apo
01.03.08,23:40
V roku 2007 som neurobil ešte uzávierku kurzov nakoľko ešte nie sú potvrdené všetky záväzky a pohľadávky.

Mám obavu, že keď som v roku 2008 už účtoval Devízové účty, Valutové pokladne ako aj Zápočty v Eurách bude z toho, že keď sa prepnem do roku 2007 a vykonám uzávierku kurzov poriadny zmätok.

:confused:Sú moje obavy oprávnené?:confused:

apo
cloe
01.03.08,22:54
Nemal by z toho byť problém. Keď sa prepneš to r.2007 a dáš si zostatok neuhradených záväzkov k 31.12., stále by sa ti mali ukazovať ako neuhradené, aj keď si ich v januári uhradil /samozrejme tú úhradu si musel zaúčtovať tak, že si sa prepol do účtovania v nasledujúcom období/. Tým pádom sa vyčíslia aj KR k tej neuhradenej sume. Veď to skús ako sa ti ukazujú.
apo
02.03.08,00:17
Nemal by z toho byť problém. Keď sa prepneš to r.2007 a dáš si zostatok neuhradených záväzkov k 31.12., stále by sa ti mali ukazovať ako neuhradené, aj keď si ich v januári uhradil /samozrejme tú úhradu si musel zaúčtovať tak, že si sa prepol do účtovania v nasledujúcom období/. Tým pádom sa vyčíslia aj KR k tej neuhradenej sume. Veď to skús ako sa ti ukazujú.

Práve analyzujem, ako to má Pohoda urobené.
Závierka kurzových rozdielov k 31.12.2007 urobí zápisy do likvidácií. Výsledkom týchto zápisov bude zvýšenie/zníženie pohľadávok/záväzkov.

Ak sa tieto úkony urobia na Z/P už zlikvidovaných v roku 2008 v jednotlivých položkách Z/P mali by zostať neuhradené čiastky vyjadrené v SK, ktoré vznikli navýšením Z/P o kurzový rozdiel. Tieto ostatky by sa mali pri uzávierke kurzových rozdielov k 31.12.2008 zlikvidovať ako kurzový rozdiel, ktorý by nebol zahrnutý do kurzového rozdielu pri úhrade Z/P v januári 2008.

Obdobne by to malo dopadnúť aj pri výsledku kurzových rozdielov, ktoré budú mať za následok zníženie predpis Z/P o kurzový rozdiel.

Len či to tak bude.

Moje obavy vyplývajú z toho, že pred uzávierkou roku 2006 nás v informácii k uzávierke upozorňovali na nejakú ANOMÁLIU ku ktorej dôjde ak sa uzávierka kurzov spraví v pozdnejšom období ako likvidácia otvorených položiek k 31.12.2006.

apo
Kája.
02.03.08,13:15
Myslím, že tvoje obavy sú oprávnené.
apo
02.03.08,20:16
Myslím, že tvoje obavy sú oprávnené.

Poslal som na servis Pohody otázku čo oni nato.

Dám vedieť.

apo
Dada
03.03.08,05:57
Mám veľa pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12.2007 a úhrady sú robené v roku 2008. Ale žiadny zmätok mi nevznikol. Kurzové rozdiely ráta správne, všetko je OK.
apo
03.03.08,09:48
Mám veľa pohľadávok a záväzkov v cudzej mene k 31.12.2007 a úhrady sú robené v roku 2008. Ale žiadny zmätok mi nevznikol. Kurzové rozdiely ráta správne, všetko je OK.

Teraz som navigoval po telefóne jedného môjho klienta, ktorý chel urobiť údajovú závierku za rok 2007.
Upozornil som ho, že ak neurobil uzávierku kurzových rozdielov, že ju musí spraviť skôr.

Tak ju zadal, vytlačil sa zoznam záväzkov a pohľadávok v ktorých sa má odstrániť likvidácia vykonaná v už v roku 2008.

Keď tak urobí spraví kurzovú uzávierku 2007 a potom všetky likvidácie urobí ešte raz.

Takže čaká nás robota s opakovaním likvidácií nakoľko kurzové rozdiely boli rátané ku kurzu vzniku Z/P a nie ku kurzu 31.12.2007.

Opäť sa v Pohode ukázalí ako natvrdlí a nedokážu naprogramovať algorytmus likvidácie v prechodnom období tak, že bude kurzový rozdiel počítať ku kurzu z 31.12.2007 a nie ku kurzu vzniku Z/P, veď je to v podstate tak jednoduché, ale to by tam musel o týchto veciach rozhodovať človek, ktorý rozumie súvislostiam a váži si prácu svojich klientov.

Pozdravujem.

apo
atka4
04.03.08,10:34
Teraz som navigoval po telefóne jedného môjho klienta, ktorý chel urobiť údajovú závierku za rok 2007.
Upozornil som ho, že ak neurobil uzávierku kurzových rozdielov, že ju musí spraviť skôr.

Tak ju zadal, vytlačil sa zoznam záväzkov a pohľadávok v ktorých sa má odstrániť likvidácia vykonaná v už v roku 2008.

Keď tak urobí spraví kurzovú uzávierku 2007 a potom všetky likvidácie urobí ešte raz.

Takže čaká nás robota s opakovaním likvidácií nakoľko kurzové rozdiely boli rátané ku kurzu vzniku Z/P a nie ku kurzu 31.12.2007.

Opäť sa v Pohode ukázalí ako natvrdlí a nedokážu naprogramovať algorytmus likvidácie v prechodnom období tak, že bude kurzový rozdiel počítať ku kurzu z 31.12.2007 a nie ku kurzu vzniku Z/P, veď je to v podstate tak jednoduché, ale to by tam musel o týchto veciach rozhodovať človek, ktorý rozumie súvislostiam a váži si prácu svojich klientov.

Pozdravujem.

apo

Nakoľko mám aj ja aj mesačných plátcov DPH, ale to je jedno, proste ja som nelikvidovala Z/P roku 2007 v roku 2008. Tiež som ešte čakala na odsúhlasenie zostatkov, urobila som závierkovú kurzov k 31.12. a až teraz likvidujem P/Z.
Je to tak, že by vznikol chaos a zostatky by k 31.12.07 neboli správne.
(vyskúšala som to tak, že som likvidovala 1 doklad roku 2007 v roku 2008 a až potom som urobila závierku kurz. rozdielov k 31.12. a bolo to nesprávne., tak som to radšej zmazala, a čakala na odsúhlasenie a teraz to môžem spätne dokončiť)
Ale nie je to žiadna výhra, keď to má byť urobené v reálnom čase, tiež nesedia stavy P/Z, kt. si odúshlasujem s ÚJ atď, ale neprerábam.
apo
04.03.08,10:52
Do mailu sme dostali zPohody info o kurzových rozdieloch. Takže tí usilovnejší budú Z/P likvidovať 2x.

Ku rovnosti aktív a pasív dobrá rada. Ja som bol iniciátorom tejto zmeny. Príčin prečo sa môže vyskytnúť toto hlásenie je viac:
- Máte zostatok na účtoch 131,111,431
- V interných dokladoch ak si nevšimnete, že pri zaúčtovaní KZ účtu 431 Pohoda urobila zaokrúhlenie tiež bude hláška, stačí v Zázname na internom doklade nastaviť, doklad nezaokrúhľovať.
- Pri zápočtoch cudzích mien zostane na účtoch 395 niekedy halierik dva aj to je dôvod na hlášku o nezhode aktív a pasív.

Pozdravujem.

apo