che1
02.03.08,10:50
Dobrý deň, prosím Vás o radu na tieto otázky:
Som od r.2000 SZČO a od r.2005 dobrovoľný platca DPH a prenajímam byty už 12rokov, do konca r.2006 boli zaradené v JÚ a v OM §6/1 (v ŽL mám činnosť v oblasti nehnuteľností), a v r.2007 príjmy z bytov sa do r.13 v DP DPH nedávali (aj koef.-nie), lebo sa vyradili zo živnosti za účelom budúceho si uplatnenia oslobodenia od dani pri predaji o 5 rokov. Zrejme za r.2007 môžu byť už len zaradené v §6/3 (tým že si nemôžem uplatniť 40% paušálné výdavky lebo som platca DPH), tak mám možnosť už len si uplatniť preukázateľné daňové výdavky podľa §6/11 a viesť evidenciu: a)b)c) a to sú opäť byty aj v OM a o 5r. nemôžu byť oslobodené od dane pri predaji.
Aby byty boli v budúcnosti oslobodené od dane pri predaji, tak aké mám prosím Vás možnosti? Zrušiť DPH v tomto roku?
A za r.2007 je ešte niečo možné?, je možné mať prenájmy v §6/3 a neuplatňovať si preukáz.daň.výdavky a tým aj neviesť evidenciu podľa §6/11 a tým by neboli v OM?, alebo iba jeden prenájom si zaradiť do §6/3 a bez evidencie a ostané dať naspäť do živnosti a urobiť za celý rok 2007 opravné DP z DPH je to možné?
A ešte prosím Vás o radu, že tieto skutočne vynaložené výdavky a to ( mesačné zálohové platby byt. družstvám,plyn elektrina,UPC, + iné ako napr.: kuchynská doska,linoleum,posuvné dvere,tapety,?), boli uplatňované v živnosti z prenájmu nehnuteľností, že či aj v §6/11 sa môžu tieto isté preuk.daň.výdavky uplatňovať? Byty sú vedené v LV ako nebytový priestor-obyt.bunka.
Jeden z bytov bol kúpený v r.2007, keď bude v §6/3 tak pri ňom sa môžu tiež uplatniť všetky výdavky + odpisy 1/20-tinu z ceny bytu(je kúp.predajná zmluva) + úroky z úveru(úver na tento byt)?
Na DÚ nebolo podané žiadne oznámenie o prenajímaní bytov, nebude to teraz potrebné pri prechode z §6/1 na §6/3?

Ďakujem Vám.