sviatky a cez víkend je dobré nejakým spôsobom dokladovať napr. monážnym listom a pod.
Zoltán Kovács
01.03.08,20:08
Dôkazom jeho práce sú dosiahnuté príjmy zo svojej činnosti.
Prácu vo sviatky a cez víkend by je dobré nejakým spôsobom dokladovať napr. monážnym listom a pod.

Účtovník ako má dokázať, že ešte v nedelo o 11 večer sedel pri počítači a nadával na klienta, že aký má bordel v papieroch? :D
tinaM
01.03.08,20:16
Účtovník ako má dokázať, že ešte v nedelo o 11 večer sedel pri počítači a nadával na klienta, že aký má bordel v papieroch? :D
mimotemy :D Prevedie daňovákov "PORADOU" a tam je dôkaz jasný, že pracoval.
Problém je len v tom, že nie sú dosiahnuté príjmy.
..........alebo aj hej - súhlasy a ocenenia :D. No je pravda, že to nie sú zdaniteľné príjmy.:D
Zoltán Kovács
01.03.08,20:19
mimotemy :D Prevedie daňovákov "PORADOU" a tam je dôkaz jasný, že pracoval.
Problém je len v tom, že nie sú dosiahnuté príjmy.
..........alebo aj hej - súhlasy a ocenenia :D. No je pravda, že to nie sú zdaniteľné príjmy.:D

Účas na porade niekedy má aj za následok stratu nervov. :mee:
Denisa13
01.03.08,20:27
prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
01.03.08,20:28
prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.

Áno, dá sa to považovať ako dôkaz o tom kedy a koľko pracoval.

Oprava na základe príspevku od Pauly. Neuvedomil som, že stravne môže si účtovať jedine ak bol na "služobke", teda mimo miesta výkonu svojej profesie.
Paula
01.03.08,20:29
prosím o radu...ak SZČO má faktúru a k nej je rozpis odpracovaných hodín, môžem tento rozpis použiť a odúčtovať mu stravné na každý jeden deň podľa zákona? Nemusí mať o tom žiadne doklady? Teda počet dní a na to stravné * 89 Sk??? Ďakujem za radu.



Nemôže. Do výdavkov si môže dať vopred zakúpené stravné lístky, resp. uplatniť bločky z reštaurácie (výdavok do sumy 89,- Sk.)
tinaM
01.03.08,20:31
Nemôže. Do výdavkov si môže dať vopred zakúpené stravné lístky, resp. bločky z reštaurácie.
Len doplním.
Ak chodil za prácou vlastným autom, môže si toto stravné uplatniť v cestovnom príkaze ako náhradu.
Paula
01.03.08,20:37
Len doplním.
Ak chodil za prácou vlastným autom, môže si toto stravné uplatniť v cestovnom príkaze ako náhradu.



Aj peškom môže kráčať ;)

KSENP
tinaM
01.03.08,20:41
Aj peškom môže kráčať ;)

KSENP
:) Áno, je to pravda.
Neviem prečo som tam dala to auto. Asi preto, lebo som odpovedala Deniske v inej téme, ktorá súvisela s jazdami vlastným autom.
Denisa13
01.03.08,22:25
ďakujem poraďáci, som tu nováčik a učím sa pracovať s poradou, ale som rada, že ste. Teraz som však v pomikove. Toho SZČO som myslela tak, že chodí svojim autom denne vykonávať prácu na základe zmluvy. Potom vyfakturuje obdobie a ku faktúre je pripojený doklad o odpracovaných dňoch a hodinách. Tak som myslela, či stravné uplatniť na základe tohto dokumentu. Ale nemá zakúpené lístky a ani žiadne doklady z ERP. Čítam tu už celú noc pomaly a stále som z toho pafff, ale podľa mňa nemôže nič s tým zrobiť. Vychádza mu strašne vysoký DZ, tak špekulujem. ďakujem ešte raz za rady....
Ellinka
01.03.08,22:41
... takže ak sú kúpi stravné lístky môže si ich dať do nákladov?
liba2
02.03.08,05:17
ďakujem poraďáci, som tu nováčik a učím sa pracovať s poradou, ale som rada, že ste. Teraz som však v pomikove. Toho SZČO som myslela tak, že chodí svojim autom denne vykonávať prácu na základe zmluvy. Potom vyfakturuje obdobie a ku faktúre je pripojený doklad o odpracovaných dňoch a hodinách. Tak som myslela, či stravné uplatniť na základe tohto dokumentu. Ale nemá zakúpené lístky a ani žiadne doklady z ERP. Čítam tu už celú noc pomaly a stále som z toho pafff, ale podľa mňa nemôže nič s tým zrobiť. Vychádza mu strašne vysoký DZ, tak špekulujem. ďakujem ešte raz za rady....Deniska, vyúčtovanie pracovných ciest spravidla patrí do kompetencie mzdárky. Aby si to vedela perfektne urobiť, potrebuješ si hlavne prečítať zákon, v tomto prípade zákon o cestovných náhradách. Nájdeš ho na porade na 1. strane.
Ak chce szčo uplatniť nejaké výdavky v účtovníctve, musí k tomu doložiť doklady. To na čo sa pýtaš, sú pravdepodobne pracovné cesty szčo. Samozrejme že má vysoký základ dane, keď má príjmy a nevyúčtoval všetky výdavky. Tlačivo na vyúčtovanie PC nájdeš v sekcii "tlačivá". Ale forma vyúčtovania PC nie je predpísaná, preto môžeš použiť aj vlastnú tabuľku vypracovanú v exceli, ale aj ten doklad o odprac. dňoch a hodinách, avšak musíš ho doplniť v každom dni o sumu stravného vypočítanú podľa časových pásiem (viď zákon) a o prejazdené km, podľa ktorých si szčo môže uplatniť náhradu za PHL, a ak to vozidlo je jeho vlastné, tak si môže uplatniť aj základnú náhradu 6,20 Sk/km.
S používaním vlastného auta na podnikanie súvisia aj povinnosti vyplývajúce zo zákona o dani z motorových vozidiel.
Ostatné si musíš doštudovať zo zákona alebo tu na porade. Tu je všetky už xxx-krát vysvetlené.
Denisa13
02.03.08,07:42
ďakujem za odpoveď. Vieš zákony študujem a ináč mimochodom pracujem aj ako mzdárka. Lenže JÚ robím doma popri zamestnaní a myslela som, že som nováčik tu na porade. Samozrejme uplatňujem mu aj tých 6,20 a jazdy evidujem v knihe jázd, tam dopisujem aj nákup, teda čerpanie PHL. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP? Asi sa nevyjadrujem správne, sorry a díky ti moc.
Denisa13
02.03.08,07:44
stravné lístky si môže dať do nákladov podľa odpracovaných dní, treba však brať ohľad aj na zákonník práce. Do nákladov si môže dať podľa zákona 89 Sk.
Paula
02.03.08,07:51
. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP?.


Pokiaľ si nebude účtovať stravné v ten odpracovaný deň v rámci pracovnej cesty, potom si nemôže uplatniť tých 89,- nijakým paušálom, iba na základe zakúpeného SL alebo dokladu z reštaurácie. Aj keď dokáže, že pracoval, bez dokladu nemôže uplatniť nič.
Petra29
02.03.08,07:51
ďakujem za odpoveď. Vieš zákony študujem a ináč mimochodom pracujem aj ako mzdárka. Lenže JÚ robím doma popri zamestnaní a myslela som, že som nováčik tu na porade. Samozrejme uplatňujem mu aj tých 6,20 a jazdy evidujem v knihe jázd, tam dopisujem aj nákup, teda čerpanie PHL. Išlo mi len o to, že ak SZČO dokáže, že pracoval v ten deň, tak si môže podľa zákona uplatniť tých 89 Sk stravné aj keď nemá stravné lístky zakúpené a ani žiadne doklady z ERP? Asi sa nevyjadrujem správne, sorry a díky ti moc.
1. Stravné v rámci odpracovaných dní: Musí mať zakúpené SL alebo doklady z reštaurácie o stravovaní,
2. stravné ohľadne zákona o cest.náhradách: ak je na prac.ceste, patrí mu stravné, aj bez preukázania, či sa na služobke stravoval.
Denisa13
02.03.08,08:18
Petra29 díky za vysvetlenie, tak podľa teba ak SZČO dochádza na základe zmluvy denne na miesto výkonu práce, tak to môžem dať ako pracovná cesta a dať mu stravné aj bez dokladov?
Petra29
02.03.08,09:09
Petra29 díky za vysvetlenie, tak podľa teba ak SZČO dochádza na základe zmluvy denne na miesto výkonu práce, tak to môžem dať ako pracovná cesta a dať mu stravné aj bez dokladov?
Jednoducho povedané: ak podniká v Košiciach /miesto podnikania, pravidelné pracovisko/ a má klienta v Prešove, s ktorým každý deň rieši "niečo" v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov a potrebuje za ním každý deň vycestovať, ide o služobnú cestu a uznané stravné.
Ak ide o to, že ku klientovi dochádza a u neho pracuje síce ako SZČO, ale má to známky závislej práce, tak to je už úplne iná téma.
Denisa13
02.03.08,10:19
Petra29 díky ti moc, ale vidíš obchádzam to tu okolo horúcej kaše a pritom stále som na tom istom mieste. Otvorene ti poviem, že ide o SZČO, ktorý býva napr. v Rv a každý deň dochádza za výkonom zváračskej práce do KE na základe zmluvy. Teda SZČO si potom fakturuje odpracované hodiny tej firme u ktorej pracuje. Si strašne zlatá a díky ti za ochotu. Prosím vyjadri sa...díky moc.
Jarka 1
02.03.08,10:26
Petra29 díky ti moc, ale vidíš obchádzam to tu okolo horúcej kaše a pritom stále som na tom istom mieste. Otvorene ti poviem, že ide o SZČO, ktorý býva napr. v Rv a každý deň dochádza za výkonom zváračskej práce do KE na základe zmluvy. Teda SZČO si potom fakturuje odpracované hodiny tej firme u ktorej pracuje. Si strašne zlatá a díky ti za ochotu. Prosím vyjadri sa...díky moc.

To dochádza do KE každý pracovný deň v roku, alebo len niekoľko mesiacov a potom má zákazku u inej firmy?
Denisa13
02.03.08,10:38
Jarka 1 zdravím ťa a prajem ti peknú nedeľu. Vieš práve to ma nejako vyfádza z mieri, že on vlastne každý deň dochádza do KE a vykonáva v jednej firme zvárača ako SZČO. Tak preto sa neviem rozhodnúť. Vieš to sú tí špekulanti, čo nechcú zamestnávať na pracovný pomer a nútia ľudí vybavovať si živnosť. Ešteže vymysleli novelizáciu toho zákonníka práce. Poraď mi, ako by si to robila ty? ďakujem ti krásne.
Jarka 1
02.03.08,12:20
Jarka 1 zdravím ťa a prajem ti peknú nedeľu. Vieš práve to ma nejako vyfádza z mieri, že on vlastne každý deň dochádza do KE a vykonáva v jednej firme zvárača ako SZČO. Tak preto sa neviem rozhodnúť. Vieš to sú tí špekulanti, čo nechcú zamestnávať na pracovný pomer a nútia ľudí vybavovať si živnosť. Ešteže vymysleli novelizáciu toho zákonníka práce. Poraď mi, ako by si to robila ty? ďakujem ti krásne.

V tomto prípade mi to nijako nesedí na pracovnú cestu. On tam vlastne má celý rok miesto pracoviska. Mal si kupovať stravné lístky v hodnote 89,- Sk a tie by mu išli do nákladov. Takto si myslím, že má smolu. Jedine sa poučiť do budúcnosti. Veľa SZČO si myslí, že nebudú kupovať SL. Musia si ich kúpiť dopredu, alebo aspoň priebežne počas roka a postupne dávať do nákladov podľa odpracovaných dní. Zdá sa im to veľa peňazí naraz. Až na konci roka zistia akú urobili chybu. Peniaze prejedli aj tak a v nákladoch ich nemajú.

Jedine, ak by mal ešte nejaké bloky za obedy v reštike z minulého roka. Tie by sa dali použiť. Celý nárok však do nákladov dostaneš ťažko.
Denisa13
02.03.08,13:10
ešte názor niekoho???? to nie je pracovisko, lebo nie je zamestnanec...sú to obcodný partnery a vykonáva zákazky na základe zmluvy o dielo.Ďakujem všetkým...pomôžte....prosím.
ego.mc
02.03.08,14:24
Ak je tá zmluva urobená rozumne a nespĺňa podmienky závislej práce (Zo skúsenosti viem, že DÚ pri kontrole kontroluje aj obsah zmluvy;).), myslím si, že to môže účtovať ako pracovné cesty.
Denisa13
02.03.08,16:00
aké podmienky závislej práce máš na mysli?
liba2
02.03.08,16:26
aké podmienky závislej práce máš na mysli?
Podľa zákonníka práce - je ich viac, tak si pozri zákonník na 1.strane porady. Aj téma je tu o tom.