demeter
02.03.08,10:30
Chcem sa spýtať ak som si kupil v marci tlačiareň/multifunkčnú/ za 4500,-Sk,a v novembri nový procesor za 29900,-Sk môžem to odpisať na jeden krát.Mal som do vtedy starý počitač ,ktory je už po odpise.Nový procesor som si napojil na stary monitor.Ďakujem!
Zoltán Kovács
02.03.08,09:32
Chcem sa spýtať ak som si kupil v marci tlačiareň/multifunkčnú/ za 4500,-Sk,a v novembri nový procesor za 29900,-Sk môžem to odpisať na jeden krát.Mal som do vtedy starý počitač ,ktory je už po odpise.Nový procesor som si napojil na stary monitor.Ďakujem!

Ak tá tlačiareň funguje aj bez pc ako kopírka tak sa dá jednorázovo uplatniť vo výdavkoch.

Ako sa dá procesor napojiť na monitor? To si mal na mysli nový počítač asi, že? Ak jeho cena je menej ako 30 tisíc tak isto sa dá jednorázovo uplatniť, s tým, že treba viesť aj operatívnu evidenciu.
demeter
02.03.08,11:24
Ano mam na mysli počítač,nestačí ked ho budem evidovať madzi drobným HNM,čo je to ta operatívna evidencia.Ďakujem!
Zoltán Kovács
02.03.08,11:27
Ano mam na mysli počítač,nestačí ked ho budem evidovať madzi drobným HNM,čo je to ta operatívna evidencia.Ďakujem!

To je tá operatívna evidencia. :D
betka
02.03.08,11:36
jednoduchučko povedané:
- majetok máme v UJ krátkodobý a dlhodobý
1. krátkodobý majetok- evidujem - knihy krátkodobého majetku
2. dlhodobý v knihách dlhodobého majetku

K počítaču pozn.:
Rozlišujeme :
1. súbor hnuteľných vecí - je súhrn samostatných hnuteľných vecí, kt. majú samostatno technicko ekonomické určenie. súbor sa účtuje tak, aby boli zabezpečené preukázateľne technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru.
2. od súboru rozlišujeme príslušenstvo majetku. Sú to veci, kt. tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Ak obstaráme príslušenstvo neskôr, a dodatočne sa k hlavnej veci priradí, zvýši jej OC.

Príslušenstvom počítača môže byť tlačiareň, kt. sa obstarala spolu s počítačom, ak sa trvalo s konkrétnym počítačom užíva. Ak má UJ dva počítače a používa k nim tú istú tlačiareň, tlačiareň je v tomto prípade samostatná hnuteľná vec.

Príslušenstvom veci sú veci, kt. patria vlastníkovi hlavnej veci a s ním sú určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvalo užívali.

Ak ste vymieňali starý monitor za nový, klávesnicu, tlačiareň, pričom nedošlo k zmene parametrov, modernizácii, považovala by som to za opravu a údržbu.
Ak by ste menili počítač.jednotku za výkonnejšiu, išlo by o TZ....