simax
01.03.08,20:55
Ahojte. Som tu nová a snažím sa zorientovať. Tak sa vopred ospravedlňujem za "hlúpe" otázky:o
Pracujem na projekte pre neziskovú organizáciu. Cieľom je vytvoriť program pre skupinu ľudí, ktorí sú z istých dôvodov znevýhodnení na trhu práce a často v sociálnej núdzi. Je možnosť zamestnať ich pri výrobe rôznych predmetov a tým im pomôcť zvýšiť jednak príjem, ale hlavne podporovať ich osobnostne.
Problémom je ako to formálne zariadiť- ako ich "zamestnať".
Nezisková organizácia zatiaľ nemá živnosť- otázne je, či by to bolo pe ňu výhodné. Živnosť pre týchto klientov neprichádza do úvahy, vzhľadom na vysoké odvody a nestabilný a nízky príjem, ktorý by v tejto činnosti dosahovali.
Nemáte nejaké nápady, ako túto situáciu riešiť? Nemá s tým niekto skúsenosť. veľmi mi pomôže hocijaký nápad, alebo postreh. ďakujem.
Danila
02.03.08,13:17
Tieto otázky na základe analýzy poslania tejto právnickej osoby sú práve predmetom projektu, ktorý máš vypracovať. Preto na mňa Tvoje otázky zapôsobili skôr ako úvaha, či ten projekt netreba posunúť k realizácii inému autorovi. Nemáš stanovenú ani základnú prioritu, ako- akým spôsobom dosiahnúť pomoc osobám znevýhodneným na trhu práce prostredníctvom tohoto subjektu, tak ťažko zvládneš aj druhú podmienku, aby to bolo zároveň pre neziskovku ako-tak rentabilné.:)
simax
02.03.08,18:58
Ďakujem za odpoveď. "To akým spôsobom dosiahnúť pomoc"- teda hlavná priorita ako ty hovoríš, je presne vymedzená. A tiež vyskúšaná reálne v praxi, avšak pod inou "hlavičkou". Otázka rentability pre neziskovku patrí k dlhodobým cieľom. V úvodnej fáze projekt ašpiruje na pokrytie vlastných nákladov. Výhodou je, že ho možno rozbehnúť bez neúnosného kapitálu.
Súhlasím s tebou, že otázka živnosti je svojim spôsobom predmetom projektu. Keby bol projekt hotový, otázka vyriešená- nezakladala by som túto tému.
Živnosť v neziskovej sfére má svoje špecifiká. Z hľadiska legislatívy ale i z hľadiska morálky a etiky. Preto ma vyslovene zaujímali nápady, postrehy, alebo skúsenosti ľudí, ktorí sa s tým už stretli.