flower
02.03.08,08:09
Ahojte poraďáci,
poradí mi niekto ako sa rýchlo "dostanem" do účtovania v jednoduchom účtovníctve? Mám ukončenú OA ale dlhé roky som bola mimo účtovania a teraz potrebujem začať. Je dajaká dobrá literatúra?
Ďakujem:)
ego.mc
02.03.08,07:22
Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania JÚ ako teória.
Porada.sk ako prax.:)
VladoaKatka
02.03.08,07:35
s.simka
02.03.08,15:20
Ja odporúčam literatúru Jednoduché účtovníctvo praktický sprievodca . Autor: Amália Spitzová
DanielaSL
02.03.08,15:29
A k tomu správny softvér.
VladoaKatka
03.03.08,12:17
Správne poznamenala DanielaSĽ - správny softver - polovičná práca aj polovičný úspech, by som povedala ja.
Skús sa pozrieť do sekcie : Účtovné a iné softvéry
Na ich webových stránkach sa dajú stiahnúť demoverzie programov - môžeš ich skúšať, ktorý Ti bude najviac vyhovovať objednať. Videla som aj taký na JÚ, že do cca 300 záznamov je zadarmo a dokonca aj aktualizácie Ti poskytnú /neviem ale ktorá firma, tuším aj Pohoda má niečo také/.Najviac účtovníkov je asi s programom ALFA.
Každý z nás robí účto cez softver, ak budeš mať problém vieme poradiť ale rovnako Ti poradí aj dodávateľ programu. Smelo do toho.
Leila2006
03.03.08,14:40
Ak máš skončenú OA, tak by to nemal byť problém. Najskôr však musíš pochopiť princíp, až potom príde na rad softvér, lebo len keď tomu rozumieš, môžeš správne používať softvér. Tiež odporúčam vyššie uvedeného Sprievodcu jednoduchým účtovníctvom.
GABAZ
04.03.08,05:36
Ak máš skončenú OA, tak by to nemal byť problém. Najskôr však musíš pochopiť princíp, až potom príde na rad softvér, lebo len keď tomu rozumieš, môžeš správne používať softvér. Tiež odporúčam vyššie uvedeného Sprievodcu jednoduchým účtovníctvom.

Netvrdila by som, že ak má skončenú OA, nebude problém. Ja som učila na strednej škole (aj keď nie na OA) a musím povedať, že kolegyne, ktoré učili predmet účtovníctvo, jednoduché účtovníctvo dosť podceňovali, resp. nemali ho rady a žiaci z neho dokopy nič nevedeli. Ja som ich mala naučiť pracovať s programom na jednoduché účtovníctvo. V praxi som to robila tak, že najprv som s nimi prešla základy JÚ, zaúčtovali sme jeden súvislý účtovný prípad v klasickom peňažnom papierovom účtovnom denníku a potom sme to skúšali v programe. Keď ti môžem poradiť, zožeň si nejakú učebnicu na jednoduché účtovníctvo - môže byť z Obchodnej akadémie, ja som používala učebnicu pre stredné poľnohospodárske školy - ale musím podotknúť, že to bolo pred 10 rokmi. V nej sú dobre vysvetlené základné princípy účtovania. Keď budeš mať naštudované základy, skús účtovať v nejakom programe.Samozrejme, v praxi to vôbec nie je také jednoduché, ako v učebnici. Ale keď budeš ovládať teóriu, vyhneš sa základným chybám. Samozrejme, že musíš si naštudovať aj Postupy účtovania, Zákon o dani z príjmov, Zákon o DPH a postupne všetko, čo budeš potrebovať. Ale ja by som začala základnými princípmi JÚ, leb v praxi som prebrala JÚ, v ktorom boli základné chyby a to ho viedla absolventka odboru účtovníctvo na VŠ.
Mne sa osvedčil na Jú program Alfa - dal sa stiahnuť aj ako demo. JÚ má aj Pohoda, ale to nie je také prehľadné ako Alfa.
Držím Ti palce, na Porade nájdeš veľa ochotných ľudí.