DanielaSL
21.03.05,10:42
Prosím poraďte mi , SZČO má nízky daňový základ , čiže odvody do poisťovní platí z min. mzdy. Blíži sa jej termín odchodu do dôchodku - 5 rokov.Chce sa prihlásiť do sociálnej poisťovne na dobrovoľné dôchodkové poistenie a určiť si tam podstatne vyšší vymeriavací základ. Tieto odvody budú potom ako výdavok v jeho účtovníctve?

Ďakujem za odpoveď.
martina fafrakova
26.05.05,12:56
Mňa by tiež zaujímalo či môžem SZČO 1869.- Sk dať do nákladov keď sa poistil ako
dobrovoľne poistená osoba. Platí si 1869.-Sk ako SZČO tie dávam do nákladov.
Ďakujem za odpoveď.
Ste vynikajúci skoro každý deň prezerám túto stránku a vždy si vyberiem niečo
poučné aj pre seba.
Pepa
26.05.05,13:22
Mňa by tiež zaujímalo či môžem SZČO 1869.- Sk dať do nákladov keď sa poistil ako
dobrovoľne poistená osoba. Platí si 1869.-Sk ako SZČO tie dávam do nákladov.
Ďakujem za odpoveď.
Ste vynikajúci skoro každý deň prezerám túto stránku a vždy si vyberiem niečo
poučné aj pre seba.
Áno, môžeš.
Jozef Mihál
26.05.05,13:37
Výdavky na dobrovoľné dôch.poistenie si môže SZČO uplatniť do nákladov.

Na jeho mieste by som si však dobre spočítal, či sa mu to oplatí. Teda či financie vložené do SP budú dobrou investíciou. Niekedy je totiž lepšie "byť na tom horšie", viď nedávno v parlamente schválené zvyšovanie dôchodkov - slabé dôchodky budú zvýšené vyšším percentom, ako silné.

Ďalej pozor na prechodné obdobia, kedy ten, komu POMB vychádza menej ako 1, má POMB "umelo" zvýšený.

POMB = priemerný osobný mzdový bod.

Jednoducho všetko sú to opatrenia, ktoré by mne osobne moc chuti do dobrovoľného platenia nedodali.
Jozef Mihál
26.05.05,13:46
Ešte dodávam, že v tom čísle PMPP, ktoré vyjde koncom leta/v septembri, budem mať veľký príspevok práve na tému dôchodkov. Tam podrobne a na príkladoch rozoberiem i túto tému - či sa oplatí dobrovoľné dôchodkové poistenie a ak, tak komu.

Ak dožijeme, možno i nejaká HH (Happy Hour) tu na Porade k tomu bude, sledujte Poradu koncom júla...
martina fafrakova
27.05.05,06:03
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
SZČO má 55 rokov, nemá zrušiť dobrovoľné dôchodkové poistenie
a radšej tie 1869.- SK si odkladať?
Pekný deň prajem všetkým.
Martina
Jozef Mihál
27.05.05,06:13
Odpoveď na túto otázku nie je možná, pokým nevieme ďalšie fakty:
1. Aký bol jeho VZ od roku 1994 (a pre istotu už od roku 1984)
2. Či chce ísť do dôchodku presne pri dovŕšení dôch.veku
3. Aký je jeho VZ z činnosti SZČO

atď.
Skúste si trošku naštudovať § 60 - 69 zákona, trochu sa pohrať s kalkulačkou...
martina fafrakova
27.05.05,06:36
Ďakujem p. Mihál za odpoveď. Preštudujem si daný paragraf.