Gabriele
01.03.08,22:42
Zaujima ma ci mi vie niekto poradit aky ma koeficient prestupu tepla izolacne dvojsklo a yporka (viem ze to zalezi na hrubke)?
Ide mi o to ci mam okno zamurovat a nasledne zateplit alebo ho vymenit za nove (plastove alebo drevene) s izolacnym dvojsklom. Jedna sa o chodbove okno v panelaku kde svetlost v miestonsti nie je podstatna. Pripadne ci mi niekto nevie poradit, kde mam hladat porovnanie koeficientov prestupu tepla stavebnych materialov podla ich hrubky. :confused::confused::confused::confused::confused:
Peter Briatka
03.03.08,05:32
Zrejme máš na mysli súčiniteľ tepelnej vodivosti (lambda)... pre tepelné izolácie.... Súčiniteľ tepelnej vodivosti je závislý od hrúbky len nepriamo... vo všeobecnosti sa pre zjednodušenie uvažuje s tým, že na hrúbke nezáleží. Ich porovnanie skús hľadať cez "stavebnetabuľky" alebo porovnávaním sortimentu výrobcov tep. izolácií.
Súčiniteľ prestupu tepla "h", na ktorý sa pýtaš nie je charakteristikou materiálu, ale konštrukcie (vertikálna/horizontálna) a ročného obdobia (zima/leto) - je uvedený v jednej z noriem radu 730540-x
ozonidas
14.03.08,20:08
V prvom rade samotny koeficient Ti nepomoze, izolacne dvojsklo samo o sebe velke tepelne straty nema. Problem je okenny profil a skary. Cize najviac tepla unika infiltraciou a prievzdusnostou okien. Odporucam vymenit okna za nove pokial boli kupovane a montovane este za byvaleho rezimu ;-)
Zoltán Kovács
14.03.08,20:15
Doplním: Na takýto zásah priečelia je potrebné povolenie.
ozonidas
14.03.08,20:27
Aby som vsak konkretnejsie odpovedal na otazku, izolacne dvojsklo (zavisi od vyrobcu0 ma k = cca 2,8 (Wm-2K-1) (v porovnani s jednoduchym, ktore ma k = 5-5,5 Wm-2K-1 je to dobra volba) Ytong presna tvarnica 400ka ma sucinitel tepelnej vodivosti 0,099 W/(m.K), tu je dolezita hrubka, cim je vacsia,tym vacsi tepelny odpor vznika, to plati murive a tepelnej izolacii, kde kazdy cm pri svojom sucinitele teplnej vodivosti hra velku rolu.
mamina h.
29.03.08,18:45
mozno sa ti toto zijde:
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=1

pocita sa tym prestup tepla viacvrstvovou konstrukciou, vyberas materialy, doplnis hrubky, spravi ti to aj graf :cool: