lea77777
01.03.08,22:36
prosim poradte: clovek bol pol roka zivnostnik a mal prijem aj z autorskych honorarov, potom prerusil zivnost a mal prijem len z autorskych honorarov. ...ako sa urci vymeriavaci zaklad pre odvody do poistovni?...vymeriavaci zaklad ovplyvnuju aj autorske honorare, alebo sa z tychto prijmov len jednorazovo zaplati zdravotka pri rocnom zuctovani?
Zoltán Kovács
01.03.08,21:43
prosim poradte: clovek bol pol roka zivnostnik a mal prijem aj z autorskych honorarov, potom prerusil zivnost a mal prijem len z autorskych honorarov. ...ako sa urci vymeriavaci zaklad pre odvody do poistovni?...vymeriavaci zaklad ovplyvnuju aj autorske honorare, alebo sa z tychto prijmov len jednorazovo zaplati zdravotka pri rocnom zuctovani?

Ovplyvňuje, príjem podľa autorského zákona sa považuje za príjmom podľa §6 ods.2 písm. a).

A podľa § 13 ods.6 zákona o Zdrav.poistení

(6) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.
lea77777
01.03.08,21:47
ok, chapem, ale ake je rozhodujuce obdobie? ked zivnost bola len 6 mesiacov a autorske honorare 12...
Zoltán Kovács
01.03.08,21:51
ok, chapem, ale ake je rozhodujuce obdobie? ked zivnost bola len 6 mesiacov a autorske honorare 12...

Rozhodujúce obdobie je predchádzajúci rok.
Jozef Mihál
01.03.08,21:54
Do VZ na SP sa autorské honoráre nezapočítavajú.

Do VZ na ZP sa autorské honoráre započítavajú.
Katija
02.03.08,13:45
Do VZ na SP sa autorské honoráre nezapočítavajú.

Asi mi niečo v sledovaní zákonotvorby ušlo, lebo neviem nájsť takú zmenu v §§ 14, 15 a 138 zákona 461/2003 Z.z. od 28.11.2006, ktorá by spôsobila zmenu výkladu tohoto problému uvedenú v DRAKOVI.
Vtedy bol výklad o započítaní príjmov z autorských honorárov do VZ pre SP pri súbehu s príjmami zo živnosti opačný. Doteraz je tam ten príspevok nezmenený.
Rada by som v tomto mala jasno a preto poprosím o vysvetlenie zmeny výkladu. Prečo je to teraz naopak ?

http://www.porada.sk/336007-post2.html
lea77777
09.03.08,22:25
prosim, poradi niekto? teraz som zmatena...

Vymeriavaci zaklad SP...zaratat prijem z honorarov?
Katija
10.03.08,08:37
prosim, poradi niekto? teraz som zmatena...

Vymeriavaci zaklad SP...zaratat prijem z honorarov? Ja tiež.