lila7
02.03.08,15:15
Ahojte,
prosím Vás o pomoc - súrne.

Ak svoje vlastné auto používam v podnikaní, do výdavkov si dám cenu z bločkov z nákupu PHL (to je réžia) + za každý km 6,20. Otázka znie, cez aký doklad zaúčtujete paušál za každý km do výdavkov? Kniha jázd nie je doklad. Riešite to napr. mesačne cez ID? Alebo robíte cesťáky a tam je hneď 89,- + niekde sa dá 6,20 za km? Môžete mi prosím poradiť, ako sa to robí v Alfe. Mám z toho hlavu v smútku:confused:

Veľmi pekne ďakujem
Zita5
02.03.08,14:17
http://www.porada.sk/t6563-cestovny-prikaz-editovatelny-exel.html

Prikladám cestovný príkaz , podľa predtlače si ho vyplňte , vypočítajte a v ALFE budete na základe cestovného preukazu účtovať cez pokladňu výdaj -VPD .....VOZD prevádzková réžia .
Doporučujem preštudovať túto tému a v nej priložené linky ...

http://www.porada.sk/t70610-sadzba-stravneho.html?highlight=Sadzba+stravn%E9ho
http://www.porada.sk/t40325-sadzba-zakladnej-nahrady-pre-osobny-automobil.html?highlight=Osobn%FD+automobil+podnik an%ED
Johanka
02.03.08,14:18
Pýtaš sa za rok 2007 alebo 2008? Prečo by tam hneď malo byť 89 Sk ? Suma stravného závisí od dĺžky trvania pracovnej cesty .... Pri používaní vlastného MV na pracovné cesty nerobíš knihu jázd, ale vyúčtovanie pracovnej cesty ...
lila7
02.03.08,14:19
Veľmi pekne ďakujem, idem to hneď vyskúšať. Dám vedieť, či som sa z toho vymotala
lila7
02.03.08,14:21
Ďakujem za reakciu, je to za 07. všetky trvali viac ako 5 hod.
stanka613
02.03.08,16:02
Jatiež mam podobný problém mam vl.auto v podnikaní zaplatila som dan z mv takze si možem uplatnit od datumu zmeny pausalne výdavky za km /interným dokladom/, možem si uplatnit výdavky ako napr. poistka auta zákonná, PHM, gumy atd.
Johanka
02.03.08,16:06
Jatiež mam podobný problém mam vl.auto v podnikaní zaplatila som dan z mv takze si možem uplatnit od datumu zmeny pausalne výdavky za km /interným dokladom/, možem si uplatnit výdavky ako napr. poistka auta zákonná, PHM, gumy atd.
Od dátumu akej zmeny ? Paušálne výdavky - myslíš základnú náhradu 6,20 Sk/km ?
Pozri si § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov.
stanka613
02.03.08,16:09
den podania DP Z MV
lila7
02.03.08,16:29
gumy (pneumatiky) by som tam asi nedávala. Myslím si, že ak sa uplatní 6,20 za km v tom je už všetko, čiže do výdavkov sa už nemôže dať nič iné, ani napr. výmena oleja, oprava auta... Znamená to, že ak je auto OK, oplatí sa dávať 6,20 (nie je v majetku firmy). Ak by to bolo staršie auto, hrozí nejaká generálna oprava alebo často nejaké opravy, asi by bolo dobré dávať skutočne vzniknuté náklady, teda nie 6,20. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím
liba2
02.03.08,16:36
gumy (pneumatiky) by som tam asi nedávala. Myslím si, že ak sa uplatní 6,20 za km v tom je už všetko, čiže do výdavkov sa už nemôže dať nič iné, ani napr. výmena oleja, oprava auta... Znamená to, že ak je auto OK, oplatí sa dávať 6,20 (nie je v majetku firmy). Ak by to bolo staršie auto, hrozí nejaká generálna oprava alebo často nejaké opravy, asi by bolo dobré dávať skutočne vzniknuté náklady, teda nie 6,20. Ak sa mýlim, opravte ma, prosímBohužiaľ sa mýliš. Pri vlastnom aute nezaradenom do obchodného majetku si môžeš výdavky na auto uplatniť len touto jedinou formou.
lila7
02.03.08,19:25
Liba2, nerozumiem, v čom sa mýlim. Vysvetli, prosím Ťa.
Johanka
02.03.08,19:35
Bohužiaľ sa mýliš. Pri vlastnom aute nezaradenom do obchodného majetku si môžeš výdavky na auto uplatniť len touto jedinou formou.
Vysvetlené ...
liba2
02.03.08,20:24
gumy (pneumatiky) by som tam asi nedávala. Myslím si, že ak sa uplatní 6,20 za km v tom je už všetko, čiže do výdavkov sa už nemôže dať nič iné, ani napr. výmena oleja, oprava auta... Znamená to, že ak je auto OK, oplatí sa dávať 6,20 (nie je v majetku firmy).
Chcela som len povedať, že máš len túto jednu možnosť, uplatňovať základnú náhradu 6,20 Sk/km.

Ak by to bolo staršie auto, hrozí nejaká generálna oprava alebo často nejaké opravy, asi by bolo dobré dávať skutočne vzniknuté náklady, teda nie 6,20.
Táto úvaha nie je správna, nemôžeš pri vozidle nezaradenom do OM účtovať skutočne vzniknuté náklady.

Ak sa mýlim, opravte ma, prosím
upresnila som to :) viď modrý text.
b.breza
03.03.08,06:22
Môžem dať pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania do VOZD diaľničnú známku a parkovné ?
vikinka
03.03.08,06:31
Môžem dať pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania do VOZD diaľničnú známku a parkovné ?
Nie,všetky tieto výdavky sú obsiahnuté v paušálnej náhrade.
liba2
03.03.08,06:35
Môžem dať pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania do VOZD diaľničnú známku a parkovné ?


Nie,všetky tieto výdavky sú obsiahnuté v paušálnej náhrade.
Obidva doklady môžeš dať do VOZD. Tieto nesúvisia priamo s vozidlom ako takým, nie sú to výdavky na jeho údržbua prevádzku. Výdavky súvisia s používaním auta, sú to poplatky nevyhnuté pri prac. cestách.
DN môžeš dať len 7-dňovú.
Sú na porade témy kde sme to rozobrali a dospeli k výsledku.
Ninina
03.03.08,06:35
S tym prilis nesuhlasim. Dialnicna znamka je v pausalnej nahrade ale parkovne si moze dat kludne do nakladov
liba2
03.03.08,06:38
Petra29
03.03.08,06:38
S tym prilis nesuhlasim. Dialnicna znamka je v pausalnej nahrade ale parkovne si moze dat kludne do nakladov
Ak si kúpi dialničnú známku 7 dňovú, ktorú potrebuje len v čase konania prac.cesty, taktiež ako parkovne počas prac.cesty, všetko sú to daň.výdavky podľa zákona o cest.náhradách
gallows
03.03.08,08:45
Ahojte,
prosím Vás o pomoc - súrne.

Ak svoje vlastné auto používam v podnikaní, do výdavkov si dám cenu z bločkov z nákupu PHL (to je réžia) + za každý km 6,20. Otázka znie, cez aký doklad zaúčtujete paušál za každý km do výdavkov? Kniha jázd nie je doklad. Riešite to napr. mesačne cez ID? Alebo robíte cesťáky a tam je hneď 89,- + niekde sa dá 6,20 za km? Môžete mi prosím poradiť, ako sa to robí v Alfe. Mám z toho hlavu v smútku:confused:

Veľmi pekne ďakujem
Ja používam tiež Alfu a robím to cez interný doklad - výdavok, prevádzková réžia, raz mesačne ako uzávierkovú operáciu. Ja si však nerobím CP, takže neúčtujem k cestám stravné, len paušálne náhrady + spotrebu PHL.
Marti.ka
03.03.08,10:04
Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zaradenia auta do používania. Jeden môj známy, SZČO plánuje kúpiť osobný automobil. Čo je výhodnejšie? Zaradiť ho do majetku firmy alebo ho kúpiť do osobného vlastníctva a používať ho cez cestovné príkazy?
Myslím, že ho väčšinou bude používať súkromne, len z času-načas na pracovné cesty. Náklady do firmy nepotrebuje.
Predpokladám, že zákonnú poistku si do nákladov dať nemôže, ak auto nebude zaradené do podnikania. Takže si uplatní paušál 6,20 na km + PHM na ubehnuté km podľa TP. Potrebuje mať v takomto prípade zaplatenú cestnú daň? Ďakujem za opravy a doplnenia.
liba2
03.03.08,10:46
Ahojte. Potrebovala by som radu ohľadom zaradenia auta do používania. Jeden môj známy, SZČO plánuje kúpiť osobný automobil. Čo je výhodnejšie? Zaradiť ho do majetku firmy alebo ho kúpiť do osobného vlastníctva a používať ho cez cestovné príkazy?
Myslím, že ho väčšinou bude používať súkromne, len z času-načas na pracovné cesty. Náklady do firmy nepotrebuje.
Predpokladám, že zákonnú poistku si do nákladov dať nemôže, ak auto nebude zaradené do podnikania. Takže si uplatní paušál 6,20 na km + PHM na ubehnuté km podľa TP. Potrebuje mať v takomto prípade zaplatenú cestnú daň? Ďakujem za opravy a doplnenia.
V tomto prípade je lepšie auto nezaradiť do OM . DzMV musí zaplatiť.
stanka613
04.03.08,16:28
to znamená ze si moze uplatit len 6,20 sk/km

(vzorec priem.spotreba * cena PHL/100( + 6,20(* ubehnute km

do nákladov si nemoze dat bloky za PHM, Poistku a ost. veci
Marti.ka
05.03.08,05:04
Ďakujem.
ejka2403
05.03.08,10:45
Živnostník má osobný automobil v majetku firmy, je správne, keď spotrebu vypočítavam podľa vzorca ubehnuté km x priemerná spotreba :100 x cena nafty?
V roku 2006 mu robila účtovníctvo iná účtovníčka a na základe toho, že sa jedná o staršie vozidlo, mu k spotrebe pripočítavala aj základnú sadzbu 6,20 Sk/km!
Teraz som v pomykove a neviem, ktorá z nás to má správne!
Ďakujem!
balunka
07.03.08,09:14
Ak je auto v majetku firmy,spotrebu podľa vzorca priem. spotreba x cena PHM : 100 x počet km
bez ohľadu na to,koľko rokov má vozidlo
K tomu samozrejme zákonné poistenie,havarijné poistenie,diaľničná známka,opravy,pneumatiky,...
V žiadnom prípade už nie náhradu 6,20 Sk /km
liba2
07.03.08,09:23
Živnostník má osobný automobil v majetku firmy, je správne, keď spotrebu vypočítavam podľa vzorca ubehnuté km x priemerná spotreba :100 x cena nafty?
V roku 2006 mu robila účtovníctvo iná účtovníčka a na základe toho, že sa jedná o staršie vozidlo, mu k spotrebe pripočítavala aj základnú sadzbu 6,20 Sk/km!
Teraz som v pomykove a neviem, ktorá z nás to má správne!
Ďakujem!.... a účtovala aj skutočné náklady na prevádzku vozidla ?
lila7
10.03.08,14:33
cestovný príkaz v exceli je skutočne super
janadov
10.03.08,22:00
A co urobit vtedy,ked si poziciam auto od otca,ktory je v techn.preukaze zadarmo?Mozem si robit cestaky na zaklade blockov a 6,20 za km?Alebo to auto musi byt napisane len na mna?Diky za rady
vikinka
11.03.08,06:12
A co urobit vtedy,ked si poziciam auto od otca,ktory je v techn.preukaze zadarmo?Mozem si robit cestaky na zaklade blockov a 6,20 za km?Alebo to auto musi byt napisane len na mna?Diky za rady
V prípade uplatnenia paušál.náhrad 6,20,- auto musí byť vlastné,nezahrnuté do majetku.
stanka613
13.03.08,07:18
Od krorého dna si moze uplatnit pausalne výdavky 6,20 na km podnikatel ked dan z MV zaplatil 9.9.07, ako vypočítam priemernu cenu PHM za 3 mesiace
stanka613
14.03.08,07:42
pomoze mi niekto??????
liba2
14.03.08,07:54
Od krorého dna si moze uplatnit pausalne výdavky 6,20 na km podnikatel ked dan z MV zaplatil 9.9.07, ako vypočítam priemernu cenu PHM za 3 mesiace
DzMV zaplatil 9.9.07 - ale na celý rok? , resp. daň mal uplatniť v daň. priznaní odo dňa začiatku používania vozidla na podnikanie. Kedy daň skutočne zaplatil, nie je z tohto pohľadu zaujímavé.
liba2
14.03.08,07:57
Od krorého dna si moze uplatnit pausalne výdavky 6,20 na km podnikatel ked dan z MV zaplatil 9.9.07, ako vypočítam priemernu cenu PHM za 3 mesiace ... a na čo ? ak potrebuješ cenu PHL, zisti si ju na IT (bohužiaľ, ten link neviem :mee:).
balunka
14.03.08,07:58
alebo WWW.natankuj.sk
stanka613
14.03.08,09:48
potrebujem vediet cenu natural 95 za rok 2007 mesiace 8,9,10,11,12
liba2
14.03.08,10:26
stanka613
14.03.08,10:42
dakujem za pomoc ale aj tak neviem ako si mam vypocitat ten priemer za tých 5 mesiacov
liba2
14.03.08,10:47
spočítaj si všetky ceny 8-12/07 a vydel ich počtom :D
stanka613
14.03.08,11:04
takže si spocitam ceny za príslusne mesiace a vydelím poctom týzdnov ked to je v týždnoch ak som spravne pochopila
liba2
14.03.08,11:25
takže si spocitam ceny za príslusne mesiace a vydelím poctom týzdnov ked to je v týždnoch ak som spravne pochopilaV podstate je výsledok rovnaký. Len neviem prečo si to takto komplikovanie hovoríš. Zistiť chceš priem. cenu, tak logicky musíš deliť počtom cien ktoré spočítaš (to len zhodou okolností môžu byť týždne - ale aj nemusia).
Denisa13
14.03.08,18:22
chcela by som sa opýtať, či je to správne a či to mám zmeniť. SZČO má vlastné auto, robím v programe alfa, tam je to definované a robím evidenciu jázd pričom zadávam priamo tam nákup, teda čerpanie podľa litrov a cien v deň skutočných výdavkov. Potom na konci mesiaca si vytlačím túto evidenciu jázd a pripnem hromadne bločky. Paušál a spotrebu ktorú mi dá program vlastne, tak na to vypíšem SZČO výdavkový doklad. Robím to dobre? alebo by som to mala zmeniť? díky za radu.
stanka613
17.03.08,18:23
ked si uplatnujem pausalne výdavky na MV zaokruhlujem len konecnu výslednú sumu ?????
liba2
17.03.08,18:46
ked si uplatnujem pausalne výdavky na MV zaokruhlujem len konecnu výslednú sumu ?????
To máš na mysli základnú náhradu 6,20 Sk/km ?
Ak máš v tlačive Vyúčtovanie PC viacej ciest, stačí spočítať km a jedným číslom uviesť sumu v SK , ktorú zaokrúhliš.
stanka613
17.03.08,18:52
ja som to tak myslela ze vypocítanu sumu podla vzorca

(vzorec priem.spotreba * cena PHL/100( + 6,20(* ubehnute km

zaokruhlim k.sumu napr. 23 299,-Sk /haliere nie/
liba2
17.03.08,19:01
ja som to tak myslela ze vypocítanu sumu podla vzorca

(vzorec priem.spotreba * cena PHL/100( + 6,20(* ubehnute km

zaokruhlim k.sumu napr. 23 299,-Sk /haliere nie/

Pozri § 8 ods. 2 : Pozri § 7 ods. 7:
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

dodatočne opravený §
stanka613
17.03.08,19:20
Sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na desiatky halierov nahor.
takze ked cenu vypocitak 45 230,40 bude 45 230,50 ???
liba2
17.03.08,19:24
Sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel sa zaokrúhľujú na desiatky halierov nahor.
takze ked cenu vypocitak 45 230,40 bude 45 230,50 ???
Stanka, uviedla som omylom nesprávny § - pozri si to ešte raz - a prepáč, že som ťa doviedla do omylu. :)
stanka613
17.03.08,19:35
ale ja mam taky prípad ze SZCO zaplatila CDMV auto nieje majetkom firmy a uplatnuje si PV 6,20 na km podla uvedeného vzorca a chcela som vediet ci sa zaokruhluje len konecna suma a ci na cele koruny alebo moze byt aj 0,50hal v sume
liba2
17.03.08,19:40
§ 7 zákona o CN:

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
pepolko
17.03.08,19:51
ľudia, prosím vás, ja nemám v techničáku uvedenú žiadnu spotrebu, mám 2,2 l diesel, nemá niekto takýto istý motor, s uvedenou spotrebou?
inak som sa pýtal na DÚ, čo s tým, tam mi povedala, že mám si to odsledovať, a potom do výkazu napísať, že: zistené meraním ..., ale mne sa to nejako nezdá :confused:
rena79
17.03.08,20:36
Robí sa aj prelitráž, ale za to treba zacvakať. Na príslušnom DÚ by mali vedieť ktorá firma to robí v okolí. Na DÚ v Prievidi mi dali tento kontakt:
Ing. Igor Škrobánek
Teplička nad Váhom
t.č. 041/5640770
5982190
0905 805 375, www.skrobanek.sk

Vyskúšaj. Ja som tiež dávala spotrebu podľa odsledovania, tak ak niekto vie spotrebu na Mitsubishi Pajero 2,5 TD, bola by som rada.
stanka613
18.03.08,11:44
takze ked mam p.spotrebu podla TP 7,3l * 38,40sk/l / 100 + 6,20sk/km sa rovná 9,0032 zaokruhlene 9sk * 10 485km sa rovná 94 365
vekslak8
22.03.08,19:05
Je pravda ze od 1.1.2008 je potrebne pri pouzivany vlastneho auta na podnikanie dokladovat aj blocky za PHM?
Andyke
22.03.08,19:12
Áno
batorek
24.03.08,18:43
Chcem reagovať na otázku, kde sa pýta na otcove auto. Ja som čítala že už nemusí byť vozidlo na vlastne meno podnikateľa, ale musí byť zaplatená cestna daň a môže ho používať na podnikanie. Môže byť na rodinného príslušníka.
liba2
24.03.08,19:01
Chcem reagovať na otázku, kde sa pýta na otcove auto. Ja som čítala že už nemusí byť vozidlo na vlastne meno podnikateľa, ale musí byť zaplatená cestna daň a môže ho používať na podnikanie. Môže byť na rodinného príslušníka.To platilo aj vlani - ale SZČO nemôže pri takomto aute uplatňovať základnú náhradu 6,20 Sk/km , len PHL.
dara
25.03.08,00:33
Prosím Vás o radu, FO - automobil v OV, zaplatila DzMV, môže si dávať do výdavkov nákup PHL podľa bločkov? alebo musí uplatňovať náhradu a vytvárať si CP?
Manual
25.03.08,04:53
Prosím Vás o radu, FO - automobil v OV, zaplatila DzMV, môže si dávať do výdavkov nákup PHL podľa bločkov? alebo musí uplatňovať náhradu a vytvárať si CP?
Predsa výhodnejšie je dávať do nákladov paušálnu náhradu, ale od 1.1.08 v zmysle zákona o DzP treba dokladovať cenu PHL bločkom o nákupe PHL, podľa tejto ceny si budeš počítať paušálnu náhradu. Je potrebné písať KJ. Ak si nebudeš uplatňovať stravné podľa zákona o cestovných náhradách, tak CP vystavovať nemusíš. Ale jednotlivé pracovné cesty treba mať podložené = výkonom prác, zmluvou, objednávkou, fakturáciou, nákupom atď... proste aby bolo jasné že je to cesta za účelom dosiahnutia príjmu firmy.
dara
25.03.08,06:16
ďakujem pekne manuál.
dara
25.03.08,06:32
ešte sa predsa spýtam, FO nemá ani KJ jázd, predložila iba doklady o nákupe PHL, má zaplatenú DZMV môžem jej teda dať do nákladov celé PHL, alebo musím účtovať o náhrade. Bohužiaľ nemám čas mu ešte robiť za celý rok aj knihu jázd, akoby ste to riešili Vy? Lebo on si trvá, že to tam chce mať.
Zita5
25.03.08,06:38
ešte sa predsa spýtam, FO nemá ani KJ jázd, predložila iba doklady o nákupe PHL, má zaplatenú DZMV môžem jej teda dať do nákladov celé PHL, alebo musím účtovať o náhrade. Bohužiaľ nemám čas mu ešte robiť za celý rok aj knihu jázd, akoby ste to riešili Vy? Lebo on si trvá, že to tam chce mať.

Je to MV v OV , ktoré používa na podnikateľský účel . Vyplácate a účtujete pauš.náhrady .

Ak trvá na tom , že "to tam chce mať " , nech Vám predloží vypísanú Knihu jázd , na základe ktorej mu budete účtovať o pauš.náhradách . Inak bude obtiažne sa k výpočtu prepracovať .
dara
25.03.08,06:47
Ahoj Zitka, no presne toto som mu povedala. Nemá paušálne náhrady. Ale chce to tam mať, lenže ako mu to budem potom spätne dopasovávať to teda neviem, keďže si to predstavuje ako hurvínek válku, ja osm mu to tam nedala, ale sa vyjadril, že nech mu to dám do nákaldov, a nedá si to vysvetliť.
Zita5
25.03.08,06:48
Ešte doplním moju predchádzajúcu odpoveď .

O nákupe PHL nemôžete účtovať , nakoľko MV nemá zaradené v obchodnom majetku .
Ak by aj náhodou bolo , čo sa týka Knihy jázd , tak by musela byť vedená počas celého roku .

Pri pauš.náhrade vykazuje v Knihe jázd len jazdy , za ktoré si účtuje tieto pauš.náhrady .
Zita5
25.03.08,06:59
Ahoj Zitka, no presne toto som mu povedala. Nemá paušálne náhrady. Ale chce to tam mať, lenže ako mu to budem potom spätne dopasovávať to teda neviem, keďže si to predstavuje ako hurvínek válku, ja osm mu to tam nedala, ale sa vyjadril, že nech mu to dám do nákaldov, a nedá si to vysvetliť.

Neviem čo k tomu dodať ,záleží od Teba ako sa k tomu dara postavíš . SZČO si tiež musí uvedomiť , že má určité povinnosti , nedá sa povedať , že by bolo TVojou povinnosťou mu jazdy dopasovávať .
dara
25.03.08,07:11
Veď práve, toto si myslím aj ja, preto som mu tam takéto náklady nedala, neviem, ale niektorí si myslia, že donesú bločky a rob si s tým čo len chceš.
ekopo
25.03.08,07:30
Prikladám tabulku, ktorá možno pomôže neporiadnikom pri rýchlom určení výšky nákladov na cestovné.
dipe
27.03.08,05:24
Ahojte. Podnikateľ používa vlastné auto na firemné účely. Čo všetko si môže uplatniť , aké náklady spojené s autom?
Ďakujem
tinaM
27.03.08,06:26
Ahojte. Podnikateľ používa vlastné auto na firemné účely. Čo všetko si môže uplatniť , aké náklady spojené s autom?
Ďakujem
Pri využívaní automobilu nezaradeného do obch.majetku na podnikateľské účely môže podnikateľ do daňových výdavkov zahrnúť:

-daň z motorových vozidiel - ktorú je povinný platiť ako používateľ automobilu, ktorý využíva na podnikanie,

- výdavky na pracovné cesty- v zmysle § 19 ods.2 písm.e) ZDP, a to náhradu za spotrebované PHL a základnú náhradu za každý km jazdy, pričom v sume základnej náhrady sú už zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu ako poistné, údržba, opravy. Do daňových výdavkov sa môžu uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náradách.


Náhrada za spotrebované PHL sa vypočíta v závislosti od:
- počtu najazdených kilometrov preukázaných evidenciou jázd,
- ceny PHL platnej v čase použitie motor.vozidla, preukázanej dokladom o nákupe PHL,
- spotreby uvedenej v techn.preukaze motor.vozidla.

Suma základnej náhrady za kilometer jazdy je stanovená opatrením MPSVa R SR č. 260/2004 Z.z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. V súčasnosti, s účinnosťou od 1.5.2004, je vo výške:
- 1,70 Sk pre jednostopové vozidlá a trojkolky,
- 6,20 Sk pre osobné motor.vozidlá.

Pri použití prívesu k osob.automobilu sa základná náhrada zvýši o 15%.
dipe
27.03.08,07:40
...ďakujem, a nejako inak sa to nedá?Čo môže spraviť ak nezaplatil DMV?
tinaM
27.03.08,08:05
...ďakujem, a nejako inak sa to nedá?Čo môže spraviť ak nezaplatil DMV?
Inak sa to nedá. Tieto pravidlá platia pre automobil nezaradený v obch.majetku.
Daň z MV vozidiel používaných v súvislosti s podnikaním musí byť zaplatená v každom prípade.
Ak nebola zaplatená daň z MV, neznamená, že si výdavky nemôže uplatniť, ale v každom prípade bude sankcia za nezaplatenie dane z MV. Treba zvážiť, čo je výhodnejšie.
Teda, ak si uplatní výdavky za používanie auta na podnikanie v r. 2007 ,odporúčam zaplatiť daň z MV za rok 2007.